logo

DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler.
Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyoloji alanında sağlık sektöründen çevre ve tarım sektörüne kadar çok geniş bir alanda araştırma ve uygulama yapılmaktadır.
Canlılarla ilgili bir bilim dalı olan Biyoloji, mesleki olarak ifa edildiği yerlerde de hak ettiği yere gelememiştir. Hem sağlık hem de tarım sektöründe geniş bir saha da uygulama alanı olan biyoloji sayesinde araştırmalar yapılmaktadır. Bu alandaki çalışmaları yürütenler ise biyologlardır. Bugün dünyada tartışılan klonlama ve kök hücre teknolojisi biyologların araştırma ve incelemeleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Hastalıkların teşhis ve tedavileri için geliştirilen yöntem ve ilaçlar, gıda ile ilgili çalışmalar, dünyanın en büyük sorunlardan biri olarak görülen çölleşme ve susuzluk gibi problemlerin bilimsel araştırmaları, yöntemleri ve uygun ilaçların vs. yöntemlerin bulunması gibi çalışmalar biyologlar tarafından yapılmaktadır.
Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde en önemli 5 meslekten biri Biyolog olarak ifade edilmektedir. Birçok AB ülkesinde her bakanın danışmaları arasında mutlaka bir biyolog yer almaktadır. Birçok AB ülkesinde ilgili bakanlıklara atamalarda öncelik biyologlara verilmektedir.
ABD’de doktor olabilmek için önce mutlaka 3-4 yıl biyoloji okumak gerekmektedir. Federal Soruşturma Bürosu (FBI)’da kriminal laboratuvarlarında çalışanların %80’i biyolog kökenlidir.
Biyolog olmak için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Biyoloji bölümünden lisans derecesi ile mezun olma şartı bulunmaktadır. Biyologlar, devlet kurumlarında ya da özel kuruluşlarda geniş bir çalışma yelpazesine sahiptirler. Tıp, çevre, gıda, eczacılık, Çevre ve Sağlık Bakanlığı, fen fakültesi ve özel sektörde de ilaç ve besin endüstrisi için üretim yapan özel yerlerde görev alabilirler. Biyologların çalışma alanları oldukça geniştir.
Biyologların görev tanımlamaları çok geniş bir yelpazeyi içine aldığı kadar yaptıkları işin uzmanlık yeteneği gerektirdiği unutulmamalıdır. Biyologların mesleki olarak sağlık hizmetleri sınıfında olmaları gerekirken, daha düşük öğrenim gruplarıyla aynı kategori de değerlendirilmeleri, bu mesleğe ülkemiz de yeterince değer verilmediğini göstermektedir.
Toplumun birçok kesiminde olduğu gibi temel bilimlerin tüm alanlarında ve özellikle biyologlarda gençlerimizin istihdam sorunları çığ gibi büyümektedir. Gelişmiş ülkelerde gözde bir meslek olan biyologluk, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri ve daha birçok bakanlık ve kurumda çalışması zorunlu olmasına rağmen maalesef yeterince ilgi görememektedir.
Bugün ülkemizde üniversitelerimizden 6000’in üzerinde biyolog mezun olmaktadır. Her on kişiden yalnız biri kendi mesleğiyle ilgili çalışabilmektedir. İstihdam politikaları daha sağlıklı yapılabilse ve buna bağlı olarak kişilerin aldığı eğitimlere göre görevlendirmeler yapılabilse daha az sorunla karşılaşılır ve bunun sonucunda problemler daha kısa sürede çözülebilir.
Biyologlar, ülkemize büyük katkı sağlayan ve önemli araştırmalar yapan bilim insanlarıdır. Gelecekte biyolog mesleği daha çok tercih edilecektir. Biyologların sorunlarının bir an önce çözülerek, mesleğe gereken önemin verilmesi, mesleğin tanıtılması ve saygınlığının kazandırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu çerçevede her yıl kutlanan “16 Nisan Dünya Biyologlar Gününü” kutluyor, sağlık, huzurlu ve başarılı günler diliyorum.

Share
472 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...
 • DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. Ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Çağdaş sağlık hizmeti anlayışı, öncelikle sağlığın koruması ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çerçevede ele alındığında, günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Çocukların çoğu, sadece ellerini...
 • Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday’ın Albümünden

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday'ın Albümünden Dünyanın neresinde olursam olayım bu bayrak için ölürüm. (A.L.K) Rahmetle Anıyoruz... ...
 • DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Tüm dünyayı ve hayatımızı akıl almaz bir biçimde değiştiren Covid-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği taşımaktadır. Covid-19 virüsünden kendimizi korumaya çalıştığımız bugünlerde ruh sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele etmektedir. Bu arada yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal etkileşimimizin temassız ve mesafeli niteliği, enflasyon sonucu ağırlaşan ekonomik koşullar, kısıtlamalar kendimizi sürekli tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, ...