logo

DÜNYA GÖKDELEN GÜNÜ

Gökdelenler, arazinin pahalı olduğu şehirlerde görülen çok yüksek yapılardır. Genellikle metal iskelet üzerine beton dökülerek inşa edilmekte olup, büro ve apartman (daire) olarak kullanılmaktadır. Gökdelen ayrıca gemicilikte geminin uzun direğine verilen isimdir. Bugünlerde en az 40 veya daha fazla kattan oluşan binalar, gökdelen olarak ifade edilmektedir.
Gökdelenlerin ağırlık taşıyan sistemleri diğer yapılara göre büyük farklılıklar göstermektedir. 4 kata kadar yapılar sadece duvarlardan destek alabilirler. Ancak gökdelenler çelik iskeletlerden destek almak zorunda olan geniş yapılardır. Çelik, güçlendirilmiş betonlar, su pompaları ve asansörler gökdelenler için en önemli gelişmelere sebep olmuştur.
İlk gökdelen olarak Chicago’da 1884-1885’te inşa edilen on katlı “Home Insurance” binası kabul edilmektedir. Günümüz koşullarıyla ilk gökdelen ise New York’taki “Woolworth Building” binasıdır. Yerden yükselen gökdelenler modern metropol şehirlerin en hayranlık uyandıran yapıları diyebiliriz.
Yüksek binaların doğmasına ve gelişmesine temel olan en önemli neden, giderek büyük değerler kazanan şehir merkezlerinde, fiyatları çok artan arsalardan yoğun yararlanma imkânı sağlamasıdır. Günümüzde bütün dünyada görülen, özel ve kamusal organizasyonların hızla büyümesi olayında da mevcut binalara ekleme veya sınırlı arsalarda büyük programlı yeni yapı ihtiyacı karşılanması ancak yüksek binalarla mümkün olabilmektedir.
Dubai’deki “Burj Khalifa”, 2010 yılında tamamlandığından beri dünyanın en yüksek gökdeleni olma rekorunu üzerinde taşımaktadır. Yedi dönümlük park alanı, 163 kat ve 30.000 konut, dokuz otel, 19 konu kulesi, bir alışveriş merkezi ile şehrin en popüler simgesi durumundadır.
Şangay’ın Luijiazui isimli finans bölgesindeki en yüksek gökdelen olan “Şangay Kulesi’nin” inşa edilmesi sekiz yıl sürmüş ve dünyanın en yüksek ikinci binası olma rekoruna sahiptir. 2015 yılında inşasının tamamlanmasına rağmen 2016 yılına kadar halka açılmamıştır. Üst üste yığılmış dokuz silindirik binadan oluşan kulede toplam 320 derecelik manzarasını sunmaktadır. 632 metre uzunluğundaki dev gökdelen 128 kattan oluşmakta ve 106 asansör bulunmaktadır. Asansörlerin dünyanın en hızlısı olduğu belirtilmektedir.
İstanbul, dünyada en fazla gökdelene sahip şehirler sıralamasında 161 gökdelenle 21. sırada yer almaktadır. Uluslararası gökdelen veri bankası Emporis’e göre, İstanbul’da inşaatı bitmiş (mevcut) 161, yapım aşamasında 2, planlı 17, inşa edilmemiş 28 gökdelen bulunmaktadır.
İstanbul’da 2017 yılında tamamlanan Skyland Residence Kulesi, 65 katlı, 284 metre yüksekliğinde olup, İstanbul’un en yüksek binasıdır. İkinci olarak Metropol Kulesi 58 katlı ve 280 metre yüksekliğindedir. Nurol Hayat 55 kat, Safir Kule 54 katlı olup 261 metre yüksekliğindedir.
“Dünya Gökdelen Günü”, her sene 3 Eylül günü kutlanmaktadır. İnsanlara gökdelenler inşa etmenin sanatı hakkında daha fazla bilgi edinmeye teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Doğa eşsizdir ve bize yaşamamız için birçok alan vermektedir. Bizler ise nedendir bilinmez daracık bölgelerde devasa yapılar yaparak kendimizi sıkışık ortamlarda yaşamaya mahkûm ediyoruz. Gökdelenler altyapı sorunu yaratmakta, ulaşımı sıkıntıya sokmaktadır. Aynı zamanda kanalizasyon ve çevre sorununa da neden olmaktadır. Çünkü gökdelenlerde oturanlar bir kasaba nüfusu kadar çoktur.
Gökdelenlerin inşasının ve bakımının çok fazla enerji gerektirdiği konusunda tartışmalar yapılmaktadır. İstanbul’daki gökdelenler sorun alanları yaratmışlardır. Yaşanamaz noktaya gelince, ulaşım kitlenince, depremde toplanılacak, çadır kuracak yer kalmayınca ‘Gökdelen yapmayın’ demeye başlayan birçok kişi ortaya çıkmıştır.
Şirketler adeta bir güç gösterisi yapar gibi çok katlı binalar (gökdelenler) inşa etme yarışındalar. Bazı bölgelerde rantın yüksek olması sebebiyle midir yoksa herkesin orada yaşamak çalışmak istemesinden midir bilinmez bu büyük binalara büyük bir talep bulunmaktadır.
Bence büyük şehirlerde depreme dayanıklı yatay mimariye ağırlık verilmesinde fayda var.

Share
376 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...