logo

DÜNYA EMEKLİLER GÜNÜ

Emekli, yasalara göre belirlenmiş olan çalışma süresini dolduran ve yaşlılık, hastalık gibi bir nedenle işiyle ilgisi kesilerek kendisine bir çalışma karşılığı olmaksızın aylık bağlanmış olan kişidir.
Emeklilik çalışma hayatı boyunca sabırsızlıkla, hayaller kurarak beklenen, vakti gelip de emekli olunduğunda ise insanı sudan çıkmış balığa döndüren bir tatlı beladır. Emeklilik dendiğinde ise ilk akla gelenler torunları ile vakit geçirme, türlü türlü hobiler, meşgaleler, boş zamanı değerlendirmek için farklı seçenekleri yapma hayalidir.
Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün 30 Haziran 1927 tarihinde emekli olması nedeniyle bu gün “Dünya Emekliler Günü”, içinde bulunulan hafta ise “Emekliler Haftası” olarak kutlanmaktadır.
Ülkemizin kalkınmasına değerli hizmetlerde bulunan ve bunun için alın teri döken emeklilerimize en iyi şekilde hayat şartlarını sağlamak sosyal devlet anlayışının da bir gereğidir.
Büyük önder Atatürk, emeklilere verilmesi gereken değeri şu anlamlı sözü ile özetlemiştir. “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken bütün kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur” diyerek emeklilere verilmesi gereken değerin önemini belirtmiştir.
Bir toplumun gelişmişliği, o toplumun emeklilerine ve yaşlılarına verdiği değer ile ölçülür. Sosyal devlet olmanın en temel gereklerinden biri, yaşlı ve emekli insanları korumak, onların hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeleri yapmaktır.
Emeklilerin ve yaşlıların insanca yaşayabilmesi için, ekonomik, demokratik, hukuksal ve sosyal haklarının korunup geliştirilmesi ulusal gelirden alacakları payın artırılması son derece önemlidir.
Bugün yürüklükteki yasalara göre sigortalılık süresini ve prim gün sayısını tamamlayıp emeklilik yaşını doldurmadığı için maaş bağlanmayan binlerce emekli yurttaşımız mevcuttur.
Yıllarca ağır şartlarda çalışıp yaşamının son günlerinde biraz olsun rahat yüzü görmeyi hak eden bu kişiler ne yazık ki içler acısı bir yaşam sürmektedir. Ülkemizdeki emekliler geçinememektedir. Aldıkları maaş yetmediği için birçok emeklimiz tekrar çalışmak zorunda kalmaktadır. Oysa onların istediği sağlık garantili, ele güne muhtaç olmadan başları dik hayatlarının son günleri yaşamaktır.
Yıllarca çalışan, sigorta primlerini ödeyen emeklilerimizin satın alma gücü alabildiğine düşmüş ve emeklilerimiz yoksulluğa mahkûm edilmiştir. Bu nedenle çalışanlar ile emekliler arasındaki ücret uçurumu giderilmeli, çalışanlara yapılan ücret artışları emeklilere de aynen yansıtılmalıdır.
Emeklilere yönelik ekonomik, kültürel ve sosyal hizmetler öncelikle yerel yönetimler tarafından sunulmalıdır. Emeklilerimizin kaliteli vakit geçirecekleri sosyal mekânlar kurulup yaygınlaştırılmalıdır. Şunu unutmayalım ki emeklilerimiz kendilerine bir meşgale bulmaları durumunda hayatlarının son günlerini daha rahat geçireceklerdir.
Türkiye’de emekli olarak hayatı sürdürmek gerçekten çok zordur. Hayatlarının en verimli ve dinamik çağlarını devletine, milletine hizmet ederek geçiren emeklilerimizin, emeklilik döneminde sağlıklı, huzurlu, refah içinde bir hayat sürmeleri en büyük isteğimdir.
Emekli bir kişi olarak tüm emekli vatandaşlarımızın emeklilik hayatlarını sağlık ve huzur içinde sürdürmelerini temenni eder, “Emekliler Gününü” kutlarım.

Share
1.087 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...