logo

DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler.
Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyoloji alanında sağlık sektöründen çevre ve tarım sektörüne kadar çok geniş bir alanda araştırma ve uygulama yapılmaktadır.
Canlılarla ilgili bir bilim dalı olan Biyoloji, mesleki olarak ifa edildiği yerlerde de hak ettiği yere gelememiştir. Hem sağlık hem de tarım sektöründe geniş bir saha da uygulama alanı olan biyoloji sayesinde araştırmalar yapılmaktadır. Bu alandaki çalışmaları yürütenler ise biyologlardır. Bugün dünyada tartışılan klonlama ve kök hücre teknolojisi biyologların araştırma ve incelemeleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Hastalıkların teşhis ve tedavileri için geliştirilen yöntem ve ilaçlar, gıda ile ilgili çalışmalar, dünyanın en büyük sorunlardan biri olarak görülen çölleşme ve susuzluk gibi problemlerin bilimsel araştırmaları, yöntemleri ve uygun ilaçların vs. yöntemlerin bulunması gibi çalışmalar biyologlar tarafından yapılmaktadır.
Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde en önemli 5 meslekten biri Biyolog olarak ifade edilmektedir. Birçok AB ülkesinde her bakanın danışmaları arasında mutlaka bir biyolog yer almaktadır. Birçok AB ülkesinde ilgili bakanlıklara atamalarda öncelik biyologlara verilmektedir.
ABD’de doktor olabilmek için önce mutlaka 3-4 yıl biyoloji okumak gerekmektedir. Federal Soruşturma Bürosu (FBI)’da kriminal laboratuvarlarında çalışanların %80’i biyolog kökenlidir.
Biyolog olmak için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Biyoloji bölümünden lisans derecesi ile mezun olma şartı bulunmaktadır. Biyologlar, devlet kurumlarında ya da özel kuruluşlarda geniş bir çalışma yelpazesine sahiptirler. Tıp, çevre, gıda, eczacılık, Çevre ve Sağlık Bakanlığı, fen fakültesi ve özel sektörde de ilaç ve besin endüstrisi için üretim yapan özel yerlerde görev alabilirler. Biyologların çalışma alanları oldukça geniştir.
Biyologların görev tanımlamaları çok geniş bir yelpazeyi içine aldığı kadar yaptıkları işin uzmanlık yeteneği gerektirdiği unutulmamalıdır. Biyologların mesleki olarak sağlık hizmetleri sınıfında olmaları gerekirken, daha düşük öğrenim gruplarıyla aynı kategori de değerlendirilmeleri, bu mesleğe ülkemiz de yeterince değer verilmediğini göstermektedir.
Toplumun birçok kesiminde olduğu gibi temel bilimlerin tüm alanlarında ve özellikle biyologlarda gençlerimizin istihdam sorunları çığ gibi büyümektedir. Gelişmiş ülkelerde gözde bir meslek olan biyologluk, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri ve daha birçok bakanlık ve kurumda çalışması zorunlu olmasına rağmen maalesef yeterince ilgi görememektedir.
Bugün ülkemizde üniversitelerimizden 6000’in üzerinde biyolog mezun olmaktadır. Her on kişiden yalnız biri kendi mesleğiyle ilgili çalışabilmektedir. İstihdam politikaları daha sağlıklı yapılabilse ve buna bağlı olarak kişilerin aldığı eğitimlere göre görevlendirmeler yapılabilse daha az sorunla karşılaşılır ve bunun sonucunda problemler daha kısa sürede çözülebilir.
Biyologlar, ülkemize büyük katkı sağlayan ve önemli araştırmalar yapan bilim insanlarıdır. Gelecekte biyolog mesleği daha çok tercih edilecektir. Biyologların sorunlarının bir an önce çözülerek, mesleğe gereken önemin verilmesi, mesleğin tanıtılması ve saygınlığının kazandırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu çerçevede her yıl kutlanan “16 Nisan Dünya Biyologlar Gününü” kutluyor, sağlık, huzurlu ve başarılı günler diliyorum.

Share
300 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi’yi Sevenler Derneğinden Develi ve Yöresi Derneği’ne Derneğimizin Tarihçesi

  13 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Derneğimiz 1950'li yıllarda İstanbul Aksaray'da Akdemir Apartmanı'nda Merhum Dr. Ali Akdemir, Av. Hayrettin Bıçakçı, Nuri Kalem, Mustafa Elbaşı, Hacı Mahmut İzzet Özilhan, Av. Mustafa Süllüoğlu, Fevzi Özdemir ve Muharrem Topuz Beyler tarafından “Develililer ve Develi'yi Sevenler Derneği” adıyla kuruluyor. Doktor Ali Akdemir Bey'in muayenehanesinde hizmete başlıyor. Derneğimiz üyelerine sağlık konusunda yardımcı olan Dr. Ali Bey'in üyelerden muayene ücreti almadığını o günleri yaşayan ağabeyim merhum Nevzat Cebeci'den dinlemiştim. Çünkü, 1957 yı...
 • DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

  13 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Ülkemiz farklı coğrafi ve iklim koşullarında her çeşit ürünün üretilmesine imkân veren önemli bir tarım ülkesidir. Çiftçi, yiyecek ya da hammadde elde etmek için hayvan yetiştiren ve tarımla uğraşan kişidir. Çiftçilerimiz, çok önemli olan gıda sağlama görevinin yanı sıra çevreye, ekonomiye ve topluma yarar sağlayan çok sayıda görevi yerine getirmektedir. Kısa adı İFAB olan “Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu”, 14 Mayıs 1946 tarihinde kurulmuştur. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu, çiftçilik mesleğinin önemine dikkat çekmek ve ...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneği’nde Başkan Mehmet PAPAK Dönemi : (28.11.2015 -11.11.2017)

  07 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Başkan: Mehmet Papak, Başkan Yardımcıları: M. Orhan Cebeci, Mustafa Ağca, Mehmet Beşparmak, Genel Sekreter: Av. Mustafa Tırtır, Mali Sekreter, Nuri Gürcan, Üyelikler: Mustafa Karaca, Prof. Dr. Cavit Avcı, , Seyit Halit Subay, Denetim Kurulu: Cemal Karakaya, Cüneyt Büyükkılıç, Feridun Özkul'dan oluştu. Bu dönemde tüzük değişikliği yapılarak Yönetim Kurulu üyeleri sayısı 9 kişiden 11 kişiye çıkarıldı. Develi Diyarı Dergimiz'in İmtiyaz Sahibi Mehmet Papak, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Av. Mustafa Tırtır olmasına, Develi Diyarı dergimizin 12. sayısı...
 • KAN BAĞIŞI NEDEN ÖNEMLİDİR

  07 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Kan, hayat sıvısıdır. Kan dokudur ve en temel yaşam kaynağıdır. Hücrelerden oluşmaktadır. Kan vücutta oksijeni, besin maddelerini, hormonları, vitaminleri ve antikorları dokulara taşıyan ve oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal sıvıdır. Vücutta birçok sistemin doğrudan kan ile bir bağı vardır. Çünkü vücut içinde gerekli mineraller, vitaminler, atıklar, elementler kan yoluyla taşınmaktadır. Bir canlıda, kan akışının durması demek, hayatın sona ermesi anlamına gelmektedir. Kan, kalpte temizlenir ve vücuda gönder...