logo

DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır.
Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios’un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama’daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius’tan ve Hygeia’dan sağlık dilemişlerdir.
Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk Pediatri Kurumu’nun katkılarıyla 2011 yılında İstanbul’da düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlanmıştır. Hijyen konusunda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, yeni bir adım atılmıştır.
Dünyada ilk kez Türkiye’de kutlanan “16 Ocak Hijyen Günü”, tüm kamuoyunu kucaklayan bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılmıştır.16 Ocak “Dünya Hijyen Gününün” amacı, hijyen kavramını en geniş kapsamıyla gündeme taşıyarak toplum sağlığındaki yeri ve önemi konusunda farkındalık yaratmaktır.
Temizlik ve hijyen kavramları, kişisel ve toplumsal gelişimin en önemli basamaklarından biri olarak kabul edilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar, hijyen alışkanlıkları ile pek çok enfeksiyon hastalığının önlenebileceğinin altı çizilmektedir.
Son günlerde başta korona virüs olmak üzere birçok bılaşıcı virüslerden korunmanın en etkili yolu da kişisel temizliğimize özen göstermektir. Birçok uzman bu virüsleri kendimizden uzak tutmanın en etkili yolunun el yıkamak olduğunu belirmektedir. Bu uzmanlara göre etkili bir şekilde suya sabuna dokunarak el yıkamak, dışarıda olunan vakitlerde anti bakteriyel jel kullanmak, yanımızda sürekli ıslak ve kuru mendil taşımak büyük önem taşımaktadır.
Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sora bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir.
Temizlik alışkanlığının erken yaşlarda çocuğa kazandırılması gerekmektedir. Özellikle son yılda yaşadığımız korona virüs ve diğer enfeksiyonların yaşandığı kış aylarında hijyen iki kat önem kazanmaktadır. Başta el hijyeni olmak üzere çocuklarımıza alışkanlık kazandırdığımızda bulaşıcı hastalıkların da önüne geçmiş oluyoruz.
Sağlıklı yaşamanın temeli kişisel temizlikle başlar. Özellikle kış aylarında daha sıklıkla karşılaştığımız üst solunum yolu enfeksiyonu, grip ve korona virüs gibi hastalıklar genellikle toplu taşıma araçlarından, kalabalık ortamlardan, soğuk hava şartlarından etkinliğini artırmaktadır. Bulaşıcı hastalık ya da enfeksiyon hastalıkları, virüslerin, mikropların veya parazitlerin vücuda girmesiyle ortaya çıkan hastalıklardır. Bu hastalıklara yakalanan kişilerin iyileşme çabalarının yanı sıra hastalığın yayılmasını önlemek için de dikkatli hareket etmesi çok önemlidir.
Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil kulanılan herşeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir. Sabun kullandığınız ve ellerinizi doğru bir şekilde yıkadığınız sürece sıcak su veya soğuk su, mikropları ve virüsleri öldürmede eşit derecede etkilidir.
Ne yazık ki son günlerde gündemimizi korona virüs oluşturuyor. Bu konuda bize düşen kendimizi ve çevremizi korumaktır. Mümkün olduğunca evde kalıp, gerekli hijyen kurallarına uymamız gerekmektedir. Herkesin kendi üzerine düşeni yerine getirmesi toplamda virüs ile mücadelede çok yol kat etmeye neden olacaktır. Korona virüs elimize bulaşmışsa elimizin göze, buruna ve ağıza temas etmesiyle enfeksiyon oluşabilir. Bu nedenle ellerin temizliği son derece önemlidir. Virüsün etkilenmesi için eller en az 20 saniye boyunca köpürtülerek, tüm yüzeylere temas edecek şekilde sabunlanmalı daha sonra durulanarak kurutulmalıdır.
Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli olmamaktadır. Su, sabun ve deterjan olmadan temizlikten bahsetmek mümkün değildir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlik ve ev hijyeni için en fazla kullanılan malzemelerin başında su, sabun ve deterjan gelmektedir.

Share
4.783 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...
 • DÜNYA PİL GÜNÜ

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek, bünyesinde depolayan cihazlara PİL denir. Çoğunlukla aynı kimyasal yapıya ölçülere ve elektrik kapasitelerine sahip piller, tek tek bir araya getirilerek pil grupları oluşturulabilir ve bunlara kısaca BATARYA denilmektedir. Pilin tarihi milattan sonra erken yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Bu döneme ait, pişmiş toprak kap içinde bakır tabaka ile çevrelenmiş demir bir çubuk bulunan sözde Bağdat Pili denilen kalıntılar bulunmuştur. Pillerin asıl gelişimi ise Alessandro Volta ile başlamı...