logo

DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

Ülkemiz farklı coğrafi ve iklim koşullarında her çeşit ürünün üretilmesine imkân veren önemli bir tarım ülkesidir. Çiftçi, yiyecek ya da hammadde elde etmek için hayvan yetiştiren ve tarımla uğraşan kişidir. Çiftçilerimiz, çok önemli olan gıda sağlama görevinin yanı sıra çevreye, ekonomiye ve topluma yarar sağlayan çok sayıda görevi yerine getirmektedir.
Kısa adı İFAB olan “Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu”, 14 Mayıs 1946 tarihinde kurulmuştur. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu, çiftçilik mesleğinin önemine dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak, beslenmemiz için gerekli tarım ürünleri üreten çiftçilerimizin bağ, bahçe ve tarlada nasıl zor şartlar altında çalıştıklarını hatırlatmak, onların haklarının ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacıyla 14 Mayıs tarihini “Dünya Çiftçiler Günü” ilan etmiştir. Dünya Çiftçiler Günü, 14 Mayıs 1984 tarihinden beri kutlanmaktadır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonunun üyesidir.
Büyük zorluklar ve ekonomik dalgalanmalar ile birlikte 2020’yi salgın etkisinde kapatan dünya, 2021’e ise kuraklık ve virüsteki mutasyona dair gündemdeki yerini korumaktadır. Dünyanın dev tarım üreticileri, korona virüsün tüm dünyayı etkilemesi nedeniyle gıda ihracatına birer birer sınırlama getirerek stoklarını korumaya yönelmişlerdir.
Türkiye’de son dönemlerin en kurak yılının yaşanması en çok da tarım sektörünü olumsuz yönde etkilemiştir. Özellikle yağış mevsiminde yeterli yağışların olmaması çiftçilerin ürünlerini geç ekmesine, ekilen ürünlerin de filizlenmemesine neden olmuştur. Çiftçilerimiz hem kuraklıktan hem de devletin destek olmamasından dert yanmaktadır. Türkiye’de çiftçiler, girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle ürettiğinin karşılığını alamamaktan yakınmaktadır. Borç batağı içerinde olan çiftçi, bu yüzden her gün gündeme gelmektedir.
Türkiye’de tarımın, ekonomi ve istihdam içindeki payının küçümsenemeyecek kadar büyük olması geçmişten beri bu sektörün gündemde olmasına neden olmuştur. Ancak, son günlerde alınan yanlış kararlar üreticiyi ürününü satamama noktasına getirmiş ve ürünlerini çöpe dökmek zorunda bırakmıştır. Fakat bu alandaki sorunlara yönelik kalıcı çözümler bulunamamıştır. Bu dönemde bizleri doyuran çiftçi, kendini doyurmakta zorluk çekmeye başlamıştır.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verileri aslında problemin kaynaklarına ilişkin önemli bilgiler sağlamaktadır. Buna göre Türkiye’de çiftçi sayısı son 12 yılda yüzde 48 azalmıştır. Tarım alanları da son 18 senede yüzde 12,3 düşmüştür. Sebze bahçeleri alanı ise aynı dönemde yüzde yaklaşık 15 küçülmüştür.
TÜİK verilerine göre tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı ise 2002’de 7 milyon 458 bin kişiyken, 2020 Şubat ayı itibariyle 4 milyon 157 bin kişiye gerilemiştir. Bu da son 18 yılda 3 milyon 301 bin daha az tarım çalışanı anlamına gelmektedir. Tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısının da yüzde 44 azaldığı ortaya çıkmaktadır.
Son birkaç yılda Türkiye’nin gıdada dışa bağımlı olduğu, birçok besin maddesini ithal etmeye mecbur kaldığını görmekteyiz. Tarımın en önemli sorunlarından ve gündem maddelerinden birini de tarımsal desteklerdir. Tarımsal destekler çiftçiyi atakta tutacaktır.
Bu arada bazı yerel belediyeler, yeni projelerle üreticilerle tüketiciler arasındaki tedarik zincirlerinin kısalması yönünde olumlu katkılar sunduğu da sıklıkla gündeme gelmektedir. Bu itibarla belediyelerimiz sorumluluklarını sürdürmelidir.
Mustafa Kemal Atatürk, “Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür.” Sözü ile çiftçiliğin önemini vurgulamıştır. Bu önemli gün sayesinde tarım, hayvancılık ve çiftçilikle uğraşan vatandaşların önemini ve emeğini bir kez daha anlamalıyız. Ülkemiz de bazı dünya ülkeleri gibi güçlü bir tarım sektörüne sahip olmalıdır.
Tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üretimle destek veren, elinin değdiği her şeyi güzelleştiren, emeğini üretime geçiren çiftçilerimizin, “Dünya Çiftçiler Günü’nü” kutluyorum.

Share
336 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN 18.GENEL KURULU HAYIRLI OLSUN

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  1945 yılından itibaren 67 yıldan beri hizmet bayrağını günümüze kadar taşıyan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 18. Olağan Genel Kurulu'nu 20.11.2021 Cumartesi günü saat:14.00'da dernek merkezimizde çok değerli üyelerimizin ve misafirlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Genel kurulumuz açılış konuşmasının ardından oy birliği ile divan başkanı seçilen Osman Deveci'nin ve divan kâtipleri; Mustafa Şam ve İbrahim Palamut'un salondaki yerlerini almalarıyla tüm katılımcılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan B...
 • ULUSLARARASI AURA BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Evrendeki her şey, enerjinin farklı bir boyutudur ve bizler de enerjilerden oluşan canlılarız. Gözümüzle göremesek de vücudumuz, aslında sürekli çok sayıda hareket halinde bulunan enerji parçacıklarından meydana gelmektedir. İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana Aura denilmektedir. Aura, biyolojik ve nörolojik olduğu kadar fiziksel olarak da zihnimiz, bedenimiz, duygularımız ve ruhsal anlamda içeriye aldığımız ve dışarıya yaydığımız enerji frekanslarını içermektedir. Aura bütün varlıklar için kullanılmakta olan ortak bir kavramd...
 • Üsküdar Belediyesi’nden Kardeş Şehir Ziyareti

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Üsküdar Belediyesi ile Develi Belediyesi arasında kardeş şehir projesi kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen bir ziyaret gerçekleşti. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberinde İstanbul'dan gelen heyeti Develi'de misafir etti. Erciyes Kayak Merkezi'nde Kardan Adam Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ...
 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  “Kronik (müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığının” kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikle bir hastalıktır. KOAH, hava yollarında yerleşip ilerleyebilen bir hastalıktır. Diğer ifadeyle hava yollarının daralması sonucu rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes almayı engelleyen bir akciğer hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük ve balgam çık...