logo

DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, 10 Aralık 1948 günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Otuz maddelik bu beyanname, bütün dünyada insan haklarının korunmasını amaçlamaktadır. Üye devletler, 10 Aralık tarihini içine alan haftayı “İnsan Hakları Haftası” olarak kutlamaktadır. Bu haftada insan sevgisinin herkese aşılanması sağlanmaktadır.
“İnsan Haklarının Anayasası” olarak da tanımlanan beyanname, tüm insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmasını garanti altına almaktadır. Buna göre herkes, cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, tabiyet, ulusal veya toplumsal köken, zenginlik gibi fark olmaksızın kanunlar karşısında eşittir.
İnsanın doğuştan sahip olduğu kişisel hak ve özgürlüklerini tanımlayan beyanname, her insanın yasa önünde eşit olduğunu, işkenceye, kötü muameleye ve onur kırıcı cezalara tabi tutulamayacağını ilan etmektedir. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi yolunda uluslararası toplum tarafından sürdürülen çabalara yol gösterici işlevini bugün de sürdürmektedir.
Çağımızda insan haklarının oluşması ve yaygınlaşması yönünde önemli gelişmeler kaydedilmiş ve birçok uluslararası sözleşme yürürlüğe girmiştir. Bununla birlikte insan hakları, uygulamada başarılı olamamış ve insan hakları ihlalleri her geçen gün varlığını artırarak sürdürmüştür. Bu ihlalleri önleme yönünde yasal girişimler ve denetim mekanizmaları kuşkusuz önemlidir.
Ancak bugüne kadar yapılan uygulamalarda görülmektedir ki yasal düzenlemeler tek başına sorunu çözmemektedir. Bu bağlamda bir insan hakları kültürü oluşturmanın ve ihlalleri önlemenin asil yolu demokratik, çağdaş bir hukuk devleti olmaktan geçmektedir. İnsan hakları bilincinin tam olarak benimsenerek, uygulanması için gerekli sorumluluk duygusunun toplumda ve bütün insanlarda bulunması büyük önem taşımaktadır.
Günümüzde bile siyasal, etnik, cinsiyet ayrımcılığı yasağı, çocuk hakları, kadın hakları, mülkiyet hakkı, çalışma, sendika ve sözleşme özgürlüğü, tutuklu- hükümlü hakları ve diğer temel hak alanları ne yazık ki yoğun ihlallerin yaşandığı sorun alanları durumundadır. Halen dünyanın birçok yerinde insan haklarının ayaklar altına alındığını görmekteyiz. İnsan haklarının korunması ve hak ihlallerinin önlenmesi öncelikle devletlerin ve kuşkusuz her insanın en birinci görevidir. Türkiye insan hakları karnesini Türk insanının menfaatleri ve çağdaşlaşması için düzeltmek zorundadır. Bunların gerçekleşmesi durumunda ülkemizi Atatürk’ün özlediği ve içinde bulunmasını istediği çağdaş Türkiye konumuna getirebiliriz.
Büyük değer verdiğimiz bu anlamlı yıldönümü vesilesiyle ayrılmaz bir parçası olduğumuz tüm insanlık ailesinin
İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, Allah’tan tüm vatandaşlarımızın haklarının gözetildiği, ayrımcılıkların ortadan kalktığı, hukuk temelleri içerisinde, huzurlu ve insan haklarına saygı çerçevesinde aydınlık bir gelecek temenni ediyorum.

Share
866 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...