logo

DR.NURİYE DEVELİOĞLU

Develi’de“KadınınYeri” adıyla 5.10.2020 tarihinde bu sütunda bir yazı yazmıştım. İnanır mısınız, yazarken çok zorlamıştım. Çünkü Develi kadını çok vefakardır. Reklamı sevmez. Bir güzelliğe imza atar, arkasına bakmaz! Daha yakın bir zamana kadar gündüz evinin kapıları örtülmesi ayıptı. Yapılan yardımlar, iyilikler unutulur giderdi. Rahmetli anacığımın alasının altından saklaya saklaya birilerine bir şeyler götürdüğünü çok iyi hatırlıyorum.
Lütfen anlatacaklarımı, annemin bir reklamı olarak değerlendirmeyiniz. Sadece güzel bir davranış örneği olarak görünüz.
Aradan kaç yıl geçti bilemiyorum. Bir muhterem köy terzisi ağabeyimizle bir düğünle karşılaştık. Ben kendisini iyi tanırım ama o bizi çok yıllar sonra tanıyamadı. Beni tanıttılar. –
Ağabey bir ağlamaya başladı ,ben de ağlamaya başladım. Şüphesiz o niye ağlamaya başlamıştı bilemiyorum ama o kadar coşkun ağlıyordu ki ben de onun içli ağıdını görünce dayanamamıştım, ben de ağlamaya başlamıştım. İkimiz de sakinleşince, dedi ki: Kadir yavrum, o senin annen var ya Develide ki akrabamız fakirdi. Köyden aç gelirdik. Bir bakardık, annen bize mutlaka bizim için yemek getirirdi. Çünkü komşusunun çok fakir ve karnımızın aç olduğunu biliyordu!
Sokağımızın yarısı Ermeni komşularımızdı. Çocukları ile normal ilişkilerimiz devam ederdi.
Böyle davrananlar sadece ailemiz değil, bütün sokağımız bölüşmenin önemini bilirdi. Bugün hayal gibi gözüken bu bölüşme ve dayanışma güzelliği aşağı yukarı sokağımızın çoğunda gözüken normal davranış biçimleriydi.” Develi, Aşağı Everek’ten Hatıralar “ isimli eserimizde biz de bu güzellikleri kısmen anlatmış ve yakın ilgi görmüştü!
1952 veya 1954 yılları arasında Çin zulmünden kaçarak Türkiye’ye gelip, Develi’ye yerleşen bir kısım Uygur Türk’ü vardı. Çok perişan bir haldeydiler. Bugünkü İstiklal caddesi kenarında bol miktarda akasya ağacı vardı. Bunlar zamanın belediye başkanı Ebubekir Develioğlu tarafından Kafilerin çok odalı evlerine yerleştirildi. Kesilen bu ağaçlar caddenin hem asvaltlanmasında hem de bu soydaşlarımızın ısınmasında kullandırıldı. Çok perişan bir vaziyette olan bu soydaşlarımız için bir dernek kurulmuş ve elden geldiğince iaşe, yakacak yardımı yapılmıştı. Zira özellikle göçmen çocukları çöplüklerde yiyecek bulmaya çalışırlardı.
Zaman zaman annelerimiz bu insanların dar zamanda olduklarını bilir ve sofralarında ağırlamışlardı. Develi ilk defa hayvan kürkünden yapılan papakları,yelekleri bu soydaşlarımızdan satın alıp giymişler daha sonra da Fenese’de bunlara ev yapılmış, fakat kısa süre içerisinde hepsi İstanbul’a gitmişlerdi.
1920 tarihi Develi tarihi için kara bir gündür. Bu yılda Fransızlar Adana merkezli olmak üzere Kozan, Feke, Saimbeyli, Doğanbeyli bölgelerini işgal etmişler ve ırzı, namusu ve hayatı için bir çoğu Develi’ye göçmüşlerdi. Yine Develi Beledi’ye başkanı Kanberli Osman Özdemir, Osman Coşkun gibi fedakâr insanların gayretiyle bu çileli insanlar Develilerin evlerine misafir edilmişler ve ağırlanmıştı!
Şüphesiz böyle yorucu işlerde fedakarlık kadınlarımızın başına kalmıştır. Bu fedakar kadınlarımız kimlerdir, nasıl çalışmışlardır maalesef hiçbir bilgi gelmemektedir.
İşte böyle fedakarlıklar ve hizmet aşkının örnek insanları hakkında bilgimiz yok ama sağlık konusunda yine Develinin fedakar doktorlarından dört kişiyi iyi biliyoruz. Bunlar: Dr. Hamid Bey, Bnb. Dr. Osman, Dr.Ulviye Develioğlular, Dr. Enver Bilici hemen akla gelen insanlarımızdandır.
Bunlar içerisinde Dr.Ulviye Develioğlu üzerinde durmak bir vefa borcumuzdur.
Ulviye Hanım, Develioğlulardan Mehmet – Kadın Develioğlu’nun kızları olarak Develi’de 1922 yılında doğar. Dr. Ö.Lütfü ve Av.Halit Develioğlu adlı iki kardeşi vardır.
İlk ve orta tahsilini Develi’de yaptı. Liseyi Kayseri Lisesi’nde okudu.1947 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.
Doğup büyüdüğü toprakla ödeşme uğruna beş Develi’de doktor olarak beş yıl hizmet vermiştir.
İhtisasını İstanbul’da yaptı. İstanbul Adalarda uzun zaman doktorluk yaptıktan sonra Almanya’ya giderek 2 yıl da burada çocuk hastahanelerinde çalıştı.
Fransızca, İngilizce, Almanca bilen Ulviye Hanım, ayrıca edebiyatla da meşgul olmuştur.”(1978) Selçuklu’da Düğün, İstanbul” adlı adına 1288 yılında YukarıUlu Camii yaptırılan Siva Sitti Hatun’un evlenişini konu alan küçük bir roman yazmıştır.
Bu çalışması yanında Türk Dili adına ciddi değerlendirmelerde bulunmuş ve değişik dergilerde değerlendirmelerde bulunmuştur.
Bekar olan Ulviye Hanım 26.03.1979 yılında, İstanbul’da vefat etmiştir.

Çağdaş Develi Gazetesi, 29 Ocak 2021, Sayfa 2

Share
3.906 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...
 • DÜNYA PİL GÜNÜ

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek, bünyesinde depolayan cihazlara PİL denir. Çoğunlukla aynı kimyasal yapıya ölçülere ve elektrik kapasitelerine sahip piller, tek tek bir araya getirilerek pil grupları oluşturulabilir ve bunlara kısaca BATARYA denilmektedir. Pilin tarihi milattan sonra erken yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Bu döneme ait, pişmiş toprak kap içinde bakır tabaka ile çevrelenmiş demir bir çubuk bulunan sözde Bağdat Pili denilen kalıntılar bulunmuştur. Pillerin asıl gelişimi ise Alessandro Volta ile başlamı...