logo

DIŞ BASIN “ERDOĞAN YİNE KAZANDI”

Batıyı Türkiye’deki “halk oylaması” neden bu kadar ilgilendiriyordu.
Avrupa Birliği neden “hayır” için çaba gösterdi. Dış güçler Türkiye’nin gelişimini ve değişimini önlemek için neden yarışa girdiler. Bütün bunlara rağmen yurt dışı seçmen oyunu bozdu 59,3 “evet”,40,68 “hayır” dedi.
Türk halkı kendi için yapılan hizmetleri gördü. Otoyolları, Avrasya Tünelini, Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi Köprülerini dünyanın en büyük havaalanını, şehir hastanelerini ve sağlıkta yapılan reformları, yurt dışından tedavi için gelen hasta akınına şahit oldu. Bu Türkiye’nin önlenemez yükselişiydi. Bunun için başkanlık sistemine “evet” dedi.
Avrupa’nın PKK, FETÖ, IŞID, DHKPC ile birlikte olduğuna bir kez daha şahit oldu. Amerika’nın kimleri koruduğunu, Türkiye’nin dostu olmadığını gördü. Bu referandum yedi düvele karşı yapıldı.
Halkoylamasını 500 den fazla yabancı basın mensubu izledi. Yerleşik yabancı basın mensubu dışında 233 gazeteci Türkiye’ye geldi. ABD den 32 basın mensubu referandumu izledi.
İşte Dış Basından Manşetler :
THE GUARDİAN: İngiltere’nin gazetelerinden The Guardian, ilk sonuçların ardından, “Erdoğan gücünü artırdı” başlığı atarken, anayasadaki değişikliğin 1923’ten bu yana meydana gelen en köklü değişiklik olduğuna dikkat çekildi.
NEWYORK TİMES: Türkiye, ülkedeki siyasi sistemi yeniden düzenleyecek ve cumhurbaşkanına daha büyük yetkiler verecek referandumu onayladı. Dedi.
WASHİNGTON POTS: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandumda galibiyetini ilan etti. Erdoğan zafer ilan etti ancak muhalefetten tepki ve itirazlar var, manşetiyle çıktı.
İNDEPENDENT: Erdoğan “üstün güce” sahip oldu.
SPUTNİK: Erdoğan 2029’a kadar görev başında mı kalacak? Anayasa referandumunu “evet” kazandı.
ASSOCİATED PRESS: Erdoğan taraftarları referandum sonuçlarını havai fişekleriyle kutladı.
EL CEZİRE: Anayasa değişikliği referandumundan “evet” çıktı.
BİLD: ‘Sonucu belli olmayan oyun. Türkiye’de yüzde 52 evet’ dedi.
SPİEGEL ONLİNE: Oyların tamamı sayıldı, yakın geçen referandumda “evet” net bir galibiyet kazandı.
FOX NEWS: Türkiye’deki tarihi referandum kıyasıya bir yarışa sahne oldu.
LE FİGARO: Türkiye’de sandıkların yüzde 90’ının açıldığını, son belirlemelere göre 55 milyon Türk seçmenin yüzde 51,4 oranında cumhurbaşkanının yetkilerinin artırılması yönünde bir karar verdi.
BBC: Türkler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geniş cumhurbaşkanlığı yetkileri çağrısına destek verdi. Erdoğan’ın “evet” cephesi önde.
CNN: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a geniş kapsamlı yetki vermek için sandık başında. Türkiye’deki halk oylamasının ilk sonuçlarına göre halk Erdoğan’a destek verdi. Diye yayın yaptı.
* Televizyonlar sandıkların açılmasından itibaren canlı yayın yaptılar.
* Erdoğan yine kazandı diye manşet attılar.
* ABD, Almanya, İngiltere, Fransa basını oy verme işleminden sonuna kadar izledi.
* Avrupa basını “evet” çıkınca şaşırdı.
* Avrupa’da oy kullanan Türkleri etkilemek için gazeteler Türkçe manşet attılar.
* Avrupa basını Erdoğan’ı yalan ve iftiralarla karalamaya çalıştılar.
* Referandumun sonucuna gölge düşürerek algı operasyonu yaptılar.
* Türkiye için “evet” in iyi olmayacağı imasında bulundular.
* Türkiye’deki referanduma Avrupa basını tarafsız kalmayarak açıkça “hayır ’ı” desteklediler.
Fakat Türk Halkı sandıkta onlara gereken cevabı verdi. Bu ne ilk nede son Haçlı Seferi’ydi. Ama şimdi karşılarında güçlü Türkiye ve dimdik duran milyonlar var. Millet; oyunu gördü, istiklali ve istikbali için bu yüzden evet dedi.

Share
4.695 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...