logo

DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

Bugün ülkemizde olduğu kadar dünyada tarım, ekonomik ve sosyal nitelikler nedeniyle stratejik önemi her geçen gün artan önemli bir sektördür. Bu sektörde yer alan çiftçiler ise geçimini toprağı ekerek sağlayan, ürettikleri ürünlere değer kazandıran ve ekonomiye katkı sağlayan insanlardır.
14 Mayıs 1946, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş tarihidir. Bu kuruluşun kısa adı IFAB’ tır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği bu kuruluşun üyesidir. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü olan 14 Mayıs yalnız bizde değil kuruluşa üye bütün ülkelerde “Dünya Çiftçiler Günü” olarak kutlanmaktadır.
Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde, gazete, radyo ve televizyon gibi yayın organlarında ve okullarda, güç şartlar altında çalışan çiftçilerin ekonomiye olan katkısının ve hızla artan dünya nüfusuna karşı en temel ihtiyaç olan gıda üretiminin önemi bir kez daha vurgulanmaktadır.
Çiftçiler gününde temel gıda maddelerimizi üreten çiftçilerin kaliteli ve daha çok ürün alabilmeleri için yapılan toplantılarda toprağın sürülmesi, tohumun seçilmesi ve ekilmesi, sulama, gübreleme, ürün alma, ürünün değerlendirilmesi gibi konularda çiftçiye yapılacak yardımlar görüşülmektedir.
Dünyada artan nüfus ve daralan tarım alanları karşısında tarımsal üretim daha da önemli hale gelmiştir. Bu süreç ülkelerin gelecekteki varlıklarını ve gıda güvenliklerini tehdit etmeye başlamıştır. Artık tarımsal ürünlerin, gıdaların, tohumların altın değerinde olduğu anlaşılmıştır.
Ülkemiz genelinde bitkisel ve hayvansal üretimin, gelişmesi bir yana yerinde saydığını hatta gerilediğini görmekteyiz. Türkiye’de çiftçinin sorunları gün geçtikçe büyümektedir. Girdi maliyetlerinin (elektrik, mazot, gübre, ilaç) dünya fiyatlarının üzerinde seyretmesi ve sektörün kâr getirmeyişi nedeniyle binlerce çiftçi artık tarımda karnını doyuramadığı için başka alanlara yönelmektedir.
Ülkemiz tarım ülkesi olmasına rağmen yaklaşık tüm ürün kategorilerinde dışa bağımlılıktan kurtulamamaktadır. Başta buğday olmak üzere mercimek, nohut, pirinç gibi gıdalar için milyarlarca dolar dış ülkelere gitmektedir. En büyük sıkıntı ise çiftçilerimiz bilimi, teknolojiyi gerektiği gibi kullanamamakta hala çevrenin ve teknolojik karmaşıklıkların etkisi altında kalmaktadır. Bu da yeterli eğitimin olmamasından kaynaklanmaktadır. Artık bilginin temel kaynağı çiftçinin tarlası değil, profesyonel araştırıcıların yürüttüğü bilimsel çalışmalar olmaktadır.
Tarım sektörü, ülkemiz ekonomisine büyük katkısına rağmen maalesef hak ettiği önemi görmemekte, bütçeden hak ettiği payı alamamaktadır. Buna bağlı olarak çiftçilerimiz başta borç sorunu olmak üzere büyük sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Son dönemlerde ülke ekonomisindeki dövize endeksli artışlar çiftçilerimizi mağdur etmektedir. Devlet tarafından çiftçilerimize verilen mazot ve gübre desteği yeterli olmamakta ve tarımsal kredi borçlarını ödemede zorluk çekmektedir.
Diğer taraftan arazilerimize baktığımızda tarımsal nitelikli alanlarımızı bölerek tarım yapılamaz hale getirildiğini üzülerek görmekteyiz. Tarımsal nitelikli arazilerimiz parsellenerek AVM’ler ve binalar yapılarak çok ciddi anlamda tarım alanlarını kaybetmekteyiz.
Çiftçilerimizin başarılı olmasını sağlamak için doğal kaynakları korumalıyız. Onların daha fazla üretmesi ve yaşamlarını iyileştirmesine yardımcı olmalıyız. Nitelikli tohum geliştirerek, üretimlerine değer katmalarını sağlamalıyız.
Toprak bizim hayatımız ve bizim geleceğimizdir. Biz toprağımıza iyi bakarsak, toprağımızda bize daha çok kaliteli ve bereketli ürün verir. Güç şartlar altında çalışan, yorulan çiftçilerimize her konuda destek olmalıyız. Yiyeceklerimizin her birinde çiftçilerimizin alın teri ve göz nuru olduğunu unutmamalıyız. Gıda güvenliğimiz ve geleceğimiz için çiftçimize güvenmeliyiz.
Devletimizin girdi maliyetlerini düşürerek çiftçilerimize daha fazla destek vermesinde fayda olacağı kanaatindeyim. Bu vesile ile ülke ekonomisinin kalkınmasında emekleri olan tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyor, ürünlerinin bol, bereketli olmasını ve mutlu bir yıl geçirmelerini diliyorum.

Share
1.115 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...