logo

DÜNYA KAPLAN GÜNÜ

Kaplan (Pantheratigris), kedigiller (Felidae) familyasından etçil bir memeli hayvan türü ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden birisidir. Panthera cinsinin en büyük kedisidir. Doğadaki en büyük kedi türü olmasının yanı sıra kaplanlar, yaban hayatın da simgesi haline gelmiş vakur canlılardır. En bilindik ve popüler kaplan çeşidi ise Bengal kaplanlarıdır. Turuncu- Kahverengi renge sahip kürkünün üzerindeki koyu dikey çizgileri ile kolayca tanınabilir. Genellikle geyik ve yaban domuzu gibi toynaklıları avlayan süper avcılardır.
Kaplanlar su tüketimini oldukça seven ve suya ihtiyaç duyan hayvanlardan biri olması ile yaşam alanlarının suya yakın, sulak bölgelerde olmasına dikkat ederler.
Kaplanlar, sağlıklı bir ekosistemin devamlılığında önemli bir role sahiptir. Bir kaplanın korunması yaklaşık 100 kilometrekare büyüklüğünde bir alanın korunması manasına gelmektedir. Böylelikle yalnızca kaplan değil bu alanda yaşayan gergedan, fil, boz ayı, orangutan olmak üzere tehdit altındaki pek çok cins hayvanlarda korunmuş olmaktadır. Böylelikle o ormanlık alandaki tüm yaban hayat ve yerel halklar, aynı zamanda temiz hava, su, yiyecek sağlayan sistemlerde kontrol altına alınmış olacaktır.
Biyolojik çeşitlilik, ekosistemler ve insanlar arasında bir köprü olan kaplanlar, yaşam alanlarının çoğunda tarımsal faaliyetler yapıldığı, kereste ticareti için ormanların yok edilmesi nedeniyle evlerini kaybederken günümüzde yasa dışı avcılık, yaban hayat ticareti, insan kaplan çatışması da karşılaştıkları önemli tehditler arasındadır.
Kaplan nüfusu geçtiğimiz yüzyıla nazaran %97 oranında azalırken bilim insanları bu sayıyı bir kırılma noktası ve geri dönüşü güç olan bir durum olarak tanımladılar. Bunun üzerine bazı ülkeler kaplanların yok olma eşiğinden kurtarmak için bir araya geldiler.
Vahşi doğada nüfusu 100 binlerden 3.200’lere kadar düşmesi nedeniyle kaplan nüfusu yoğun olan ülkeler 2010 yılında St. Petersburg’da farkındalığa dikkat çekmek ve kaplan nüfusunu arttırmak için her yıl 29 Temmuzu “Dünya Kaplan Günü” ilan ettiler. Günün amacı, kaplanların doğal yaşam alanlarını korumak için küresel bir sistemi teşvik etmek ve kaplanın korunması konularında kamu bilincini ve desteğini artırmaktır.
O günden bugüne 13 ülke (Rusya, Çin, Nepal, Hindistan, Bangladeş, Bhutan, Myanmar, Tayland, Kamboçya, Vietnam, Laso, Malezya ve Endonezya) içinde altısı kaplanları korumayı başarmış ve nüfuslarını artırmıştır. Bu ülkeler içinde en fazla Nepal ve Hindistan ön planda yer almaktadır. Yabani kaplanların sayısı, türlerin nüfusunu ikiye katlamak için iddialı bir planın başlatılmasından on yıl sonra, Bhutan, Çin, Hindistan, Nepal ve Rusya’da kaplan nüfusunu artırma gayreti içerisine girmişlerdir.
Artık küreselleşen “Karaborsa Av Pazarı”, yıllık 19 milyar dolarlık kâr getiren bir seviyeye ulaşmış durumdadır. Kaplanın her parçasına ayrı bir fiyat biçip satan bu av tüccarlarının alıcıları sayısında da azalma olmaması, onları daha fazla büyümeye itmektedir. Kemiklerinin şifalı olduğu, dahası penisinin erkeklik gücünü artırdığı belirtilen geleneksel Çin tıbbı nedeniyle kaplan ticareti yapan yaban hayatı kaçakçılığında artış olmaktadır. Egzotik restoranların gözdesi olan vahşi hayvan eti içinde kaplanlar yok edilmektedir.
Dünyadaki azalan vahşi kaplan nüfusunun yarısından fazlası, yaşam alanlarına tehlikeli bir şekilde inşa edilen yollar nedeniyle tehdit altında ve Asya’da planlanan dev alt yapı projeleri kaplanları daha büyük riske sokabilmektedir.
Bugün, “Dünya Kaplan Günü”. Asosyal olmayı ve tek başlarına yaşam sürdürmeyi tercih eden ve ortalama 25 yıl yaşayan Kaplanlar, gerekli önlemler alınmadığı takdirde önümüzdeki 10 sene içerisinde nesillerinin tükeneceği bildirilmektedir. Bu görkemli canlının yalnızca belgesellerde kalmaması, doğal yaşam alanlarında korunması için desteklenmesi gerekmektedir.

Share
146 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...