logo

DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ

Nörolojik hastalıklar bütün dünyada yaşlanan nüfusla birlikte yaygınlığı giderek artmış ve kişilerin yaşam kalitelerini çok önemli ölçülerde etkilemiştir.
Yaşlanan toplumlarla birlikte, nörolojik hastalıklar da paralel bir artış göstermekte ve halk sağlığını ciddi düzeyde etkilemektedir. Bu hastalıkların başında ise yaşla birlikte belirgin bir artış gösteren Alzheimer hastalığı gelmektedir. Bu hastalıklardan korunma ve belirtilerin tanınması erken tedavi imkânlarına erişimi artırabilmek için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
Alzheimer hastalığı beyinde hem hücre hem hücreler arası bağlantı kaybı oluşturan, beyinde zararlı metabolitlerin (Metabolizma ürünü) birikimine neden olan ilerleyici bir hastalıktır. Diğer bir ifadeyle Alzheimer, hafızayı olumsuz etkilemesiyle bilinen unutkanlık ya da halk dilinde ”Bunama” olarak adlandırılan son zamanlarda çok sıkça karşılaştığımız daha çok ileri yaşlarda görülen ve insanın yaşam standardını etkileyen bir hastalıktır.
Hastalığın nedenleri arasında çok çeşitli faktörler araştırılmış ve araştırılmaya devam edilmektedir. En yaygın ve erken belirtileri hafıza ile ilgili belirtilerdir. Günlük aktiviteyi etkileyecek düzeyde unutkanlık, kişilik ve davranış değişiklikleri, öğrenme ve plan yapma zorlukları, adres ve yön bulmada zorluklar, aşırı şüphecilik, yeme, uyku ve tuvalet alışkanlıklarında değişikliklerin yanı sıra daha geç evrelerde yürümede zorluklar, düşmeler, yutma zorlukları, kilo kayıpları ortaya çıkabilmektedir.
Hastalığın en önemli ve ilk bulgusu unutkanlıktır. Alzheimer hastası yakın geçmişteki bilgi, kişi ve olayları unutmaktadır. Hastalık ilerledikçe kişi daha sık unutmaya başlar ve bu bilgileri hatırlayamaz.
Alzheimer hastalığında, belirgin şekilde “Yeni bilgileri öğrenme güçlüğü” vardır. Bunun yanı sıra hastaların hemen hemen hepsi zaman içinde karar vermede güçlük, kelime bulmada güçlük, aritmetik işlemlerde güçlük, kişilik ve davranış değişiklikleri, kaybolmalar, eskiden kolaylıkla yapabildiği işlevleri yapamama gibi diğer kişisel aktivite bozukluklarını da beraberinde göstermeye başlar.
Yaş ve genetik yatkınlık Alzheimer hastalığını da içeren Demans (Bellek ve zihinsel yeteneklerin bozukluğu) hastalarında en büyük risk faktörleri olmaya devam etmektedir. Hipertansiyon, kan yağlarında yükseklik, kalp hastalıkları, yetersiz aktivite, şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanımı ile bu hastalıkların ortaya çıkması neredeyse üç kat daha artmaktadır. Bu hastalıklara yol açan risk faktörlerinin tedavi edilmesi, yeşil yapraklı sebzelerin, meyve ve balığın bolca bulunduğu dengeli bir beslenme, kolesterolün düşük seviyelerde tutulması riski azaltmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak Çağdaş Develi Gazetesinde yayınlanan “Alzheimer’den korunmamıza yardımcı olan besinler” makalesini okumanızda fayda görmekteyim.
Alzheimer hastalığı için toplumsal farkındalığı artırma, tedavi ve bakım imkânlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla 21 Eylül tarihi, “Dünya Alzheimer Günü” olarak kabul edilmiştir. Hastalığı ilk tanımlayan kişi, Alois Alzheimer isimli Alman nöropsikiyattristidir.
Alzheimer Hastalığı, sıklıkla 65 yaş üstündeki kişilerde ortaya çıkmaktadır. Hastalık 65 yaş üstü nüfusun %5’inde görülürken, her 5 yılda bir hastalık görülme sıklığı 2 kat artmakta ve 80-85 yaşın üzerindeki her iki kişiden birisinde görülebilmektedir.
Alzheimer hastalığının ilerleyen dönemlerinde hastalar, sürekli bir bakım veren birisinin desteğine ve gözlemine ihtiyaç duymaktadır. Alzheimer hastalığına karşı uygulanan aşılama stratejilerinden de bazı umut vaat eden sonuçlar beklenmekte birlikte, günümüz şu ana kadar demansın en yaygın grubu olan Alzheimer hastalığını iyileştirilmesi ve hatta çoğu hastada hastalık seyrinin durdurulması mevcut tedavilerle son derece zordur. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Alzheimer’e çare bulunduğu iddia edilmektedir. Bu vesileyle tüm hastalara acil şifalar dilerken onlara bakanlara ve yakınlarına sabırlarından dolayı teşekkür ediyorum.

Share
1.164 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...
 • İSTİFA EDEN İHBAR TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemek zorunda olduğu tazminattır. Söz konusu tazminat İş Kanunu’nun 17/4 maddesinde düzenlenmiştir. Şöyle ki;‘bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.’ İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu hem işçi hem de işveren için geçerlidir. Bildirim süreleri her iki taraf için de uyulması gerekli bir usuldür. Uyulması gereken bildirim süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişir. İşçinin çal...
 • ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Hayal kurmanın yaşı yok, uçurtma uçurmanın da. Uçurtma, üzeri renkli kâğıtlarla, bezle, naylon vb. kaplanmış hafif çıtalardan yapılmış çokgen biçimli bir gövde ve süslü bir kuyruktan oluşan, sicimle bağlanarak, rüzgâr yardımıyla uçurulan bir tür oyuncaktır. Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen isimdir. Eşkenar üçgen, dörtgen, altıgen gibi geometrik şekille...
 • Arkadaşımın Kızı (Dr.Ömür Kahraman)

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Çağdaş Develi Gazetesi’nde Ömür Hanım hakkında çok güzel bir yazı yayınlamışsınız. Çok beğendim, duygulandım. Develi’mizden çıkan böylesi örnek alınacak insanları herkesin bilmesi, tanıması ve bilhassa gençlerin örnek alması lazım. Yazınız bu bakımdan oldukça değerli, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Benimde çorbada bir tuzum bulunması babından bir şeyler yazdım. Yayınlarsanız memnun kalırım. 17.12.2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman Torba ile Yaşamak” başlıklı yazımla ilgili...