logo

DÜNYA ÇİKOLATA GÜNÜ

Günümüzde çikolata hemen hemen herkesin sevdiği dayanılmaz tadı olan bir yiyecek olup, onu sevmeyen insan neredeyse yok denecek kadar azdır. Yapılan çeşitli araştırmalarda dozunda alınan bitter çikolatanın insan sağlığı açısından pek çok faydalı özelliğine rastlanılmıştır.
Çikolata, tatlarının çok güzel olmasının yanında bir de ölçüsünde yendiği zaman faydalı etkileri bulunmaktadır. İnsana mutluluk ve enerji vermektedir.
Çikolatanın ana maddesi olan kakaonun, maymunlar tarafından bulunduğunu biliyor muydunuz? Rivayet odur ki; Maymunlar kakao çekirdeğini kırıp açarak, içindeki beyaz posayı emmeyi pek severlermiş. Maymunların kakao meyvesine olan bu ilgisi, yağmur ormanında yaşayan köylülerin de dikkatini çekmeye başlamış ve köy halkı maymunları taklit ederek posayı emmeye başlamışlar. Sonra bakmışlar ki bu kakao çekirdekleri çürüyünce daha güzel kokmaya başlamış. Bunun üzerine köylüler bu çekirdeği içeceğe çevirmişler. Bu içeceğe de “Chocol haa” adını vermişler. Yani sanıldığı gibi çikolata ilk katı halde değil, sıvı halde üretilmeye başlamış.
Amerika’nın eski uygarlıklarından Mayalardan önce Olmecler’in kakao ağaçlarından yararlandıkları bilinmektedir. Zaten “Kakao” kelimesi de Olmec dilinden gelmektedir. Kakao ağacına verilen önem Mayalar ile doruğa çıkmıştır.
Çikolatayı ilk bulan halkın Mayalar olmasına rağmen yaygınlaştıranlarının Aztekler olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki uzun süre bu bitkiye sadece varlıklı insanlar ulaşabilmiştir. Hatta öyle ki kakao çekirdeğinin para olarak kullanıldığı dönemler olmuştur. Bu dönemde çikolata çok değerli ve herkese sunulmayan bir içecek olduğu için sadece kutsal ayinlerde, krallar, askerler, din adamları ve soylular tarafından içilebilmiştir.
Çikolatanın Avrupa’ya götürülmesine Kristof Kolomb öncülük etmiş ancak beklenen ilgiyi görmemiştir. Çikolatanın dünyaya dağılması (İhraç edilmesi) Hernando Cortés (Meksika’yı İspanya adına işgal eden denizci) zamanında gerçekleşmiştir. Dünyaya ihraç edilmesine rağmen çikolata keyif ve zevk veren bir madde kabul edildiği için, kimi dini çevreler ve kiliseler tarafından yasaklanmıştır.
Kakao çekirdekleri ilk defa 7 Temmuz 1550 tarihinde Avrupa’ya getirilmiştir. Bu nedenle her yıl “7 Temmuz” tarihi “Dünya Çikolata Günü” olarak kabul edilmiş ve kutlanmaya başlanmıştır.
Çikolata, sadece lezzetli bir yiyecek değil, içindeki antioksidanlar ve zihni canlandıran bileşenler nedeniyle sağlığa da yararlı bir yiyecek ve içecektir. Ustalara göre iyi bir çikolata oda sıcaklığında sertliğini korumalı, ağızda ise erimelidir. Taze çikolata ve kakao kokusunun bile mutluluk vermeye yettiğini, vücutta seratonin (Mutluluk hormonu) salgılamasını sağladığını hatırlatmaya gerek olmadığını da biliyorum.
Aslında insanoğlu, çikolatanın mutlu eden etkisini çikolatayı keşfettiğinden beri bilmektedir. Ancak bilimsel araştırmalar daha yakın tarihte yapılmıştır. Kakaonun sağlık üzerindeki olumlu etkileri ise araştırılması halen devam etmektedir.
Çikolatanın faydalarına gelince; Çikolata bağırsakları çalıştırır. Kemik gelişimine fayda sağlar. Kansere karşı korunmada etkindir. Doğal bir anti-depresandır. Kalp krizi riskini azaltır. Bağışıklık sistemini korur. Cildi güzelleştirir. Doğal bir afrodizyaktır. Hafızayı güçlendirir. Çikolata tansiyonu düzenler.
Yine de sağlık sorunu yaşayanların doktorlarına danışarak, çikolata tüketmesini öneririm. Bu faydalı yiyeceğin hayatımıza mutluluk katmasını ve çikolata tadında güzel hayatlar yaşamanızı diliyorum.

Share
915 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’Lİ ESİRLER

  03 Nisan 2020 Köşe Yazarları

  Develi’nin, son Osmanlı devrinin bütün savaşlarında şerefle görev almış,çok da şehit vermiştir!Bu konuda yavaş yavaş hatırı sayılır,savaş hatıraları, esaret hayatları ve cephe mektupları yayınlanmaya başladı. Savaşın bir yüzü şehitlerimiz ise diğer yüzü de esirlerdir. Bizim Develi’de bildiğimiz kadarıyla Peygamberimiz aguşuna koşan şehitlerimiz kadar, Develi’li esirlerimiz de vardır. Bu esirlerimiz içerisinde öyleleri vardır ki , esaretten kurtulduktan sonra da bu sefer İstiklal Harbi’ne koşmuşlardır! Bu kısa yazımızda bahsetmeye çalışaca...
 • Panik Yapmadan Hayata Tutunalım

  03 Nisan 2020 Köşe Yazarları

  Tarih boyunca çok büyük salgınlar oldu. Salgınlar aniden ortaya çıkıp, hızla yayıldı ve bir süre sonra inişe geçerek bitti. Ancak arkasında bıraktığı ölümlerin dışında ülkelerin ekonomik ve sosyal yapılarında çok büyük tahribatlar yaptı. Bu yaşadığımız durum dünyanın son asırlarda yaşadığı en büyük buhran. Buna dikkat ederek aldığımız önlemleri öncelik sırasına göre artırmamız lazım. Salgın geçtiğinde tutunacağımız bir hayatın olması gerekiyor. 1- Sanki gökyüzünde Azrail var ve dışarı çakan herkesi öldürüyor gibi bir havaya girildi. Böyle bir...
 • EN TEHLİKELİ VİRÜS VE SALGINLAR

  03 Nisan 2020 Köşe Yazarları

  Son yıllarda yaşanan salgın hastalıklar binlerce insanın hayatını kaybetmesine ve on binlerce insanında hastalığa yakalanmasına neden olmuştur. 2019 yılının sonlarında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs (Covid-19), Türkiye'de de yayılmaya başladı. Son yılların en büyük virüs salgınlarından biri olan korona virüs ile ilgili henüz bir ilaç ve aşı geliştirilmedi. Ancak, dünyadaki bilim insanları ve doktorlar, korona virüsle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Son zamanların en büyük virüs salgınlarından biri olan Korona virüsün h...
 • 1 NİSAN ŞAKASI NEDİR?

  27 Mart 2020 Köşe Yazarları

  Her yıl 1 Nisan tarihinde sevdiklerimize, tanıdıklarımıza çeşitli şakalar yapar ya da şakalarına maruz kalırız. Hemen hepimiz hayatında en az bir kere yaptığı ya da en az bire maruz kaldığı Nisan şakaları akıllarımızda yer etmiştir. Genellikle yapılan kişiye olmayan bir şeyi inandırmak amacıyla bu sert şakalar yapılmaktadır. Her yıl dünyanın birçok ülkesinde insanlar, 1 Nisan günü yüzlerce komik ya da tuhaf şakaların kurbanı olmakta ve bu şakalara yakınlarını kurban etmektedir. Üstelik bu 1 Nisan geleneği yüzyıllardır devam etmektedir. Peki, 1 ...