logo

DÜNYA KANSER HAFTASI

Kanser, hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm sebebi olması bakımından önemli bir sağlık problemidir.
Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC), küresel olarak kansere karşı mücadeleyi hızlandırmak amacı ile kurulmuş bir organizasyondur. Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde birçok ortak kuruluş ile birlikte, kansere karşı toplumsal bilinci arttırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenlemektedir.
Kanser, vücudumuzu oluşturan hücrelerin kontrolsüz ve anormal şekilde çoğalmaları sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de öldürücülüğü yanında, bıraktığı sakatlıklar, ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kadınlarda en çok meme, rahim ve kalın bağırsak kanseri, erkeklerde ise en çok akciğer, prostat, mide ve kalın bağırsak kanserleri görülmektedir. Akciğer kanseri büyük ölçüde sigara kullanımı ile ilişkilidir. Kanserli hastaların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde gözükmektedir.

Kanser korunabilinir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilmektedir. Uygulanan kanser tarama programlarının etkinliğinin artırılması için ulusal standartlar belirlenmiş ve yayınlanmıştır. Bu çerçevede; ülkemizde meme kanserinin daha erken yaşlarda görülmesi nedeniyle meme kanseri tarama yaşı 40’a indirilmiştir.

Kanser, çok sık rastlanan bir hastalık olmasıyla birlikte erken teşhis edilerek ölüm ve sakatlıklar önlenebilmektedir. Kanser hakkında yapılan eğitimler ve taramalarla bilhassa meme, akciğer, rahim ağzı, cilt, prostat ve bağırsak kanserleri çok kolay tekniklerle erken teşhis edilebileceği doktorlar tarafından ifade edilmektedir. Çünkü erken teşhis, tedavinin başarılı olması adına ilk ve en önemli adımdır.
Konunun uzmanları; “Kanser, hücrelerde DNA’nın hasarı sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasıdır. Sağlıklı vücut hücreleri bölünebilme yeteneğine sahiptir. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat yetenekleri de sınırlıdır. Sonsuz bölünemezler.
Her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir hücre ne zaman ve nerede bölünebileceğini bilme yeteneğine sahiptir.
Buna karşın kanser hücreleri ise, bu bilinci kaybeder ve kontrolsüz bölünmeye başlar. Bölünerek çoğalan kanser hücreleri toplanarak tümörleri oluştururlar. Tümörler sağlam dokuları sıkıştırabilirler. İçine sızarak tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa kan ya da lenf dolaşımı aracılığıyla vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde de tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz denir” şeklinde açıklamalarda bulunmaktadırlar.
2012 yılında pilot uygulama olarak bazı merkezlerde başlatılan Palyatif Bakım Üniteleri yurt genelinde yaygınlaştırılmıştır. Günümüz sağlık sisteminde “Hastanız için yapabileceğimiz bir şey yok, alın evinize götürün” anlayışı artık sona ermiş olup, “Sizin için yapabileceğimiz bir şey hep var” anlayışı yaygın olarak benimsenmiştir.
Bu bakımdan Palyatif Bakım, Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu tanıma göre, yaşamı tehdit eden hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan problemlerle karşılaşan hasta ve ailede, ağrının ve diğer problemlerin, erken tanılama ve kusursuz bir değerlendirme ile belirlenmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu bakım hastaya fiziksel, psikososyal ve manevi ihtiyaçlarının karşılanması yoluyla acı çekmesinin önlenmesi, ağrının hafifletilmesine yönelik uygulamaların yer aldığı ve yaşam kalitesini geliştirmenin amaçlandığı bir yaklaşımdır.
Kansere karşı her zamankinden daha uyumlu ve koordineli bir mücadeleye ihtiyaç vardır. Moral ve motivasyonumuzu yüksek tutarak kanserle mücadelede daha güzel başarılara ulaşmalıyız. Kanserin iyileştirilebilir bir hastalık olduğunu ve iyileşmenin erken teşhis ile doğru orantılı olduğunu unutmamalıyız.
Herkese sağlıklı günler dilerim.

Share
1.342 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...