logo

DÜNYA HUYSUZLARA İYİLİK YAPMA GÜNÜ

Hepimizin hayatında memnuniyetsiz birileri vardır. Bu kişiler genelde huysuz olurlar ve hiçbir şeyi beğenmezler. Sürekli söylenirler ve her şeyin negatif tarafını görürler.

“Dünya Huysuzlara İyilik Yapma Günü” nün bilinen bir tarihi ve kökeni yoktur. İnsanlar arasında huzuru ve barışı sağlamak için büyük bir şans olacağını düşünen biri tarafından yaratılmış olabilir. Ancak, 16 Şubat her yıl “Dünya Huysuzlara İyilik Yapma Günü” olarak kutlanan özel bir gündür. Bu gün, etrafımızdaki huysuz, negatif davranışlar sergileyen veya asık suratlı insanlara nazik davranmak, onlara yardım ve iyilik etmek amacıyla düzenlenmektedir.

Kimi zaman huysuzluk, bazen insanların dâhili veya harici faktörlerden kaynaklanabilir ve olumsuz bir ruh haliyle kendini gösterebilir. Bu özel günün amacı, hoşgörü ve anlayış göstererek bu kişilere yardımcı olmak ve onların günlerini daha iyi hale getirmektir.

Bu özel gün, insanları anlayışlı ve nazik davranmaya teşvik ederken, nazik ve anlayışlı davranmanın gücünü vurgular. Ayrıca, başkalarının zor günlerinde yardım eli uzatmalarını sağlar ve olumlu bir etki bırakma fırsatı sunar. İnsanlar, bu huysuz kişilere güler yüzle yaklaşabilir, nazik sözler söyleyebilir veya yardım teklif edebilirler. Aynı zamanda bu gün, küçük bir iyilikle birisinin gününü değiştirebileceğimizi hatırlatarak insanları empati ve hoşgörüye teşvik edebilir.
Her zaman kötü huylu bir şekilde, her şeyden şikâyet eden bir kişi genellikle ‘mendebur’ olarak adlandırılır. Bu tür bir insanlar genellikle hoşnutsuzluk gösterirler. Ters ve aksi tavırlar sergileyerek şikâyet ederler. Özellikle kritik bir şekilde tek doğru kişinin kendilerini olduğunu düşünürler ama genelde de pek bir şey yapmazlar. Gürültü, sessizlik, genel olarak tüm aktiviteler onları rahatsız eder.
Çevremizde yaşayan huysuz bir komşu, gerçekten kötü ve korkunç bir insan olmayabilir. Bu insan aslında sadece yalnızdır. Yakın bir arkadaşınız ya da rastgele bir yabancı olabilir. Bir gülümseme ve espri ile yüzlerinin düşmesine ve bir an için bile olsa karşılık gelen bir gülümsemeyle değiştirilmesine neden olabilir. Yeter ki memnuniyetsiz olan birisini çöküşten çıkarmak için gereken şeyi yapmalıyız.

Bazen sizlerin de zaman zaman huysuzlandığınız günler olmuştur. Özellikle sabah uykunuzu tam almadığınızda, hasta olduğunuzda ya da akşam uykunuz geldiğinde huysuzlanacak kadar bitkinlik, yorgunluk üzerine çöktüğünü hissedersiniz. Bu yüzden mendebur, suratsız, sinirli ve iğrenç bir şeye dönüşebilirsiniz. Böyle durumlarda genellikle anneler ya da eşiniz yardıma koşar ve sakinleşmenizi sağlarlar. Bu nedenle empati yaparak çevrenizdeki huysuz kişilere karşı daha anlayışlı ve nazik davranabiliriz.
Huysuzluk sadece büyüklerde değil çocuklarda da olmaktadır. Anne ve baba huysuzluk, hırçınlık yapan çocuğuna sakinleştiğinde ilgi göstermeli, sınırların, kuralların belirlenmesinde kararlı ve tutarlı davranmalıdır.
Nezaket, büyük veya pahalı jestler gerektirmez. Pek çok küçük yoldan nazik olmayı alışkanlık haline getirmek, yapan için olumlu bir etkiye sahiptir. Bu günde biraz nezaket gösterin ve huysuz kişilerin iyi bir gün geçirmelerine yardımcı olacak bir şeyler yapın. Gülümsemek gibi basit bir nezaket göstermek, davranışlarından dolayı onları yargılamamak bile bu günü daha özel kılar.
Başkaları mutsuz ve huysuz olduğunda, asla itiraf etmeyecek olsalar bile, kesinlikle çevresine kötü bir enerji yayarlar. Eğer o kişi siz olursanız, kendinizle ilgili değişiklikler yapmayı deneyin ve bu size yardımcı olacaktır. Dolayısıyla çevreniz daha mutlu ve huzurlu olacaktır.
Bazen insanlar bize iyilik yaparken bazen de biz başkalarına iyilik yaparız. Ancak bugün diğer günlerden biraz farklı olmalıdır. Bu özel günde bizler bu memnuniyetsiz ve huysuz kişileri bulup onlara iyilik yapmalıyız. Çünkü iyilik sosyal ilişkimizi geliştirir ve bizleri mutlu eder. İyilik fiziksel sağlığı olumlu etkilediği için hayata anlam kattığını da unutmayalım.

Share
464 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • FEDAKÂRLIK VE DİĞERKÂMLIKTA ZİRVE KAVRAM “ÎSÂR”

  21 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  21. yüzyılın ilk çeyreğini bitirirken; vekalet savaşlarının arttığı, terör olaylarının çoğaldığı ve devlet ya da hükümet başkanlarına suikastların yapıldığı bir dönemin içinden geçiyoruz. Bununla beraber hem nükleer hem de konvansiyonel silahlanmanın hızla arttığı ve Gazze başta olmak üzere soykırımların yapıldığı, bu yetmiyormuş gibi Filistin, Somali ve Sudan’da açlıktan ve susuzluktan insanların hayatını kaybettiklerini biliyoruz. Dünyada savaşların, iç karışıklıkların, terör hadiselerinin nerede ise tamamı İslam coğrafyasında ve kara Afri...
 • DÜNYA YOĞA GÜNÜ

  21 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Yoga, günlük yaşamda çok sık duyduğumuz bir kavram olsa da çoğumuz yoganın tam olarak ne olduğunu açıklamada zorlanırız. Yogayı yalnızca bedensel egzersizlerden oluşan bir spor ya da meditasyon (derin düşünce) yapmak olarak değerlendirmek yogayı anlatmak için yeterli olmayacaktır. Yoga yaygın olarak bir dizi esneme egzersizi olarak anlaşılsa da aslında çok daha geniş bir anlamı vardır. Anlamı birlik ve bütünlük olan yoga, nefes egzersizleri, beden hareketleri ve zihinsel meditasyonlardan oluşan bütüncül bir sistemdir. Yoga, zihin ve beden ar...
 • TEVHİT, TAKVA VE TESLİMİYETİN ADIDIR KURBAN

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Sözlükte yaklaşmak, Allah’a (c.c.) yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban Bayramı’nda kesilen kurbana "udhiyye", hacda kesilen kurbana ise "hedy" denir. Kurban, Kur'ân-ı Kerîm, Sünnet ve icmâ ile sabit bir ibadet olup hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır. Kur'ân-ı Kerîm’de şöyle buyrulmaktadır: “Allah’ın kendilerine rızık ola...
 • DÜNYA DİKİŞ MAKİNESİ GÜNÜ

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Dikiş makinesi, kumaşları birleştirmek veya tamir etmek için kullanılan bir makinadır. İplikleri dikiş yerine takan ve bir iğne yardımıyla ipliklerin kumaşa geçmesini sağlayan bir mekanizmaya sahiptir. Dikiş makinesi, manuel olarak çalıştırılabileceği gibi modern modellerde elektrik veya bilgisayar kontrollü olabilir. Günümüzde çok çeşitli dikiş makineleri bulunmaktadır ve her biri farklı özelliklere sahiptir. Dikiş makinesi, giysilerin ve diğer kumaşların dikilmesini kolaylaştıran, pratik ve hızlı bir araçtır. Bu teknolojik cihazın icadı, t...