logo

DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, 10 Aralık 1948 günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Otuz maddelik bu beyanname, bütün dünyada insan haklarının korunmasını amaçlamaktadır. Üye devletler, 10 Aralık tarihini içine alan haftayı “İnsan Hakları Haftası” olarak kutlamaktadır. Bu haftada insan sevgisinin herkese aşılanması sağlanmaktadır.
“İnsan Haklarının Anayasası” olarak da tanımlanan beyanname, tüm insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmasını garanti altına almaktadır. Buna göre herkes, cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, tabiyet, ulusal veya toplumsal köken, zenginlik gibi fark olmaksızın kanunlar karşısında eşittir.
İnsanın doğuştan sahip olduğu kişisel hak ve özgürlüklerini tanımlayan beyanname, her insanın yasa önünde eşit olduğunu, işkenceye, kötü muameleye ve onur kırıcı cezalara tabi tutulamayacağını ilan etmektedir. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi yolunda uluslararası toplum tarafından sürdürülen çabalara yol gösterici işlevini bugün de sürdürmektedir.
Çağımızda insan haklarının oluşması ve yaygınlaşması yönünde önemli gelişmeler kaydedilmiş ve birçok uluslararası sözleşme yürürlüğe girmiştir. Bununla birlikte insan hakları, uygulamada başarılı olamamış ve insan hakları ihlalleri her geçen gün varlığını artırarak sürdürmüştür. Bu ihlalleri önleme yönünde yasal girişimler ve denetim mekanizmaları kuşkusuz önemlidir.
Ancak bugüne kadar yapılan uygulamalarda görülmektedir ki yasal düzenlemeler tek başına sorunu çözmemektedir. Bu bağlamda bir insan hakları kültürü oluşturmanın ve ihlalleri önlemenin asil yolu demokratik, çağdaş bir hukuk devleti olmaktan geçmektedir. İnsan hakları bilincinin tam olarak benimsenerek, uygulanması için gerekli sorumluluk duygusunun toplumda ve bütün insanlarda bulunması büyük önem taşımaktadır.
Günümüzde bile siyasal, etnik, cinsiyet ayrımcılığı yasağı, çocuk hakları, kadın hakları, mülkiyet hakkı, çalışma, sendika ve sözleşme özgürlüğü, tutuklu- hükümlü hakları ve diğer temel hak alanları ne yazık ki yoğun ihlallerin yaşandığı sorun alanları durumundadır. Halen dünyanın birçok yerinde insan haklarının ayaklar altına alındığını görmekteyiz. İnsan haklarının korunması ve hak ihlallerinin önlenmesi öncelikle devletlerin ve kuşkusuz her insanın en birinci görevidir. Türkiye insan hakları karnesini Türk insanının menfaatleri ve çağdaşlaşması için düzeltmek zorundadır. Bunların gerçekleşmesi durumunda ülkemizi Atatürk’ün özlediği ve içinde bulunmasını istediği çağdaş Türkiye konumuna getirebiliriz.
Büyük değer verdiğimiz bu anlamlı yıldönümü vesilesiyle ayrılmaz bir parçası olduğumuz tüm insanlık ailesinin
İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, Allah’tan tüm vatandaşlarımızın haklarının gözetildiği, ayrımcılıkların ortadan kalktığı, hukuk temelleri içerisinde, huzurlu ve insan haklarına saygı çerçevesinde aydınlık bir gelecek temenni ediyorum.

Share
804 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Prof. Dr. Ali Osman Öncel Dedem Merhum Osman USTA

  30 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Her bir memleket insanı için yaşarken veya vefatından sonra söylenecek güzel sözler vardır. Önemli olan arkada bırakılan güzelin ve doğrunun izlerini sürmek, yaşanılan hayatın özetinin yapılması için işbirliği yapmaktır. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği Başkanımız M. Orhan Cebeci’nin "Develi'de İz Bırakanlar" 2 başlıklı kitabına koyacağı yazısı için, rahmetli dedem ile ilgili elimde olmayan bir fotoğraf arşivi toplamaya başladım. M. Orhan Cebeci kardeşim, dedem ile ilgili hatıralarım olup olmadığını sorunca düşünmeye...
 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...