logo

DÜNYA HUKUK GÜNÜ

Hukuk, toplumsal düzeni sağlamak ve toplumsal ihtiyaçları karşılamak amacı ile devlet tarafından konmuş ve bunlara uyulmadığı zaman yaptırımlar ile sonuçlandırılmış kurallara denir. Hukuk insanların toplumsal ilişkilerini düzenlemek için ortaya çıkmıştır.
Hukuk kuralları, kişilerin gerek şahıslarla gerek toplumla olan ilişkilerini düzenlerken, bunların birbirlerine karşı sahip olacakları hakların ve üstlenecekleri yükümlülüklerin neler olacağını da belirlemektedir. Bu kurallar vasıtasıyla hukuk, toplumda barışı, hukuki güvenliği, huzuru ve toplumda adaleti sağlamaktadır. Hukukun olmadığı bir yerde eşitlikten, huzurdan, barıştan, adaletten ve toplumsal düzenden bahsetmek mümkün değildir.
Hukuk, toplumlar için ne kadar hayati öneme sahipse, uluslararası topluluklar ve devletler için de o kadar önemlidir. Hukuk, hakkaniyeti ve adaleti ifade etmektedir. Hukuk esas alındığında ne kişiler, ne de devletler güçlerinin sınırlarını zorlayamazlar.
Ülkeler, dünya savaşları sonrasında büyük üzüntüler yaşamıştır. Pek çok insan hayatını, ailesini, yurdunu, özgürlüğünü kaybetmiştir. Yaşanan bu büyük acıların etkisiyle, kalıcı bir barışın sağlanması için arayışlar içine girilmiştir. Sonunda, bu işin ancak uluslararası savaş hukuku yoluyla çözülebileceği ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda hukuk devreye sokulmuş, pek çok uluslararası kuruluş bu amaçla oluşturulmuştur. Hukuk ve hukukun üstünlüğü her şeye rağmen ulusal ve uluslararası alanda barış için tek şans olduğu belirlenmiştir.
10 Temmuz Dünya Hukuk Günü’nü eminim pek çoğunuz duymamıştır. Zaman zaman bazı barolarca “Dünya Hukuk Günü” kutlama mesajlarına rastlanılmaktadır.
Hukuk yoluyla Dünya Barışı konulu konferansların üçüncüsünün 10 Temmuz 1967 günü Cenevre’de yapılması üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla 10 Temmuz günü, “Dünya Hukuk Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu özel gün, hukukun üstünlüğüne inanan, hukukçular başta olmak üzere herkesin günüdür.
Hukukun üstünlüğü ilkesine ve yargı denetimine bağlı kalan devlet, hukuk devletidir. Türkiye Cumhuriyeti anayasası itibariyle bir hukuk devletidir. Hukuk devletinin niteliklerini bilmek bireyin devletle olan ilişkisini daha sağlıklı düzenlemesini sağlamaktadır. Hukuk, toplumda herkesin eşit ve mutlu olacağı bir düzen kurmak için konulması gereken kurallardır.
Hukuk devleti ilkesinin gerçekleşmesi için öncelikle temel hak ve hürriyetlerin güven altında olması gerekmektedir. Hukuk ve Adalet önemlidir. Çünkü hukuk ve adalet olmasa herkes uygun olmayan davranışlarla toplumun dengesini bozup onu yok ederek bizi ve diğer canlıları tehlikeye sokabilmektedir.
Hukukun egemen olmadığı toplumların halleri geçmişten günümüze kadar hep hüsran olmuştur. Ya devlet bölünmüş ya da devlet adamları sürülmüştür. Bu nedenle hukuk ve hukukun üstünlüğü her şeye rağmen ulusal ve uluslararası alanda barış için tek şanstır. Hukukta asıl amaç toplumun genel menfaatini veya fertlerin ve toplumun ortak iyiliğini sağlamaktadır. Yani hukuk toplumsal yaşama düzenidir. Barışın en büyük güvencesinin hukuk olduğunu unutmayalım.
Barışın en büyük güvencesi olan hukukun üstünlüğünün benimsendiği, herkese eşit olarak uygulandığı bir dünyada yaşamak umuduyla tüm hukukçuların ve hukuka inanan herkesin 10 Temmuz Dünya Hukuk Günü kutlu olsun.

Share
2.799 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • M.Taki Cebeci’den Erciyes ve Özal Şiiri

  26 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Erciyes'in gölgesine sığmayan ecdadın torunlarına armağan, heybetli, esen yeli sert Erciyes üzerine yüzlerce şiirler yazılmıştır. İşte o güzel şiirlerden biride Amcam Emekli Öğretmen M.Taki Cebeci'den armağan. ERCİYES: Müstakbel Develi Vilayetinin Soyadı. NUH'un tufanına boyun eğmemiş Toprağına yadel eli değmemiş Tırmanıp tepene çıkmak isterken Yolda taş kesilmiş gelin ERCİYES. Yazın, kışın eksik olmaz dumanı, Dört mevsim başında beyaz yemeni, TEKİR yaylasında kışın harmanı MART' ta geçit vermez yolun ERCİYES. Halı dokur Hisarcık...
 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...