logo

DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır.
Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios’un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama’daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius’tan ve Hygeia’dan sağlık dilemişlerdir.
Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk Pediatri Kurumu’nun katkılarıyla 2011 yılında İstanbul’da düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlanmıştır. Hijyen konusunda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, yeni bir adım atılmıştır.
Dünyada ilk kez Türkiye’de kutlanan “16 Ocak Hijyen Günü”, tüm kamuoyunu kucaklayan bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılmıştır.16 Ocak “Dünya Hijyen Gününün” amacı, hijyen kavramını en geniş kapsamıyla gündeme taşıyarak toplum sağlığındaki yeri ve önemi konusunda farkındalık yaratmaktır.
Temizlik ve hijyen kavramları, kişisel ve toplumsal gelişimin en önemli basamaklarından biri olarak kabul edilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar, hijyen alışkanlıkları ile pek çok enfeksiyon hastalığının önlenebileceğinin altı çizilmektedir.
Son günlerde başta korona virüs olmak üzere birçok bılaşıcı virüslerden korunmanın en etkili yolu da kişisel temizliğimize özen göstermektir. Birçok uzman bu virüsleri kendimizden uzak tutmanın en etkili yolunun el yıkamak olduğunu belirmektedir. Bu uzmanlara göre etkili bir şekilde suya sabuna dokunarak el yıkamak, dışarıda olunan vakitlerde anti bakteriyel jel kullanmak, yanımızda sürekli ıslak ve kuru mendil taşımak büyük önem taşımaktadır.
Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sora bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir.
Temizlik alışkanlığının erken yaşlarda çocuğa kazandırılması gerekmektedir. Özellikle son yılda yaşadığımız korona virüs ve diğer enfeksiyonların yaşandığı kış aylarında hijyen iki kat önem kazanmaktadır. Başta el hijyeni olmak üzere çocuklarımıza alışkanlık kazandırdığımızda bulaşıcı hastalıkların da önüne geçmiş oluyoruz.
Sağlıklı yaşamanın temeli kişisel temizlikle başlar. Özellikle kış aylarında daha sıklıkla karşılaştığımız üst solunum yolu enfeksiyonu, grip ve korona virüs gibi hastalıklar genellikle toplu taşıma araçlarından, kalabalık ortamlardan, soğuk hava şartlarından etkinliğini artırmaktadır. Bulaşıcı hastalık ya da enfeksiyon hastalıkları, virüslerin, mikropların veya parazitlerin vücuda girmesiyle ortaya çıkan hastalıklardır. Bu hastalıklara yakalanan kişilerin iyileşme çabalarının yanı sıra hastalığın yayılmasını önlemek için de dikkatli hareket etmesi çok önemlidir.
Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil kulanılan herşeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir. Sabun kullandığınız ve ellerinizi doğru bir şekilde yıkadığınız sürece sıcak su veya soğuk su, mikropları ve virüsleri öldürmede eşit derecede etkilidir.
Ne yazık ki son günlerde gündemimizi korona virüs oluşturuyor. Bu konuda bize düşen kendimizi ve çevremizi korumaktır. Mümkün olduğunca evde kalıp, gerekli hijyen kurallarına uymamız gerekmektedir. Herkesin kendi üzerine düşeni yerine getirmesi toplamda virüs ile mücadelede çok yol kat etmeye neden olacaktır. Korona virüs elimize bulaşmışsa elimizin göze, buruna ve ağıza temas etmesiyle enfeksiyon oluşabilir. Bu nedenle ellerin temizliği son derece önemlidir. Virüsün etkilenmesi için eller en az 20 saniye boyunca köpürtülerek, tüm yüzeylere temas edecek şekilde sabunlanmalı daha sonra durulanarak kurutulmalıdır.
Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli olmamaktadır. Su, sabun ve deterjan olmadan temizlikten bahsetmek mümkün değildir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlik ve ev hijyeni için en fazla kullanılan malzemelerin başında su, sabun ve deterjan gelmektedir.

Share
5.119 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Portre Tevfik Yüksel Suyolcu ve Ailesi

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  1934 yılında Develi'de doğdu. Babası Öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Mısırlılardan Şerife Suyolcu'dur. İlk ve orta öğrenimini Develi'de tamamladı. Kayseri Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1957 yılında askere gitmeden önce Develi Dumlupınar İlkokulu'nda iki yıl öğretmen vekilliği yaptı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde yükseköğrenimini tamamladı. Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nde çalışma hayatına atıldı. Aynı kurumda uzun yıllar Satış Organizasyon Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 1964 yılında Mısırlılar ailesinin kızı F...
 • DÜNYA KEKEMELİK GÜNÜ

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Kekemelik, en genel anlamıyla konuşmanın akıcılığında, ritminde, vurgularında, tizliğinde ve ses birimlerinin çıkarılmasında ortaya çıkan bir bozukluktur. Kekemelik insanın içyapısını, özgüvenini, hayata bakışını, kendisine saygısını ve diğer insanlarla iletişimini etkileyen çok önemli bir olaydır. Diğer bir ifadeyle kekemelik, bireyin konuşmasının akıcılık ve zamanlama yönünden yaşına uygun olmayan bir biçimde bozulmasıdır. Kekemelik bilimsel çalışmalara göre dünyanın bütün kültürlerinde var olan bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik üzerine çok...
 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-2

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Geçici Sevk ve İskân Kanunu Ermeni milliyetçiliğinin önemli propaganda unsurlarından biri olan okullarda, muallimler gerek derslerde yaptıkları sözlü anlatımlar gerekse kullandıkları ders kitapları ve araç-gereçleri vasıtasıyla, genç zihinleri biçimlendirmeye ve talebeleri milliyetçi hareketlerin öncüleri yapmaya büyük çaba sarf etmişlerdir. Ermeni komitacıları 1892 yılında Ermenileri isyana yönlendirme amacıyla yurt dışında bastırdıkları bildirileri Samsun, Merzifon, Yozgat ve Kayseri'de dağıtıp astılar. Bu gelişmeler üzerine Hükûmet gerekli...
 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...