logo

DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır.
Hamburger, adını Almanya’daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur.
Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tatar savaşçılar daha kuvvetli olabilmek için çiğ et tüketirler. Sefer yapan kişiler etlerini atlarının eyerlerinin altına sıkıştırırlar. Atın hareketiyle ısınan etin daha çabuk çiğnendiğini fark ederler ve zamanla bu eti tuz, biber ve soğanla birleştirerek yemeğe başlarlar. Sonunda bugün bilinen “tatar bifteği” ortaya çıkar.
Almanya’nın Hamburg şehrinden bir tüccar, Orta Asya’da 19. Yüzyılın ortalarında Tatar Bifteğini görür ve Almanya’ya getirerek “Hamburger Bifteği” olarak piyasaya sunar. O dönemlerde iletişim ve haberleşme az olduğu için kimse bu bifteğin tatar bifteği olduğunu anlamaz. Bu tüccar, daha sonra bu bifteğe Hamburg’a ait anlamına gelen “Hamburger” adını verir.
1800’lü yıllardan itibaren ABD’ye göç eden Almanlar, bu yiyeceği ABD’ye taşımışlardır. Böylece gelecekte Amerikan kültürünün en popüler simgesi olacak hamburger, kendini tanıtmaya başlamıştır. Bu yiyecek, Hamburger ismi ile Amerika’ da meşhur olmuştur. 1932 yılında Amerikalı John T. Gregore tarafından patenti alınmış ve bugünlere kadar gelerek bizlere ulaşmıştır.
1940’lı yıllarda Amerika’da başlayarak tüm dünyaya yayılan fast-food girişimi beraberinde pek çok lezzeti de getirmiştir. Kısa sürede özel bir ekmeğin içerisinde yer alan kalın yuvarlak köfteleri, üzerine eklenen özel sosları, yanında patates kızartması ve soğuk içecekleri ile hamburgerler pek çok kimsenin vazgeçilmezi olmuştur.
Izgarada pişen, tuz ve hafif baharatlarla tatlandırılmış köfte, iki ekmeğin arasına girdiğinde karşı konulmaz bir lezzet ortaya çıkmaktadır. Üstelik soğan, turşu, domates ve daha birçok ürünle çeşitlendirilmesi, herkesin damak tadına göre bir hamburgeri sevebilmesini sağlamaktadır.
İlk çıkışı kırmızı etten yapılan köftelerle olmasına rağmen artık birçok çeşidi bulunmaktadır. Tavuk, balık, sebze gibi farklı malzemelerden yapılan hamburgerler olduğu gibi köfte değil bütün etlerden de yapılan hamburger çeşitleri bulunmaktadır.
Obezite ve şişmanlığın artması üzerine hamburger tüketimi azaltılmaya çalışılmaktadır. Aslında hamburger değil de fast-food restoranlarda hamburger ile beraber sunulan patates kızartması ve içecekler insanlar için zararlı ve kilo aldırıcıdır. İnsanlar tüketimi kolay olduğu için hamburgerden ve fast-food yiyeceklerden kolay kolay vazgeçmemektedir.
1970’li yılların ortalarında tanışmasına rağmen 1986’da bir zincir şirket ile birlikte hamburger, Türkiye’ye giriş yapmıştır. Hamburger son 20-25 yıldır Türkiye’de de bilinen özellikle gençlerin sevdiği bir yiyecektir. İnsanların hızlı yemek alışkanlıkları ülkemizde de son yıllarda artmış ve ayaküstü yemek tarzındaki yerler sıkça tercih edilmeye başlanmıştır. Bu da dünyanın sayılı ayaküstü yemek firmalarının Türkiye pazarına girmesine neden olmuştur.
Ülkemize zincir markalarla giren hamburgeri artık birçok butik restoranda bulmak mümkün olmaktadır. Hızlı servis, verimli işletmeler, düşük maliyet ile kişiler ucuz ve lezzetli yemekler sunan bu hamburger girişimcileri, franchising yöntemi ile kısa sürede dünyanın dört bir köşesine yayılmışlardır.
Leziz hamburgerler, patates kızartmaları ve soğuk içecekler eşliğinde bu özel günde mutluluk arttıkça artıyor. Bugün neredeyse her sokak ve caddede görebileceğimiz burger dükkânlardan çıkan muhteşem lezzetler, şeflerin özel olarak hazırladıkları soslar ile Türkiye burger kültüründe önemli bir ilerleme kaydetmiştir.

Share
136 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...