logo

Dil Öğrenme Teknikleri

Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği’nin her ay düzenlediği “ayın konuşmacısı” programında Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim görevlisi ve eğitimci Murat Daoudov’u konuk edildi. Etkinlik, 28 Aralık 2019 tarihinde Kadıköy’de Dernek Merkezi’nde burs desteği alan 200’e yakın bursiyer öğrencilerin, dernek üyelerinin ve Yönetim Kurulu’nun katılımı ile yapıldı. Dernek Başkanı olarak açılış konuşmamda eğitim faaliyetlerinin öğrenciler için önemini vurguladım, zaman ayırıp geldiği için Murat Doaudov Hoca’ya teşekkür ettim. Hocamın sunumu ile ilgili Çağdaş Develi Gazetemiz okurları için hocamla birlikte hazırladığımız konferans ile ilgili notları paylaşıyorum.
Dil Öğrenmenin Yolu Develililer İçin “kolaylaştırıldı”.
Akademisyen ve eğitimci Murat Daoudov, Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği’nde verdiği seminerde dilleri kolay ve etkili bir şekilde öğrenmek için tavsiyelerde bulundu ve aynı zamanda geniş perspektiften bakarak insani gelişim sisteminde yeni yaklaşımları anlattı.

Konuşmasında programa davet hususunda vesile olan Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Bozdoğan’a teşekkür eden Daoudov, Sivil Toplum Kuruluşları’nın faaliyetlerinde bilgileri paylaşmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi, Daoudov, özellikle tarihte önemli bir yeri olan Kayseri yöresinin gençliğinin sorumluluğunu hatırlattı. Mekân ve tarih ilişkisine vurgu yapan Murat Daoudov, mekânı coğrafyada mühim kılanın, kabiliyetleri ve sorumluluk duyguları ile üzerinde yaşayan insanlar olduğunu ifade etti. Nice zengin geçmişi olan şehirlerin dünya dengelerinde eski ihtişamı kaybettiğini, nice görece “önemsiz” ve uzak yerlerin ise, insanların ve cemiyetlerin çabaları ile dünyaya yön veren güç odakları haline geldiğini anlattı.

Dil öğrenme teknikleri konusunda 6 senedir seminerler veren Murat Daoudov, öncelikle Türkiye gibi toplumlarda dil öğrenimin yetersizliklerinin sebepleri üzerinde durdu. Daoudov, dil ve insan, toplum ve dil ilişkisi konusunda bakış açısını paylaşırken, toplum kültüründe zamanla oluşan zihnî engellerin kaldırılması gerektiğini vurguladı. Dil öğrenmenin aslında gayet kolay ve zevk verici bir iş olduğunu söylerken, öncelikle insanın tüm gerekli donanıma ve becerilere sahip olduğunu bilmesi gerektiğini ifade etti. Üniversite çağında olan gençler için 10 dili akıcı konuşmanın, okul çağında olanları ise 20 dili hedeflemesinin artık elzem olduğuna dikkat çeken Daoudov, dil ile barışık olan zihinlerin çok severek ve kolay bir şekilde onları öğrenebileceğini savundu.
Hatta, sayısı arttıkça dil öğrenme yükünün de aynı ölçüde azaldığına dikkat çekti. Çeçen kökenli Belçika vatandaşı olan Murat Daoudov, “yabancı dil” kavramını eleştirdiğini ve hiç kullanmadığını anlatarak, birçok dili ana dil düzeyinde, şiir yazarak ve yaşayarak konuştuğunu paylaştı.
Murat Daoudov şöyle devam etti: “Dil öğrenmenin üç temel gerekçesi vardır: En basitten en önemlisine geçerken, genç insan yeni dil öğrenince daha iyi işe daha kolay girebilir, yani başkasının projesine katkı yapar, başkasına iyi hizmet edebilir. Daha sonra, artık tecrübelenip dil sayesinde kendi işini kurabilir, Uluslararası ticaret veya sosyal faaliyet gibi. Ve kendi hayalini gerçekleştirmeye, tabiri caizse kendine hizmet etmeye kadir olur.
Ancak bunun da üstünde, çok daha geniş perspektiften bakarak, dünya kültürlerini tanımaya ve yaşatmaya heveslenebilir, yani daha ulvi bir gaye ile dünyaya hizmet edebilir. Bu üç perspektif her biri diğerinden aslında istifade ederek birbirini tamamlar.”
Öğrenilecek dilleri seçerken, stratejik davranarak dilleri üç kategoride ele almak gerektiğini söyleyen Daoudov, yerel-bölgesel-küresel dil tasnifini yaptı ve her genç için “alet çantasında” her kategoriden birer dili öğrenmesi gerektiğini anlattı ve bunun iş kariyerinde nasıl faydalı olacağını örneklerle destekledi.

Dil öğreniminde doğal yöntemin takip edilmesi, yani piyasadaki geleneksel ve verimsiz yaklaşımların yerine öncelikle dinleme aşaması, sonra konuşma aşaması ve en son yazı ve gramer aşamasını anlattı. Televizyonda haber kanallarını izleyerek, altyazısız alışarak bir süre zaman ayırmak, dil öğrenmek için en iyi ve etkili başlangıçtır. “Gramer dil bilenin işidir, dil öğrenenin değil” diyerek gençleri teşvik eden Daoudov, ayrıca dil öğrenirken spor ve sanat faaliyetlerinin de ehemmiyetine vurgu yaptı. Çağa uygun yeni öğrenim sitemi üzerinde çalıştığını anlatan Murat Daoudov, beden, ruh ve akıl üçlüsünü birleştiren özgün MDN metodundan bahsetti.
Konferans sonrası 26. Dönem Kayseri Milletvekili, Dernek Onursal Başkanı Sami Dedeoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Cavit Avcı, Prof. Dr. Recep Bozdoğan, Dernek Başkan Yardımcısı Hatice Ayden, Dernek Genel Sekreteri Av. Mustafa Tırtır birer konuşma yaparak bu güzel bilgilendirici sunumundan dolayı hocaya teşekkür ettiler.
Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri konferansı; Dernek Başkanı olarak teşekkür konuşmamdan ve Murat Daoudov’a verilen teşekkür plaketi ile tamamlandı. Günün anısına toplu fotoğraf çektirildi. Dernek üyemiz Naci Kaman’ın ikramı sonrasında bursiyer öğrencilerin burslarının dağıtıldığı program böylece sona erdi.

Özgeçmiş:

Murat Daoudov: 1976 yılında Çeçenistan/ Grozni’de doğdu, halen Belçika vatandaşı olup İstanbul’da ikamet etmektedir.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde lisans, Marmara Üniversitesi İstanbul Araştırmaları (Yerel Yönetim) alanında yüksek lisans yaptı, halen MÜ Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bölümünde doktora öğrencisidir.
Ayrıca MÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Fransızca Kamu Yönetimi Bölümünde Öğretim Görevlisi ve kamu politikalarında ihtisaslaşan Uluslararası müşavirlik şirketi Middle East Development Network (MDN) Başkanıdır.
Avrupa, Balkanlar, Türkiye ve Ortadoğu’da birçok Ulusal ve Uluslararası kurumda ve sivil toplum kuruluşlarında görev almıştır.
Uluslararası ilişkiler,
Yerel Yönetimlerin Uluslararası faaliyetleri, yerel dış politika ve şehirler diplomasisi gibi konularda yorum ve makaleleri birçok Ulusal ve Uluslararası gazete, dergi ve ihtisas dergilerde yayınlanmıştır.
“Yerel Dış Politikanın Temelleri” adlı, alanında ilk olan eseri kaleme almıştır (2013).
Çok iyi İngilizce, Fransızca, Rusça, Türkçe, Arapça, Hollandaca, temel düzeyde Almanca ve İspanyolca bilir, diğer dillerde öğrenime devam etmektedir.
Ana dili Çeçencedir.

Çağdaş Develi Gazetesi, 10 Ocak 2020, Sayfa 7

Share
3.656 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...