logo

DIŞ BASIN “ERDOĞAN YİNE KAZANDI”

Batıyı Türkiye’deki “halk oylaması” neden bu kadar ilgilendiriyordu.
Avrupa Birliği neden “hayır” için çaba gösterdi. Dış güçler Türkiye’nin gelişimini ve değişimini önlemek için neden yarışa girdiler. Bütün bunlara rağmen yurt dışı seçmen oyunu bozdu 59,3 “evet”,40,68 “hayır” dedi.
Türk halkı kendi için yapılan hizmetleri gördü. Otoyolları, Avrasya Tünelini, Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi Köprülerini dünyanın en büyük havaalanını, şehir hastanelerini ve sağlıkta yapılan reformları, yurt dışından tedavi için gelen hasta akınına şahit oldu. Bu Türkiye’nin önlenemez yükselişiydi. Bunun için başkanlık sistemine “evet” dedi.
Avrupa’nın PKK, FETÖ, IŞID, DHKPC ile birlikte olduğuna bir kez daha şahit oldu. Amerika’nın kimleri koruduğunu, Türkiye’nin dostu olmadığını gördü. Bu referandum yedi düvele karşı yapıldı.
Halkoylamasını 500 den fazla yabancı basın mensubu izledi. Yerleşik yabancı basın mensubu dışında 233 gazeteci Türkiye’ye geldi. ABD den 32 basın mensubu referandumu izledi.
İşte Dış Basından Manşetler :
THE GUARDİAN: İngiltere’nin gazetelerinden The Guardian, ilk sonuçların ardından, “Erdoğan gücünü artırdı” başlığı atarken, anayasadaki değişikliğin 1923’ten bu yana meydana gelen en köklü değişiklik olduğuna dikkat çekildi.
NEWYORK TİMES: Türkiye, ülkedeki siyasi sistemi yeniden düzenleyecek ve cumhurbaşkanına daha büyük yetkiler verecek referandumu onayladı. Dedi.
WASHİNGTON POTS: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandumda galibiyetini ilan etti. Erdoğan zafer ilan etti ancak muhalefetten tepki ve itirazlar var, manşetiyle çıktı.
İNDEPENDENT: Erdoğan “üstün güce” sahip oldu.
SPUTNİK: Erdoğan 2029’a kadar görev başında mı kalacak? Anayasa referandumunu “evet” kazandı.
ASSOCİATED PRESS: Erdoğan taraftarları referandum sonuçlarını havai fişekleriyle kutladı.
EL CEZİRE: Anayasa değişikliği referandumundan “evet” çıktı.
BİLD: ‘Sonucu belli olmayan oyun. Türkiye’de yüzde 52 evet’ dedi.
SPİEGEL ONLİNE: Oyların tamamı sayıldı, yakın geçen referandumda “evet” net bir galibiyet kazandı.
FOX NEWS: Türkiye’deki tarihi referandum kıyasıya bir yarışa sahne oldu.
LE FİGARO: Türkiye’de sandıkların yüzde 90’ının açıldığını, son belirlemelere göre 55 milyon Türk seçmenin yüzde 51,4 oranında cumhurbaşkanının yetkilerinin artırılması yönünde bir karar verdi.
BBC: Türkler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geniş cumhurbaşkanlığı yetkileri çağrısına destek verdi. Erdoğan’ın “evet” cephesi önde.
CNN: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a geniş kapsamlı yetki vermek için sandık başında. Türkiye’deki halk oylamasının ilk sonuçlarına göre halk Erdoğan’a destek verdi. Diye yayın yaptı.
* Televizyonlar sandıkların açılmasından itibaren canlı yayın yaptılar.
* Erdoğan yine kazandı diye manşet attılar.
* ABD, Almanya, İngiltere, Fransa basını oy verme işleminden sonuna kadar izledi.
* Avrupa basını “evet” çıkınca şaşırdı.
* Avrupa’da oy kullanan Türkleri etkilemek için gazeteler Türkçe manşet attılar.
* Avrupa basını Erdoğan’ı yalan ve iftiralarla karalamaya çalıştılar.
* Referandumun sonucuna gölge düşürerek algı operasyonu yaptılar.
* Türkiye için “evet” in iyi olmayacağı imasında bulundular.
* Türkiye’deki referanduma Avrupa basını tarafsız kalmayarak açıkça “hayır ’ı” desteklediler.
Fakat Türk Halkı sandıkta onlara gereken cevabı verdi. Bu ne ilk nede son Haçlı Seferi’ydi. Ama şimdi karşılarında güçlü Türkiye ve dimdik duran milyonlar var. Millet; oyunu gördü, istiklali ve istikbali için bu yüzden evet dedi.

Share
4.225 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...