logo

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ

Her ülkenin en önemli değerleri çocuklarıdır. Çünkü yarınları inşa edecek ve geleceğini sağlayacak olanlar onlardır. Bu sebeplerle çocuklara armağan edilmiş olan “Dünya Çocuk Hakları Günü” büyük bir önem taşımaktadır.
Çocuk hakları, hem kanunen hem de ahlaki olarak dünya üzerindeki bütün çocukların doğuştan sahip olduğu haklardır. Çocuk Hakları, eğitim, sağlık, yaşama, barınma, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakların hepsini birden tanımlayan evrensel bir kavramdır.
Çocuk hakları ile ilgili gelişmeler 1800’lü yılların başlarında yetiştirme yurtlarındaki uygulamalarla başlamıştır. Resmileşen ilk metin ise 1924 yılında Milletler Cemiyeti tarafından kabul edilen Cenevre Çocuk Hakları Bildirisidir. Bu bildirge Birleşmiş Milletler tarafından kuruluşunda kabul edilmiştir. 20 Kasım 1959 tarihinde “Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirisi” olarak güncellenmiştir. Daha sonra 20 Kasım 1989 tarihinde daha geniş olan “Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” ile değiştirilmiştir.
196 ülke tarafından onaylanan bu sözleşme, halen taraf olan ülke sayısının en yüksek olduğu sözleşme özelliğini korumaktadır. Çocuk Hakları Sözleşmesinin en iyi şekilde uygulanabilmesi için Birleşmiş Milletler tarafından bu üye ülkelerdeki çocuk hakları ile ilgili gelişmeleri takip etmek için Çocuk Hakları Komitesi kurulmuştur. Türkiye sözleşmeyi 1990 yılında imzalamış ancak 1995 yılında bazı çekincelerle bu sözleşmeyi yürürlüğe koymuştur.
Dünya Çocuk Hakları Günü, 1989 yılından bu yana, Birleşmiş Milletler tarafından kabul görmesinin ardından her yıl 20 Kasım tarihinde farkındalık yaratmak için kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, kanunen çocukların sahip olduğu eğitim, sağlık, barınma gibi hakların tanımlanmasına imkân sağlamakta ve evrensel bir nitelik taşımaktadır.
Dünya üzerinde şiddet gören, aç, evi barkı bulunmayan, eğitim hakkı olmayan, savaşlarda hayatını kaybeden, istismara uğrayan, küçük yaşına bakılmadan çalıştırılan ve daha pek çok olumsuzluğa maruz kalan oldukça fazla çocuk bulunmaktadır.
Her çocuk değerlidir. Bu çocuklar hiçbir şekilde kötü amaçlı kullanılmamalı ve istismar edilmemelidir. Çocuğa yönelik psikolojik ve fiziki şiddetin son bulması, yeni ve sağlıklı bir nesil yetişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Dünya Çocuk Hakları Günü bu hakların bilinmesi amacını gütmektedir.
Bugün, dünyanın birçok yerinde gerçekleşen insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı olarak devam etmektedir. Çocuk işçiliği, çocukların zorla çalıştırılması, kapasite ve yeteneklerinin zorlanması en yaygın görülen ihlallerdir.
Ayrıca, günümüzde yaşanılan her çatışma ve savaş, en çok çocukları etkilemektedir. Dünyanın birçok yerinde pek çok çocuk vatanından göç etmeye zorlanmaktadır. Güvenli bir yuva bulabilmek için binlerce kilometre yol almakta, çeşitli zorluklardan geçerek bir umut aramaktadır. Çocuk hakları, insan haklarının altında değerlendirilmektedir.
Kısacası çocuklarımız sahip oldukları bu hakların farkında değildir. Bizler ise bu konuya sahip çıkmayıp sessiz kalmaktayız. Yapmamız gereken çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirip haklarına sahip çıkmaları ve özen göstermeleri için elimizden gelen desteği onlara sağlamalıyız. Çocukların fiziki ve psikolojik olarak sağlıklı bireyler olarak yetişebilmeleri için gerekli önlemleri almak ve izlemek de devletlerin görevidir.
Her çocuğun sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için gereken her şey yapılmalıdır. Çünkü bu çocukların hakkıdır. Geleceğin büyüğü olan çocuklarımıza gereken özeni gösterelim. Onları sevelim ve koruyup eğitelim. Çocuk umuttur, sevgidir, ülkenin geleceğidir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın “Dünya Çocuk Hakları Günü” kutlu olsun.

Share
891 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...