logo

DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ

Hayvanlar aynı insanlar gibi duyu ve hareket kabiliyetine sahip canlılardır. Dünyanın varoluşundan beri var olan bu canlılar, insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Hayvanlar dünyayı birlikte paylaştığımız varlıklardır. Yaşayan tüm canlılar gibi onlar da, doğanın eşit haklı bireyleridir.
İnsanlar daha ilk çağda kedi, köpek, at, koyun, sığır, keçi gibi hayvanları evcilleştirmişlerdir. Evcilleşen hayvanlar, insanların beslenme, giyinmede, korunmada, eğlencede, avlanmada, haberleşmede kısaca hayatımızın birçok bölümünde yardımcı olmuştur. Uzak yerlere onların yardımıyla gitmiş, en ağır işlerde onları kullanmıştır.
Diğer taraftan insanlarda, bu hayvanların bakımını, beslenmesini, korunmasını ve çoğalmasını vazgeçilmez görev bilmiştir. Onlara daima sevgi ve şefkatle yaklaşmış dostluklar kurmuştur. Ayrıca yabani hayvanların da korunmasına büyük önem vermiş ve onlardan en iyi şekilde yararlanmıştır.
Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla ilk kez İngiltere’de 1822 yılında “Hayvanları Koruma Birliği” kurulmuştur. Daha sonra tüm dünyada bu amaç için kurulan derneklerin sayısında artışlar olmuştur.
Dünyanın çeşitli ülkelerinde kurulan Hayvanları Koruma Dernekleri 1931 yılında Hollanda Lahey’de bir araya gelmişler ve “Dünya Hayvanları Koruma Federasyonunu” kurmuşlardır. Federasyon, 4 Ekim gününü “Dünya Hayvanları Koruma Günü” olarak ilan edip bütün dünya ülkelerine bildirmiştir. Hayvanları Koruma Gününün asıl amacı insanlarda hayvan sevgisini geliştirmek ve bu sevginin devamlılığını sağlamaktır.
Ülkemizde de 1908 yılında hayvanlara karşı yapılan haksızlıkların önüne geçebilmek ve onlarla ilgilenebilmek için “Hayvanları Koruma Derneği” kurulmuştur.
Hayatımızı sürdürebilmek için gerekli olan hemen hemen her şeyin karşılanmasında doğaya ve onun çeşitliliğine muhtacız. Yaşamımız bitkilerin ve hayvanların olağanüstü değişkenliği, onların yaşadıkları yerler ve içinde bağlı oldukları ortamlara bağlı bulunmaktadır.
Ancak, açık olan bir şey var. Mevcut değerlerimizi hızla kaybediyoruz. Bu nedenle 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemlidir. Dünya, tüm canlılar için daha adil bir yer haline getirilmelidir.
Son dönemlerde ülkemizde hayvanlara şiddet, hayvan hakları ve refahı ihlalleri tüm ağırlığıyla devam etmektedir. Ne eğitimde ne de toplumsal bilinç konusunda maalesef önemli bir mesafe alınamamaktadır.
Öte taraftan günümüzde, evcil hayvan bakılan ev sayısı gittikçe artmaktadır. Uzmanlar genellikle yetiştiği ailede evcil hayvan bulunan çocukların, ileride bir evcil hayvanla evini paylaşmaya daha yatkın olduklarını belirtmektedirler.
Şunu unutmayalım! Bizim merhametimize muhtaç sokak hayvanlarından kurtulmak için çözüm onları ormanlara, açlığa ve çaresizliğe terk etmek değil, sokak hayvanlarına yönelik örnek projeler üretmektir.
Hayvanları sevenler, insanları daha içten severler. Hayvan dostları mutlu olmayı sevgide ararlar. Hayvanları koruyalım. Hayvanlara eziyet etmeyelim. Onlara yardımcı olalım ve onları besleyelim. Çocuklarımızı hayvan sevgisi ile yetiştirelim ki, hem koşulsuz sevgiyi hem de empati kurabilmeyi öğrenebilsinler. Yaşam onlarla daha güzeldir.
4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun.

Share
6.501 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...