logo

DÜNYA HAMAK GÜNÜ

Dünyada kutlanan ilginç günlerden bir tanesi de “Hamak Günüdür”. Hamak, iki ağaç ya da ahşap direk arasına iki ucundan asılarak kurulan, içinde uzanıp sallanarak keyif amaçlı yatılan, ağdan ya da bezden yapılmış bir tür salıncak yataktır. Ayrıca gemilerde personelin yatması için kullanılan, kalın brandadan yapılan asma yataktır.
Şöyle düşünelim. Temmuz ayı ortası, güneş yakıyor, gölgede ve serin bir yerde hamakta dinlenmeyi düşünelim. Hamak Günü tam olarak bunların keyfini çıkarmayı amaçlamaktadır. Hamağınız kumaş, halat ya da örgüden yapılmış bir hamak olabilir. İşte sallanan böyle bir hamakta uyumak ya da dinlenmek insana büyük huzur vereceği kanısındayım.
Hamağı ilk defa Orta Amerika uygarlığı olan Mayalar, ormanda ıslak zeminde uyumamak ve yerdeki zararlı böceklerden korunmak için kullanmıştır. Hamak ismi, tropik bir ağaç olan Hamack ağacının kabuğundan elde edilen liflerinden yapıldığı için bu ismi almıştır. Bununla beraber, hamak terimi Taino balık ağı kelimesinden de gelmektedir. Bunlar Karayipler boyunca, Bahamalar’ın yerli halkını yerden ve zararlılardan ve kemirgenlerden uzak tutmak için kullanılmaktadır.
Hamak, Kristof Kolomb tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Kalın ve sert kumaştan yapılan hamaklar, 1957 yılında İngiliz Deniz Ordusu tarafından yer darlığı olan gemilerde kullanılmaya başlanmıştır. 16. Yüzyıl boyunca Avrupa ve koloniler arasında insanlar taşınmaya başladıkça, pamuk ve kanvas türü kumaşlardan modern hamak tasarımı geliştirilmiştir.
Yani Hamağın tarihçesi oldukça eski zamanlara gitmektedir. Hamak, 1000 yıl öncesinden bugüne kadar uyumak, dinlenmek, rahatlama için hep aynı amaçla kullanılmıştır. Gemilerde kolaylıkla uyumayı sağlamasının yanında hamağı kullanmalarının en büyük sebeplerinden bir diğeri de hamağın rahatlıkla temizlenmesi ve hastalıklardan arınabilir olmasıdır. Güney Amerika ve Asya’da hala hamakların kullanıldığı yolcu gemileri de bulunmaktadır.
Günümüzde hamak, özellikle Latin Amerika ülkelerinde evlerin çoğunda bulunmaktadır. Bazı evlerde yatak, hatta oturma mobilyası yerine kullanılmaktadır. Hamak, sadece bahçelerde değil, evlerde ve balkonlarda dekorasyonun bir öğesi olarak kullanılmaktadır. Türkiye’nin geleneksel Askı Beşiği ve urgan, kilim salıncağı da hamak çeşidi olarak anılmaktadır. Yetişkinlerin kullanabileceği hamaklar haricinde, bebek hamağı, çocuk hamağı da üretilmektedir.
Her sene 22 Temmuz tarihi,” Hamak Günü” olarak kutlanmaktadır. Hamak günü, bahçede, plajda, doğada ve kamp yaparken dinlenme ve rahatlamanın evrensel sembolünü olarak kutlanan bir gündür.
Hamak, günümüzde tüm dünyada özellikle sıcak iklimlere sahip ülkelerde çok yaygınlaşmıştır. Aynı zamanda ülkemizde de son yıllarda oldukça popüler olmuştur. Bununla beraber, yazlıklarda, kamplarda, evlerimizin uygun balkon ve bahçelerinde, verandalarda ve birçok yerde de kullanımı sıklaşmıştır. Ülkemizde bilhassa Ege ve Akdeniz bölgelerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.
Hamakta en iyi uyku pozisyonu sanılanın aksine boylu boyunca, hamağın dikine uzanarak yatmak değildir. Bu koza pozisyonu sizin sıkışmanıza ve rahatsız olmanıza sebep olacaktır. Mümkün olduğu kadar açılı yatmak size çok daha geniş bir kullanım alanı verecektir. Bu aynı zamanda sallanırken de daha çok zevk almanızı sağlayacaktır.
Hamak, uzun ve kültürel açıdan önemli bir tarihe sahiptir. Modern hamaklar size rahatlamak ve sıkıntılarınızı geride bırakmak için bir yol sunmaktadır. Hiçbir şey bir hamakta uzanmak ve rahatlamak kadar rahatlatıcı bir şey değildir. Kuş sesleri eşliğinde, yeşilliklerin arasına uzanıp huzuru koklamak gibisi var mı? Yine hala dünyanın birçok yerinde anneler çocuklarını uyutmak için hamak beşiklerde sallıyorlar. Rüzgârın etkisi ile hafif sallanarak çekilen bir uykunun yerini hiçbir şey tutmaz. Kısacası hamak günümüzde de keyifle kullandığımız malzemelerin başında geliyor.
Dünya hamak gününde sizde bir hamakta uzanıp keyfinize bakın.

Share
378 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...