logo

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ

Her ülkenin en önemli değerleri çocuklarıdır. Çünkü yarınları inşa edecek ve geleceğini sağlayacak olanlar onlardır. Bu sebeplerle çocuklara armağan edilmiş olan “Dünya Çocuk Hakları Günü” büyük bir önem taşımaktadır.
Çocuk hakları, hem kanunen hem de ahlaki olarak dünya üzerindeki bütün çocukların doğuştan sahip olduğu haklardır. Çocuk Hakları, eğitim, sağlık, yaşama, barınma, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakların hepsini birden tanımlayan evrensel bir kavramdır.
Çocuk hakları ile ilgili gelişmeler 1800’lü yılların başlarında yetiştirme yurtlarındaki uygulamalarla başlamıştır. Resmileşen ilk metin ise 1924 yılında Milletler Cemiyeti tarafından kabul edilen Cenevre Çocuk Hakları Bildirisidir. Bu bildirge Birleşmiş Milletler tarafından kuruluşunda kabul edilmiştir. 20 Kasım 1959 tarihinde “Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirisi” olarak güncellenmiştir. Daha sonra 20 Kasım 1989 tarihinde daha geniş olan “Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” ile değiştirilmiştir.
196 ülke tarafından onaylanan bu sözleşme, halen taraf olan ülke sayısının en yüksek olduğu sözleşme özelliğini korumaktadır. Çocuk Hakları Sözleşmesinin en iyi şekilde uygulanabilmesi için Birleşmiş Milletler tarafından bu üye ülkelerdeki çocuk hakları ile ilgili gelişmeleri takip etmek için Çocuk Hakları Komitesi kurulmuştur. Türkiye sözleşmeyi 1990 yılında imzalamış ancak 1995 yılında bazı çekincelerle bu sözleşmeyi yürürlüğe koymuştur.
Dünya Çocuk Hakları Günü, 1989 yılından bu yana, Birleşmiş Milletler tarafından kabul görmesinin ardından her yıl 20 Kasım tarihinde farkındalık yaratmak için kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, kanunen çocukların sahip olduğu eğitim, sağlık, barınma gibi hakların tanımlanmasına imkân sağlamakta ve evrensel bir nitelik taşımaktadır.
Dünya üzerinde şiddet gören, aç, evi barkı bulunmayan, eğitim hakkı olmayan, savaşlarda hayatını kaybeden, istismara uğrayan, küçük yaşına bakılmadan çalıştırılan ve daha pek çok olumsuzluğa maruz kalan oldukça fazla çocuk bulunmaktadır.
Her çocuk değerlidir. Bu çocuklar hiçbir şekilde kötü amaçlı kullanılmamalı ve istismar edilmemelidir. Çocuğa yönelik psikolojik ve fiziki şiddetin son bulması, yeni ve sağlıklı bir nesil yetişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Dünya Çocuk Hakları Günü bu hakların bilinmesi amacını gütmektedir.
Bugün, dünyanın birçok yerinde gerçekleşen insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı olarak devam etmektedir. Çocuk işçiliği, çocukların zorla çalıştırılması, kapasite ve yeteneklerinin zorlanması en yaygın görülen ihlallerdir.
Ayrıca, günümüzde yaşanılan her çatışma ve savaş, en çok çocukları etkilemektedir. Dünyanın birçok yerinde pek çok çocuk vatanından göç etmeye zorlanmaktadır. Güvenli bir yuva bulabilmek için binlerce kilometre yol almakta, çeşitli zorluklardan geçerek bir umut aramaktadır. Çocuk hakları, insan haklarının altında değerlendirilmektedir.
Kısacası çocuklarımız sahip oldukları bu hakların farkında değildir. Bizler ise bu konuya sahip çıkmayıp sessiz kalmaktayız. Yapmamız gereken çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirip haklarına sahip çıkmaları ve özen göstermeleri için elimizden gelen desteği onlara sağlamalıyız. Çocukların fiziki ve psikolojik olarak sağlıklı bireyler olarak yetişebilmeleri için gerekli önlemleri almak ve izlemek de devletlerin görevidir.
Her çocuğun sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için gereken her şey yapılmalıdır. Çünkü bu çocukların hakkıdır. Geleceğin büyüğü olan çocuklarımıza gereken özeni gösterelim. Onları sevelim ve koruyup eğitelim. Çocuk umuttur, sevgidir, ülkenin geleceğidir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın “Dünya Çocuk Hakları Günü” kutlu olsun.

Share
447 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...