logo

DÜNYA İLTİFAT GÜNÜ

Hayata değer veren insanları sevindirebilmek, günlerini daha pozitif bir şekilde geçirmelerini sağlayabilmek için yapılabilecek birçok şey vardır. Bunlar arasında en etkili olanlardan biri ise söylenen güzel sözlerdir. Dünya üzerindeki her insanın kendine has iyi ve güzel özellikleri bulunmaktadır. Önemli olan bu güzellikleri fark edebilmek, onların gönlünü hoş edebilecek sözler söylemek önemlidir. Kimi zaman hoş bir davranış kimi zaman beğenilen bir durum karşısında insanlar iltifatlar etmek isteyebilir.

Dünya İltifat Günü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bilinen günlerdendir. Dünya İltifat Günü, samimi ve içten iltifat etme sanatına adanmış yıllık bir kutlamadır. Çevremizdeki insanları takdir ederek ve onlara iltifat ederek beğenme, nezaket ve pozitifliği ifade etme günüdür.

Dilimize Arapçadan geçmiş olan iltifat kelimesi, dikkat ve ilgi gösterme, ilgilenme, kayırma sözcüğünden alıntıdır. Diğer bir ifadeyle İltifat hoş sözlerle birinin gönlünü hoşnut etmek, onun meziyetleri övmek anlamına gelmektedir.

Dünya İltifat Günü, her yıl 1 Mart’ta kutlanmaktadır. Kimi kaynaklarda 1 Mart kimi kaynaklarda ise 12 Ekim olarak geçen iltifat gününün her ikisini de kutlamak en güzeli. Bu özel gün, insanları birbirlerine olumlu geri bildirimler vererek ve güzel sözler söyleyerek desteklemeyi teşvik etmek amacıyla düzenlenmektedir. Bu günün amacı, samimi iltifatların bir kişiye değerli olduğunu hissettirme, öz saygısını artırma ve olumlu ilişkileri teşvik etme konusundaki değerini ve etkisini kabul etmektir.

İnsanlara karşı yaklaşımımız kendi ruh halimizi de önemli ölçüde etkilemektedir. Etrafımızdaki insanlara karşı davranışlarımız iyi olduğunda güçlü bağlar kurmamız mümkün olabilmektedir. Böylece hem karşımızdaki kişinin bize daha yakın hissetmesini hem de kendine olan özgüveninin artmasını sağlamış oluruz. Söylediğimiz güzel sözlerle karşımızda tebessüm eden bir yüze şahit olmak bizi de mutlu eder. Çünkü gülümsemek bulaşıcı bir etkiye sahiptir. Karşımızdaki insana iyi hissettirmek, iyi bir iletişim kurmak için en büyük etki yaratan etmenlerden biri ise iltifatlardır.

İltifatlar, karşımızdaki insanın değerini fark ettiğimizi ve takdir ettiğimizi gösteren güçlü iletişim araçlarıdır. Dünya İltifat Günü, insanların birbirlerine güzel sözlerle motive etmelerini, moral verici ve olumlu bir atmosfer yaratmalarını amaçlar. Küçük bir iltifat, bir kişinin gününü değiştirebilir ve ilişkileri güçlendirebilir. Bu özel günü kutlayarak, çevremizdeki insanlara değer verdiklerimizi ve onları ne kadar takdir ettiğimizi göstermek için fırsat yaratabiliriz.

İnsanların kendine has güzel özelliklerini keşfetmek ve bunları paylaşmak sosyal yaşantımızda daha çok sevilmemize neden olur. İnsanoğlu yapısı gereği beğenilmek, fark edilmek ve sevilmek ister. Bu nedenle duyulan iltifatlar hayata pozitif bakmak için büyük katkı sağlar. Üstelik herkes barındırdığı iyi tarafların biri tarafından takdir edilmesini hak eder.

Dünya İltifat Günü, olumlu iletişimin gücünü vurgular ve insanları birbirlerine destek olmaya teşvik eder. İltifatlar, insanların kendilerini değerli hissetmelerine yardımcı olabilir ve toplumsal ilişkileri güçlendirebilir. Ayrıca, bu gün, insanların güzellikleri, becerileri veya kişilik özellikleri gibi olumlu yönlerini vurgulamak için bir fırsat sunar.
İltifat edebilmek centilmen ve nezaket sahibi bir karakterin işaretidir. Dünya İltifat Günü, nezaket ve takdir kültürünü geliştirmek, neşe yaymak ve samimi iltifatların gücüyle başkalarının hayatlarını aydınlatmak için bir fırsat sunmaktadır Doğru sözcüklerin, doğru zaman ve doğru yerle buluşması sonucunda yapacağınız iltifatlarla, karşınızdaki kişiye verdiğiniz değeri ve ona duyduğunuz sevgiyi iletebilirsiniz. Zarif bir kalpten samimi bir şekilde dökülen sözcükler, aradaki sevginin büyümesini ve artmasını sağlar.

Birisine iltifat edecekseniz de yüzeysel iltifatlar etmeyin. Gerçekten neyden mutlu olacağını düşünüp o şekilde iltifat etmelisiniz, Tutkuları, kişisel özellikleri neler, ilgi alanları ve gurur duyduğu başarıları neler olduğunu bilerek yapılan iltifatlar karşı tarafta çok daha güzel hisler uyandıracaktır.

Share
322 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RAHMET İKLİMİNDEKİ KAZANIMLARIMIZ VE DEVAMI

  19 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  İnsanda ibadet ihtiyacı fıtri ve doğaldır. İnsanlık tarihi boyunca ilahi dinlerin tamamı, insanların bu fıtrî ihtiyaçlarını karşılamak üzere formel ve informel olmak üzere ibadet kurallarını getirmişlerdir. Bu noktadan hareketle diyebiliriz ki, İbadetler dinin bir emri olmasından önce fıtratın bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır. Yani ibadetler, Allah’ın değil, insanların ihtiyacı olduğu için vardır. Fıtrat ve yaratılışın amacı, Allah’ı tanımak ve O’na kulluk etmektir. Kur’an’ın temel hakikatlerinden biri olan İbadet, Allah’ın emirlerini...
 • DEVELİLİ SEYRANİ ÂŞIĞI ALİ ÇATAK DR. AHMET ŞÜKRÜ SOMUNCU

  19 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  Develili Âşık Ali Çatak'ın hayatı sosyokültürel çevresi, âşık edebiyatında yeri ve şiir sanatı konulu doktora tezinden dolayı Dr. Ahmet Şükrü Somuncu kardeşimi kutluyorum. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalında doktorasını tamamlayarak Develi kültürüne sağladığı büyük katkı bizler için çok önemli ve değerlidir. Ayrıca Seyrani âşığı ve Seyrani şenliklerinin mimarı Âşık Ali Çatak'ın şiirini ve sanatını konu alması biz hemşehrileri için övünç kaynağı olmuştur. Bu tür çalışmalarını...
 • DÜNYA SARIMSAK GÜNÜ

  19 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  Bizim sofralarımızın vazgeçilmezi olan sarımsağın da özel bir günü olduğunu ve her yıl 19 Nisan’da tüm dünyada Sarımsak Günü olarak kutlandığını biliyor muydunuz? Sarımsakların çok yönlü doğasının kutlanması için Sarımsak Günü oluşturulmuştur. Sarımsak, kökleri toprak altında, yüzeyi yeşil soğan yapraklarını andıran bir sebzedir. Toprak altında beyaz renginde, genellikle 10-15 dişten oluşan bir başı bulunmaktadır. Sarımsak, bir bitkidir ve muhtemelen keskin bir aromasıyla bilinen bir sebzedir. Dünya Sarımsak Günü, her yıl 19 Nisan’da kutl...
 • DÜNYA KIZARMIŞ PEYNİR GÜNÜ

  09 Nisan 2024 Köşe Yazarları

  Peynir, dünyanın hemen hemen her yerinde, değişik tür sütlerden yapılan bir süt ürünüdür. Peynir, genel olarak, sütün pıhtılaşması, pıhtıdan peynir altı suyunun ayrılması, daha sonra da pıhtının değişik şekillerde işlenmesiyle elde edilmektedir. Peynir yapımında esas olarak, inek, koyun, keçi ve manda sütü kullanılmaktadır. Yüksek oranda kalsiyum içeren peynir, vücudun kalsiyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Dünya Kızarmış Peynir Günü, her yıl 12 Nisan'da kutlanmaktadır. Bu özel gün, lezzetli ve doyurucu bir atıştırmalık olan...