logo

DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ

Nörolojik hastalıklar bütün dünyada yaşlanan nüfusla birlikte yaygınlığı giderek artmış ve kişilerin yaşam kalitelerini çok önemli ölçülerde etkilemiştir.
Yaşlanan toplumlarla birlikte, nörolojik hastalıklar da paralel bir artış göstermekte ve halk sağlığını ciddi düzeyde etkilemektedir. Bu hastalıkların başında ise yaşla birlikte belirgin bir artış gösteren Alzheimer hastalığı gelmektedir. Bu hastalıklardan korunma ve belirtilerin tanınması erken tedavi imkânlarına erişimi artırabilmek için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
Alzheimer hastalığı beyinde hem hücre hem hücreler arası bağlantı kaybı oluşturan, beyinde zararlı metabolitlerin (Metabolizma ürünü) birikimine neden olan ilerleyici bir hastalıktır. Diğer bir ifadeyle Alzheimer, hafızayı olumsuz etkilemesiyle bilinen unutkanlık ya da halk dilinde ”Bunama” olarak adlandırılan son zamanlarda çok sıkça karşılaştığımız daha çok ileri yaşlarda görülen ve insanın yaşam standardını etkileyen bir hastalıktır.
Hastalığın nedenleri arasında çok çeşitli faktörler araştırılmış ve araştırılmaya devam edilmektedir. En yaygın ve erken belirtileri hafıza ile ilgili belirtilerdir. Günlük aktiviteyi etkileyecek düzeyde unutkanlık, kişilik ve davranış değişiklikleri, öğrenme ve plan yapma zorlukları, adres ve yön bulmada zorluklar, aşırı şüphecilik, yeme, uyku ve tuvalet alışkanlıklarında değişikliklerin yanı sıra daha geç evrelerde yürümede zorluklar, düşmeler, yutma zorlukları, kilo kayıpları ortaya çıkabilmektedir.
Hastalığın en önemli ve ilk bulgusu unutkanlıktır. Alzheimer hastası yakın geçmişteki bilgi, kişi ve olayları unutmaktadır. Hastalık ilerledikçe kişi daha sık unutmaya başlar ve bu bilgileri hatırlayamaz.
Alzheimer hastalığında, belirgin şekilde “Yeni bilgileri öğrenme güçlüğü” vardır. Bunun yanı sıra hastaların hemen hemen hepsi zaman içinde karar vermede güçlük, kelime bulmada güçlük, aritmetik işlemlerde güçlük, kişilik ve davranış değişiklikleri, kaybolmalar, eskiden kolaylıkla yapabildiği işlevleri yapamama gibi diğer kişisel aktivite bozukluklarını da beraberinde göstermeye başlar.
Yaş ve genetik yatkınlık Alzheimer hastalığını da içeren Demans (Bellek ve zihinsel yeteneklerin bozukluğu) hastalarında en büyük risk faktörleri olmaya devam etmektedir. Hipertansiyon, kan yağlarında yükseklik, kalp hastalıkları, yetersiz aktivite, şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanımı ile bu hastalıkların ortaya çıkması neredeyse üç kat daha artmaktadır. Bu hastalıklara yol açan risk faktörlerinin tedavi edilmesi, yeşil yapraklı sebzelerin, meyve ve balığın bolca bulunduğu dengeli bir beslenme, kolesterolün düşük seviyelerde tutulması riski azaltmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak Çağdaş Develi Gazetesinde yayınlanan “Alzheimer’den korunmamıza yardımcı olan besinler” makalesini okumanızda fayda görmekteyim.
Alzheimer hastalığı için toplumsal farkındalığı artırma, tedavi ve bakım imkânlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla 21 Eylül tarihi, “Dünya Alzheimer Günü” olarak kabul edilmiştir. Hastalığı ilk tanımlayan kişi, Alois Alzheimer isimli Alman nöropsikiyattristidir.
Alzheimer Hastalığı, sıklıkla 65 yaş üstündeki kişilerde ortaya çıkmaktadır. Hastalık 65 yaş üstü nüfusun %5’inde görülürken, her 5 yılda bir hastalık görülme sıklığı 2 kat artmakta ve 80-85 yaşın üzerindeki her iki kişiden birisinde görülebilmektedir.
Alzheimer hastalığının ilerleyen dönemlerinde hastalar, sürekli bir bakım veren birisinin desteğine ve gözlemine ihtiyaç duymaktadır. Alzheimer hastalığına karşı uygulanan aşılama stratejilerinden de bazı umut vaat eden sonuçlar beklenmekte birlikte, günümüz şu ana kadar demansın en yaygın grubu olan Alzheimer hastalığını iyileştirilmesi ve hatta çoğu hastada hastalık seyrinin durdurulması mevcut tedavilerle son derece zordur. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Alzheimer’e çare bulunduğu iddia edilmektedir. Bu vesileyle tüm hastalara acil şifalar dilerken onlara bakanlara ve yakınlarına sabırlarından dolayı teşekkür ediyorum.

Share
950 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır. Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi'nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum. Aynı zaman da Çağdaş Develi G...
 • “Bisiklet Bir Kültür” Dedik, Katkıları İse Şöyle Oldu…

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Merhaba sevgili okuyucular, uzunca bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu süre zarfı içerisinde birçok projelerle, birçok oluşumlarla meşguldüm. Yıllar önce kendime hedefler koymuştum. Ölmeden önce yapmak istediğim projeler diye. 4 projem var. 1.cisi tahmin ettiğiniz gibi Bisikletle ilgili :) ...Yalnız bu projenin olgunlaşması uzun zaman aldı. İç Anadolu Bölgesinin bir ilçesinde olduğundan mı, bayan olduğumdan mı, yaşantımdan mı yoksa hepsinden bir parça kaynaklı olduğundan mı nedir beni biraz yıprattığını söyleyebilirim. Daha önce defalar...
 • Pekmez Hikâyeleri (Develi’de Kaynatma)

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Develi'de ilk önce sergilik üzümler yetişir. Sergilikler serilir. Ekim Ayında üzümler olgunlaşınca bağlara girilir. Bağlara girilmesi kaynatmanın habercisidir. İsmail SAMUR Hocam Develi'de anılarda kalan bağ bozumunu pekmez hikâyelerini” kaleme aldı. Bize de bu güzel yazıyı yayınlamak düştü. Bağ Bozumu: Yine bağ bozumu mevsimi geldi memleketimde, şimdi her tarafta kazanlar kaynamakta, altın renkli pekmezler küplere dolmaktadır. Hatırlıyorum, çook küçükken Fenese'deki o zaman bana çook büyük gelen evimizin alt katındaki tandırlı evde(oda), bana...
 • DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Standart kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. (Standart dil, çifte standart, hayat standardı, yaşam standardı gibi). Standart kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiştir. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin üretim ve tüketim yapılarını yeniden şekillendirmesi ve rekabet ortamı ürünlerde kaliteyi ön plana çıkarılması amacıyla uluslararası standartların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Standart, belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış, belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan bir ürü...