logo

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Organları veya vücutlarının bir kısmı iş göremez durumda olanlarla zihinsel açıdan yetersizlik ve dengesizlik gösteren kişilere engelli (Özürlü, sakat) diyoruz. Engellileri görme, işitme, fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal bozuklular olarak da sınıflandırabiliriz. Sakatlık insanların istemleri dışında gelişen bir durumdur. Doğuştan olabildiği gibi sonradan da karşılaşılabilinir. Çevremizde, komşumuzda, ailemizde bu durumda olan engelli bir insan bulunabilir.
İstemeden ya doğuştan ya da sonradan kaza veya uzun süren hastalık sonucu oluşan yetenek kayıpları, insanların çeşitli engellerle karşılaşmasına ve toplum içerisinde büyük zorluklar yaşamasına da neden olmaktadır. Engelli kişi, hayatı biraz zor yaşasa da yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur.
Bilindiği üzere 03 Aralık Dünya Engelliler Günü’dür. Dünya Engelliler Günü, 1992 yılında, Birleşmiş Milletlerce kabul edilmiş bir gündür. Bu günün kabul edilmesindeki amaç, engellilerin toplumdan soyutlanmaması ve tüm insanların fiziksel özelliklerine bakılmaksızın eşit olduğu vurgulanmasıdır.
Bu günün amacı engellilerin yaşamış olduğu sorunlarını toplumun her kesiminden insanlara ulaştırmaktır. Onların sorunlarını benimsemek ve daha duyarlı olmak, toplumu bilinçlendirmektir. Eğer sonradan oluşan bir rahatsızlık söz konusu ise bu ve bunun gibi sorunların önüne geçmek ve tekrarlamasını önlemek amacıyla insanlara toplumsal duyarlılık kazandırmaktır.
Engelli insanlarımız için yazılıp söylenecek ve yapılacak çok şeyler olması gerektiğini düşünüyorum. İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, onların normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Daha doğrusu bu konuda özellikle sağlıklı insanların, her kuruluşun ve dolayısıyla devletin duyarlı olması gerektiğine inanıyorum.
Bu anlamda, özürlü vatandaşlara acıma duyguları ile yaklaşmak yerine, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Bu nedenle engellilere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmelidir.
Yurdumuzda görmeyen, işitmeyen, hareket edemeyen, zi¬hinsel ve ruhsal dengesi bozuk beş milyondan fazla vatandaşımız bulunmaktadır. Ben de dahil hangi birimiz bir gün göremediğini, konuşamadığını, yürüyemediğini ve duyamadığını hayal etti veya empati yaptı. Bu gibi duyguların hayalinin bile bizi sarstığını göreceğiz. Ancak bunları dünyada birçok engellinin yaşadığını bilmemiz gerekiyor.
Bedensel engelli kişilere acımak ve onların durumu karşısında duygulanmak, onların sorunlarına hiçbir çözüm getirmez. Her en¬gellinin yapabileceği bir iş mutlaka vardır. Onlara iş vererek, eğiterek mut¬lu olmalarını sağlamalıyız.
Unutmayalım ki, sağlıklı bir toplum, kendi özürlülerine sahip çıkan, onların üretime katılmasını sağlayan koruyucu imkânlar veren bir toplumdur. Tüm dünyada olduğu gibi, yurdumuzda da engellileri koru-yucu kanunlar vardır.
Her yıl 3 Aralık günü engelliler adına faaliyet gösteren dernekler, federasyonlar, sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler, toplumdaki önyargıyı kırmaya bu konuda toplumu bilinçlendirmeye çalışmaktadırlar.
Sakatlık bir kusur değildir. Engelli vatandaşlar da bizim gibi bir bireydir. Dünya Engelliler Günü olan 3 Aralık günü kendimizde onlar için bir şeyler yapabilme gücü bulmalı ve hiç olmazsa onları anlamaya çalışmalıyız. Sevginin, inancın ve sabrın olduğu her yerde tüm engellerin aşılacağına inanıyorum. Bence engellileri anlamak için engelli olmaya gerek yok, yalnızca onların durumlarını bilmek onlara destek olmak yeterlidir.

Share
1.123 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...