logo

DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

10 Aralık ile başlayan hafta Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde İnsan Hakları Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu amaçla İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, insan haklarını kesin bir tanımla ortaya koymak için hazırlanmıştır.
Birleşmiş Milletler, 10 Aralık 1948 tarihinde, “İnsan Hakları Anayasası” olarak da ifade edilen “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”ni kabul ederek tüm dünyaya ilan etmiştir. İnsan Hakları Bildirgesi otuz maddelik bir bildiri olup, bütün dünyada insan haklarının korunmasını amaçlamaktadır. 10 Aralık 1948 tarihinde diğer dünya ülkeleri gibi Türkiye olarak biz de bu bildiriyi kabul ederek imzaladık.
İnsan hakkı, tüm insanların dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin bütün insanların eşit şartlara sahip olduğu haklardır. Dinimizde de insan hakları ve özgürlükler, Allah tarafından güvence altına alınmıştır. Kuran’ı Kerim, baştan sona okunduğu zaman onun insan haklarına ne kadar önem verdiği açıkça görülecektir.
İnsan hakları, her kişiye bağımsız seçim yapma, özgürce yaşama hakkı vermiştir. Bu özgürlükler ise başkalarının haklarına saygılı olmak ve onların haklarını çiğnememektir. Yani kul hakkı yememektir.
İnsanların dünyada hangi coğrafyada doğduğu önemli değildir. Önemli olan insanların eşit olması ve her türlü haklardan eşit şekilde yararlanmasıdır. İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmesi insan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür ayırımların yapıldığı toplumlarda kava, çatışma, isyan, ölüm eksik olmamıştır.
Devlet, egemenliği altında bulunan herkesin, insan haklarını tanıma, uygulama ve koruma yükümlülüğünü güvence altına almıştır. Devletin bu yükümlülüğü, taraf olduğu insan hakları sözleşmesi ile Anayasa’mızda belirtilmiştir.
Bu yükümlülük tüm ülkelerin anayasasında yer almasına rağmen ne yazık ki yeryüzünde hala milyonlarca insan, hak ve özgürlüklerinden yoksun, aç ve sefil yaşamaktadır. Dünyamızda insanların büyük çoğunluğu, belli bir azınlık grup tarafından baskı altında tutulmakta ve sömürülmektedir. Baskıcı tutumlar, silahlanma yarışı, savaşlar, hastalıklar, çevre kirliliği ve açlık, insanoğlunun en temel hakkı olan “yaşama hakkını” yok etmektedir.
Ülkemizde, başta yaşanan terör ve darbe olayları, şiddet, zorunlu göçler, mülteci sorunları, ifade ve basın özgürlüğü, yoksulluk, sorumsuzluk yüzünden yurtlarda yanarak ölen çocuklarımız ve açlık gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz olumsuz gelişmeler insan hakları ihlalleri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Hemen yanı başımızdaki Irak’ta ve Suriye’de yaşanan,tarihin en büyük insanlık dramlarına, işkence, tecavüz ve kötü muameleye, hayatta kalmak için zorunlu göç etmek durumunda bulunanlara utanç içerisinde tanıklık ediyoruz. Kantonların oluşturulması, ekonomik çıkarların korunması için onlarca değişik isimlerdeki örgüt ve grupların yaptıkları insan hakları ihlallerinin, akan kanın ve savaşın bir an önce son bulması en büyük temennimiz.
Önümüzdeki günlerde yapılacak yeni anayasanın yanı sıra çok köklü bir yargı reformu ve hukuk eğitimi reformunun bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde bizlere düşen görev, yapılacak çalışmalarla insanların hak ve özgürlüklerinin tanınmasını sağlamaktır.
Her insanın eşit derecede yaşama hakkına sahip olacağı, insanlık onuruna yakışan, insanca yaşamanın ve demokrasinin, insan haklarının zafer kazandığı bir dünyaya sahip olmak için gayret edelim. Hep birlikte insan gibi yaşayabilmek için insana saygı gösterelim ve insan haklarına sahip çıkalım. Adil ve adaletli bir dünyaya kavuşmak dileğiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun…

Share
1.024 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...