logo

DÜNYA ARAPÇA GÜNÜ

Birleşmiş Milletler tarafından 18 Aralık 1973 tarihinde Arapçanın resmi dil olarak ilanının yıl dönümü münasebetiyle UNESCO Yürütme Kurulu, 08 Ekim 2012 tarihinde, 18 Aralık tarihini, ”Dünya Arapça Günü” olarak ilan etmiştir. Bu fikir Fas ve Suudi Arabistan tarafından önerilmiştir.
Yukarıdan aşağı yazılan klasik Çincenin ve soldan sağa yazılan Latincenin aksine sağdan sola doğru yazılan Arapça, günümüzde 22 Arap ülkesinin birinci, Arap ülkelerine komşu Çad, Eritre ve İsrail gibi üç ülkenin de ikinci resmi dilidir. Şu hususu belirtmekte de fayda var. Kur’an’ın ve dolayısıyla da Müslümanların ibadet dili olması hasebiyle Arap dili, dünyadaki 100 kadar ülkede, 1 milyar 700 bin Müslüman tarafından da ibadet amaçlı öğrenilmektedir.
Arap Yarımadasından başlayan ve Atlantik Okyanusuna kadar ulaşan büyük bir coğrafyada konuşulan Arapça, günümüz itibariyle sadece dini terminolojide değil, sanat, kültür, edebiyat, medya, turizm, güvenlik ve sağlık gibi birçok sektörde de en çok aranan temel diller arasında yer almaktadır. Arapça, en eski dillerden biri olmakla birlikte en çok aksana ve lehçeye sahip dildir.
Dünya genelinde tüm Müslümanlar için, öncelikle kutsal kitabımızın dili olarak önemli bir konum teşkil eden Arapça, UNESCO üyesi 22 devletin dilidir ve teşkilatın resmi dillerinden biridir. Arapça, çoğunluğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşayan yaklaşık 450 milyon kişi tarafından konuşulan bir dil olup, Birleşmiş Milletlerin altı resmi dilinden biridir.
Arapça, ülke sayısı açısından dünyada en çok konuşulan ikinci, internette en yaygın kullanılan dördüncü, onu konuşan insan sayısı açısından da dünyanın beşinci dilidir.
Arapçanın kullanımı 7. Yüzyıla kadar Arap Yarımadası içinde sınırlı kalmış, İslamiyet’in gelişiyle birlikte Arap Yarımadası’nın dışında büyük bir hızla yayılarak, Irak, Suriye, Mısır ve Kuzey Afrika’yı kuşatmış, oradaki dillerin yerini almış, bir kültür ve medeniyet dili olmuştur. Sonraki asırlarda İslami fetihlerin sürmesiyle Arapça doğuda Afganistan ve en batıda da İspanya’ya kadar uzanan bölgede konuşulan dil haline gelmiştir.
Halen, Türkçemizde kullanılmakta olan dini terimlerin büyük çoğunluğu Arapçadır. Bu terimlerin birçoğu yalnızca dini terim olarak kalmamış, ticari, hukuki alanlarda da kullanılmıştır. Bunlardan ilk akla gelenler şunlardır: Azap, aziz, bereket, cehennem, cennet, cemaat, delil, fitne, ganimet, gazi, günah, haram, hayrat, hurafe, israf, kâhin, kaza, kurban, küfür, lanet, mabet, masum, mazlum, mekruh, meşru, muhasebe, musibet, mülk, münakaşa, nafaka, nasihat, nazar, nefret, nefis, nifak, nikah, ruhban, sadaka, sabır, sadakat, sadık, sefer, şart, şeref, şifa, şükür, taklit, tahsil, taksit, takvim, talep, talip, taviz, tayin, taziye, tebessüm, tecrübe, tefekkür, teneşir, teşbih, teslim, tövbe, usul, üstat, vasiyet, yemin, zalim gibi kelimelerdir.
Günümüzde Türkiye’deki gazete adlarının büyük çoğunluğunun (Hürriyet, Milliyet, Sabah, Zaman, Vatan, Vakit, takvim, Yeni Şafak, Tercüman, Cumhuriyet… vb.) Arapça kökenli olması dikkate alınacak olursa, Arapça ile olan dil bağımızın ne kadar güçlü olduğu anlaşılmış olur.
Savaşlar, siyasi baskı, eğitim veya iş imkânları gibi sebeplerle Türkiye’ye gelen göçmen ve mülteci akımlarının büyük çoğunluğunun Irak’tan olmasının yanında, özellikle Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savasın sonucu olarak Türkiye’de Arapça konuşan göçmen sayısı oldukça yükselmiştir.
Ana dili Arapça olan, ülkemizin dışında büyümüş ve Türkçe bilmeyen kişilerin Türkiye’ye resmi olarak yerleşme süreçlerinde ve hayati ihtiyaçların karşılanmasında, Arapça-Türkçe arası toplum çevirmenliği hizmeti en büyük ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir.
Ülkemizin ticaret yaptığı çoğu ülkenin resmi dili Arapça olmasından dolayı özellikle son senelerde büyük rağbet görmektedir. Ülkemizin, Arap ülkeleriyle ekonomik, siyasi, coğrafi ve kültürel ilişkileri günden güne artmaktadır. Ortadoğu ülkeleriyle olan ticaret hacminin genişlemesi ve bunun beraberinde artan sosyal etkileşimlerimiz Arapçaya olan yönelimi daha da üst noktaya taşımaktadır.
Özellikle son yıllarda ülkemize gelen mültecilerin etkisi bu konuda daha öne çıkmasına neden olmaktadır.

Share
296 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Arkadaşım Mustafa Sirgüveç (Gıdırık)

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  05.12 1959 Tarihinde Aşağı Everekte Kuyumcular Sokağında doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Zeliha’dır. Babasının I. Melekgirmez Sokağı’nda terzi dükkânı vardı. Aile çevrede “Gıdırık” lakabıyla tanınırdı. Mustafa, Recep, Bünyamin adında üç çocukları oldu. Mustafa, 1981 yılında astsubay amcası İsmet Bey’in kızı Nermin Hanım ile evlendi. Üç çocukları oldu. Ali Onur (1982), Ahmet (1984), Şerife(1989). Kızı Şerife engelli olduğu için hayata tutunamadı, 2012 yılında vefat etti. Onu hiç unutmadı. Beş torunu oldu. Büyük torunu ilk göz ağrısı ...
 • LUNAPARK

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  İlk defa duyduğumuz Lunapark gibi kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü sonucunda o kelimenin ne anlama geldiği ister istemez merak edilmektedir. Lunapark ne demektir? Lunapark ne anlama gelmektedir? Lunapark, insanların güzel vakit geçirmesini temin maksadıyla yapılan, içinde eğlendirici, heyecanlandırıcı bazen de korkutucu çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin bulunduğu parklara verilen addır. Türk Dil Kurumuna göre lunaparklar, “içinde farklı oyun ve eğlence yerleri bulunduran alan” olarak tanımlamaktadır. Lunapark kelimesi dil...
 • DELİ PINAR

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Deli Pınar Yukarı Develi'ye çıkarken İzne'nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir. Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gu...
 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...