logo

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Tarih boyunca geri plana atılan kadınlar, hayatın her alanında mücadele ederek bugün hak ettikleri saygıyı kazanmışlardır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü de bu büyük mücadeleyi onurlandıran özel bir gündür. Pekiyi bugünün önemi nereden gelmektedir?
8 Mart 1857 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York şehrinde dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi daha iyi koşullarda çalışmak istedikleri için greve gitmişlerdir. Ancak polis greve giden işçilere saldırmıştır. Bunun ardından fabrikaya kilitlenen işçiler, fabrikada çıkan yangından kurtulmaya çalışmış ancak çoğu bunu başaramamıştır. Yanan fabrikadan kaçmayı ve fabrikanın çevresine kurulmuş olan barikatları aşmayı başaramayan 129 kadın işçi yanarak ölmüştür. Bu olay 8 Mart tarihinin anma günü olmasına neden olmuştur.
Türkiye’de, “Emekçi Kadınlar Günü” ilk defa 1921 yılında, komünist kadınlar tarafından Ankara’da bir bağ evinde düzenlenen toplantıda kutlanmıştır. 1975 yılında Ankara ve İstanbul’da kadınlar günü 400 – 500 kadının katılımıyla kutlanmaya başlamıştır. Daha sonra dünya kadınlar günü her sene daha yaygın ve kitlesel olarak birçok sivil toplum örgütünce kutlanmaktadır.
Kadınlar bir ülkenin geleceği, en etkili birleştiricisi, bir toplumu toplum yapan en önemli değerleridir. Kadınların üretime ve yönetime katılma imkânına kavuştukları her ülkede, toplumsal gelişme çabalarında etkin ve çok önemli roller üstlendiğine tanık oluyoruz. Bundan dolayı kadınlarımız dışlanmaya, şiddet görmeye, ayrıştırılmaya, küçümsenmeye değil omuzlar üzerinde taşınmaya layıktır.
Her sene 8 Mart tarihinde dünya genelinde kutlanan kadınlar gününe şiddet ve istismar mağduru kadınların gölgesi düşse de kutlanmaya devam edilmektedir. Tüm dünyada medenileşmenin ölçütlerinin başında kadın hakları gelmektedir. Kadına şiddet, kadının eğitimdeki yeri, toplumdaki yeri gibi birçok kriterler sıralanmaktadır.
Kadına yönelik şiddetin temelden çözülmesi amacıyla tedbirler almak yerine kadının kendini fiziksel olarak korumasına yönelik tavsiyeler verilmektedir. Kadını korumaya yönelik yasal düzenlemeler elbette yapılmalı, fakat şiddeti önlemek amacıyla daha köklü eylemlerde bulunulmalıdır.
Ülke çapında yapılan araştırmalarda, kadın başta silahlı şiddet olmak üzere her tür şiddetten, cinsel istismardan ve tacizden en çok zarar gören kesimi oluşturmaktadır. Bu şiddetin pek çok sebebi olması bu konuda hem devletin hem de STK’ların cansiperane bir şekilde çalışması sağlanmalıdır.
Günümüzde kadınların, sosyal, ekonomik ve politik katkılarına her zamankinden fazla ihtiyaç duyulduğuna inanıyorum. Kadın demek güç demek, sevgi demek, hoşgörü demektir. Kadınlar, halkın en fedakâr, çalışkan ve üreten bireyleridir. Bunlara karşı toplumdan hak ettiği sevgi ve saygıyı görmelidir. Bundan dolayı onların kıymetini bilelim, onlara her türlü desteği verelim.
Kadına yönelik şiddetin ve cinsel istismarın azalmasını umarak, doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, her zaman ne istediğini bilen, erkeğinin ardında ona destek veren, çocuklarının başında onları koruyup kollayan, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nü kutluyorum…

Share
842 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...