logo

DÜNYA ARKADAŞLIK GÜNÜ

“Dünya Arkadaşlık Günü”, belki bir çoğumuzun yeni bildiği bir gündür. Her sene arkadaşlık ve dostluk adında kutlanan özel gün, dünyadaki dostluğu ve arkadaşlığı kutlamak için ayrılan bir gündür. Bazı ülkelerde uzunca zamandır kutlanırken, “Dünya Arkadaşlık Günü”, 2011 yılından beri diğer birçok ülkede de kutlanmaya başlanmıştır.
“Dünya Arkadaşlık Günü” ya da “Dünya Dostluk Günü” ilk defa 30 Temmuz 1958 tarihinde önerilmiştir. Bunun sebebi Güney Amerika ülkelerinde özellikle Paraguay’da uzun zamandır yapıldığı gözlemlenmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 27 Nisan 2011 tarihinde, “30 Temmuz” tarihini resmi “Uluslararası Arkadaşlık ve Dostluk Günü” olarak ilan etmiştir.
Ülkelerin çoğu “Uluslararası Arkadaşlık ve Dostluk Gününü” 30 Temmuz günü kutlarken, Bangladeş, Hindistan, Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri bu özel günü, her yıl ağustos ayının ilk pazar günü kutlamaktadır.
Uluslararası Arkadaşlık ve Dostluk Günü”, arkadaşlık ve dostluğun dünyadaki bütün insanların yaşamlarında kıymetli ve değerli olduğu düşüncesine dayalıdır.
Arkadaş; birbirini yakından tanıyan ve birbirine karşı sevgi, dostluk ve anlayış gösterenlerden her biridir.
Dost; Sevilen ve güvenilen yakın arkadaş, sıkı fıkı görüşülen kimse, gönüldeştir.
Arkadaş, sıkıntınız olmadığında yanınızdadır. Dost ise sıkıntınız olduğunda size koşar. Arkadaşlarınıza siz huzur vermeye çalışırsınız, dostlarınız ise size huzur vermeye çalışır.
Çocuk ya da yetişkin, her birey hayatında yakın bir arkadaşının hatta dostunun olmasını istemektedir. Oyun çağından iş hayatına kadar bireyin kendini mutlu hissetmesi, yaptığı işe kendini verebilmesi, iç huzuru başarısı birçok birey için sevdiği ve sevildiği arkadaşlara bağlanmaktadır.
Arkadaş bulmak hiç kolay değildir. Onları kaybetmek basit ama yeniden bir arkadaşlık edinmek çok zordur. Günlük hayatımızda birçok insanla tanışarak onlarla arkadaş oluruz. Hayatımızda, okul arkadaşı, mahalle arkadaşı, takım arkadaşı, asker arkadaşı, iş arkadaşı, hayat arkadaşı gibi birçok arkadaşımız olmaktadır. Arkadaşlık içinde iyileri olduğu kadar kötüleri de vardır. Arkadaşlarımızın iyi ya da kötü olduğunu anlamak için ise zamana ihtiyaç duyarız. Kötü arkadaşlıklarından uzak durmaya çalışmalıyız.
Arkadaşlık, birbirine yardım etmek, muhabbet etmek, paylaşmak, birbirini dinlemek, birbirine güç vermek, birbiri için var olmak, farklı fikir ve kültürlerden olunsa da birbirini olduğu gibi kabul etmek gibi daha birçok anlam içermektedir.
Araştırmacılar, son derece hareketli dünyamızda kalıcı ilişkilerin gerekliliğine işaret etmektedir. Arkadaşlıklar evriminin bir parçasıdır. Arkadaşlık, yapay hareketlerle yaşam bulmuyor, gerçek arkadaşlığı yaşamak için çetin sınavlardan geçmek gerekiyor. Arkadaşlık, paylaşmak değil paylaşabilmektir.
Arkadaşlarla vakit geçirirken, hayatımızı harika sohbet, içten ilgi ve destekle doldurur ve yüksek sesle eğlenerek güleriz. İyi arkadaş hoşgörülü ve yardımsever olur. Çıkar ilişkisinden uzak durarak bizi sadece biz olduğumuz için sever. Önemli olan böyle arkadaşlar bulabilmektedir. Arkadaşlar sır saklar ve kendi sırlarını verir.
Arkadaşlık ve dostluğun kıymetini bilelim ve bağlarımızı güçlendirelim. Çünkü arkadaş yeri geldiği zaman bize ailemizden bile daha yakın olan ve bizim her anımızda yanımızda olan insanlardır.
Dünya Arkadaşlık Günü onuruna arkadaşlıklarınızı kutlamanın bir yolunu bulun. E-posta gönderin, kısa mesaj yazın, bir kart gönderin, öğle yemeğine çıkın, anlık mesaj gönderin, birlikte yürüyüşe çıkın veya bir çağrı yapın. Nasıl yaptığınız gerçekten önemli değil, ancak yapmak önemlidir. Arkadaşlık önemli bir kavramdır. Bu nedenle arkadaş olduğunuz kişilerle iletişimimize dikkat etmeliyiz. İyi ve samimi insanlarla arkadaşlığımızı sürdürmeliyiz. “Dünya Arkadaşlık Günü” kutlu olsun.

Share
466 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...