logo

Develi’yi Sevenler Derneği’nden İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği’ne Derneğimizin Tarihçesi

Derneğimizin ilk kuruluşu 1950’li yıllara dayanıyor. İstanbul’da kurulan dernekler arasındaki ilklerden. Hemşehrimiz dernekleşmeden önce de hastalık, yangın, afet vb. gibi zor duruma düşen yakınlarının ve hemşehrilerinin yardımına koşarak bu dayanışmayı sürdürmüşler. Daha sonraları “Birlikten Kuvvet Doğar” atasözünden hareketle birlikteliği ve dayanışmayı sağlamak için bu düşüncelerini eyleme dönüştürmüşler. İstanbul’da bunu yetmiş yıl önce başararak derneğimizin tarihine geçen büyüklerimizi şükranla ve saygıyla anıyorum. Çünkü dernekçilik gönül ve sevda işi, fedakârlık ister.
Derneğimizin kuruluşundan bugüne kadar hemşehrilerimiz arasında yardımlaşmayı, dayanışmayı, birlik ve beraberliği temin ve tesis etmek amacıyla hizmet vermiş tüm Başkanlara, Yönetim Kurulları’na ve Üyelere ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyor, bu değerli büyüklerimizden ahirete intikal edenlere Allah’tan rahmet, hayatta kalanlara sağlıklı bir ömür diliyorum.
Aksaray, Aksaray, Kumkapı, Kadıköy:
Derneğimiz 1950’li yıllarda İstanbul Aksaray’da Akdemir Apartmanı’nda Merhum Dr. Ali Akdemir, Nuri Kalem, İzzet Özilhan, Fevzi Özdemir ve Muharrem Topuz Beyler tarafından “Develiler ve Develi’yi Sevenler Derneği” adıyla kuruluyor. Doktor Ali Akdemir Bey’in muayenehanesinde böylece ilk kuruluşu gerçekleşiyor. Nuri Kalem 1944 yılında Develi’den İstanbul’a göç eden ilk iş adamlarımızdandır. Derneğimizin bu tarihten sonra kurulduğu tespit edilmiştir. Derneğimiz üyelerine sağlık konusunda yardımcı olan Dr. Ali Bey’in üyelerden muayene ücreti almadığını o günleri yaşayan ağabeyim Nevzat Cebeci’den dinlemiştim. Çünkü 1957 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenciydi. Bu bilgileri sağlığında ağabeyimden not almıştım.
Develi Belediye Başkanı (1955-1960) Merhum Mehmet Gönenç döneminde İstanbul’da Develi Belediyesi adına Fatih Akdeniz Caddesi’nde bir arsa tahsis ediliyor. Belediye daha sonra arsayı bir yurt yapılması maksadıyla derneğe devrediyor.
Nuri Kalem, 116,58 metrekare arsa üzerinde dört katlı bir yurt yapmak için teşebbüse geçiyor. Develi tabiriyle” Yüze gelen Develilerle” bir toplantı düzenliyor. Merhum Kazım Topuz demir, Merhum Mahir Gürlek, Ahmet Gürlek çimento vereceklerini diğer hemşerilerimizde maddi destek yapmayı taahhüt ediyorlar. Fakat 1960 ihtilali oluyor. Bu teşebbüs de yarıda kalıyor. Develi’den İstanbul’a tahsile gelen öğrencilerin yurt ihtiyacını karşılama düşüncesi gerçekleşemiyor. Hâlbuki onlar Develi ve köylerinden kuru bakliyat toplayıp, Kurban Bayramı’nda da yıllık et ihtiyacını karşılayarak tahsile gelen öğrencilere rahat bir öğrenim görmelerini sağlamayı düşünmüşler. O yıllarda Develi dışında üniversitede okuyan onlarca Develili öğrenci olduğunu büyüklerimizden dinlemiştim. Nedeni ise; Develi’de lisenin 1933 yılında açılarak, öğretime geçmiş olmasıdır.
Yine o yıllarda Laleli’de “Kayseri Okutma ve Yardımlaşma Derneği” Kayserili hemşerilerimiz tarafından kurulmuştur. Merhum Nuh Naci Yazgan tarafından Laleli’de “Kayseri Öğrenci Yurdu” açılmıştır. Kayseri ve ilçelerinden gelen öğrencilerin burada kaldıkları bizzat o zaman öğrenci olan ağabeyimiz Av. Ahmet Özçay Bey’den dernekte bursiyer öğrencilerimize verdiği bir konferansta dinlemiştik. “Bu yurt olmasa okuyamazdım” diyerek Merhum Nuh Naci Yazgan’ı rahmetle anmış, Develi’den iki üç gün otobüsle gelecek yatak ve yorganı beklerken bakkaldan aldığı mukavva kutularla yurtta yer tuttuğunu anlatmıştı.
23.02.1959 Tarihinde Taksim Belediye Gazinosu’nda “Develi Erciyes Gecesi” düzenlendiğini Develi’den gilaburu getirilip yemekte ikram edildiğini, temsili “deve maketi” yapılarak açık artırmaya çıkarıldığını buradan elde edilen gelirlerle öğrencilere burs, ihtiyaç sahiplerine yardım yapıldığını öğreniyoruz. Develi Erciyes Gecelerinin sabahlara kadar devam ettiği ve gurbetteki hemşerilerimizin büyük ilgi gösterdiği katılımların davetiyeli olduğu edindiğim bilgiler arasındaydı. (Deve maketi ve davetiye fotoğrafı ağabeyim merhum Nevzat Cebeci’nin arşivinden alınmıştır.)
Merhum Dr. Ali Akdemir Bey uzun zaman derneğimizde başkanlık yapmış birçok hemşerimiz Yönetim Kurullarında görev alarak bu hizmeti devam ettirmişlerdir. Daha sonra Av. Atilla Oral ve Merhum Orhan Gürlek Beyler Dernek Başkanlığı yaparlar.
1969 Yılında Merhum Şükrü Maşlak ve Cihat Develioğlu başkanlığı ile dernek faaliyetine devam eder. Ecz. Haluk Yalçın, Nevzat Cebeci, Mevlüt Sülkü, Merhum Mahmut Karaca ve Cevdet Avcı ağabeyler dernekte yönetimde görev alan tespit ettiğim kişiler.
Derneğin Fatih’ teki arsasının üzerine bir bina yapmak için Beyoğlu’ndaki Tepebaşı Kazablanka Gazinosu’nda 1969 yılında “Develi Gecesi” düzenlenir ve kayda değer bir hasılat elde edilir. Bu gece ile yapılan hazırlıkları Ecz. Haluk Yalçın ağabey şöyle anlattı: “Sirkeci’den İzzet Özilhan’ın firmasından motosiklet, evlerimizden halılar getirip çekilişe koyduk. Motosikleti Kazım Topuz’a çıkardık. O da derneğe bağışladı. Çekilişte halıları kazanan kişiler halıları tekrar derneğe bağışladılar. Önemli miktarda bir bağış toplandı. Bu geceye Ahmet Gürlek, Cemil Gürlek, Mahir Gürlek, Mahmut Özilhan, İzzet Özilhan, Kazım Topuz, Yücel Suyolcu, H. Paşalıoğlu, Sebati Karslıoğlu, Şükrü Maşlak, Mahmut Karaca, Mevlüt Sülkü, Paşa ve Cihat Develioğlu gibi derneğe destek veren hemşehrilerimiz katıldılar. O yıllarda Şükrü Maşlak Beyazıt Piyorloti’de dernek için bir oda kiraladı ve dernek faaliyetlerine orada devam ettik. Dernekte birçok bilgi ve belgeler vardı, daha sonra dernek taşınma esnasında çoğu kayboldu. Ben o yıllarda Haydarpaşa Lisesi’nde öğrenciydim.”
Derneğin bir mülkü olmadığı için derneğe ilgi azalır, genel kurulları yapılmaz, dernek bir süre sonra faaliyetlerine ara verir. Necati Develioğlu’nun İstanbul Vali Yardımcılığı yaptığı 1986 yıllarında münfesih olması için onay bekleyen dernekler arasında “Develi’yi Sevenler Derneği’nin” de arsası olduğunu görür. Konuyu Merhum amcazadesi Servet Develioğlu’na açar. Bakırköy Gelik Restoran’da düzenlenen yemekli toplantıda Servet Develioğlu Başkanlığı’nda bir yıl önce Aksaray Kızılay Binası’nda kurulan Develi ve Yöresi Derneğine Fatih’te bulunan arsa valilik onayıyla Vali Yardımcısı Necati Ağabeyin girişimiyle intikal ettirilir. Derneğin devamında çok önemli olan bu arsa için Necati Ağabeyime Develiler adına minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.
Daha sonra Kumkapı Binbirdirek Mahallesi Piyerloti Caddesi Onur Apt.No:41/B adresindeki dernek merkezimiz(1992-1994) Dönemi Başkanımız Yücel Suyolcu önderliğinde hemşehrilerimizim katkılarıyla mülkiyeti alınır. Fatihteki arsamızın ve Piyorloti’deki dairemizin satılmasıyla Kadıköy Rıhtım Caddesi Cafer Ağa Mah. Benson İş Merkezi. No:17/1 dernek merkezimiz Başkanımız Necati Develioğlu (2001-2003) , Mehmet Paksoy, Sami Dedeoğlu ve hemşehrilerimizin bağışlarıyla satın alınır. Sıtkı Devecioğlu ahşap masa sandalye ve kütüphanemizi yaparak bağışlar. Dernekte komple tadilat Sami Dedeoğlu tarafından yaptırılır.

Derneğimiz faaliyetine halen bu mekânda devam etmektedir.
Not: Bu köşe yazım son hazırlık aşamasında olduğumuz ” İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin Kuruluşundan Bugüne Hafızası” kitabından özetlenerek “Çağdaş Develi Gazetemize” siz değerli okuyucularımız için hazırlanmıştır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 29 Ocak 2021, Sayfa 7

Share
4.288 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...
 • DÜNYA PİL GÜNÜ

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek, bünyesinde depolayan cihazlara PİL denir. Çoğunlukla aynı kimyasal yapıya ölçülere ve elektrik kapasitelerine sahip piller, tek tek bir araya getirilerek pil grupları oluşturulabilir ve bunlara kısaca BATARYA denilmektedir. Pilin tarihi milattan sonra erken yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Bu döneme ait, pişmiş toprak kap içinde bakır tabaka ile çevrelenmiş demir bir çubuk bulunan sözde Bağdat Pili denilen kalıntılar bulunmuştur. Pillerin asıl gelişimi ise Alessandro Volta ile başlamı...