logo

DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ

Nörolojik hastalıklar bütün dünyada yaşlanan nüfusla birlikte yaygınlığı giderek artmış ve kişilerin yaşam kalitelerini çok önemli ölçülerde etkilemiştir.
Yaşlanan toplumlarla birlikte, nörolojik hastalıklar da paralel bir artış göstermekte ve halk sağlığını ciddi düzeyde etkilemektedir. Bu hastalıkların başında ise yaşla birlikte belirgin bir artış gösteren Alzheimer hastalığı gelmektedir. Bu hastalıklardan korunma ve belirtilerin tanınması erken tedavi imkânlarına erişimi artırabilmek için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
Alzheimer hastalığı beyinde hem hücre hem hücreler arası bağlantı kaybı oluşturan, beyinde zararlı metabolitlerin (Metabolizma ürünü) birikimine neden olan ilerleyici bir hastalıktır. Diğer bir ifadeyle Alzheimer, hafızayı olumsuz etkilemesiyle bilinen unutkanlık ya da halk dilinde ”Bunama” olarak adlandırılan son zamanlarda çok sıkça karşılaştığımız daha çok ileri yaşlarda görülen ve insanın yaşam standardını etkileyen bir hastalıktır.
Hastalığın nedenleri arasında çok çeşitli faktörler araştırılmış ve araştırılmaya devam edilmektedir. En yaygın ve erken belirtileri hafıza ile ilgili belirtilerdir. Günlük aktiviteyi etkileyecek düzeyde unutkanlık, kişilik ve davranış değişiklikleri, öğrenme ve plan yapma zorlukları, adres ve yön bulmada zorluklar, aşırı şüphecilik, yeme, uyku ve tuvalet alışkanlıklarında değişikliklerin yanı sıra daha geç evrelerde yürümede zorluklar, düşmeler, yutma zorlukları, kilo kayıpları ortaya çıkabilmektedir.
Hastalığın en önemli ve ilk bulgusu unutkanlıktır. Alzheimer hastası yakın geçmişteki bilgi, kişi ve olayları unutmaktadır. Hastalık ilerledikçe kişi daha sık unutmaya başlar ve bu bilgileri hatırlayamaz.
Alzheimer hastalığında, belirgin şekilde “Yeni bilgileri öğrenme güçlüğü” vardır. Bunun yanı sıra hastaların hemen hemen hepsi zaman içinde karar vermede güçlük, kelime bulmada güçlük, aritmetik işlemlerde güçlük, kişilik ve davranış değişiklikleri, kaybolmalar, eskiden kolaylıkla yapabildiği işlevleri yapamama gibi diğer kişisel aktivite bozukluklarını da beraberinde göstermeye başlar.
Yaş ve genetik yatkınlık Alzheimer hastalığını da içeren Demans (Bellek ve zihinsel yeteneklerin bozukluğu) hastalarında en büyük risk faktörleri olmaya devam etmektedir. Hipertansiyon, kan yağlarında yükseklik, kalp hastalıkları, yetersiz aktivite, şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanımı ile bu hastalıkların ortaya çıkması neredeyse üç kat daha artmaktadır. Bu hastalıklara yol açan risk faktörlerinin tedavi edilmesi, yeşil yapraklı sebzelerin, meyve ve balığın bolca bulunduğu dengeli bir beslenme, kolesterolün düşük seviyelerde tutulması riski azaltmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak Çağdaş Develi Gazetesinde yayınlanan “Alzheimer’den korunmamıza yardımcı olan besinler” makalesini okumanızda fayda görmekteyim.
Alzheimer hastalığı için toplumsal farkındalığı artırma, tedavi ve bakım imkânlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla 21 Eylül tarihi, “Dünya Alzheimer Günü” olarak kabul edilmiştir. Hastalığı ilk tanımlayan kişi, Alois Alzheimer isimli Alman nöropsikiyattristidir.
Alzheimer Hastalığı, sıklıkla 65 yaş üstündeki kişilerde ortaya çıkmaktadır. Hastalık 65 yaş üstü nüfusun %5’inde görülürken, her 5 yılda bir hastalık görülme sıklığı 2 kat artmakta ve 80-85 yaşın üzerindeki her iki kişiden birisinde görülebilmektedir.
Alzheimer hastalığının ilerleyen dönemlerinde hastalar, sürekli bir bakım veren birisinin desteğine ve gözlemine ihtiyaç duymaktadır. Alzheimer hastalığına karşı uygulanan aşılama stratejilerinden de bazı umut vaat eden sonuçlar beklenmekte birlikte, günümüz şu ana kadar demansın en yaygın grubu olan Alzheimer hastalığını iyileştirilmesi ve hatta çoğu hastada hastalık seyrinin durdurulması mevcut tedavilerle son derece zordur. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Alzheimer’e çare bulunduğu iddia edilmektedir. Bu vesileyle tüm hastalara acil şifalar dilerken onlara bakanlara ve yakınlarına sabırlarından dolayı teşekkür ediyorum.

Share
690 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...
 • TÜRK HAVA KURUMU KURULUŞ GÜNÜ

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Bir havacılık eğitim kurumu olan Türk Hava Kurumu (THK), 16 Şubat 1925 tarihinde, yüce önderimiz Atatürk'ün “İstikbal Göklerdedir” öngörüsüyle kurulmuştur. THK, önce 16 Şubat 1925'de “Türk Tayyare Cemiyeti” adıyla kurulmuş, 24 Mayıs 1935 tarihinde yapılan 6. Kongresinde ise “Türk Hava Kurumu” adını almıştır. Türk Hava Kurumu, Türkiye'nin sivil havacılık alanındaki en eski ve köklü kuruluşudur. Ankara'nın Etimesgut ve Eskişehir'in İnönü ilçelerinde iki önemli merkezi bulunmaktadır. THK, havadan yangın söndürme, hava ambulans, hava taksi, sivil ...
 • DEVELİ’DE BİR SES,BİR NEFES : MUSTAFA AKDOĞAN

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulan ve İç Anadolumuzun şirin bir ilçesi olan Develimiz; nice yıllar ilmî-fikir ve devlet adamları Çanakkkale Cehenneminde 200’ün üzerinde şehidi ile de tarihimize damgasını vurmuştur. Develi’den geçen güzel insanlarından birisi de hayatının baharında (1914-1955 ) aramızdan ayrılan; hem terzi, hem tüccar, hem gazeteci, udî, DP’nin kurucu başkanı Mustafa Akdoğan’dır. Daha çok DP kurucu başkanı ve Develi’de ilk özel gazeteyi çıkararak gündemi tutan Mustafa Akdoğan’ın Arap harfleri ile yazdığı mektupları, dilek...
 • Gurban Olduğum

  07 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  On beşten altmış beşe ahret mektebi, Her zaman hak doğru söyledi dili, Dünya onun için demir leblebi, Zar ahu zarına gurban olduğum. Yanardağ nedir ki onun adı var, Seyrani patlarsa bu cihan yanar, Gerçeği söyleme sana sürgün var, Yoluna yönüne gurban olduğum. Padişah da bu şakşaka özenmiş, Sırmalara kaftanlara bezenmiş, De Seyrani de, beni beni öv demiş, Sazına sözüne gurban olduğum. Midesi de kesesi de dolmamış, Sıratı müstakimden ayrılmamış, Yokluğun önünde selam durmamış, İzzet onuruna gurban olduğum. Ateşten gömleği...