logo

DÜNYA EMEKLİLER GÜNÜ

Emekli, yasalara göre belirlenmiş olan çalışma süresini dolduran ve yaşlılık, hastalık gibi bir nedenle işiyle ilgisi kesilerek kendisine bir çalışma karşılığı olmaksızın aylık bağlanmış olan kişidir.
Emeklilik çalışma hayatı boyunca sabırsızlıkla, hayaller kurarak beklenen, vakti gelip de emekli olunduğunda ise insanı sudan çıkmış balığa döndüren bir tatlı beladır. Emeklilik dendiğinde ise ilk akla gelenler torunları ile vakit geçirme, türlü türlü hobiler, meşgaleler, boş zamanı değerlendirmek için farklı seçenekleri yapma hayalidir.
Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün 30 Haziran 1927 tarihinde emekli olması nedeniyle bu gün “Dünya Emekliler Günü”, içinde bulunulan hafta ise “Emekliler Haftası” olarak kutlanmaktadır.
Ülkemizin kalkınmasına değerli hizmetlerde bulunan ve bunun için alın teri döken emeklilerimize en iyi şekilde hayat şartlarını sağlamak sosyal devlet anlayışının da bir gereğidir.
Büyük önder Atatürk, emeklilere verilmesi gereken değeri şu anlamlı sözü ile özetlemiştir. “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken bütün kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur” diyerek emeklilere verilmesi gereken değerin önemini belirtmiştir.
Bir toplumun gelişmişliği, o toplumun emeklilerine ve yaşlılarına verdiği değer ile ölçülür. Sosyal devlet olmanın en temel gereklerinden biri, yaşlı ve emekli insanları korumak, onların hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeleri yapmaktır.
Emeklilerin ve yaşlıların insanca yaşayabilmesi için, ekonomik, demokratik, hukuksal ve sosyal haklarının korunup geliştirilmesi ulusal gelirden alacakları payın artırılması son derece önemlidir.
Bugün yürüklükteki yasalara göre sigortalılık süresini ve prim gün sayısını tamamlayıp emeklilik yaşını doldurmadığı için maaş bağlanmayan binlerce emekli yurttaşımız mevcuttur.
Yıllarca ağır şartlarda çalışıp yaşamının son günlerinde biraz olsun rahat yüzü görmeyi hak eden bu kişiler ne yazık ki içler acısı bir yaşam sürmektedir. Ülkemizdeki emekliler geçinememektedir. Aldıkları maaş yetmediği için birçok emeklimiz tekrar çalışmak zorunda kalmaktadır. Oysa onların istediği sağlık garantili, ele güne muhtaç olmadan başları dik hayatlarının son günleri yaşamaktır.
Yıllarca çalışan, sigorta primlerini ödeyen emeklilerimizin satın alma gücü alabildiğine düşmüş ve emeklilerimiz yoksulluğa mahkûm edilmiştir. Bu nedenle çalışanlar ile emekliler arasındaki ücret uçurumu giderilmeli, çalışanlara yapılan ücret artışları emeklilere de aynen yansıtılmalıdır.
Emeklilere yönelik ekonomik, kültürel ve sosyal hizmetler öncelikle yerel yönetimler tarafından sunulmalıdır. Emeklilerimizin kaliteli vakit geçirecekleri sosyal mekânlar kurulup yaygınlaştırılmalıdır. Şunu unutmayalım ki emeklilerimiz kendilerine bir meşgale bulmaları durumunda hayatlarının son günlerini daha rahat geçireceklerdir.
Türkiye’de emekli olarak hayatı sürdürmek gerçekten çok zordur. Hayatlarının en verimli ve dinamik çağlarını devletine, milletine hizmet ederek geçiren emeklilerimizin, emeklilik döneminde sağlıklı, huzurlu, refah içinde bir hayat sürmeleri en büyük isteğimdir.
Emekli bir kişi olarak tüm emekli vatandaşlarımızın emeklilik hayatlarını sağlık ve huzur içinde sürdürmelerini temenni eder, “Emekliler Gününü” kutlarım.

Share
1.167 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...