logo

DÜNYA ENERJİ TASARRUFU GÜNÜ

Yaşamsal faaliyetlerin kesintisiz şekilde sürdürülmesi için önemli olan enerji kaynakları arasında doğal gaz, petrol, hidroelektrik, kömür, elektrik enerjisi, güneş enerjisi, ısı enerjisi ve mekanik enerji yer almaktadır. Bu kaynakların her birinin tüketimi konusunda bilinçli davranmak gerekmektedir.

1991’denberi her yıl 14 Aralık günü, “Dünya Enerji Tasarrufu Günü” olarak kutlanmaktadır. 14 Aralık’ta dünyanın dört bir yanındaki insanlar, günlük yaşamında enerji kullanmanın değeri, kıtlığı ve küresel ekosistemlerinin yaşana bilirliği üzerindeki etkisi hakkında farkındalık yaratmak için “Dünya Enerji Tasarrufu Gününü” kutlamaktadır. Dikkatimiz, gelecekte insanlığı etkileyecek enerjiyle ilgili önemli zorluklara odaklanmaktadır. Bu özel gün ilgili kaygıların önemini vurgulanmaktadır.

Enerji tasarrufu, maliyetleri düşürmek ve çevresel etkiyi azaltmak için daha az enerji kullanma uygulamasına denilmektedir. Enerji verimliliği ve tasarrufunun önemi, enerji tüketiminde tasarruf konusunda farkındalık yaratmaya adanmış bir gündür. Dünyayı yaşanmaz hale getirme potansiyeline sahip olan küresel ısınma, büyük ölçüde enerji kullanımından kaynaklanmaktadır. Enerji, modern yaşam dâhil günlük yaşamla ilgili faaliyetlerin tüm yönleri üzerinde bir etkiye sahiptir.

Türkiye’de enerji tüketiminin yaklaşık % 43’ü sanayide gerçekleşmekte olup en büyük pay bu sektöre aittir. Bu nedenle ilk enerji tasarrufu çalışmaları da bu sektöre yönelik olmuştur. Türkiye’de konutlarda tüketilen enerjinin yaklaşık % 80’i ısıtma amacıyla kullanılmaktadır.

Enerji tüketimini azaltmak ve bu doğrultuda da enerji açısından verimli cihazlar ve ekipmanlar kullanmak, aydınlatma sistemlerini yenilemek, enerji tüketimini izlemek ve kontrol etmek gibi önlemler alınabilir. Aydınlatmayı doğru kullanmak, cihazları kapalı tutmak ve enerji verimliliği yüksek cihazlar tercih etmek gibi basit önlemlerle enerji tüketimimizi önemli ölçüde azaltmak mümkündür.

Yalnızca insanların günlük hayatının işleyişi değil, yeryüzündeki doğal yaşamın işleyişi de tümüyle enerjiye dayanmaktadır. Bu denli önemli olan enerjinin bilinçsiz kullanımının ve israf edilmesinin de sadece bizlerin değil, bütün canlıların geleceği açısından kötü sonuçları olacaktır. Enerjinin gereğinden fazla kullanılması doğal kaynakların daha hızlı tükenmesine, çevrenin daha çok kirlenmesine ve küresel ısınmanın hızlanmasına yol açmaktadır. Ayrıca aile bütçesinden ve ülke ekonomisinden daha çok para çıkmasına da neden olmaktadır.

İklim krizi sebebiyle tüm dünyada kurum ve kuruluşlar enerji tasarrufuna daha fazla önem vermeye başlamıştır. Bu sayede de sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunmakta ve gelecek nesillere daha temiz ve yeşil bir dünya bırakma yolunda ilerlemektedirler.

Enerji tasarrufu, daha az enerji tüketerek enerji tüketimini azaltmak için harcanan çabadır.
Bu, ya enerjiyi daha verimli kullanarak ya da kullanılan hizmet miktarını azaltarak başarabilir. Enerji tasarrufu ve enerji verimliliği birbirinden tamamen farklı iki kavramdır. Daha az enerji kullanmayı “tasarruf”, enerjiyi daha akıllıca kullanmayı da “verimlilik” olarak tanımlayabiliriz.

Enerji tasarrufu, enerjinin daha az kullanılmasına yol açan bir davranıştır. Odadan çıktığınız zaman ışıkları kapatmamız metal ve karton kutuları geri dönüşüm kutularına atmamız enerjiden tasarruf etmenin yollarıdır.
Enerji tasarrufu, maddi kazanç yanında çevre ve sağlık açısından da birçok faydaya sahiptir. Daha az doğal kaynak tüketimi sağlarken, sağlığımıza etki eden olumsuz durumların önüne geçmekte ve daha temiz bir çevrede yaşamamıza imkân sağlamaktadır.

En yüksek verimliliğe sahip enerji sınıfı, A enerji sınıfıdır. Ev ve iş yerlerinde A sınıfı enerji etiketine sahip cihazlar kullanmayı tercih ederek ciddi oranda tasarruf yapabilirsiniz.
En fazla enerji tüketimi genellikle kış aylarında olmaktadır. Enerjiyi tutumlu kullanmayı bilmek hem kendimiz, hem ailemiz, hem ülkemiz ve hem de dünya için çok önemli olduğunu unutmayalım.

Share
472 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...
 • KAPI ÇALMA SESİ 2023 Yılının En İyi Öyküsü

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Hikâye ya da öykü, gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı aktaran kısa, düzyazı şeklindeki anlatıdır. Kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip olması, genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatım türlerinden ayrılır. 2023 yılının En İyi Yaratıcı Öyküsü : Geçen kış işimden çıkarıldım. Geçimimi sağlamak için gazete dağıtımcısı olarak geçici bir işe girmek zorunda kaldım. Dağıttığım evlerden birinin posta kutusu mühürlenmişti, bu yüzden kapı...
 • DÜNYA BASİT YAŞAMA GÜNÜ

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaşam tarzı terimi, bireylerin değerleri, nerede yaşadıkları, ne yaptıkları, ne yedikleri gibi günlük yaşantılarının hemen hemen her yönünü kapsayan geniş bir içeriğe sahiptir. Hayatlarımız giderek daha modern ve karmaşık hale geldikçe, çoğumuz daha basit ve daha az çılgın bir hayat aramaya çalışıyoruz. Basit bir yaşam, farklı bireyler için farklı şeyler ifade edebilir. Basit yaşam veya sade yaşam, günümüz insanının kaos içinde nefes alacak bir yol arayışı sonucu ortaya çıkmıştır. Sade ve basit yaşam ya da son zamanlarda popüler hale gelen a...