logo

DÜNYA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞLAYICILAR GÜNÜ

Kan, vücutta oksijen, besin maddelerini, vitaminleri, antikorları dokulara taşıyan, oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal bir sıvıdır.
Dünyanın her yerinde her gün her yaştan insanın yaşamak için kan aktarımına (Transfüzyon) ihtiyacı vardır. Kan ve kan ürünleri her yıl milyonlarca hayatı kurtarmaktadır. Ayrıca kan ve kan ürünleri, tıbbi ve cerrahi müdahaleleri desteklemekte ve yaşamı tehdit eden koşullardaki hastaların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda insan veya doğa kaynaklı afetlerde hayat kurtarıcı rolü bulunmaktadır. Pek çok ülkede talep arzdan fazla olması nedeniyle kan merkezleri yeterli, kaliteli ve güvenli kan temin etmek için uğraşmaktadır. Yeterli kan sadece düzenli, gönüllü, karşılıksız kan bağışlarıyla sağlanabilmektedir.
Her yıl 14 Haziran tüm dünyada “Dünya Gönüllü Kan Bağışlayıcılar Günü” olarak kutlanmaktadır. A- B – 0 kan grubu sistemini bulan Nobel ödüllü Karl Landsteiner’in doğum günü olan 14 Haziran, gönüllü ve karşılıksız kan verme alanında faaliyet gösteren Uluslararası Kızılay, Kızılhaç Dernekleri Federasyonu, Uluslararası Kan Donor Organizasyonları Federasyonu (FIODS), Uluslararası Kan Transfüzyon Derneği (ISBT) tarafından “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olarak ilan edilmiştir.
Bu özel günde, ihtiyaç sahipleri için kan veren gönüllü kan bağışçılarını kutlamak, kamuoyunda gönüllü kan bağışının önemini pekiştirmek, gönüllü ve güvenli kan ihtiyacına toplumun dikkatini çekmek ve yaygınlaştırılmasına ilişkin bilgilendirme yapılarak, kan bağışı konusunda davranış değişikliği ve kalıcı bilinç yaratılmasını amaçlamaktadır.
Ayrıca kampanyada, düzenli kan bağışı yapanları ve özellikle gençler olmak üzere daha önce hiç kan vermemiş sağlıklı insanları kan bağışlamaya motive etmek için, kan bağışı sayesinde hayatları kurtulan insanların hikâyelerinin de vurgulanması amaçlanmıştır.
18 ve 68 yaş arasında, ağırlığı 50 kg ve üzerinde olan her sağlıklı birey kan bağışında bulunabilmektedir. Bağışlanan kanlara AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Frengi ve kan grubu testleri yapılmaktadır. Yapılan testlerde pozitif çıkan kanlar hemen imha edilmektedir. Bulaşıcı hastalığı olmayan kan ürünleri ise depolarda uygun sıcaklıkta saklanmaktadır.
Vücuttaki kan miktarındaki azalma hayati tehlike oluşturmaktadır. Kazalar, doğal afetlerde ve ağır ameliyatlarda kan kaybını gidermek için kan alış verişi yapılması gerekebilir. Çok acil durumlarda uygun kanı hemen bulmak çok önemlidir. Bu nedenle kan bankaları kurulmuştur. Kan bankalarında bulunan kanlar, ihtiyacı olanlara hemen ulaştırılmaktadır. Bu kan bankalarına yalnızca sağlıklı insanlar bağış yapabilmektedir.
Kan bağışı konusunda çalışan kuruluşlar Kızılay, Kızılhaç Dernekleri, Hastane ve üniversite kan merkezleri, sivil toplum örgütleridir. Ülkemizde bu kapsamdaki tüm hizmetlerin planlanması, yürütülmesi ve denetlenmesinden Sağlık Bakanlığı yetkili ve sorumludur.
Güvenli kan, bir ülkenin en önemli doğal kaynağıdır. Vatandaşların güvenli kana ulaşabilmeleri için her ülkenin düzenli kan bağışlayan gönüllü ve karşılık beklemeyen bağışçılara ihtiyacı vardır. Kan vermenin sağlığa olumlu etkisi olduğunu biliyor musunuz? Kan bağışlandığında vücudumuz, verdiğimiz kan oranında kan üretmek zorunda kalacaktır. Böylece vücut yeni ve taze kan üretmiş olacaktır.
Kan aktarımı hayat kurtaran bir tedavidir. Kanamalarda, Travmalarda, kanser hastalarında, kan değişimini gerektiren durumlarda ve cerrahi müdahalelerde hayat kurtarıcıdır.
Unutmayalım, bir damla kan birçok hayat kurtarır. Kanın tek kaynağı insandır. Sağlıklı ve güvenli iseniz kan bağışında bulunalım. Çünkü bir gün sizin de kana ihtiyacınız olabilir.

Share
1.857 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE KADIN HAPİSHANESİ

  04 Mart 2021 Köşe Yazarları

  Develi 1870 yılında Kayseri’ye bağlı bir kaza olmuştur. İlk kaza merkezi bugün, hala yaygın adıyla anılan “Eski Saray” denilen Venk bölgesinde Hüseyin Sağlam‘ın dere kenarındaki evinin bulunduğu alandır. Osmanlı salnamelerinden de öğrendiğimize göre burada iki katlı Kaymakamlık binası çevresinde Müritler Çeşmesi ve Müritler Mescidi, Seyrânî Hamamı, İnkılap İlkokulu. PTT vb. idarî yerler yapılmıştır. Daha sonra bu bina İstiklal İlkokulu’na taşınmıştı. Değerli bir İslam tarihçimiz M.Asım Köksal bu okul’da “sınıf çavuşluğu / sınıf başkanı” olarak ...
 • DÜNYA DİLBİLGİSİ GÜNÜ

  04 Mart 2021 Köşe Yazarları

  Dil, insanı insan yapan değerlerin başında gelmektedir. Dilbilgisi bize dilimizin ses, şekil, cümle yapısı kurallarını öğretmekte olup, imla kuralları da dilimizi yanlışsız yazmamızı sağlamaktadır. Dil, insanların fikir alışverişinde bulunma, birbirleriyle iletişim kurma aracıdır. Her dilin kendine özgü ses dizgesi, söz varlığı ve dil bilgisi kuralları vardır. Dilin bu yönleri, dil biliminin ilgili dallarında incelenmektedir. Bireyin kendi ana dilinin imkân ve zenginliklerini bilmesinin yanı sıra dil becerilerini geliştirmesi için de dil bilg...
 • Develi Tarihi Demirciler Çarşısı

  04 Mart 2021 Köşe Yazarları

  Çok değil bundan 50 yıl önce Develi birinci sınıf bir çarsıya sahipti, bu çarşı Demirciler Çarşısı diye anılırdı. Develi’nin kırk köyünden başka; Yahyalı, Yeşilhisar, Feke, Göksun, Tomarza halkı ve bu kasabaların 180 köyü alışverişini buradan yapardı. Kayseri’ye pek nadir gidilirdi. Yoğurt Pazarı olarak anılan küçük bir çarşı daha vardı, burada manifaturacı, berber, terzi, bakkal gibi birkaç küçük esnaf bulunurdu. Diğer mahallelerde sadece bakkal dükkânları ve mahalle fırınları vardı. Ana büyük çarşı Fenese’deydi. Demirci ustaları...
 • M.Taki Cebeci’den Erciyes ve Özal Şiiri

  26 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Erciyes'in gölgesine sığmayan ecdadın torunlarına armağan, heybetli, esen yeli sert Erciyes üzerine yüzlerce şiirler yazılmıştır. İşte o güzel şiirlerden biride Amcam Emekli Öğretmen M.Taki Cebeci'den armağan. ERCİYES: Müstakbel Develi Vilayetinin Soyadı. NUH'un tufanına boyun eğmemiş Toprağına yadel eli değmemiş Tırmanıp tepene çıkmak isterken Yolda taş kesilmiş gelin ERCİYES. Yazın, kışın eksik olmaz dumanı, Dört mevsim başında beyaz yemeni, TEKİR yaylasında kışın harmanı MART' ta geçit vermez yolun ERCİYES. Halı dokur Hisarcık...