logo

Develi’yi Sevenler Derneği’nden İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği’ne Derneğimizin Tarihçesi

Derneğimizin ilk kuruluşu 1950’li yıllara dayanıyor. İstanbul’da kurulan dernekler arasındaki ilklerden. Hemşehrimiz dernekleşmeden önce de hastalık, yangın, afet vb. gibi zor duruma düşen yakınlarının ve hemşehrilerinin yardımına koşarak bu dayanışmayı sürdürmüşler. Daha sonraları “Birlikten Kuvvet Doğar” atasözünden hareketle birlikteliği ve dayanışmayı sağlamak için bu düşüncelerini eyleme dönüştürmüşler. İstanbul’da bunu yetmiş yıl önce başararak derneğimizin tarihine geçen büyüklerimizi şükranla ve saygıyla anıyorum. Çünkü dernekçilik gönül ve sevda işi, fedakârlık ister.
Derneğimizin kuruluşundan bugüne kadar hemşehrilerimiz arasında yardımlaşmayı, dayanışmayı, birlik ve beraberliği temin ve tesis etmek amacıyla hizmet vermiş tüm Başkanlara, Yönetim Kurulları’na ve Üyelere ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyor, bu değerli büyüklerimizden ahirete intikal edenlere Allah’tan rahmet, hayatta kalanlara sağlıklı bir ömür diliyorum.
Aksaray, Aksaray, Kumkapı, Kadıköy:
Derneğimiz 1950’li yıllarda İstanbul Aksaray’da Akdemir Apartmanı’nda Merhum Dr. Ali Akdemir, Nuri Kalem, İzzet Özilhan, Fevzi Özdemir ve Muharrem Topuz Beyler tarafından “Develiler ve Develi’yi Sevenler Derneği” adıyla kuruluyor. Doktor Ali Akdemir Bey’in muayenehanesinde böylece ilk kuruluşu gerçekleşiyor. Nuri Kalem 1944 yılında Develi’den İstanbul’a göç eden ilk iş adamlarımızdandır. Derneğimizin bu tarihten sonra kurulduğu tespit edilmiştir. Derneğimiz üyelerine sağlık konusunda yardımcı olan Dr. Ali Bey’in üyelerden muayene ücreti almadığını o günleri yaşayan ağabeyim Nevzat Cebeci’den dinlemiştim. Çünkü 1957 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenciydi. Bu bilgileri sağlığında ağabeyimden not almıştım.
Develi Belediye Başkanı (1955-1960) Merhum Mehmet Gönenç döneminde İstanbul’da Develi Belediyesi adına Fatih Akdeniz Caddesi’nde bir arsa tahsis ediliyor. Belediye daha sonra arsayı bir yurt yapılması maksadıyla derneğe devrediyor.
Nuri Kalem, 116,58 metrekare arsa üzerinde dört katlı bir yurt yapmak için teşebbüse geçiyor. Develi tabiriyle” Yüze gelen Develilerle” bir toplantı düzenliyor. Merhum Kazım Topuz demir, Merhum Mahir Gürlek, Ahmet Gürlek çimento vereceklerini diğer hemşerilerimizde maddi destek yapmayı taahhüt ediyorlar. Fakat 1960 ihtilali oluyor. Bu teşebbüs de yarıda kalıyor. Develi’den İstanbul’a tahsile gelen öğrencilerin yurt ihtiyacını karşılama düşüncesi gerçekleşemiyor. Hâlbuki onlar Develi ve köylerinden kuru bakliyat toplayıp, Kurban Bayramı’nda da yıllık et ihtiyacını karşılayarak tahsile gelen öğrencilere rahat bir öğrenim görmelerini sağlamayı düşünmüşler. O yıllarda Develi dışında üniversitede okuyan onlarca Develili öğrenci olduğunu büyüklerimizden dinlemiştim. Nedeni ise; Develi’de lisenin 1933 yılında açılarak, öğretime geçmiş olmasıdır.
Yine o yıllarda Laleli’de “Kayseri Okutma ve Yardımlaşma Derneği” Kayserili hemşerilerimiz tarafından kurulmuştur. Merhum Nuh Naci Yazgan tarafından Laleli’de “Kayseri Öğrenci Yurdu” açılmıştır. Kayseri ve ilçelerinden gelen öğrencilerin burada kaldıkları bizzat o zaman öğrenci olan ağabeyimiz Av. Ahmet Özçay Bey’den dernekte bursiyer öğrencilerimize verdiği bir konferansta dinlemiştik. “Bu yurt olmasa okuyamazdım” diyerek Merhum Nuh Naci Yazgan’ı rahmetle anmış, Develi’den iki üç gün otobüsle gelecek yatak ve yorganı beklerken bakkaldan aldığı mukavva kutularla yurtta yer tuttuğunu anlatmıştı.
23.02.1959 Tarihinde Taksim Belediye Gazinosu’nda “Develi Erciyes Gecesi” düzenlendiğini Develi’den gilaburu getirilip yemekte ikram edildiğini, temsili “deve maketi” yapılarak açık artırmaya çıkarıldığını buradan elde edilen gelirlerle öğrencilere burs, ihtiyaç sahiplerine yardım yapıldığını öğreniyoruz. Develi Erciyes Gecelerinin sabahlara kadar devam ettiği ve gurbetteki hemşerilerimizin büyük ilgi gösterdiği katılımların davetiyeli olduğu edindiğim bilgiler arasındaydı. (Deve maketi ve davetiye fotoğrafı ağabeyim merhum Nevzat Cebeci’nin arşivinden alınmıştır.)
Merhum Dr. Ali Akdemir Bey uzun zaman derneğimizde başkanlık yapmış birçok hemşerimiz Yönetim Kurullarında görev alarak bu hizmeti devam ettirmişlerdir. Daha sonra Av. Atilla Oral ve Merhum Orhan Gürlek Beyler Dernek Başkanlığı yaparlar.
1969 Yılında Merhum Şükrü Maşlak ve Cihat Develioğlu başkanlığı ile dernek faaliyetine devam eder. Ecz. Haluk Yalçın, Nevzat Cebeci, Mevlüt Sülkü, Merhum Mahmut Karaca ve Cevdet Avcı ağabeyler dernekte yönetimde görev alan tespit ettiğim kişiler.
Derneğin Fatih’ teki arsasının üzerine bir bina yapmak için Beyoğlu’ndaki Tepebaşı Kazablanka Gazinosu’nda 1969 yılında “Develi Gecesi” düzenlenir ve kayda değer bir hasılat elde edilir. Bu gece ile yapılan hazırlıkları Ecz. Haluk Yalçın ağabey şöyle anlattı: “Sirkeci’den İzzet Özilhan’ın firmasından motosiklet, evlerimizden halılar getirip çekilişe koyduk. Motosikleti Kazım Topuz’a çıkardık. O da derneğe bağışladı. Çekilişte halıları kazanan kişiler halıları tekrar derneğe bağışladılar. Önemli miktarda bir bağış toplandı. Bu geceye Ahmet Gürlek, Cemil Gürlek, Mahir Gürlek, Mahmut Özilhan, İzzet Özilhan, Kazım Topuz, Yücel Suyolcu, H. Paşalıoğlu, Sebati Karslıoğlu, Şükrü Maşlak, Mahmut Karaca, Mevlüt Sülkü, Paşa ve Cihat Develioğlu gibi derneğe destek veren hemşehrilerimiz katıldılar. O yıllarda Şükrü Maşlak Beyazıt Piyorloti’de dernek için bir oda kiraladı ve dernek faaliyetlerine orada devam ettik. Dernekte birçok bilgi ve belgeler vardı, daha sonra dernek taşınma esnasında çoğu kayboldu. Ben o yıllarda Haydarpaşa Lisesi’nde öğrenciydim.”
Derneğin bir mülkü olmadığı için derneğe ilgi azalır, genel kurulları yapılmaz, dernek bir süre sonra faaliyetlerine ara verir. Necati Develioğlu’nun İstanbul Vali Yardımcılığı yaptığı 1986 yıllarında münfesih olması için onay bekleyen dernekler arasında “Develi’yi Sevenler Derneği’nin” de arsası olduğunu görür. Konuyu Merhum amcazadesi Servet Develioğlu’na açar. Bakırköy Gelik Restoran’da düzenlenen yemekli toplantıda Servet Develioğlu Başkanlığı’nda bir yıl önce Aksaray Kızılay Binası’nda kurulan Develi ve Yöresi Derneğine Fatih’te bulunan arsa valilik onayıyla Vali Yardımcısı Necati Ağabeyin girişimiyle intikal ettirilir. Derneğin devamında çok önemli olan bu arsa için Necati Ağabeyime Develiler adına minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.
Daha sonra Kumkapı Binbirdirek Mahallesi Piyerloti Caddesi Onur Apt.No:41/B adresindeki dernek merkezimiz(1992-1994) Dönemi Başkanımız Yücel Suyolcu önderliğinde hemşehrilerimizim katkılarıyla mülkiyeti alınır. Fatihteki arsamızın ve Piyorloti’deki dairemizin satılmasıyla Kadıköy Rıhtım Caddesi Cafer Ağa Mah. Benson İş Merkezi. No:17/1 dernek merkezimiz Başkanımız Necati Develioğlu (2001-2003) , Mehmet Paksoy, Sami Dedeoğlu ve hemşehrilerimizin bağışlarıyla satın alınır. Sıtkı Devecioğlu ahşap masa sandalye ve kütüphanemizi yaparak bağışlar. Dernekte komple tadilat Sami Dedeoğlu tarafından yaptırılır.

Derneğimiz faaliyetine halen bu mekânda devam etmektedir.
Not: Bu köşe yazım son hazırlık aşamasında olduğumuz ” İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin Kuruluşundan Bugüne Hafızası” kitabından özetlenerek “Çağdaş Develi Gazetemize” siz değerli okuyucularımız için hazırlanmıştır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 29 Ocak 2021, Sayfa 7

Share
4.646 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...