logo

Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi’de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul’dur. Muharrem Amca’nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf’un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar.
Muharrem Amca’nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği’ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis’te üç yıl askerlik görevini ifa ediyor. Askerlik sonrası Yukarı Develi’den Emin Develioğlu merhumun oğlu Ali Develioğlu’nun altı evladından (Emin, Osman, Ayşe, Nezihe, İsmet, Nimet), altı kardeşin üçüncüsü olan Ayşe Develioğlu ile evleniyor. Bir müddet sonra baba evinden ayrılarak, bin bir güçlükle Uzunçarşı Melekgirmez Çarşısı girişindeki şimdiki oturduğu dükkânı alıyor. O günden beri o dükkânda Manifaturacılık mesleğini sürdürüyor, manifaturacılık mesleğinin son temsilcisi.
1954 yılında meşhur Arif Ustanın yaptığı evi Başkâtip Recep Beyden dört bin liraya satın alıyor. Evlendikten sonra anneannesi Zeliha Hanımı da yanına alıyor. Muharrem Amca’nın babası Ömer Özkul’un ikinci eşi öğretmen merhum Hasan Suyolcu’nun kız kardeşi Şerife Hanım’dır. Ondan da merhum Muammer, merhum Nafiz ve Tevfik, birde kız kardeşleri Sabire Hanım doğuyor. Rahmetli Dr. Nafiz Özkul ( göz doktoru) ile Muharrem Amca aynı zamanda bacanaklardı.
Muharrem Amca’nın annesi Zeliha Demirezen: Çarşı Camii altında Demirciler Sokağı’nda demircilik yapan Merhum Ahmet Demirezen’in kız kardeşidir. Birde öz kız kardeşi Muazzez Hala var oda Necmi Künyeli’nin ağabeyi hava astsubayı Ahmet Künyeli ile evliydi. Muharrem Amca’nın eşi Ayşe Develioğlu 27.09.1995 tarihinde vefat ediyor
Duayen Manifaturacı Muharrem Amca
Develi’de manifatura dükkânını sabah saat 09.00 civarında açan ve akşam saat 19.00 sıralarında kapatan 95 yaşındaki Muharrem Özkul Amca küçük dükkânında hem 75 yıldır mesleğini sürdürmeye hem de zamana direnmeye çalışıyor. (Nüfusa göre 92 ama 95 yaşında)
Muharrem Özkul Amca : “Millet o zamanlarda fukaraydı. Kadının şalvarındaki ipini çeksen 40 tane yaması vardı. Millet o zamanlarda cihan harbinden yeni çıkmıştı. O yıllarda hazır giyim yoktu. Sökülür diye, vatandaşlar hep kumaş alır terziye yaptırırlardı. Şimdi her şey hazıra konfeksiyona bindi şimdi manifatura işinin yüzüne pek bakan yok. Terzilerden yılın ahisi seçilen 66 yıldır mesleğini yapan Mahir Solak dışında usta terzi kalmadı. Melekgirmez Sokağında ısmarlama ayakkabı yapan Ermeni ustaların göç ve vefat etmesi dolayısıyla tek tek yok oldu, kalfa çırak yetişmedi. Şimdi fabrikasyon ayakkabı mağazaları çoğaldı. Ayakkabı tamircisi tek tük var. Develi’de Melekgirmez Çarşısında çoğunlukla Ermeniler bulunurdu. Ermeniler sanatkârdı. Terzilik, ayakkabıcılık ve demircilik yaparlardı. Terzileri ustaydı, pantolon ve ceket yaparlardı. Zaman geçtikçe okulları kapandı, oğlumuz büyüdü kız bulamıyoruz, kızımızı evlendirecek oğlan bulamıyoruz diyerek evlerini, barklarını, bahçelerini satarak İstanbul’a, Amerika ve diğer ülkelere göç ettiler diye eski günlerini anlattı.
60 yıllık manifaturacı Özkul Amca esnaflara şu tavsiyelerde bulundu: “Fakir fukarayı kandırmasınlar, neyse kazancını alsınlar, kanaatkâr olsunlar piyasa şu anda pandemiden dolayı hareketli değil ”
Muharrem Amca manifaturacılık mesleğini, büyük konfeksiyon mağazalarına rağmen sürdürüyor. Allahtan Muharrem Amca’ya sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.
Arkadaşım Feridun Efendi
Feridun Özkul kardeşim Develi Lisesi’nden (1970-1972) dönem arkadaşımRahmetli Remzi Kattaş’ın, Zafer Dedemen’in ve bizlerin çok sevdiğimiz vefalı bir dostumuz. Rahmetli Remzi kardeşim ona Feridun Efendi derdi. Birbirinden ayrılmaz ikiliydiler. Develi’ye gidince babanın yaşadığı önemli olaylar varsa not alır mısın diye rica ettim. Âşık Seyrani’nin kafatası ile babasının yaşadığı ilk kez sizlerle paylaşacağım bir olayı anlatarak çok özel fotoğraflar gönderdi.
Âşık Seyrani’nin Kafatası Olayı
Babam o yıllarda daha çok kitre ( kitre: geven- püs- bir çeşit zamk) ticareti yapardı. Develi ve Niğde’nin köylerinden toplar ilaç ve kumaş fabrikalarına satardı. Yine bir gün kitre için Niğde’nin bir köyüne gider, kitresini alır. Dönerken Niğde’de bir adam yolunu keser. Babama: – Sen Develili misin diye sorar? Babamda: – Evet Develiliyim, der. Adam babama sihirbaz olduğunu köy ve kasabalarda çadır kurup gösteri yaptığını söyler. Konuşmasına şöyle devam eder. Bir gün Develi’de çadır kurup göster yapmaya gitmiştim çocuklara:- Bana bir kafatası bulun getirin, dedim. Çocuklar bir kafatası bularak çadıra bana getirdiler, aldım gösterilerde kullanmak için çadıra koydum. Fakat o günden beri bana uyku haram oldu, her gece rüyama giriyor.- Ben Seyrani’nin kafatasıyım beni yerine koy. Diyor. Adam: – Bana şu adresini ver de yarın yanına geleyim, der. Babam adresin, verir.
Ertesi gün sihirbaz yanında bir arkadaşı ellerinde bir çanta içinde Seyrani’nin kafatası ile birlikte Develi’ye babamın dükkânına gelirler. Şimdiki lisenin yeri o zaman mezarlıkmış. Seyrani’nin lisenin güneydoğusundaki köşedeki mezarını açarak yerine kafatasını yerine koyarlar. Sihirbaz ve yanındaki adam ile Niğde’ye geri dönerler.
Seyrani’nin kafatası ile anlatılan bir başka olayı lisede ağabeylerden dinlemiştim. Lise binası yapıldıktan sonra mezarlık Trem mezarlığına işçiler tarafından özen gösterilmeden taşınmış, yeri belirlenip bir mezar taşı dahi dikilmemiş olması, o zamanlar Everekli Aşık Seyrani’ye verilen önemi gösteriyor. Lisenin laboratuvarında biyoloji derslerinde öğrencilere gösterilmesi deneylerde kullanılması maalesef çok elim bir olaydır. Seyrani bunu asla hak etmiyor. Vefatından sonra değeri anlaşılmış, belediyemizin önderliğinde düzenlenen şenliklerle anılarak ona karşı bir vefa örneği gösterilmiştir. Ruhu şad olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 22 Ocak 2021, Sayfa 7

Share
4.622 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...