logo

DÜNYA ETİK GÜNÜ

Etik, ahlak bilimi ve töre bilimi olarak adlandırılır. Kelime kökeni olarak Yunanca “Ethos” tan gelen Etik kelimesi, dilimizde Arapça “ahlak” kelimesi ile karşılık bulmuştur. Felsefenin dört adet ana dalı bulunmaktadır. Etik de bu dallardan bir tanesidir. Etiğin amacı, yanlış ile doğruyu birbirinden ayırmak ve bu yolda ahlak kavramının özünü anlayabilmektir.
Türk Dil Kurumu (TDK), “Etik” sözcüğünü “Çeşitli meslek kolları arasında tarafların uyması veya kaçınması gereken davranışlar bütünü.” olarak tarif etmiştir.
Etik kelimesinin iki farklı kullanım alanı bulunur. Günümüzdeki kullanımında ahlak ile etik ayrışmaktadır. Ahlak kavramı bireylerin sosyal hayattaki ilişkilerini düzenleyen bir kurallar bütünü olarak görülür. Etik ise daha çok iş hayatındaki bireylerin davranışlarını inceleyerek düzenlemeyi hedefleyen bir kavram olarak kullanılır.
Etik, insanın olduğu her alanda karşımıza çıkan bir kavramdır. Etik, topluluk tarafından öne sürülen davranış kurallarıdır. Bu kadar geniş bir alanda var olması sebebiyle bazen tam olarak ne olduğu konusunda farklı görüşler ortaya konmaktadır. Bunlar şirket etiği, çevresel etik, gazetecilik etiği, adalet etiği, tıp etiği, ulusal etik, sosyal etik, mesleki veya aile etiği olabilir.
Ahlak kişiye özeldir. Bir kişinin iç ve tuhaf karakterleridir. Ahlak kişiye göre değişirken, etik kuralları herkes için aynıdır. Ahlak kuralları dine, etik ise felsefeye dayanır. Kişinin etik değerleri zamanla değişirken, ahlakı değişmez.
25 Mayıs tarihi bütün dünyada “Dünya Etik Günü” olarak kutlanmaktadır. Bizim kültürümüze kavram ve çerçeve olarak farklı olan bu terim son yıllarda ülkemizde de önem kazanmış bulunmaktadır. 2008 yılından itibaren her yıl 25 Mayıs gününün ülke genelinde “Etik Günü” aynı günün yer aldığı haftanın da “Etik Haftası” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.
Bu günün 25 Mayıs tarihinde kutlamasının nedeni Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kuruluna ait Kuruluş Kanununun (5176 sayılı Kanun) bu tarihte kabul edilmiş olmasıdır.
Günümüzde etik değerler olarak bahsedilen ahlaki kuralların pek çoğu 13. Yüzyılda Selçuklular döneminde Anadolu’da yaşayan Türkler tarafından uygulanmıştır. O dönemdeki esnaf ve sanatkârların birliğini, çalışma ilkelerini ve kurallarını oluşturan çok yönlü bir sosyo-ekonomik kurum olan Ahilik Örgütü, üyelerinin uymaları gereken bir dizi ahlak ve iş kurallarına sahipti. Uyulmaması durumunda ağır cezalar da öngörülen bu kurallar bugünkü etik kurallarla belirgin bir şekilde örtüşmektedir.
Bilim adamları, mühendisler, siyasetçiler, hukukçular, tüccarlar, doktorlar, iş insanları ve meslek odaları yaşadıkları problemleri çözebilmek için bir değer yargıları sistemine dayalı teamüller oluşturmuşlardır. Bilgisayar alanında, internet kullanımında, enformasyon teknolojisinde, şirketlerin rekabet alanında ahlâka uygun olanla olmayan bilinmek istenmiştir.
Tüm dünyada geçerli olan ve ortak kabul edilen etik değerler ise şu şekilde sıralanabilir: Dürüst olmak ve doğrudan ayrılmamak, güvenilir olmak, adil olmak, sadakate önem vermek, vatandaşlık bilinci ve sorumluluğuna sahip olmak, yalan söylememek, başkasının hakkına göz dikmemek, etraftaki kişilere yardım etmek, saygılı olmak ve kişisel sınırları bilmek, acıyı ve zor durumları paylaşmak, anlayışlı olmak, karşısındaki kişinin mağduriyetinden faydalanmamaktır.
Toplumda var olan ve herkesi ilgilendiren etik değerlerimiz vardır. Bunlar yazılı kanunlarla belirlenmez, vicdanla kalple belirlenir. Hep birlikte bu değerlerimize sahip çıkmalıyız. Onları koruyarak daha erdemli bireyler olmalıyız. Böylece, toplumda suç oranı azalır, kimse kimsenin hakkını yemez, birbirlerine anlayışla yaklaşırlar. Her ülkenin hatta her şehrin kendine ait değerleri olduğu gibi ortak değerler de vardır. Etik değerlerde hepimize düşen görevler vardır. Her nerede olursa olsun etik kurallarına uymalı, ahlaka uygun davranmalı ve ona göre hal ve hareketlerimize dikkat etmeliyiz.

Share
260 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN 18.GENEL KURULU HAYIRLI OLSUN

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  1945 yılından itibaren 67 yıldan beri hizmet bayrağını günümüze kadar taşıyan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 18. Olağan Genel Kurulu'nu 20.11.2021 Cumartesi günü saat:14.00'da dernek merkezimizde çok değerli üyelerimizin ve misafirlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Genel kurulumuz açılış konuşmasının ardından oy birliği ile divan başkanı seçilen Osman Deveci'nin ve divan kâtipleri; Mustafa Şam ve İbrahim Palamut'un salondaki yerlerini almalarıyla tüm katılımcılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan B...
 • ULUSLARARASI AURA BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Evrendeki her şey, enerjinin farklı bir boyutudur ve bizler de enerjilerden oluşan canlılarız. Gözümüzle göremesek de vücudumuz, aslında sürekli çok sayıda hareket halinde bulunan enerji parçacıklarından meydana gelmektedir. İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana Aura denilmektedir. Aura, biyolojik ve nörolojik olduğu kadar fiziksel olarak da zihnimiz, bedenimiz, duygularımız ve ruhsal anlamda içeriye aldığımız ve dışarıya yaydığımız enerji frekanslarını içermektedir. Aura bütün varlıklar için kullanılmakta olan ortak bir kavramd...
 • Üsküdar Belediyesi’nden Kardeş Şehir Ziyareti

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Üsküdar Belediyesi ile Develi Belediyesi arasında kardeş şehir projesi kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen bir ziyaret gerçekleşti. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberinde İstanbul'dan gelen heyeti Develi'de misafir etti. Erciyes Kayak Merkezi'nde Kardan Adam Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ...
 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  “Kronik (müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığının” kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikle bir hastalıktır. KOAH, hava yollarında yerleşip ilerleyebilen bir hastalıktır. Diğer ifadeyle hava yollarının daralması sonucu rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes almayı engelleyen bir akciğer hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük ve balgam çık...