logo

DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

Ülkemiz farklı coğrafi ve iklim koşullarında her çeşit ürünün üretilmesine imkân veren önemli bir tarım ülkesidir. Çiftçi, yiyecek ya da hammadde elde etmek için hayvan yetiştiren ve tarımla uğraşan kişidir. Çiftçilerimiz, çok önemli olan gıda sağlama görevinin yanı sıra çevreye, ekonomiye ve topluma yarar sağlayan çok sayıda görevi yerine getirmektedir.
Kısa adı İFAB olan “Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu”, 14 Mayıs 1946 tarihinde kurulmuştur. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu, çiftçilik mesleğinin önemine dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak, beslenmemiz için gerekli tarım ürünleri üreten çiftçilerimizin bağ, bahçe ve tarlada nasıl zor şartlar altında çalıştıklarını hatırlatmak, onların haklarının ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacıyla 14 Mayıs tarihini “Dünya Çiftçiler Günü” ilan etmiştir. Dünya Çiftçiler Günü, 14 Mayıs 1984 tarihinden beri kutlanmaktadır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonunun üyesidir.
Büyük zorluklar ve ekonomik dalgalanmalar ile birlikte 2020’yi salgın etkisinde kapatan dünya, 2021’e ise kuraklık ve virüsteki mutasyona dair gündemdeki yerini korumaktadır. Dünyanın dev tarım üreticileri, korona virüsün tüm dünyayı etkilemesi nedeniyle gıda ihracatına birer birer sınırlama getirerek stoklarını korumaya yönelmişlerdir.
Türkiye’de son dönemlerin en kurak yılının yaşanması en çok da tarım sektörünü olumsuz yönde etkilemiştir. Özellikle yağış mevsiminde yeterli yağışların olmaması çiftçilerin ürünlerini geç ekmesine, ekilen ürünlerin de filizlenmemesine neden olmuştur. Çiftçilerimiz hem kuraklıktan hem de devletin destek olmamasından dert yanmaktadır. Türkiye’de çiftçiler, girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle ürettiğinin karşılığını alamamaktan yakınmaktadır. Borç batağı içerinde olan çiftçi, bu yüzden her gün gündeme gelmektedir.
Türkiye’de tarımın, ekonomi ve istihdam içindeki payının küçümsenemeyecek kadar büyük olması geçmişten beri bu sektörün gündemde olmasına neden olmuştur. Ancak, son günlerde alınan yanlış kararlar üreticiyi ürününü satamama noktasına getirmiş ve ürünlerini çöpe dökmek zorunda bırakmıştır. Fakat bu alandaki sorunlara yönelik kalıcı çözümler bulunamamıştır. Bu dönemde bizleri doyuran çiftçi, kendini doyurmakta zorluk çekmeye başlamıştır.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verileri aslında problemin kaynaklarına ilişkin önemli bilgiler sağlamaktadır. Buna göre Türkiye’de çiftçi sayısı son 12 yılda yüzde 48 azalmıştır. Tarım alanları da son 18 senede yüzde 12,3 düşmüştür. Sebze bahçeleri alanı ise aynı dönemde yüzde yaklaşık 15 küçülmüştür.
TÜİK verilerine göre tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı ise 2002’de 7 milyon 458 bin kişiyken, 2020 Şubat ayı itibariyle 4 milyon 157 bin kişiye gerilemiştir. Bu da son 18 yılda 3 milyon 301 bin daha az tarım çalışanı anlamına gelmektedir. Tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısının da yüzde 44 azaldığı ortaya çıkmaktadır.
Son birkaç yılda Türkiye’nin gıdada dışa bağımlı olduğu, birçok besin maddesini ithal etmeye mecbur kaldığını görmekteyiz. Tarımın en önemli sorunlarından ve gündem maddelerinden birini de tarımsal desteklerdir. Tarımsal destekler çiftçiyi atakta tutacaktır.
Bu arada bazı yerel belediyeler, yeni projelerle üreticilerle tüketiciler arasındaki tedarik zincirlerinin kısalması yönünde olumlu katkılar sunduğu da sıklıkla gündeme gelmektedir. Bu itibarla belediyelerimiz sorumluluklarını sürdürmelidir.
Mustafa Kemal Atatürk, “Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür.” Sözü ile çiftçiliğin önemini vurgulamıştır. Bu önemli gün sayesinde tarım, hayvancılık ve çiftçilikle uğraşan vatandaşların önemini ve emeğini bir kez daha anlamalıyız. Ülkemiz de bazı dünya ülkeleri gibi güçlü bir tarım sektörüne sahip olmalıdır.
Tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üretimle destek veren, elinin değdiği her şeyi güzelleştiren, emeğini üretime geçiren çiftçilerimizin, “Dünya Çiftçiler Günü’nü” kutluyorum.

Share
182 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Derneğin Hafızası Kitabını Neden Yazmaya Gerek Duydum?

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimize hizmet eden değerli büyüklerimizi anmak ve bizden sonra gelecek yönetimlere ışık tutmak için bu kitap kaleme alınmıştır. Amaç derneğin yazılı hafızasına bir katkı sunmaktır. Çünkü toplumun hafızası olan kitaplar kültürel bir mirastır, kitaplar gönülden gönüle giden bir yoldur. Her dönemde Başkanların ve yönetimlerin karşılaştığı zorluklar, yaptıkları fedakârlıklar ve hizmetler hiçbir zaman küçümsenemez. Dernekçilik bir gönül, sevda ve fedakârlık işidir. Hemşehrilerinin dertlerine ortak olmak, hastalara ve yoksul...
 • DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz. Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır....
 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...