logo

DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ

Hayvanlar aynı insanlar gibi duyu ve hareket kabiliyetine sahip canlılardır. Dünyanın varoluşundan beri var olan bu canlılar, insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Hayvanlar dünyayı birlikte paylaştığımız varlıklardır. Yaşayan tüm canlılar gibi onlar da, doğanın eşit haklı bireyleridir.
İnsanlar daha ilk çağda kedi, köpek, at, koyun, sığır, keçi gibi hayvanları evcilleştirmişlerdir. Evcilleşen hayvanlar, insanların beslenme, giyinmede, korunmada, eğlencede, avlanmada, haberleşmede kısaca hayatımızın birçok bölümünde yardımcı olmuştur. Uzak yerlere onların yardımıyla gitmiş, en ağır işlerde onları kullanmıştır.
Diğer taraftan insanlarda, bu hayvanların bakımını, beslenmesini, korunmasını ve çoğalmasını vazgeçilmez görev bilmiştir. Onlara daima sevgi ve şefkatle yaklaşmış dostluklar kurmuştur. Ayrıca yabani hayvanların da korunmasına büyük önem vermiş ve onlardan en iyi şekilde yararlanmıştır.
Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla ilk kez İngiltere’de 1822 yılında “Hayvanları Koruma Birliği” kurulmuştur. Daha sonra tüm dünyada bu amaç için kurulan derneklerin sayısında artışlar olmuştur.
Dünyanın çeşitli ülkelerinde kurulan Hayvanları Koruma Dernekleri 1931 yılında Hollanda Lahey’de bir araya gelmişler ve “Dünya Hayvanları Koruma Federasyonunu” kurmuşlardır. Federasyon, 4 Ekim gününü “Dünya Hayvanları Koruma Günü” olarak ilan edip bütün dünya ülkelerine bildirmiştir. Hayvanları Koruma Gününün asıl amacı insanlarda hayvan sevgisini geliştirmek ve bu sevginin devamlılığını sağlamaktır.
Ülkemizde de 1908 yılında hayvanlara karşı yapılan haksızlıkların önüne geçebilmek ve onlarla ilgilenebilmek için “Hayvanları Koruma Derneği” kurulmuştur.
Hayatımızı sürdürebilmek için gerekli olan hemen hemen her şeyin karşılanmasında doğaya ve onun çeşitliliğine muhtacız. Yaşamımız bitkilerin ve hayvanların olağanüstü değişkenliği, onların yaşadıkları yerler ve içinde bağlı oldukları ortamlara bağlı bulunmaktadır.
Ancak, açık olan bir şey var. Mevcut değerlerimizi hızla kaybediyoruz. Bu nedenle 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemlidir. Dünya, tüm canlılar için daha adil bir yer haline getirilmelidir.
Son dönemlerde ülkemizde hayvanlara şiddet, hayvan hakları ve refahı ihlalleri tüm ağırlığıyla devam etmektedir. Ne eğitimde ne de toplumsal bilinç konusunda maalesef önemli bir mesafe alınamamaktadır.
Öte taraftan günümüzde, evcil hayvan bakılan ev sayısı gittikçe artmaktadır. Uzmanlar genellikle yetiştiği ailede evcil hayvan bulunan çocukların, ileride bir evcil hayvanla evini paylaşmaya daha yatkın olduklarını belirtmektedirler.
Şunu unutmayalım! Bizim merhametimize muhtaç sokak hayvanlarından kurtulmak için çözüm onları ormanlara, açlığa ve çaresizliğe terk etmek değil, sokak hayvanlarına yönelik örnek projeler üretmektir.
Hayvanları sevenler, insanları daha içten severler. Hayvan dostları mutlu olmayı sevgide ararlar. Hayvanları koruyalım. Hayvanlara eziyet etmeyelim. Onlara yardımcı olalım ve onları besleyelim. Çocuklarımızı hayvan sevgisi ile yetiştirelim ki, hem koşulsuz sevgiyi hem de empati kurabilmeyi öğrenebilsinler. Yaşam onlarla daha güzeldir.
4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun.

Share
5.859 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır. Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi'nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum. Aynı zaman da Çağdaş Develi G...
 • “Bisiklet Bir Kültür” Dedik, Katkıları İse Şöyle Oldu…

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Merhaba sevgili okuyucular, uzunca bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu süre zarfı içerisinde birçok projelerle, birçok oluşumlarla meşguldüm. Yıllar önce kendime hedefler koymuştum. Ölmeden önce yapmak istediğim projeler diye. 4 projem var. 1.cisi tahmin ettiğiniz gibi Bisikletle ilgili :) ...Yalnız bu projenin olgunlaşması uzun zaman aldı. İç Anadolu Bölgesinin bir ilçesinde olduğundan mı, bayan olduğumdan mı, yaşantımdan mı yoksa hepsinden bir parça kaynaklı olduğundan mı nedir beni biraz yıprattığını söyleyebilirim. Daha önce defalar...
 • Pekmez Hikâyeleri (Develi’de Kaynatma)

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Develi'de ilk önce sergilik üzümler yetişir. Sergilikler serilir. Ekim Ayında üzümler olgunlaşınca bağlara girilir. Bağlara girilmesi kaynatmanın habercisidir. İsmail SAMUR Hocam Develi'de anılarda kalan bağ bozumunu pekmez hikâyelerini” kaleme aldı. Bize de bu güzel yazıyı yayınlamak düştü. Bağ Bozumu: Yine bağ bozumu mevsimi geldi memleketimde, şimdi her tarafta kazanlar kaynamakta, altın renkli pekmezler küplere dolmaktadır. Hatırlıyorum, çook küçükken Fenese'deki o zaman bana çook büyük gelen evimizin alt katındaki tandırlı evde(oda), bana...
 • DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Standart kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. (Standart dil, çifte standart, hayat standardı, yaşam standardı gibi). Standart kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiştir. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin üretim ve tüketim yapılarını yeniden şekillendirmesi ve rekabet ortamı ürünlerde kaliteyi ön plana çıkarılması amacıyla uluslararası standartların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Standart, belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış, belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan bir ürü...