logo

DÜNYA ÇİKOLATA GÜNÜ


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Günümüzde çikolata hemen hemen herkesin sevdiği dayanılmaz tadı olan bir yiyecek olup, onu sevmeyen insan neredeyse yok denecek kadar azdır. Yapılan çeşitli araştırmalarda dozunda alınan bitter çikolatanın insan sağlığı açısından pek çok faydalı özelliğine rastlanılmıştır.
Çikolata, tatlarının çok güzel olmasının yanında bir de ölçüsünde yendiği zaman faydalı etkileri bulunmaktadır. İnsana mutluluk ve enerji vermektedir.
Çikolatanın ana maddesi olan kakaonun, maymunlar tarafından bulunduğunu biliyor muydunuz? Rivayet odur ki; Maymunlar kakao çekirdeğini kırıp açarak, içindeki beyaz posayı emmeyi pek severlermiş. Maymunların kakao meyvesine olan bu ilgisi, yağmur ormanında yaşayan köylülerin de dikkatini çekmeye başlamış ve köy halkı maymunları taklit ederek posayı emmeye başlamışlar. Sonra bakmışlar ki bu kakao çekirdekleri çürüyünce daha güzel kokmaya başlamış. Bunun üzerine köylüler bu çekirdeği içeceğe çevirmişler. Bu içeceğe de “Chocol haa” adını vermişler. Yani sanıldığı gibi çikolata ilk katı halde değil, sıvı halde üretilmeye başlamış.
Amerika’nın eski uygarlıklarından Mayalardan önce Olmecler’in kakao ağaçlarından yararlandıkları bilinmektedir. Zaten “Kakao” kelimesi de Olmec dilinden gelmektedir. Kakao ağacına verilen önem Mayalar ile doruğa çıkmıştır.
Çikolatayı ilk bulan halkın Mayalar olmasına rağmen yaygınlaştıranlarının Aztekler olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki uzun süre bu bitkiye sadece varlıklı insanlar ulaşabilmiştir. Hatta öyle ki kakao çekirdeğinin para olarak kullanıldığı dönemler olmuştur. Bu dönemde çikolata çok değerli ve herkese sunulmayan bir içecek olduğu için sadece kutsal ayinlerde, krallar, askerler, din adamları ve soylular tarafından içilebilmiştir.
Çikolatanın Avrupa’ya götürülmesine Kristof Kolomb öncülük etmiş ancak beklenen ilgiyi görmemiştir. Çikolatanın dünyaya dağılması (İhraç edilmesi) Hernando Cortés (Meksika’yı İspanya adına işgal eden denizci) zamanında gerçekleşmiştir. Dünyaya ihraç edilmesine rağmen çikolata keyif ve zevk veren bir madde kabul edildiği için, kimi dini çevreler ve kiliseler tarafından yasaklanmıştır.
Kakao çekirdekleri ilk defa 7 Temmuz 1550 tarihinde Avrupa’ya getirilmiştir. Bu nedenle her yıl “7 Temmuz” tarihi “Dünya Çikolata Günü” olarak kabul edilmiş ve kutlanmaya başlanmıştır.
Çikolata, sadece lezzetli bir yiyecek değil, içindeki antioksidanlar ve zihni canlandıran bileşenler nedeniyle sağlığa da yararlı bir yiyecek ve içecektir. Ustalara göre iyi bir çikolata oda sıcaklığında sertliğini korumalı, ağızda ise erimelidir. Taze çikolata ve kakao kokusunun bile mutluluk vermeye yettiğini, vücutta seratonin (Mutluluk hormonu) salgılamasını sağladığını hatırlatmaya gerek olmadığını da biliyorum.
Aslında insanoğlu, çikolatanın mutlu eden etkisini çikolatayı keşfettiğinden beri bilmektedir. Ancak bilimsel araştırmalar daha yakın tarihte yapılmıştır. Kakaonun sağlık üzerindeki olumlu etkileri ise araştırılması halen devam etmektedir.
Çikolatanın faydalarına gelince; Çikolata bağırsakları çalıştırır. Kemik gelişimine fayda sağlar. Kansere karşı korunmada etkindir. Doğal bir anti-depresandır. Kalp krizi riskini azaltır. Bağışıklık sistemini korur. Cildi güzelleştirir. Doğal bir afrodizyaktır. Hafızayı güçlendirir. Çikolata tansiyonu düzenler.
Yine de sağlık sorunu yaşayanların doktorlarına danışarak, çikolata tüketmesini öneririm. Bu faydalı yiyeceğin hayatımıza mutluluk katmasını ve çikolata tadında güzel hayatlar yaşamanızı diliyorum.

Share
749 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Anaların Evlat Nöbeti

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

    Gözü yaşlı, bağrı yanık Emine Kaya ana Diyarbakır'dan evladım diye haykırıyor. Bazı Sivil Toplum Kuruluşları ve sözde sanatçılar sağır ve dilsiz, üç maymunu oynuyorlar. “Oğlumu HDP' den istiyorum. HDP oğlumu götürmüş onların eline vermiş. Onların çocukları Amerika'da okuyor, niye kendi çocuklarını dağa göndermiyorlar. Çocuklarımızı Kandil'e götürüyorlar. HDP = Kandildir. Ben çocuğumu istiyorum.” Bazı siyasi partiler, insan hakları savunucuları, kanaat önderleri bu çocuklar için tepki göstermek şöyle dursun maalesef HDP'yi ve PKK'yı ...
 • DÜNYA İNTİHARI ÖNLEME GÜNÜ

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

  İntihar, psikolojik olarak rahatsız olan kişinin istemli olarak yaşamına son vermesi olup kendisine yönelik bir saldırganlık halidir. Bu nedenle intihar olayı bir düşünce, bir eğilim ya da bir girişim sonucu ortaya çıkmaktadır. Toplumun sosyal ve ekonomik yapısının önemli göstergelerden biri olan intihar, çeşitli psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve kültürel faktörlerin etkisinde olan çok değişkenli bir olaydır. Uluslararası İntiharı Önleme Derneğinin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana tüm dünyada insan hayatını tehdit eden intihar olgus...
 • HAVADAN KÖYÜNDE ŞİNASİ KÖYLÜOĞLU İLKOKULU

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

  Varlık şuurlu bir insanımız için sınavdır. Neyin sınavı bu? Elbette adam olmanın, bölüşmenin, hayratın hasılı, bu kubbede bir hoş seda olmanın sınavıdır! Hani meşhur bir sözümüz vardır:Cebinde akrep olanlar !…,Var ya. Bir türlü bölüşmenin, Allah için bir hayrın lezzetini tadamaz, tatmamıştır da. İnsana hizmet, doğduğu yere sevdalı olma, insanına hizmet aşkı bir Allah vergisidir.! Vermezse mabût, neylesin Sultan Mahmut . Ben yıllar önce Develi Devlet Hastahanesi'nin yapımında büyük bir para yardımında bulunan Tombaklı Cemal Ercis Develi'de topr...
 • Hazin Bir Aşk Hikâyesi Hasan Boğuldu

  06 Eylül 2019 Köşe Yazarları

    Kaz Dağları, Kuzey Ege'de Edremit Körfezi kuzeyinde, Biga Yarımadası'nın içine doğru uzanır. Kazdağları denilince, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi ile Balıkesir'in Edremit ilçesi arasındaki geniş alanı kapsıyor. Koruma altındaki Kazdağı Milli Parkı, Balıkesir'e bağlı Altınoluk ile Edremit arasında; Güre, Akçay ve Zeytinlinin kuzeyinde yer alıyor. Kaz dağlarının en yüksek noktası 1774 metre yükseklikteki Karataş tepesi. Efsaneler konu olmuş Sarıkız tepesi de yine Kazdağı Milli parkı sınırları içinde 1726 metre y...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma