logo

DÜNYA ARKADAŞLIK GÜNÜ

“Dünya Arkadaşlık Günü”, belki bir çoğumuzun yeni bildiği bir gündür. Her sene arkadaşlık ve dostluk adında kutlanan özel gün, dünyadaki dostluğu ve arkadaşlığı kutlamak için ayrılan bir gündür. Bazı ülkelerde uzunca zamandır kutlanırken, “Dünya Arkadaşlık Günü”, 2011 yılından beri diğer birçok ülkede de kutlanmaya başlanmıştır.
“Dünya Arkadaşlık Günü” ya da “Dünya Dostluk Günü” ilk defa 30 Temmuz 1958 tarihinde önerilmiştir. Bunun sebebi Güney Amerika ülkelerinde özellikle Paraguay’da uzun zamandır yapıldığı gözlemlenmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 27 Nisan 2011 tarihinde, “30 Temmuz” tarihini resmi “Uluslararası Arkadaşlık ve Dostluk Günü” olarak ilan etmiştir.
Ülkelerin çoğu “Uluslararası Arkadaşlık ve Dostluk Gününü” 30 Temmuz günü kutlarken, Bangladeş, Hindistan, Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri bu özel günü, her yıl ağustos ayının ilk pazar günü kutlamaktadır.
Uluslararası Arkadaşlık ve Dostluk Günü”, arkadaşlık ve dostluğun dünyadaki bütün insanların yaşamlarında kıymetli ve değerli olduğu düşüncesine dayalıdır.
Arkadaş; birbirini yakından tanıyan ve birbirine karşı sevgi, dostluk ve anlayış gösterenlerden her biridir.
Dost; Sevilen ve güvenilen yakın arkadaş, sıkı fıkı görüşülen kimse, gönüldeştir.
Arkadaş, sıkıntınız olmadığında yanınızdadır. Dost ise sıkıntınız olduğunda size koşar. Arkadaşlarınıza siz huzur vermeye çalışırsınız, dostlarınız ise size huzur vermeye çalışır.
Çocuk ya da yetişkin, her birey hayatında yakın bir arkadaşının hatta dostunun olmasını istemektedir. Oyun çağından iş hayatına kadar bireyin kendini mutlu hissetmesi, yaptığı işe kendini verebilmesi, iç huzuru başarısı birçok birey için sevdiği ve sevildiği arkadaşlara bağlanmaktadır.
Arkadaş bulmak hiç kolay değildir. Onları kaybetmek basit ama yeniden bir arkadaşlık edinmek çok zordur. Günlük hayatımızda birçok insanla tanışarak onlarla arkadaş oluruz. Hayatımızda, okul arkadaşı, mahalle arkadaşı, takım arkadaşı, asker arkadaşı, iş arkadaşı, hayat arkadaşı gibi birçok arkadaşımız olmaktadır. Arkadaşlık içinde iyileri olduğu kadar kötüleri de vardır. Arkadaşlarımızın iyi ya da kötü olduğunu anlamak için ise zamana ihtiyaç duyarız. Kötü arkadaşlıklarından uzak durmaya çalışmalıyız.
Arkadaşlık, birbirine yardım etmek, muhabbet etmek, paylaşmak, birbirini dinlemek, birbirine güç vermek, birbiri için var olmak, farklı fikir ve kültürlerden olunsa da birbirini olduğu gibi kabul etmek gibi daha birçok anlam içermektedir.
Araştırmacılar, son derece hareketli dünyamızda kalıcı ilişkilerin gerekliliğine işaret etmektedir. Arkadaşlıklar evriminin bir parçasıdır. Arkadaşlık, yapay hareketlerle yaşam bulmuyor, gerçek arkadaşlığı yaşamak için çetin sınavlardan geçmek gerekiyor. Arkadaşlık, paylaşmak değil paylaşabilmektir.
Arkadaşlarla vakit geçirirken, hayatımızı harika sohbet, içten ilgi ve destekle doldurur ve yüksek sesle eğlenerek güleriz. İyi arkadaş hoşgörülü ve yardımsever olur. Çıkar ilişkisinden uzak durarak bizi sadece biz olduğumuz için sever. Önemli olan böyle arkadaşlar bulabilmektedir. Arkadaşlar sır saklar ve kendi sırlarını verir.
Arkadaşlık ve dostluğun kıymetini bilelim ve bağlarımızı güçlendirelim. Çünkü arkadaş yeri geldiği zaman bize ailemizden bile daha yakın olan ve bizim her anımızda yanımızda olan insanlardır.
Dünya Arkadaşlık Günü onuruna arkadaşlıklarınızı kutlamanın bir yolunu bulun. E-posta gönderin, kısa mesaj yazın, bir kart gönderin, öğle yemeğine çıkın, anlık mesaj gönderin, birlikte yürüyüşe çıkın veya bir çağrı yapın. Nasıl yaptığınız gerçekten önemli değil, ancak yapmak önemlidir. Arkadaşlık önemli bir kavramdır. Bu nedenle arkadaş olduğunuz kişilerle iletişimimize dikkat etmeliyiz. İyi ve samimi insanlarla arkadaşlığımızı sürdürmeliyiz. “Dünya Arkadaşlık Günü” kutlu olsun.

Share
118 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...
 • Sıla-i Rahim – 2

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul'dan Develi'ye bir gönül köprüsü kurmuştuk. Şenliklerle, açılışlarla ve ziyaretlerle bu yıllarca devam etti. Elbette bu iki haftaya sığmayacak kadar değerli büyüklerimiz, arkadaşlarımız ve dostlarımız vardı. Özür dileyerek belirtmem gerekir ki pandemi ve zaman dolayısıyla hepsinin ziyaret etmek mümkün olmadı. Değerli hocamız Ömer Kaliber ile aynı mekânlarda birkaç kez karşılaşıp sohbet etmemize rağmen bir fotoğrafımız olmadı. Yıllar sonra karşılaştığımız arkadaşlarımızla hasret giderdik. Kaymakamlık ve Belediye personeline, beni kucak...
 • DÜNYA GÖKDELEN GÜNÜ

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Gökdelenler, arazinin pahalı olduğu şehirlerde görülen çok yüksek yapılardır. Genellikle metal iskelet üzerine beton dökülerek inşa edilmekte olup, büro ve apartman (daire) olarak kullanılmaktadır. Gökdelen ayrıca gemicilikte geminin uzun direğine verilen isimdir. Bugünlerde en az 40 veya daha fazla kattan oluşan binalar, gökdelen olarak ifade edilmektedir. Gökdelenlerin ağırlık taşıyan sistemleri diğer yapılara göre büyük farklılıklar göstermektedir. 4 kata kadar yapılar sadece duvarlardan destek alabilirler. Ancak gökdelenler çelik iskeletle...