logo

DÜNYA HUKUK GÜNÜ

Hukuk, toplumsal düzeni sağlamak ve toplumsal ihtiyaçları karşılamak amacı ile devlet tarafından konmuş ve bunlara uyulmadığı zaman yaptırımlar ile sonuçlandırılmış kurallara denir. Hukuk insanların toplumsal ilişkilerini düzenlemek için ortaya çıkmıştır.
Hukuk kuralları, kişilerin gerek şahıslarla gerek toplumla olan ilişkilerini düzenlerken, bunların birbirlerine karşı sahip olacakları hakların ve üstlenecekleri yükümlülüklerin neler olacağını da belirlemektedir. Bu kurallar vasıtasıyla hukuk, toplumda barışı, hukuki güvenliği, huzuru ve toplumda adaleti sağlamaktadır. Hukukun olmadığı bir yerde eşitlikten, huzurdan, barıştan, adaletten ve toplumsal düzenden bahsetmek mümkün değildir.
Hukuk, toplumlar için ne kadar hayati öneme sahipse, uluslararası topluluklar ve devletler için de o kadar önemlidir. Hukuk, hakkaniyeti ve adaleti ifade etmektedir. Hukuk esas alındığında ne kişiler, ne de devletler güçlerinin sınırlarını zorlayamazlar.
Ülkeler, dünya savaşları sonrasında büyük üzüntüler yaşamıştır. Pek çok insan hayatını, ailesini, yurdunu, özgürlüğünü kaybetmiştir. Yaşanan bu büyük acıların etkisiyle, kalıcı bir barışın sağlanması için arayışlar içine girilmiştir. Sonunda, bu işin ancak uluslararası savaş hukuku yoluyla çözülebileceği ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda hukuk devreye sokulmuş, pek çok uluslararası kuruluş bu amaçla oluşturulmuştur. Hukuk ve hukukun üstünlüğü her şeye rağmen ulusal ve uluslararası alanda barış için tek şans olduğu belirlenmiştir.
10 Temmuz Dünya Hukuk Günü’nü eminim pek çoğunuz duymamıştır. Zaman zaman bazı barolarca “Dünya Hukuk Günü” kutlama mesajlarına rastlanılmaktadır.
Hukuk yoluyla Dünya Barışı konulu konferansların üçüncüsünün 10 Temmuz 1967 günü Cenevre’de yapılması üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla 10 Temmuz günü, “Dünya Hukuk Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu özel gün, hukukun üstünlüğüne inanan, hukukçular başta olmak üzere herkesin günüdür.
Hukukun üstünlüğü ilkesine ve yargı denetimine bağlı kalan devlet, hukuk devletidir. Türkiye Cumhuriyeti anayasası itibariyle bir hukuk devletidir. Hukuk devletinin niteliklerini bilmek bireyin devletle olan ilişkisini daha sağlıklı düzenlemesini sağlamaktadır. Hukuk, toplumda herkesin eşit ve mutlu olacağı bir düzen kurmak için konulması gereken kurallardır.
Hukuk devleti ilkesinin gerçekleşmesi için öncelikle temel hak ve hürriyetlerin güven altında olması gerekmektedir. Hukuk ve Adalet önemlidir. Çünkü hukuk ve adalet olmasa herkes uygun olmayan davranışlarla toplumun dengesini bozup onu yok ederek bizi ve diğer canlıları tehlikeye sokabilmektedir.
Hukukun egemen olmadığı toplumların halleri geçmişten günümüze kadar hep hüsran olmuştur. Ya devlet bölünmüş ya da devlet adamları sürülmüştür. Bu nedenle hukuk ve hukukun üstünlüğü her şeye rağmen ulusal ve uluslararası alanda barış için tek şanstır. Hukukta asıl amaç toplumun genel menfaatini veya fertlerin ve toplumun ortak iyiliğini sağlamaktadır. Yani hukuk toplumsal yaşama düzenidir. Barışın en büyük güvencesinin hukuk olduğunu unutmayalım.
Barışın en büyük güvencesi olan hukukun üstünlüğünün benimsendiği, herkese eşit olarak uygulandığı bir dünyada yaşamak umuduyla tüm hukukçuların ve hukuka inanan herkesin 10 Temmuz Dünya Hukuk Günü kutlu olsun.

Share
3.444 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...