logo

DÜNYA KABARTMA TOZU GÜNÜ

Kabartma tozu, karbonat veya bikarbonat ve zayıf asit karışımı kuru kimyasal bir mayalandırma maddesidir. Kabartma tozu pişirilen gıdaların hacmini artırmak ve hafifletmek için kullanılmaktadır. Kabartma tozu, karbondioksit gazını sulu bir hamur ile karışmasıyla veya bir asit-baz reaksiyonu yoluyla hamur haline getirerek ıslak karışımdaki kabarcıkların genleşmesini ve böylelikle karışımın şişmesini sağlamaktadır.

Kabartma tozu, şüphesiz dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilecek en ucuz sağlığa faydalı bir maddedir. Soğuk algınlığından kansere kadar her şeyle savaşma kabiliyeti nedeniyle, evdeki ecza dolaplarında bulunması gereken bir ilaç konumundadır. Doğal bir deodorant ve ağız sağlığını destekleyici olarak etkinliği de iyi bilinmektedir.
Kek ve hamur işlerinin en önemli malzemesi olan kabartma tozu, artık her yerde karşımıza çıkmaktadır. Çok fonksiyonlu bir yapısı bulunmaktadır. Kabartma tozunu sadece bir gıda maddesi olarak görmeyelim. Bu madde birçok yerde ve birçok şekilde kullanılabilmektedir.

İlk kabartma tozu şekli, Fransız kimyager Nicholas Leblanc tarafından icat edilmiştir.1800’lerde, Belçika kimya mühendisi Ernest Solvay, kabartma tozu üretmek için bir yöntem geliştirmiştir. Yaptığı işlem sonucunda yoğunlaştırılmış bir kabarma tozu sürümünü oluşturan sodyum bikarbonatı bulmuştur.

30 Aralık tarihinde “Dünya Sodyum Bikarbonat (Kabartma Tozu) Günü” olarak kutlanmaktadır. Her yıl 30 Aralık, sodyum bikarbonatın çeşitli kullanımlarını ve faydalarını kutlamak için düzenlenen bir gündür.
Çoğumuz karbonat ve kabartma tozunu aynı şey sanırız. Görünüşleri aynı olduğu için özelliklerinin de aynı olduğunu düşünürüz. Aslında karbonat ve kabartma tozu bilinenin aksine kimyaları ve kullanım amaçları açısından farklı ürünlerdir.

Karbonat, yoğurt, sirke gibi asit içeriği olan malzemelerle hazırlanan tariflerde kullanılır. Kabartma tozu ise sıvı maddelerle birleşerek hamurun kabarmasını sağlamaktadır. Kimyasal adı sodyum bikarbonat olan karbonat, sodyum tuzlarından birisidir. Yemek sodası olarak da

anılmaktadır. Pasta, kurabiye, ekmek vb. hamur işlerinin yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.
Kabartma tozu ise karbonatın da içinde olduğu bir karışımdır. Kabartma tozu, sodyum bikarbonatın yanı sıra, nişasta gibi elementidir. Kabartma tozunun sadece sıvı ile birleşmesi hamuru kabartmaya yeterlidir. Bu sıvıyağ, süt, yumurta olabilir.

Kabartma tozu etkili bir madde olup, cildin yağdan ve kirden arınmasını sağlar ve cildi temizler. Kabartma tozu, sivilceleri kurutmanın yanı sıra cildin Ph dengesini sağlayarak cilt kuruluğunu önlemektedir. Kabartma tozu, güneş yanığına maruz kalan, bronzlaşan ve bu nedenle kaşıntı ve yanma hissinin meydana geldiği cilde tedavi amaçlı uygulanabilir. Kabartma tozu, şampuana eklendiğinde saçların daha gür görünmesine destek olur.

Ağız bakımından da daha parlak ve ferah görünüm sağlar. Kabartma tozu diş beyazlatmada oldukça etkilidir. Manikür ve pedikür suyuna eklendiğinde, cildin ve tırnakların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Kabartma tozu içme suyuna çok çok az miktarda eklendiğinde, suyun mide için faydalı olmasını pekiştirir ve bağırsakları rahatlatır.

Kabartma tozu ile cilt beyazlatma da mümkündür. Bunun için çeşitli cilt maskeleri önerilmektedir. Zor olan lekeleri çıkarmak için de deterjan karışımına kabartma tozu ilave edilmelidir.

Yoğun kabartma tozu kullanımı tansiyonu yükseltmektedir. Bu nedenle tansiyon hastalarının ölçülü şekilde az miktarda kabartma tozu içeren yiyecekleri tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Mide emzimlerini etkileyen kabartma tozu, aşırı tüketildiğinde midede şişlik oluşturmaktadır. Şişliğe bağlı hazımsızlık ve sancılar görülebilir. Bu nedenle kabartma tozunu belirlenen ölçülerde kullanmakta fayda var. Ancak kabartma tozu içindekiler sayesinde sağlık için faydalı bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.

Share
610 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ’U UNUTMAMAK LAZIM

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  15 Temmuz 2016 işgal girişiminin üzerinden sekiz yıl geçti. Etkileri ve ülkemize ve necip milletimize verdiği zararlar hala devam ediyor. Bu sebeple 15 Temmuz 2016 işgal girişimini, ülkemiz açısından birçok yönü ile değerlendirmek elbette mümkündür. Peki, en büyük kayıplar hangi alanlarda olmuştur? sorusunun cevabı vermek zordur. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin o kadar çok ve çeşitli zarar ve kaybı olmuştur ki, bunu tam anlamıyla tespit etme imkânı maalesef yoktur. Tabi ki en önemli kaybı o gün verilen 252 şehididir. Bununla beraber 2734...
 • DÜNYA DONDURMA GÜNÜ

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Sıcak yaz günlerinde içimizi serinletirken mutlu eden dondurmanın da günü olduğunu biliyor muydunuz? Yaz sıcaklarının vazgeçilmezi dondurmanın varlığı her yıl tüm dünyada Temmuz ayının üçüncü Pazar günü “Dünya Dondurma Günü” olarak kutlanmaktadır. 2024 yılının 3.cü pazarı 21 Temmuz gününe denk gelmektedir. Dondurma Günü ilk olarak 1984 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Ronald Reagan tarafından ilan edilmiştir. Bütün dünya insanlarının dondurmaya olan zaafı sayesinde zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. Her yıl temmuz ayın...
 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...