logo

DÜNYA İNTİHARI ÖNLEME GÜNÜ

İntihar, psikolojik olarak rahatsız olan kişinin istemli olarak yaşamına son vermesi olup kendisine yönelik bir saldırganlık halidir. Bu nedenle intihar olayı bir düşünce, bir eğilim ya da bir girişim sonucu ortaya çıkmaktadır. Toplumun sosyal ve ekonomik yapısının önemli göstergelerden biri olan intihar, çeşitli psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve kültürel faktörlerin etkisinde olan çok değişkenli bir olaydır.
Uluslararası İntiharı Önleme Derneğinin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana tüm dünyada insan hayatını tehdit eden intihar olgusu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla “Dünya Sağlık Örgütü”, 10 Eylül tarihini “Dünya İntiharı Önleme Günü” olarak ilan etmiştir. İntiharlar küresel öneme sahip ciddi bir halk sağlığı problemi olup dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artış göstermektedir.
Dünya Sağlık Örgütü, 2015 yılında dünyada 800.000 kişinin intihar sonucu öldüğünü bildirmiştir. Dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kişi intihar nedeniyle ölmektedir. Bu değerler kabaca her 3 saniyede bir kişi intihar girişiminde bulunmakta ve her 40 saniyede 1 kişi intihar sonucu yaşamını yitirmektedir. İntihar sonucu yaşamını kaybedenlerin yakınlarının yaşadığı ruhsal acı da düşünüldüğünde intiharın toplumun önemli bir kısmını etkileyen ciddi bir halk sağlığı problemi olduğu nettir.
Dünya Sağlık Örgütü, tüm ülkelerin ulusal intihar önleme programları olmasının önemine vurgu yapmaktadır. İntiharları önlemeye yönelik, intiharın psikolojik ve sosyal boyutlarını içine alan kapsamlı projelere ihtiyaç bulunmaktadır.
İnsanlar çeşitli sorunlara bağlı olan dayanılmaz duygusal acılardan kurtulmak için intihara başvurabilir. İntihar girişiminde bulunan kişi, öylesine bir sıkıntı içerisindedir ki bu durumdan kurtulmasını sağlayacak başka seçenekleri göremez. Girişimde bulunan kişi gerçekten ölme arzusunda olabileceği gibi bu davranışında acısını, çaresizliğini ve umutsuzluğunu dile getirmek amacını da gütmüş olabilir.
Uzmanlara göre yalnızlık, insanları depresyona ve intihara sürükleyen etkenlerden birisidir. Yetişkinlerde en sık intihara yol açan olaylar mali ya da iş ile bağlantılı sorunlardır. Önem verdiğimiz bir kişi intihardan bahsettiğinde yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri sakin olmak ve o kişiyi dinlemektir. Unutmayalım eğilimli hisseden kişiler kendilerini etraftan soyutlarlar ve bu yüzden onlarla iletişim kurmak çok önemlidir.
Toplumsal açıdan önemli bir sorun olan intihar olgusu diğer bütün toplumsal olgulara göre farklı bir özelliğe sahiptir. Bütün toplumsal olguların temelinde insan yaşamını devam ettirebilme çabası vardır.
Artmakta olan intihar oranlarını ancak İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin temel ilkelerinin gerçekleştirilmesi, adalet, emniyet, medya, eğitim ve sağlık kurumlarının birlikte çalışması, etkin intiharı önleme projelerinin gerçekleştirilmesi ile azaltmak mümkün olacaktır.
Kendini öldürmeyi deneyen ve öldüren insanların neredeyse hepsi öncesinde bunun sinyallerini vermiştir. Bu yüzden açık ya da kapalı bir şekilde kendini öldürmekten bahseden herkes ciddiye alınmalı ve hemen harekete geçilmelidir. Bir insanın yaşıyor olması hala onu tutan bir şeyler olduğunu göstermekte ve eğer bunu birisiyle paylaştıysa bu yardım istediği ve bir şeyler yapılabileceği anlamına gelmektedir.
İntihar önlenebilir. Dikkat edilmesi gereken şey hiç de öyle sanıldığı gibi gizemli olmayan bir sorundur. Yeter ki fark edildiğinde bir psikiyatriste ulaşılması için çaba sarf edilmelidir.
Şunu unutmayalım, hissedebileceğiniz yoğun çaresizlik, anlamsızlık, suçluluk, değersizlik gibi duygular yani hiç geçmeyecekmiş gibi görünen şeyler bir gün mutlaka geçecektir. Yeter ki sabretmesini bilelim ve bu olgudan kurtulmanın yollarını arayalım. Yaşantımız inişli çıkışlı olsa da hayatta kalmak ve onu sürdürebilmek güzel bir şeydir.

Share
914 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır. Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi'nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum. Aynı zaman da Çağdaş Develi G...
 • “Bisiklet Bir Kültür” Dedik, Katkıları İse Şöyle Oldu…

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Merhaba sevgili okuyucular, uzunca bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu süre zarfı içerisinde birçok projelerle, birçok oluşumlarla meşguldüm. Yıllar önce kendime hedefler koymuştum. Ölmeden önce yapmak istediğim projeler diye. 4 projem var. 1.cisi tahmin ettiğiniz gibi Bisikletle ilgili :) ...Yalnız bu projenin olgunlaşması uzun zaman aldı. İç Anadolu Bölgesinin bir ilçesinde olduğundan mı, bayan olduğumdan mı, yaşantımdan mı yoksa hepsinden bir parça kaynaklı olduğundan mı nedir beni biraz yıprattığını söyleyebilirim. Daha önce defalar...
 • Pekmez Hikâyeleri (Develi’de Kaynatma)

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Develi'de ilk önce sergilik üzümler yetişir. Sergilikler serilir. Ekim Ayında üzümler olgunlaşınca bağlara girilir. Bağlara girilmesi kaynatmanın habercisidir. İsmail SAMUR Hocam Develi'de anılarda kalan bağ bozumunu pekmez hikâyelerini” kaleme aldı. Bize de bu güzel yazıyı yayınlamak düştü. Bağ Bozumu: Yine bağ bozumu mevsimi geldi memleketimde, şimdi her tarafta kazanlar kaynamakta, altın renkli pekmezler küplere dolmaktadır. Hatırlıyorum, çook küçükken Fenese'deki o zaman bana çook büyük gelen evimizin alt katındaki tandırlı evde(oda), bana...
 • DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Standart kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. (Standart dil, çifte standart, hayat standardı, yaşam standardı gibi). Standart kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiştir. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin üretim ve tüketim yapılarını yeniden şekillendirmesi ve rekabet ortamı ürünlerde kaliteyi ön plana çıkarılması amacıyla uluslararası standartların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Standart, belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış, belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan bir ürü...