logo

DÜNYA İNSANİ YARDIM GÜNÜ

İnsanlığın çok çetin sınavlarla karşı karşıya kaldığı günümüzde insani yardım kavramının da en çok hatırlanması, en çok gündeme getirilmesi gereken bir dönemdeyiz.
Dünya genelinde her 6 kişiden biri sürekli açlık çekmektedir. İnsani yardım çalışanları din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın zor durumdaki bu kişilere hayati yardımları ulaştırmak için çaba harcamaktadır.
Günümüzde hem doğal hem de insan kaynaklı afetleri sıkça yaşamaktayız. Bu afetlerin sonucunda da olaylardan etkilenen insan sayısı da giderek yükselmektedir. Bu durum insani yardım çalışanlarına olan ihtiyacı daha da artırmaktadır. Ancak insani yardım çalışanları taciz, kaçırılma ve hatta öldürülme gibi çeşitli şiddet eylemlerine maruz kalabilmektedir. Bu durum sadece onları değil, yardım bekleyenleri de olumsuz etkilemektedir.
Birleşmiş Milletler, insani yardım çalışmalarını ilk kez İkinci Dünya savaşının yarattığı tahribat sonrasında Avrupa’da yaşadıkları yerlerden başka yerlere gitmek zorunda kalan insanlara yardım ileterek başlatmıştır. O günden itibaren uluslararası ne zaman doğal veya insan nedenli bir felaketle karşı karşıya kalınsa yardım için Birleşmiş Milletlere başvuru yapılmaktadır.
Dünya İnsani Yardım Günü, dünyada savaş ve doğal afet mağdurlarına yardım ulaştırmak için hayatlarını başkalarına yardım için çeşitli tehlikelere ve olumsuzluklara göğüs gerenlerin hakkını teslim etme ve onları onurlandırma günüdür. Bu özel gün, 19 Ağustos 2003’te Birleşmiş Milletlerin Bağdat’taki merkezine yapılan acımasız saldırıda hayatını kaybeden ve aralarında BM Irak Özel Temsilcisi Sergio Vieria de Mello’nun da bulunduğu 22 kişinin anılmasına adanan bir gündür. BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, her yıl bugüne özel olarak geniş çaplı faaliyetlerde bulunmaktadır.
Doğal afetler, salgın hastalıklar ve çatışmalar gibi çeşitli sebeplerle ortaya çıkan insani krizler uluslararası gündemin ilk sıralarındaki yerini korumaktadır. Ülkemiz, bu tür krizlerde zor durumda kalanlara yardımda bulunmayı insani bir sorumluluk ve uluslararası toplumun istikrarında kilit öneme sahip bir unsur olarak görmektedir. Ayrıca, Türkiye, bu krizlerin sonuçlarını hafifletmek amacıyla çalışmakta olan insani yardım görevlilerine yönelik saldırıları da şiddetle kınamaktadır.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’ın koordinasyonu, başta Suriye olmak üzere, Irak, Afganistan, Somali, Gazze, Bosna, Myanmar, Filipinler, Nepal, Yemen, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti dâhil, beş kıta ve 54 ülkede iç savaş, deprem, sel, tayfun, ebola gibi farklı afetlerin mağdur ettiği insanlara ulaşarak yerinde insani yardım götürmüştür .
Türkiye, son 5 yılda gerçekleştirdiği insani yardımlarla üç yıldır, dünyanın en çok insani yardım yapan üçüncü ülkesi olmuştur. Türkiye, çevresinde meydana gelen krizlerden etkilenen insanlara, din, dil, ırk ayrımı yapmadan sınırlarını açmıştır. Yaklaşık 4 milyon Suriyeli ile Iraklı savaş mağduruna Başbakanlık AFAD koordinasyonunda ölüm tehlikesinden uzakta, güvenli bir hayat imkânı sağlamıştır. Türkiye, bugün dünyada en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke haline gelmiştir.
İnsani yardıma muhtaç insan sayısı her geçen gün artarken geçtiğimiz sene dünyada mülteci konumundaki insan sayısı rekor seviyeye ulaşarak 60 milyonu geçmiştir.
Bunun da ötesinde ateş altında kalan milyonlarca kişi, yardımlara ulaşabilmek için ülkeleri içinde yer değiştirmek veya ülkelerini terk etmek zorunda kalmıştır.
İnsani yardım ihtiyacı hala artış göstermektedir. İnsani yardım çalışanları, tehlikelere ve zorluklara rağmen savaş ve tehlike durumlarında ön saflarda yer alarak ihtiyacı olanlara gerekli yardımı ulaştırmaya çalışmaktadır. Yine insani yardım görevlileri, sadece çatışma bölgelerin de değil aynı zamanda her türlü engele rağmen mülteci kamplarında da çalışmalar yürütmektedir.
Yardım kuruluşu çalışanları da başta savaş bölgeleri olmak üzere tüm doğal afet ve insani kriz bölgelerinde acil yardım ulaştırmak için canlarını ortaya koymaktadır. Çeşitli ülkelerde, sürüp giden çatışmaların ve ortamların güvensizliği yalnızca insani yardım çalışanlarının yaşamlarını tehdit etmekle kalmamakta, aynı zamanda onların en güç durumda olan kişilere güvenlik içinde ulaşmalarını da engellemektedir. Güvenli erişimin olmayışı, yaşam kurtarıcı çalışmalar yapan insani yardım kuruluşlarının önündeki başlıca engeldir. BM verilerine göre son 10 yılda 900’dan fazla insani yardım çalışanı, görev sırasında yaşamını yitirmiştir.
İnsani yardım çalışanları saygı ve desteği hak etmektedir.
Özellikle doğal afetlerdeki artış ileride daha fazla insani yardım çalışmalarına ihtiyaç duyacağımızı göstermektedir. İnsani yardım çalışanlarının insanlık, tarafsızlık ve bağımsızlık ilkeleri altında herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir.
Onları insani yardım günü nedeniyle onurlandırmalıyız.
Bu vesileyle yardıma muhtaç insanların beslenme, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan tüm yardımseverlerin
Dünya İnsani Yardım Gününü kutluyorum.

Share
745 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...