logo

Develi’yi Sevenler Derneği’nden İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği’ne Derneğimizin Tarihçesi

Derneğimizin ilk kuruluşu 1950’li yıllara dayanıyor. İstanbul’da kurulan dernekler arasındaki ilklerden. Hemşehrimiz dernekleşmeden önce de hastalık, yangın, afet vb. gibi zor duruma düşen yakınlarının ve hemşehrilerinin yardımına koşarak bu dayanışmayı sürdürmüşler. Daha sonraları “Birlikten Kuvvet Doğar” atasözünden hareketle birlikteliği ve dayanışmayı sağlamak için bu düşüncelerini eyleme dönüştürmüşler. İstanbul’da bunu yetmiş yıl önce başararak derneğimizin tarihine geçen büyüklerimizi şükranla ve saygıyla anıyorum. Çünkü dernekçilik gönül ve sevda işi, fedakârlık ister.
Derneğimizin kuruluşundan bugüne kadar hemşehrilerimiz arasında yardımlaşmayı, dayanışmayı, birlik ve beraberliği temin ve tesis etmek amacıyla hizmet vermiş tüm Başkanlara, Yönetim Kurulları’na ve Üyelere ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyor, bu değerli büyüklerimizden ahirete intikal edenlere Allah’tan rahmet, hayatta kalanlara sağlıklı bir ömür diliyorum.
Aksaray, Aksaray, Kumkapı, Kadıköy:
Derneğimiz 1950’li yıllarda İstanbul Aksaray’da Akdemir Apartmanı’nda Merhum Dr. Ali Akdemir, Nuri Kalem, İzzet Özilhan, Fevzi Özdemir ve Muharrem Topuz Beyler tarafından “Develiler ve Develi’yi Sevenler Derneği” adıyla kuruluyor. Doktor Ali Akdemir Bey’in muayenehanesinde böylece ilk kuruluşu gerçekleşiyor. Nuri Kalem 1944 yılında Develi’den İstanbul’a göç eden ilk iş adamlarımızdandır. Derneğimizin bu tarihten sonra kurulduğu tespit edilmiştir. Derneğimiz üyelerine sağlık konusunda yardımcı olan Dr. Ali Bey’in üyelerden muayene ücreti almadığını o günleri yaşayan ağabeyim Nevzat Cebeci’den dinlemiştim. Çünkü 1957 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenciydi. Bu bilgileri sağlığında ağabeyimden not almıştım.
Develi Belediye Başkanı (1955-1960) Merhum Mehmet Gönenç döneminde İstanbul’da Develi Belediyesi adına Fatih Akdeniz Caddesi’nde bir arsa tahsis ediliyor. Belediye daha sonra arsayı bir yurt yapılması maksadıyla derneğe devrediyor.
Nuri Kalem, 116,58 metrekare arsa üzerinde dört katlı bir yurt yapmak için teşebbüse geçiyor. Develi tabiriyle” Yüze gelen Develilerle” bir toplantı düzenliyor. Merhum Kazım Topuz demir, Merhum Mahir Gürlek, Ahmet Gürlek çimento vereceklerini diğer hemşerilerimizde maddi destek yapmayı taahhüt ediyorlar. Fakat 1960 ihtilali oluyor. Bu teşebbüs de yarıda kalıyor. Develi’den İstanbul’a tahsile gelen öğrencilerin yurt ihtiyacını karşılama düşüncesi gerçekleşemiyor. Hâlbuki onlar Develi ve köylerinden kuru bakliyat toplayıp, Kurban Bayramı’nda da yıllık et ihtiyacını karşılayarak tahsile gelen öğrencilere rahat bir öğrenim görmelerini sağlamayı düşünmüşler. O yıllarda Develi dışında üniversitede okuyan onlarca Develili öğrenci olduğunu büyüklerimizden dinlemiştim. Nedeni ise; Develi’de lisenin 1933 yılında açılarak, öğretime geçmiş olmasıdır.
Yine o yıllarda Laleli’de “Kayseri Okutma ve Yardımlaşma Derneği” Kayserili hemşerilerimiz tarafından kurulmuştur. Merhum Nuh Naci Yazgan tarafından Laleli’de “Kayseri Öğrenci Yurdu” açılmıştır. Kayseri ve ilçelerinden gelen öğrencilerin burada kaldıkları bizzat o zaman öğrenci olan ağabeyimiz Av. Ahmet Özçay Bey’den dernekte bursiyer öğrencilerimize verdiği bir konferansta dinlemiştik. “Bu yurt olmasa okuyamazdım” diyerek Merhum Nuh Naci Yazgan’ı rahmetle anmış, Develi’den iki üç gün otobüsle gelecek yatak ve yorganı beklerken bakkaldan aldığı mukavva kutularla yurtta yer tuttuğunu anlatmıştı.
23.02.1959 Tarihinde Taksim Belediye Gazinosu’nda “Develi Erciyes Gecesi” düzenlendiğini Develi’den gilaburu getirilip yemekte ikram edildiğini, temsili “deve maketi” yapılarak açık artırmaya çıkarıldığını buradan elde edilen gelirlerle öğrencilere burs, ihtiyaç sahiplerine yardım yapıldığını öğreniyoruz. Develi Erciyes Gecelerinin sabahlara kadar devam ettiği ve gurbetteki hemşerilerimizin büyük ilgi gösterdiği katılımların davetiyeli olduğu edindiğim bilgiler arasındaydı. (Deve maketi ve davetiye fotoğrafı ağabeyim merhum Nevzat Cebeci’nin arşivinden alınmıştır.)
Merhum Dr. Ali Akdemir Bey uzun zaman derneğimizde başkanlık yapmış birçok hemşerimiz Yönetim Kurullarında görev alarak bu hizmeti devam ettirmişlerdir. Daha sonra Av. Atilla Oral ve Merhum Orhan Gürlek Beyler Dernek Başkanlığı yaparlar.
1969 Yılında Merhum Şükrü Maşlak ve Cihat Develioğlu başkanlığı ile dernek faaliyetine devam eder. Ecz. Haluk Yalçın, Nevzat Cebeci, Mevlüt Sülkü, Merhum Mahmut Karaca ve Cevdet Avcı ağabeyler dernekte yönetimde görev alan tespit ettiğim kişiler.
Derneğin Fatih’ teki arsasının üzerine bir bina yapmak için Beyoğlu’ndaki Tepebaşı Kazablanka Gazinosu’nda 1969 yılında “Develi Gecesi” düzenlenir ve kayda değer bir hasılat elde edilir. Bu gece ile yapılan hazırlıkları Ecz. Haluk Yalçın ağabey şöyle anlattı: “Sirkeci’den İzzet Özilhan’ın firmasından motosiklet, evlerimizden halılar getirip çekilişe koyduk. Motosikleti Kazım Topuz’a çıkardık. O da derneğe bağışladı. Çekilişte halıları kazanan kişiler halıları tekrar derneğe bağışladılar. Önemli miktarda bir bağış toplandı. Bu geceye Ahmet Gürlek, Cemil Gürlek, Mahir Gürlek, Mahmut Özilhan, İzzet Özilhan, Kazım Topuz, Yücel Suyolcu, H. Paşalıoğlu, Sebati Karslıoğlu, Şükrü Maşlak, Mahmut Karaca, Mevlüt Sülkü, Paşa ve Cihat Develioğlu gibi derneğe destek veren hemşehrilerimiz katıldılar. O yıllarda Şükrü Maşlak Beyazıt Piyorloti’de dernek için bir oda kiraladı ve dernek faaliyetlerine orada devam ettik. Dernekte birçok bilgi ve belgeler vardı, daha sonra dernek taşınma esnasında çoğu kayboldu. Ben o yıllarda Haydarpaşa Lisesi’nde öğrenciydim.”
Derneğin bir mülkü olmadığı için derneğe ilgi azalır, genel kurulları yapılmaz, dernek bir süre sonra faaliyetlerine ara verir. Necati Develioğlu’nun İstanbul Vali Yardımcılığı yaptığı 1986 yıllarında münfesih olması için onay bekleyen dernekler arasında “Develi’yi Sevenler Derneği’nin” de arsası olduğunu görür. Konuyu Merhum amcazadesi Servet Develioğlu’na açar. Bakırköy Gelik Restoran’da düzenlenen yemekli toplantıda Servet Develioğlu Başkanlığı’nda bir yıl önce Aksaray Kızılay Binası’nda kurulan Develi ve Yöresi Derneğine Fatih’te bulunan arsa valilik onayıyla Vali Yardımcısı Necati Ağabeyin girişimiyle intikal ettirilir. Derneğin devamında çok önemli olan bu arsa için Necati Ağabeyime Develiler adına minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.
Daha sonra Kumkapı Binbirdirek Mahallesi Piyerloti Caddesi Onur Apt.No:41/B adresindeki dernek merkezimiz(1992-1994) Dönemi Başkanımız Yücel Suyolcu önderliğinde hemşehrilerimizim katkılarıyla mülkiyeti alınır. Fatihteki arsamızın ve Piyorloti’deki dairemizin satılmasıyla Kadıköy Rıhtım Caddesi Cafer Ağa Mah. Benson İş Merkezi. No:17/1 dernek merkezimiz Başkanımız Necati Develioğlu (2001-2003) , Mehmet Paksoy, Sami Dedeoğlu ve hemşehrilerimizin bağışlarıyla satın alınır. Sıtkı Devecioğlu ahşap masa sandalye ve kütüphanemizi yaparak bağışlar. Dernekte komple tadilat Sami Dedeoğlu tarafından yaptırılır.

Derneğimiz faaliyetine halen bu mekânda devam etmektedir.
Not: Bu köşe yazım son hazırlık aşamasında olduğumuz ” İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin Kuruluşundan Bugüne Hafızası” kitabından özetlenerek “Çağdaş Develi Gazetemize” siz değerli okuyucularımız için hazırlanmıştır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 29 Ocak 2021, Sayfa 7

Share
5.128 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...