logo

DÜNYA İNSANİ YARDIM GÜNÜ

İnsanlığın çok çetin sınavlarla karşı karşıya kaldığı günümüzde insani yardım kavramının da en çok hatırlanması, en çok gündeme getirilmesi gereken bir dönemdeyiz.
Dünya genelinde her 6 kişiden biri sürekli açlık çekmektedir. İnsani yardım çalışanları din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın zor durumdaki bu kişilere hayati yardımları ulaştırmak için çaba harcamaktadır.
Günümüzde hem doğal hem de insan kaynaklı afetleri sıkça yaşamaktayız. Bu afetlerin sonucunda da olaylardan etkilenen insan sayısı da giderek yükselmektedir. Bu durum insani yardım çalışanlarına olan ihtiyacı daha da artırmaktadır. Ancak insani yardım çalışanları taciz, kaçırılma ve hatta öldürülme gibi çeşitli şiddet eylemlerine maruz kalabilmektedir. Bu durum sadece onları değil, yardım bekleyenleri de olumsuz etkilemektedir.
Birleşmiş Milletler, insani yardım çalışmalarını ilk kez İkinci Dünya savaşının yarattığı tahribat sonrasında Avrupa’da yaşadıkları yerlerden başka yerlere gitmek zorunda kalan insanlara yardım ileterek başlatmıştır. O günden itibaren uluslararası ne zaman doğal veya insan nedenli bir felaketle karşı karşıya kalınsa yardım için Birleşmiş Milletlere başvuru yapılmaktadır.
Dünya İnsani Yardım Günü, dünyada savaş ve doğal afet mağdurlarına yardım ulaştırmak için hayatlarını başkalarına yardım için çeşitli tehlikelere ve olumsuzluklara göğüs gerenlerin hakkını teslim etme ve onları onurlandırma günüdür. Bu özel gün, 19 Ağustos 2003’te Birleşmiş Milletlerin Bağdat’taki merkezine yapılan acımasız saldırıda hayatını kaybeden ve aralarında BM Irak Özel Temsilcisi Sergio Vieria de Mello’nun da bulunduğu 22 kişinin anılmasına adanan bir gündür. BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, her yıl bugüne özel olarak geniş çaplı faaliyetlerde bulunmaktadır.
Doğal afetler, salgın hastalıklar ve çatışmalar gibi çeşitli sebeplerle ortaya çıkan insani krizler uluslararası gündemin ilk sıralarındaki yerini korumaktadır. Ülkemiz, bu tür krizlerde zor durumda kalanlara yardımda bulunmayı insani bir sorumluluk ve uluslararası toplumun istikrarında kilit öneme sahip bir unsur olarak görmektedir. Ayrıca, Türkiye, bu krizlerin sonuçlarını hafifletmek amacıyla çalışmakta olan insani yardım görevlilerine yönelik saldırıları da şiddetle kınamaktadır.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’ın koordinasyonu, başta Suriye olmak üzere, Irak, Afganistan, Somali, Gazze, Bosna, Myanmar, Filipinler, Nepal, Yemen, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti dâhil, beş kıta ve 54 ülkede iç savaş, deprem, sel, tayfun, ebola gibi farklı afetlerin mağdur ettiği insanlara ulaşarak yerinde insani yardım götürmüştür .
Türkiye, son 5 yılda gerçekleştirdiği insani yardımlarla üç yıldır, dünyanın en çok insani yardım yapan üçüncü ülkesi olmuştur. Türkiye, çevresinde meydana gelen krizlerden etkilenen insanlara, din, dil, ırk ayrımı yapmadan sınırlarını açmıştır. Yaklaşık 4 milyon Suriyeli ile Iraklı savaş mağduruna Başbakanlık AFAD koordinasyonunda ölüm tehlikesinden uzakta, güvenli bir hayat imkânı sağlamıştır. Türkiye, bugün dünyada en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke haline gelmiştir.
İnsani yardıma muhtaç insan sayısı her geçen gün artarken geçtiğimiz sene dünyada mülteci konumundaki insan sayısı rekor seviyeye ulaşarak 60 milyonu geçmiştir.
Bunun da ötesinde ateş altında kalan milyonlarca kişi, yardımlara ulaşabilmek için ülkeleri içinde yer değiştirmek veya ülkelerini terk etmek zorunda kalmıştır.
İnsani yardım ihtiyacı hala artış göstermektedir. İnsani yardım çalışanları, tehlikelere ve zorluklara rağmen savaş ve tehlike durumlarında ön saflarda yer alarak ihtiyacı olanlara gerekli yardımı ulaştırmaya çalışmaktadır. Yine insani yardım görevlileri, sadece çatışma bölgelerin de değil aynı zamanda her türlü engele rağmen mülteci kamplarında da çalışmalar yürütmektedir.
Yardım kuruluşu çalışanları da başta savaş bölgeleri olmak üzere tüm doğal afet ve insani kriz bölgelerinde acil yardım ulaştırmak için canlarını ortaya koymaktadır. Çeşitli ülkelerde, sürüp giden çatışmaların ve ortamların güvensizliği yalnızca insani yardım çalışanlarının yaşamlarını tehdit etmekle kalmamakta, aynı zamanda onların en güç durumda olan kişilere güvenlik içinde ulaşmalarını da engellemektedir. Güvenli erişimin olmayışı, yaşam kurtarıcı çalışmalar yapan insani yardım kuruluşlarının önündeki başlıca engeldir. BM verilerine göre son 10 yılda 900’dan fazla insani yardım çalışanı, görev sırasında yaşamını yitirmiştir.
İnsani yardım çalışanları saygı ve desteği hak etmektedir.
Özellikle doğal afetlerdeki artış ileride daha fazla insani yardım çalışmalarına ihtiyaç duyacağımızı göstermektedir. İnsani yardım çalışanlarının insanlık, tarafsızlık ve bağımsızlık ilkeleri altında herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir.
Onları insani yardım günü nedeniyle onurlandırmalıyız.
Bu vesileyle yardıma muhtaç insanların beslenme, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan tüm yardımseverlerin
Dünya İnsani Yardım Gününü kutluyorum.

Share
895 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...