logo

DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerinden faydalanmayı düşünmüşlerdir. Bu çağı izleyen yeni taş devrinde ise avcılık, geniş anlamda olmak üzere, yaşamak için gerekli olan besin ve giyim ihtiyacını karşılamak, süs eşyaları ile savaş için gerekli ham maddeleri sağlamak amacıyla girişilen bir çaba niteliği taşımıştır.
İlk başlarda taş-kama, taş-çekiç, daha sonraları da ok, mızrak, sapan ve basit el baltaları gibi aletlerle yapılan avcılık, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle otomatik tüfeklerle daha farklı bir boyuta geçmiş ve insanların çok uğraşmadan hayvanların karşısında kazandıkları bir spor dalı olmuştur.
Avcılık, Türklerde günümüzden çok eski zamanlara kadar giden bir geleneğe sahiptir. Türk kültüründe avcılık, hem askeri anlamda savaşa hazırlayıcı niteliklerin gelişmesinde, hem de avcılığın yanında atıcılık ve binicilik kabiliyetlerinin sürekli olarak formda tutulmasında rol oynamıştır.
Avcılık, 1923 yılında “Türkiye İdman Cemiyetleri” çatısı altında kurulmuştur. 1989 yılına gelindiğinde ise Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde “Atıcılık ve Avcılık Federasyonu” olarak yer almaya devam etmiştir. Günümüzde belli kurallara bağlı bir spor görünümünde olan avcılık, kara ve deniz avcılığı olarak ikiye ayrılmıştır.
1937 yılında yürürlüğe 3167 sayılı Kara Avcılığı Kanununa göre avcılık yapılmaktadır. Bu yasaya göre toplanan Merkez Av Komisyonu, av sezonu, av hayvanları gibi kriterleri belirlemektedir. Bu kurallara uymak zorunludur. Uymayanlara büyük ceza uygulanabilmektedir.
İnsanlık tarihi kadar eski olan “Avcılık” olgusu, her ne kadar günümüzde (eskiye nazaran) önemini kaybetmişse de hala belirli bir grubun ilgi alanı içerisindedir. Avcılık, günümüzde kırsal kesimde yaşayanlar için (özellikle Afrika ve Asya kıtalarında istisnalar olmak kaydıyla) özellikle kış aylarında yarı iaşe temini, yarı zevk için yapılan bir etkinlik, şehirliler için ise daha çok atalardan kalan bir gelenek, bir doğa sporu hüviyetindedir. Diğer taraftan suda avcılık ise nehir, göl veya denizlerde su ürünlerinin avlanmasıdır. Bu su altı ve su üstü avcılığı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
Av hayvanı, spor amacıyla avlanan hayvanlar, kuşlar ve balıklardır. Günümüzde neredeyse bütün av hayvanlarının avlanması izine bağlanmıştır. Dünyanın birçok ülkesinde izinsiz avlanmaya ağır cezalar koyulmuştur.
Avcının amacı, yasal limitleri doldurmak için avlanmak ve avcılık yeteneğini kendine ve yakın çevresine ispatlamaktır. Av sonunda vurduklarını yakınlarına göstermek arzusu, her zaman ön plandadır. Başarısız geçen avlar avcı için ruhsal bağlamda yıkımdır.
“Dünya Avcılar Günü”, her yıl 13 Eylül tarihinde kutlanmaktadır. Avcılık ve yaban hayatını koruma ile ilgili olan bu gün, avcılık turizmi ve yaban hayatının korunmasının önemine dikkat çekmektedir. 2020 yılında Avcılar günü 13 Eylül Pazar günü kutlanacaktır.
Av hayvanlarının ve yaban hayatının korunmasının, avcılığın kurallara uygun olarak yapılmasının önemli unsurlarından birisi, avcı eğitimidir. Avcı eğitimi sadece avlanmak, silah kullanmak konusunda bilgili olmak değil aynı zamanda doğanın, av hayvanlarının ve onların yaşama ortamlarının tanınmasını da kapsamaktadır. Yaban hayatına müdahale eden insanların çok ciddi bir eğitimden geçmesi mutlaka olmalıdır.
Bilinmelidir ki insanın hayvanla karşı karşıya gelmesinde kuralları insanlardan tarafında konulmuş bir sınır vardır. Günümüzde avcılık için dikkat edilmesi gereken pek çok kurallarının bulunduğu ve bunların başında da av sezonlarının geldiğini unutmayalım.

Share
2.132 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...