logo

DÜNYA ARAPÇA GÜNÜ

Birleşmiş Milletler tarafından 18 Aralık 1973 tarihinde Arapçanın resmi dil olarak ilanının yıl dönümü münasebetiyle UNESCO Yürütme Kurulu, 08 Ekim 2012 tarihinde, 18 Aralık tarihini, ”Dünya Arapça Günü” olarak ilan etmiştir. Bu fikir Fas ve Suudi Arabistan tarafından önerilmiştir.
Yukarıdan aşağı yazılan klasik Çincenin ve soldan sağa yazılan Latincenin aksine sağdan sola doğru yazılan Arapça, günümüzde 22 Arap ülkesinin birinci, Arap ülkelerine komşu Çad, Eritre ve İsrail gibi üç ülkenin de ikinci resmi dilidir. Şu hususu belirtmekte de fayda var. Kur’an’ın ve dolayısıyla da Müslümanların ibadet dili olması hasebiyle Arap dili, dünyadaki 100 kadar ülkede, 1 milyar 700 bin Müslüman tarafından da ibadet amaçlı öğrenilmektedir.
Arap Yarımadasından başlayan ve Atlantik Okyanusuna kadar ulaşan büyük bir coğrafyada konuşulan Arapça, günümüz itibariyle sadece dini terminolojide değil, sanat, kültür, edebiyat, medya, turizm, güvenlik ve sağlık gibi birçok sektörde de en çok aranan temel diller arasında yer almaktadır. Arapça, en eski dillerden biri olmakla birlikte en çok aksana ve lehçeye sahip dildir.
Dünya genelinde tüm Müslümanlar için, öncelikle kutsal kitabımızın dili olarak önemli bir konum teşkil eden Arapça, UNESCO üyesi 22 devletin dilidir ve teşkilatın resmi dillerinden biridir. Arapça, çoğunluğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşayan yaklaşık 450 milyon kişi tarafından konuşulan bir dil olup, Birleşmiş Milletlerin altı resmi dilinden biridir.
Arapça, ülke sayısı açısından dünyada en çok konuşulan ikinci, internette en yaygın kullanılan dördüncü, onu konuşan insan sayısı açısından da dünyanın beşinci dilidir.
Arapçanın kullanımı 7. Yüzyıla kadar Arap Yarımadası içinde sınırlı kalmış, İslamiyet’in gelişiyle birlikte Arap Yarımadası’nın dışında büyük bir hızla yayılarak, Irak, Suriye, Mısır ve Kuzey Afrika’yı kuşatmış, oradaki dillerin yerini almış, bir kültür ve medeniyet dili olmuştur. Sonraki asırlarda İslami fetihlerin sürmesiyle Arapça doğuda Afganistan ve en batıda da İspanya’ya kadar uzanan bölgede konuşulan dil haline gelmiştir.
Halen, Türkçemizde kullanılmakta olan dini terimlerin büyük çoğunluğu Arapçadır. Bu terimlerin birçoğu yalnızca dini terim olarak kalmamış, ticari, hukuki alanlarda da kullanılmıştır. Bunlardan ilk akla gelenler şunlardır: Azap, aziz, bereket, cehennem, cennet, cemaat, delil, fitne, ganimet, gazi, günah, haram, hayrat, hurafe, israf, kâhin, kaza, kurban, küfür, lanet, mabet, masum, mazlum, mekruh, meşru, muhasebe, musibet, mülk, münakaşa, nafaka, nasihat, nazar, nefret, nefis, nifak, nikah, ruhban, sadaka, sabır, sadakat, sadık, sefer, şart, şeref, şifa, şükür, taklit, tahsil, taksit, takvim, talep, talip, taviz, tayin, taziye, tebessüm, tecrübe, tefekkür, teneşir, teşbih, teslim, tövbe, usul, üstat, vasiyet, yemin, zalim gibi kelimelerdir.
Günümüzde Türkiye’deki gazete adlarının büyük çoğunluğunun (Hürriyet, Milliyet, Sabah, Zaman, Vatan, Vakit, takvim, Yeni Şafak, Tercüman, Cumhuriyet… vb.) Arapça kökenli olması dikkate alınacak olursa, Arapça ile olan dil bağımızın ne kadar güçlü olduğu anlaşılmış olur.
Savaşlar, siyasi baskı, eğitim veya iş imkânları gibi sebeplerle Türkiye’ye gelen göçmen ve mülteci akımlarının büyük çoğunluğunun Irak’tan olmasının yanında, özellikle Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savasın sonucu olarak Türkiye’de Arapça konuşan göçmen sayısı oldukça yükselmiştir.
Ana dili Arapça olan, ülkemizin dışında büyümüş ve Türkçe bilmeyen kişilerin Türkiye’ye resmi olarak yerleşme süreçlerinde ve hayati ihtiyaçların karşılanmasında, Arapça-Türkçe arası toplum çevirmenliği hizmeti en büyük ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir.
Ülkemizin ticaret yaptığı çoğu ülkenin resmi dili Arapça olmasından dolayı özellikle son senelerde büyük rağbet görmektedir. Ülkemizin, Arap ülkeleriyle ekonomik, siyasi, coğrafi ve kültürel ilişkileri günden güne artmaktadır. Ortadoğu ülkeleriyle olan ticaret hacminin genişlemesi ve bunun beraberinde artan sosyal etkileşimlerimiz Arapçaya olan yönelimi daha da üst noktaya taşımaktadır.
Özellikle son yıllarda ülkemize gelen mültecilerin etkisi bu konuda daha öne çıkmasına neden olmaktadır.

Share
164 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...
 • İSTİFA EDEN İHBAR TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemek zorunda olduğu tazminattır. Söz konusu tazminat İş Kanunu’nun 17/4 maddesinde düzenlenmiştir. Şöyle ki;‘bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.’ İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu hem işçi hem de işveren için geçerlidir. Bildirim süreleri her iki taraf için de uyulması gerekli bir usuldür. Uyulması gereken bildirim süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişir. İşçinin çal...
 • ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Hayal kurmanın yaşı yok, uçurtma uçurmanın da. Uçurtma, üzeri renkli kâğıtlarla, bezle, naylon vb. kaplanmış hafif çıtalardan yapılmış çokgen biçimli bir gövde ve süslü bir kuyruktan oluşan, sicimle bağlanarak, rüzgâr yardımıyla uçurulan bir tür oyuncaktır. Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen isimdir. Eşkenar üçgen, dörtgen, altıgen gibi geometrik şekille...
 • Arkadaşımın Kızı (Dr.Ömür Kahraman)

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Çağdaş Develi Gazetesi’nde Ömür Hanım hakkında çok güzel bir yazı yayınlamışsınız. Çok beğendim, duygulandım. Develi’mizden çıkan böylesi örnek alınacak insanları herkesin bilmesi, tanıması ve bilhassa gençlerin örnek alması lazım. Yazınız bu bakımdan oldukça değerli, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Benimde çorbada bir tuzum bulunması babından bir şeyler yazdım. Yayınlarsanız memnun kalırım. 17.12.2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman Torba ile Yaşamak” başlıklı yazımla ilgili...