logo

DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

10 Aralık ile başlayan hafta Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde İnsan Hakları Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu amaçla İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, insan haklarını kesin bir tanımla ortaya koymak için hazırlanmıştır.
Birleşmiş Milletler, 10 Aralık 1948 tarihinde, “İnsan Hakları Anayasası” olarak da ifade edilen “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”ni kabul ederek tüm dünyaya ilan etmiştir. İnsan Hakları Bildirgesi otuz maddelik bir bildiri olup, bütün dünyada insan haklarının korunmasını amaçlamaktadır. 10 Aralık 1948 tarihinde diğer dünya ülkeleri gibi Türkiye olarak biz de bu bildiriyi kabul ederek imzaladık.
İnsan hakkı, tüm insanların dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin bütün insanların eşit şartlara sahip olduğu haklardır. Dinimizde de insan hakları ve özgürlükler, Allah tarafından güvence altına alınmıştır. Kuran’ı Kerim, baştan sona okunduğu zaman onun insan haklarına ne kadar önem verdiği açıkça görülecektir.
İnsan hakları, her kişiye bağımsız seçim yapma, özgürce yaşama hakkı vermiştir. Bu özgürlükler ise başkalarının haklarına saygılı olmak ve onların haklarını çiğnememektir. Yani kul hakkı yememektir.
İnsanların dünyada hangi coğrafyada doğduğu önemli değildir. Önemli olan insanların eşit olması ve her türlü haklardan eşit şekilde yararlanmasıdır. İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmesi insan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür ayırımların yapıldığı toplumlarda kava, çatışma, isyan, ölüm eksik olmamıştır.
Devlet, egemenliği altında bulunan herkesin, insan haklarını tanıma, uygulama ve koruma yükümlülüğünü güvence altına almıştır. Devletin bu yükümlülüğü, taraf olduğu insan hakları sözleşmesi ile Anayasa’mızda belirtilmiştir.
Bu yükümlülük tüm ülkelerin anayasasında yer almasına rağmen ne yazık ki yeryüzünde hala milyonlarca insan, hak ve özgürlüklerinden yoksun, aç ve sefil yaşamaktadır. Dünyamızda insanların büyük çoğunluğu, belli bir azınlık grup tarafından baskı altında tutulmakta ve sömürülmektedir. Baskıcı tutumlar, silahlanma yarışı, savaşlar, hastalıklar, çevre kirliliği ve açlık, insanoğlunun en temel hakkı olan “yaşama hakkını” yok etmektedir.
Ülkemizde, başta yaşanan terör ve darbe olayları, şiddet, zorunlu göçler, mülteci sorunları, ifade ve basın özgürlüğü, yoksulluk, sorumsuzluk yüzünden yurtlarda yanarak ölen çocuklarımız ve açlık gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz olumsuz gelişmeler insan hakları ihlalleri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Hemen yanı başımızdaki Irak’ta ve Suriye’de yaşanan,tarihin en büyük insanlık dramlarına, işkence, tecavüz ve kötü muameleye, hayatta kalmak için zorunlu göç etmek durumunda bulunanlara utanç içerisinde tanıklık ediyoruz. Kantonların oluşturulması, ekonomik çıkarların korunması için onlarca değişik isimlerdeki örgüt ve grupların yaptıkları insan hakları ihlallerinin, akan kanın ve savaşın bir an önce son bulması en büyük temennimiz.
Önümüzdeki günlerde yapılacak yeni anayasanın yanı sıra çok köklü bir yargı reformu ve hukuk eğitimi reformunun bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde bizlere düşen görev, yapılacak çalışmalarla insanların hak ve özgürlüklerinin tanınmasını sağlamaktır.
Her insanın eşit derecede yaşama hakkına sahip olacağı, insanlık onuruna yakışan, insanca yaşamanın ve demokrasinin, insan haklarının zafer kazandığı bir dünyaya sahip olmak için gayret edelim. Hep birlikte insan gibi yaşayabilmek için insana saygı gösterelim ve insan haklarına sahip çıkalım. Adil ve adaletli bir dünyaya kavuşmak dileğiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun…

Share
1.112 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...