logo

DÜNYA ÇİKOLATA GÜNÜ

Günümüzde çikolata hemen hemen herkesin sevdiği dayanılmaz tadı olan bir yiyecek olup, onu sevmeyen insan neredeyse yok denecek kadar azdır. Yapılan çeşitli araştırmalarda dozunda alınan bitter çikolatanın insan sağlığı açısından pek çok faydalı özelliğine rastlanılmıştır.
Çikolata, tatlarının çok güzel olmasının yanında bir de ölçüsünde yendiği zaman faydalı etkileri bulunmaktadır. İnsana mutluluk ve enerji vermektedir.
Çikolatanın ana maddesi olan kakaonun, maymunlar tarafından bulunduğunu biliyor muydunuz? Rivayet odur ki; Maymunlar kakao çekirdeğini kırıp açarak, içindeki beyaz posayı emmeyi pek severlermiş. Maymunların kakao meyvesine olan bu ilgisi, yağmur ormanında yaşayan köylülerin de dikkatini çekmeye başlamış ve köy halkı maymunları taklit ederek posayı emmeye başlamışlar. Sonra bakmışlar ki bu kakao çekirdekleri çürüyünce daha güzel kokmaya başlamış. Bunun üzerine köylüler bu çekirdeği içeceğe çevirmişler. Bu içeceğe de “Chocol haa” adını vermişler. Yani sanıldığı gibi çikolata ilk katı halde değil, sıvı halde üretilmeye başlamış.
Amerika’nın eski uygarlıklarından Mayalardan önce Olmecler’in kakao ağaçlarından yararlandıkları bilinmektedir. Zaten “Kakao” kelimesi de Olmec dilinden gelmektedir. Kakao ağacına verilen önem Mayalar ile doruğa çıkmıştır.
Çikolatayı ilk bulan halkın Mayalar olmasına rağmen yaygınlaştıranlarının Aztekler olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki uzun süre bu bitkiye sadece varlıklı insanlar ulaşabilmiştir. Hatta öyle ki kakao çekirdeğinin para olarak kullanıldığı dönemler olmuştur. Bu dönemde çikolata çok değerli ve herkese sunulmayan bir içecek olduğu için sadece kutsal ayinlerde, krallar, askerler, din adamları ve soylular tarafından içilebilmiştir.
Çikolatanın Avrupa’ya götürülmesine Kristof Kolomb öncülük etmiş ancak beklenen ilgiyi görmemiştir. Çikolatanın dünyaya dağılması (İhraç edilmesi) Hernando Cortés (Meksika’yı İspanya adına işgal eden denizci) zamanında gerçekleşmiştir. Dünyaya ihraç edilmesine rağmen çikolata keyif ve zevk veren bir madde kabul edildiği için, kimi dini çevreler ve kiliseler tarafından yasaklanmıştır.
Kakao çekirdekleri ilk defa 7 Temmuz 1550 tarihinde Avrupa’ya getirilmiştir. Bu nedenle her yıl “7 Temmuz” tarihi “Dünya Çikolata Günü” olarak kabul edilmiş ve kutlanmaya başlanmıştır.
Çikolata, sadece lezzetli bir yiyecek değil, içindeki antioksidanlar ve zihni canlandıran bileşenler nedeniyle sağlığa da yararlı bir yiyecek ve içecektir. Ustalara göre iyi bir çikolata oda sıcaklığında sertliğini korumalı, ağızda ise erimelidir. Taze çikolata ve kakao kokusunun bile mutluluk vermeye yettiğini, vücutta seratonin (Mutluluk hormonu) salgılamasını sağladığını hatırlatmaya gerek olmadığını da biliyorum.
Aslında insanoğlu, çikolatanın mutlu eden etkisini çikolatayı keşfettiğinden beri bilmektedir. Ancak bilimsel araştırmalar daha yakın tarihte yapılmıştır. Kakaonun sağlık üzerindeki olumlu etkileri ise araştırılması halen devam etmektedir.
Çikolatanın faydalarına gelince; Çikolata bağırsakları çalıştırır. Kemik gelişimine fayda sağlar. Kansere karşı korunmada etkindir. Doğal bir anti-depresandır. Kalp krizi riskini azaltır. Bağışıklık sistemini korur. Cildi güzelleştirir. Doğal bir afrodizyaktır. Hafızayı güçlendirir. Çikolata tansiyonu düzenler.
Yine de sağlık sorunu yaşayanların doktorlarına danışarak, çikolata tüketmesini öneririm. Bu faydalı yiyeceğin hayatımıza mutluluk katmasını ve çikolata tadında güzel hayatlar yaşamanızı diliyorum.

Share
887 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...
 • TÜRK HAVA KURUMU KURULUŞ GÜNÜ

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Bir havacılık eğitim kurumu olan Türk Hava Kurumu (THK), 16 Şubat 1925 tarihinde, yüce önderimiz Atatürk'ün “İstikbal Göklerdedir” öngörüsüyle kurulmuştur. THK, önce 16 Şubat 1925'de “Türk Tayyare Cemiyeti” adıyla kurulmuş, 24 Mayıs 1935 tarihinde yapılan 6. Kongresinde ise “Türk Hava Kurumu” adını almıştır. Türk Hava Kurumu, Türkiye'nin sivil havacılık alanındaki en eski ve köklü kuruluşudur. Ankara'nın Etimesgut ve Eskişehir'in İnönü ilçelerinde iki önemli merkezi bulunmaktadır. THK, havadan yangın söndürme, hava ambulans, hava taksi, sivil ...
 • DEVELİ’DE BİR SES,BİR NEFES : MUSTAFA AKDOĞAN

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulan ve İç Anadolumuzun şirin bir ilçesi olan Develimiz; nice yıllar ilmî-fikir ve devlet adamları Çanakkkale Cehenneminde 200’ün üzerinde şehidi ile de tarihimize damgasını vurmuştur. Develi’den geçen güzel insanlarından birisi de hayatının baharında (1914-1955 ) aramızdan ayrılan; hem terzi, hem tüccar, hem gazeteci, udî, DP’nin kurucu başkanı Mustafa Akdoğan’dır. Daha çok DP kurucu başkanı ve Develi’de ilk özel gazeteyi çıkararak gündemi tutan Mustafa Akdoğan’ın Arap harfleri ile yazdığı mektupları, dilek...
 • Gurban Olduğum

  07 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  On beşten altmış beşe ahret mektebi, Her zaman hak doğru söyledi dili, Dünya onun için demir leblebi, Zar ahu zarına gurban olduğum. Yanardağ nedir ki onun adı var, Seyrani patlarsa bu cihan yanar, Gerçeği söyleme sana sürgün var, Yoluna yönüne gurban olduğum. Padişah da bu şakşaka özenmiş, Sırmalara kaftanlara bezenmiş, De Seyrani de, beni beni öv demiş, Sazına sözüne gurban olduğum. Midesi de kesesi de dolmamış, Sıratı müstakimden ayrılmamış, Yokluğun önünde selam durmamış, İzzet onuruna gurban olduğum. Ateşten gömleği...