logo

DÜNYA ÇİKOLATA GÜNÜ


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Günümüzde çikolata hemen hemen herkesin sevdiği dayanılmaz tadı olan bir yiyecek olup, onu sevmeyen insan neredeyse yok denecek kadar azdır. Yapılan çeşitli araştırmalarda dozunda alınan bitter çikolatanın insan sağlığı açısından pek çok faydalı özelliğine rastlanılmıştır.
Çikolata, tatlarının çok güzel olmasının yanında bir de ölçüsünde yendiği zaman faydalı etkileri bulunmaktadır. İnsana mutluluk ve enerji vermektedir.
Çikolatanın ana maddesi olan kakaonun, maymunlar tarafından bulunduğunu biliyor muydunuz? Rivayet odur ki; Maymunlar kakao çekirdeğini kırıp açarak, içindeki beyaz posayı emmeyi pek severlermiş. Maymunların kakao meyvesine olan bu ilgisi, yağmur ormanında yaşayan köylülerin de dikkatini çekmeye başlamış ve köy halkı maymunları taklit ederek posayı emmeye başlamışlar. Sonra bakmışlar ki bu kakao çekirdekleri çürüyünce daha güzel kokmaya başlamış. Bunun üzerine köylüler bu çekirdeği içeceğe çevirmişler. Bu içeceğe de “Chocol haa” adını vermişler. Yani sanıldığı gibi çikolata ilk katı halde değil, sıvı halde üretilmeye başlamış.
Amerika’nın eski uygarlıklarından Mayalardan önce Olmecler’in kakao ağaçlarından yararlandıkları bilinmektedir. Zaten “Kakao” kelimesi de Olmec dilinden gelmektedir. Kakao ağacına verilen önem Mayalar ile doruğa çıkmıştır.
Çikolatayı ilk bulan halkın Mayalar olmasına rağmen yaygınlaştıranlarının Aztekler olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki uzun süre bu bitkiye sadece varlıklı insanlar ulaşabilmiştir. Hatta öyle ki kakao çekirdeğinin para olarak kullanıldığı dönemler olmuştur. Bu dönemde çikolata çok değerli ve herkese sunulmayan bir içecek olduğu için sadece kutsal ayinlerde, krallar, askerler, din adamları ve soylular tarafından içilebilmiştir.
Çikolatanın Avrupa’ya götürülmesine Kristof Kolomb öncülük etmiş ancak beklenen ilgiyi görmemiştir. Çikolatanın dünyaya dağılması (İhraç edilmesi) Hernando Cortés (Meksika’yı İspanya adına işgal eden denizci) zamanında gerçekleşmiştir. Dünyaya ihraç edilmesine rağmen çikolata keyif ve zevk veren bir madde kabul edildiği için, kimi dini çevreler ve kiliseler tarafından yasaklanmıştır.
Kakao çekirdekleri ilk defa 7 Temmuz 1550 tarihinde Avrupa’ya getirilmiştir. Bu nedenle her yıl “7 Temmuz” tarihi “Dünya Çikolata Günü” olarak kabul edilmiş ve kutlanmaya başlanmıştır.
Çikolata, sadece lezzetli bir yiyecek değil, içindeki antioksidanlar ve zihni canlandıran bileşenler nedeniyle sağlığa da yararlı bir yiyecek ve içecektir. Ustalara göre iyi bir çikolata oda sıcaklığında sertliğini korumalı, ağızda ise erimelidir. Taze çikolata ve kakao kokusunun bile mutluluk vermeye yettiğini, vücutta seratonin (Mutluluk hormonu) salgılamasını sağladığını hatırlatmaya gerek olmadığını da biliyorum.
Aslında insanoğlu, çikolatanın mutlu eden etkisini çikolatayı keşfettiğinden beri bilmektedir. Ancak bilimsel araştırmalar daha yakın tarihte yapılmıştır. Kakaonun sağlık üzerindeki olumlu etkileri ise araştırılması halen devam etmektedir.
Çikolatanın faydalarına gelince; Çikolata bağırsakları çalıştırır. Kemik gelişimine fayda sağlar. Kansere karşı korunmada etkindir. Doğal bir anti-depresandır. Kalp krizi riskini azaltır. Bağışıklık sistemini korur. Cildi güzelleştirir. Doğal bir afrodizyaktır. Hafızayı güçlendirir. Çikolata tansiyonu düzenler.
Yine de sağlık sorunu yaşayanların doktorlarına danışarak, çikolata tüketmesini öneririm. Bu faydalı yiyeceğin hayatımıza mutluluk katmasını ve çikolata tadında güzel hayatlar yaşamanızı diliyorum.

Share
313 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 Temmuz’u; Unutmadık ve Unutmayacağız

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Gün 15 Temmuz. 0 gün ezanlarla doğanlar, selalarla veda ettiler. Bir olmak, beraber olmak en büyük silahımızdı. Milletin iradesine kimse darbe vuramazdı. Ellerinde bayraklarla tanklara, toplara ve uçaklara karşı koyan bir milletin destanıdır 15 Temmuz. Milletimiz; demokrasiyi, Vatan ve bayrak aşkını 15 Temmuz'da bütün Dünya’ya gösterdi. O gece milli iradeyi hiçe sayanlar bir tek şeyi hesaba katmadı; Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna. Bayrağımızı indirtmedik, ezanımızı dindirtmedik. 15 Temmuz'da evinde rahat oturmaktansa, ülkesi...
 • Bisiklet ve Kalp Krizi

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Yeni çalışma, bisiklet sürmenin kalp krizi geçirme riskini büyük ölçüde azalttığını söylüyor Orta yaşlarda işe bisikletle gidip gelmek kalp krizi geçirme riskini önemli ölçüde azaltıyor. Araştırmacılar, haftada 30 dakika kadar bile bisiklet kullanmanın önümüzdeki 20 yıl boyunca koroner kalp hastalığı gelişme şansını belirgin bir şekilde etkilediğini belirtti. Danimarkalı araştırmacıların projesinde 20 yıl boyunca işe alındığında 45 ila 60 yaşları arasında olan 45.000 kişi takibe alındı . Haftada 90 dakika bisiklet kullanımı sonucunda kalp s...
 • DÜNYA KIBLE GÜNÜ

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Kıble, Türkçe “Yön” demek olup aslında insanın herhangi bir tarafa dönmesine veya bir yöne yönelen kimsenin üzerinde bulunduğu hale verilen isimdir. Diğer ifadeyle Kıble, Müslümanların, Hıristiyanların, Yahudilerin ve diğer inançlardaki kişilerin ibadet esnasında döndükleri yöndür. Müslümanların kıblesi, Mekke'de “Kâbe” denilen kutsal bina olup, Allah'ın emriyle Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından yapılmıştır. Kıble, Müslümanların namazda yönelmeleri gereken istikameti yani Kâbe'yi ifade eder. Namaz kılarken Kâbe'ye yönelmek farz olduğun...
 • DÜNDEN BUGÜNE DEVELİ’DE BASIN TARİHİ

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Mahalli basının Anadolu'da başlaması ve gelişmesinin zor olduğunu söylemek herhalde kehanet değildir. Gazete ve dergilerin, ne zaman başlayıp, hangi sayıda sona erdiğini kesin söylemek, arşiv yetersizliğinden dolayı çok zordur. Nitekim bu konuda hastalık derecesinde hassasiyetimiz olmasına rağmen, bazen yetersiz kalabiliyoruz! Develi uzun yıllar Ermeni, Karamanî Türkler (Hristiyan Türkler) ve Müslüman Türkler beraber huzur içerisinde yaşamışlardır. Eğitim ve öğretim konusunda Ermeniler ve Karamaniler daha erkencidirler. Matbaacılıkta da ilerde...