logo

DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Nörolojik hastalıklar bütün dünyada yaşlanan nüfusla birlikte yaygınlığı giderek artmış ve kişilerin yaşam kalitelerini çok önemli ölçülerde etkilemiştir.
Yaşlanan toplumlarla birlikte, nörolojik hastalıklar da paralel bir artış göstermekte ve halk sağlığını ciddi düzeyde etkilemektedir. Bu hastalıkların başında ise yaşla birlikte belirgin bir artış gösteren Alzheimer hastalığı gelmektedir. Bu hastalıklardan korunma ve belirtilerin tanınması erken tedavi imkânlarına erişimi artırabilmek için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
Alzheimer hastalığı beyinde hem hücre hem hücreler arası bağlantı kaybı oluşturan, beyinde zararlı metabolitlerin (Metabolizma ürünü) birikimine neden olan ilerleyici bir hastalıktır. Diğer bir ifadeyle Alzheimer, hafızayı olumsuz etkilemesiyle bilinen unutkanlık ya da halk dilinde ”Bunama” olarak adlandırılan son zamanlarda çok sıkça karşılaştığımız daha çok ileri yaşlarda görülen ve insanın yaşam standardını etkileyen bir hastalıktır.
Hastalığın nedenleri arasında çok çeşitli faktörler araştırılmış ve araştırılmaya devam edilmektedir. En yaygın ve erken belirtileri hafıza ile ilgili belirtilerdir. Günlük aktiviteyi etkileyecek düzeyde unutkanlık, kişilik ve davranış değişiklikleri, öğrenme ve plan yapma zorlukları, adres ve yön bulmada zorluklar, aşırı şüphecilik, yeme, uyku ve tuvalet alışkanlıklarında değişikliklerin yanı sıra daha geç evrelerde yürümede zorluklar, düşmeler, yutma zorlukları, kilo kayıpları ortaya çıkabilmektedir.
Hastalığın en önemli ve ilk bulgusu unutkanlıktır. Alzheimer hastası yakın geçmişteki bilgi, kişi ve olayları unutmaktadır. Hastalık ilerledikçe kişi daha sık unutmaya başlar ve bu bilgileri hatırlayamaz.
Alzheimer hastalığında, belirgin şekilde “Yeni bilgileri öğrenme güçlüğü” vardır. Bunun yanı sıra hastaların hemen hemen hepsi zaman içinde karar vermede güçlük, kelime bulmada güçlük, aritmetik işlemlerde güçlük, kişilik ve davranış değişiklikleri, kaybolmalar, eskiden kolaylıkla yapabildiği işlevleri yapamama gibi diğer kişisel aktivite bozukluklarını da beraberinde göstermeye başlar.
Yaş ve genetik yatkınlık Alzheimer hastalığını da içeren Demans (Bellek ve zihinsel yeteneklerin bozukluğu) hastalarında en büyük risk faktörleri olmaya devam etmektedir. Hipertansiyon, kan yağlarında yükseklik, kalp hastalıkları, yetersiz aktivite, şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanımı ile bu hastalıkların ortaya çıkması neredeyse üç kat daha artmaktadır. Bu hastalıklara yol açan risk faktörlerinin tedavi edilmesi, yeşil yapraklı sebzelerin, meyve ve balığın bolca bulunduğu dengeli bir beslenme, kolesterolün düşük seviyelerde tutulması riski azaltmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak Çağdaş Develi Gazetesinde yayınlanan “Alzheimer’den korunmamıza yardımcı olan besinler” makalesini okumanızda fayda görmekteyim.
Alzheimer hastalığı için toplumsal farkındalığı artırma, tedavi ve bakım imkânlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla 21 Eylül tarihi, “Dünya Alzheimer Günü” olarak kabul edilmiştir. Hastalığı ilk tanımlayan kişi, Alois Alzheimer isimli Alman nöropsikiyattristidir.
Alzheimer Hastalığı, sıklıkla 65 yaş üstündeki kişilerde ortaya çıkmaktadır. Hastalık 65 yaş üstü nüfusun %5’inde görülürken, her 5 yılda bir hastalık görülme sıklığı 2 kat artmakta ve 80-85 yaşın üzerindeki her iki kişiden birisinde görülebilmektedir.
Alzheimer hastalığının ilerleyen dönemlerinde hastalar, sürekli bir bakım veren birisinin desteğine ve gözlemine ihtiyaç duymaktadır. Alzheimer hastalığına karşı uygulanan aşılama stratejilerinden de bazı umut vaat eden sonuçlar beklenmekte birlikte, günümüz şu ana kadar demansın en yaygın grubu olan Alzheimer hastalığını iyileştirilmesi ve hatta çoğu hastada hastalık seyrinin durdurulması mevcut tedavilerle son derece zordur. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Alzheimer’e çare bulunduğu iddia edilmektedir. Bu vesileyle tüm hastalara acil şifalar dilerken onlara bakanlara ve yakınlarına sabırlarından dolayı teşekkür ediyorum.

Share
494 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Âşık Seyrani Bektaşi Şairi miydi?

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'ye asılsız ve kasıtlı olarak aşırı derecede içkiye düşkün bir Bektaşı şairi iftirası nasıl atıldı? Merhum hocam Ahmet Hazım Ulusoy'un hazırladığı “Sanihat-ı Seyrani adlı eserini bastırmak üzere 1924 yılında İstanbul'a gider. O dönemde İctihat Mecmuası'nı çıkaran Dr. Abdullah Cevdet'in İstanbul Cağaloğlu'ndaki idare yerine uğrar. Bilindiği gibi: Gençliğini İsviçre'de hayatının bir kısmını da Avrupa'da geçiren Abdullah Cevdet'in dinsiz olduğunu ve namazının kılınmamasını söylenmişse de Ayasofya Camii imamı hatibi cenaze namaz...
 • DÜNYA GIDA İSRAFINI ÖNLEME HAFTASI

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Gıda (besin), canlıların gelişip güçlenmesi ve yaşaması için ihtiyaç maddelerdir. Her canlının hava, su gibi gıdalara da ihtiyacı vardır. İsraf kelimesini tanımlamak gerekirse, ihtiyaç duyulandan fazla alınması, kullanılması ya da yeteri kadar kullanılmadan atılması şeklinde açıklanabilir. Gıdaların israf edilmesi, yeteri kadar tüketilmeden atılması ya da ihtiyaç duyulandan fazla gıda ürünü alınması, bugün olmasa da yarın büyük bir açlık sorunu ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Çöpe atılan, ziyan edilen ekmek, yemek, sebze ve meyve...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ: III DR.RECAİ ÖZDİL

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Son dönem müzik hayatımızda üzerinde durulması gereken kişilerden biri de Dr.Recai Özdil'dir Kendisini bir tesadüf eseri 1967 yılında Ankara'da, Anafartalar Caddesi'ndeki muayehanesinde tanımıştım. Muayenehanesinde, DTCF Türkoloji bölümünde okurken İlhan isminde bir arkadaşım çalışıyordu. Niğdeli .Onunla fakültenin akşam bölümünde okuyor ve aynı zamanda aynı evi paylaşıyorduk. İkimiz de gündüzleri işimize, akşamları da eğitimimize gidiyorduk. İlhan ile beraber de Melek Hanım adında bir hemşire çalışıyordu. Bir vesile onları ziyarete gitti...
 • Aşık Seyrani İle İlgili Övgüler

  04 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'nin hayatı şiirleri üzerine birçok bilgi ve belge mevcuttur. 25'in üzerinde hayatı ve şiirleri ile ilgili kitap ve hayatını anlatan bir biyografik roman yazılmıştır. Seyrani hakkında asılsız mesnetsiz yazıları kaynak göstererek yanlış tanıtılmasına cevap olarak değerli üstatların, tarihçilerin, yazarların Seyrani hakkındaki görüşlerine yer verdim. Yer verdiğim bu övgüler ona değer veren Seyrani dostlarına bir armağanımdır. * Seyrani ekseriyetle sofiyane ve ahlaki mahiyette olan şiirlerinde halk edebiyatı ananaleri, halk ahlak...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma