logo

DIŞ BASIN “ERDOĞAN YİNE KAZANDI”

Batıyı Türkiye’deki “halk oylaması” neden bu kadar ilgilendiriyordu.
Avrupa Birliği neden “hayır” için çaba gösterdi. Dış güçler Türkiye’nin gelişimini ve değişimini önlemek için neden yarışa girdiler. Bütün bunlara rağmen yurt dışı seçmen oyunu bozdu 59,3 “evet”,40,68 “hayır” dedi.
Türk halkı kendi için yapılan hizmetleri gördü. Otoyolları, Avrasya Tünelini, Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi Köprülerini dünyanın en büyük havaalanını, şehir hastanelerini ve sağlıkta yapılan reformları, yurt dışından tedavi için gelen hasta akınına şahit oldu. Bu Türkiye’nin önlenemez yükselişiydi. Bunun için başkanlık sistemine “evet” dedi.
Avrupa’nın PKK, FETÖ, IŞID, DHKPC ile birlikte olduğuna bir kez daha şahit oldu. Amerika’nın kimleri koruduğunu, Türkiye’nin dostu olmadığını gördü. Bu referandum yedi düvele karşı yapıldı.
Halkoylamasını 500 den fazla yabancı basın mensubu izledi. Yerleşik yabancı basın mensubu dışında 233 gazeteci Türkiye’ye geldi. ABD den 32 basın mensubu referandumu izledi.
İşte Dış Basından Manşetler :
THE GUARDİAN: İngiltere’nin gazetelerinden The Guardian, ilk sonuçların ardından, “Erdoğan gücünü artırdı” başlığı atarken, anayasadaki değişikliğin 1923’ten bu yana meydana gelen en köklü değişiklik olduğuna dikkat çekildi.
NEWYORK TİMES: Türkiye, ülkedeki siyasi sistemi yeniden düzenleyecek ve cumhurbaşkanına daha büyük yetkiler verecek referandumu onayladı. Dedi.
WASHİNGTON POTS: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandumda galibiyetini ilan etti. Erdoğan zafer ilan etti ancak muhalefetten tepki ve itirazlar var, manşetiyle çıktı.
İNDEPENDENT: Erdoğan “üstün güce” sahip oldu.
SPUTNİK: Erdoğan 2029’a kadar görev başında mı kalacak? Anayasa referandumunu “evet” kazandı.
ASSOCİATED PRESS: Erdoğan taraftarları referandum sonuçlarını havai fişekleriyle kutladı.
EL CEZİRE: Anayasa değişikliği referandumundan “evet” çıktı.
BİLD: ‘Sonucu belli olmayan oyun. Türkiye’de yüzde 52 evet’ dedi.
SPİEGEL ONLİNE: Oyların tamamı sayıldı, yakın geçen referandumda “evet” net bir galibiyet kazandı.
FOX NEWS: Türkiye’deki tarihi referandum kıyasıya bir yarışa sahne oldu.
LE FİGARO: Türkiye’de sandıkların yüzde 90’ının açıldığını, son belirlemelere göre 55 milyon Türk seçmenin yüzde 51,4 oranında cumhurbaşkanının yetkilerinin artırılması yönünde bir karar verdi.
BBC: Türkler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geniş cumhurbaşkanlığı yetkileri çağrısına destek verdi. Erdoğan’ın “evet” cephesi önde.
CNN: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a geniş kapsamlı yetki vermek için sandık başında. Türkiye’deki halk oylamasının ilk sonuçlarına göre halk Erdoğan’a destek verdi. Diye yayın yaptı.
* Televizyonlar sandıkların açılmasından itibaren canlı yayın yaptılar.
* Erdoğan yine kazandı diye manşet attılar.
* ABD, Almanya, İngiltere, Fransa basını oy verme işleminden sonuna kadar izledi.
* Avrupa basını “evet” çıkınca şaşırdı.
* Avrupa’da oy kullanan Türkleri etkilemek için gazeteler Türkçe manşet attılar.
* Avrupa basını Erdoğan’ı yalan ve iftiralarla karalamaya çalıştılar.
* Referandumun sonucuna gölge düşürerek algı operasyonu yaptılar.
* Türkiye için “evet” in iyi olmayacağı imasında bulundular.
* Türkiye’deki referanduma Avrupa basını tarafsız kalmayarak açıkça “hayır ’ı” desteklediler.
Fakat Türk Halkı sandıkta onlara gereken cevabı verdi. Bu ne ilk nede son Haçlı Seferi’ydi. Ama şimdi karşılarında güçlü Türkiye ve dimdik duran milyonlar var. Millet; oyunu gördü, istiklali ve istikbali için bu yüzden evet dedi.

Share
5.309 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA KAPLUMBAĞA GÜNÜ

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazarları

  Kaplumbağalar, yaklaşık 220 milyon yıldır dünyada varlıklarını sürdüren en eski sürüngen canlı gruplarından biridir. Yeryüzünün her yerinde hemen hemen her türlü iklimde yaşarlar. Onlar doğal yaşam alanlarımızın önemli bir parçasıdır ve korunmaları gerekmektedir. Her yıl 23 Mayıs’ta kutlanan “Dünya Kaplumbağa Günü” dünya genelindeki tüm kaplumbağa türlerine dikkat çekmek, onların ve yaşam alanlarının korunması için farkındalık oluşturmaktır. Dünya Kaplumbağa Günü ile yeryüzünde bulunan yaklaşık 300 kaplumbağa türünün korunması ve yaşam alanl...
 • MİLLİ MÜCADELE’DE DEVELİ Mehmet ÖZDEMİR

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazarları

  “Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmasa, değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.” M. Kemal Atatürk ATATÜRK'ün Dilinden Kuvay-i Milliye: Ümitlerini kaybedenler, Kuvay-i Milliye'nin neye yarayacağını neye yarayacağını sorarlar. Mustafa Kemal şu cevabı verir. ”Kuvayi milliye namuslu bir insanın yastığının altındaki tabancaya benzer. Namusunu kurtarması için herhangi bir ümidi kalmadığı zaman hiç olmazsa intihara yarar.” Sunuş: Sayın Mehmet Özdemir tarafından, Cumhuriyetimizin 50'nci kuruluş yılı...
 • UĞUR BÖCEĞİ NEDEN UĞURLUDUR

  17 Mayıs 2024 Köşe Yazarları

  Halk arasında uçuç böceği ve gelin böceği adlarıyla da tanınan, genellikle kırmızı üstüne siyah benekli kanat örtüleri cilalanmış gibi pırıl parıldayan sevimli ve güzel olan uğur böceğinin, böcek dünyasında çok ayrıcalıklı bir yeri vardır. Dış görünümü hem renk hem şekil olarak mükemmeldir. Küçük bedenleri, parlak renkleri ve benekli kanatlarıyla dikkati çekerler. Varlığı insana mutluluk duygusu verir. En önemli özelliği ise uğur getirdiğine, üzerine konan insanın dileklerini gerçekleştireceğine inanılmasıdır. Uğur Böceği adını nasıl almıştı...
 • BENİM GÜZEL MEMLEKETİM 5. Bölüm Develi’nin Damak Tatları ve Bahar

  17 Mayıs 2024 Köşe Yazarları

  BENİM GÜZEL MEMLEKETİM 5. Bölüm Develi'nin Damak Tatları ve Bahar Gençliğimdeki baharları hatırlıyorum. Tüm doğa dirilir, tazelenir, etrafa mutluluk saçılırdı!... Baharın geldiğini çiçeklerin açmasından, ibibiklerin gelmesinden ve kuşların cıvıldamalarından anlardık. Güneş havayı ısıtmaya başlar, capcanlı bir doğa içinde mutlu mesut yaşar giderdik. Develi'de Bahar : Körkuyu'daki bağımızda kendine has bir kokusu olan bir has gülümüz vardı, gül şurubu yapardık. Nasıl özlüyorum hepsini, içim acıya acıya. Oysa hiç sevmezdim eski güzel günler ...