logo

Develi’yi Sevenler Derneği’nden İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği’ne Derneğimizin Tarihçesi

Derneğimizin ilk kuruluşu 1950’li yıllara dayanıyor. İstanbul’da kurulan dernekler arasındaki ilklerden. Hemşehrimiz dernekleşmeden önce de hastalık, yangın, afet vb. gibi zor duruma düşen yakınlarının ve hemşehrilerinin yardımına koşarak bu dayanışmayı sürdürmüşler. Daha sonraları “Birlikten Kuvvet Doğar” atasözünden hareketle birlikteliği ve dayanışmayı sağlamak için bu düşüncelerini eyleme dönüştürmüşler. İstanbul’da bunu yetmiş yıl önce başararak derneğimizin tarihine geçen büyüklerimizi şükranla ve saygıyla anıyorum. Çünkü dernekçilik gönül ve sevda işi, fedakârlık ister.
Derneğimizin kuruluşundan bugüne kadar hemşehrilerimiz arasında yardımlaşmayı, dayanışmayı, birlik ve beraberliği temin ve tesis etmek amacıyla hizmet vermiş tüm Başkanlara, Yönetim Kurulları’na ve Üyelere ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyor, bu değerli büyüklerimizden ahirete intikal edenlere Allah’tan rahmet, hayatta kalanlara sağlıklı bir ömür diliyorum.
Aksaray, Aksaray, Kumkapı, Kadıköy:
Derneğimiz 1950’li yıllarda İstanbul Aksaray’da Akdemir Apartmanı’nda Merhum Dr. Ali Akdemir, Nuri Kalem, İzzet Özilhan, Fevzi Özdemir ve Muharrem Topuz Beyler tarafından “Develiler ve Develi’yi Sevenler Derneği” adıyla kuruluyor. Doktor Ali Akdemir Bey’in muayenehanesinde böylece ilk kuruluşu gerçekleşiyor. Nuri Kalem 1944 yılında Develi’den İstanbul’a göç eden ilk iş adamlarımızdandır. Derneğimizin bu tarihten sonra kurulduğu tespit edilmiştir. Derneğimiz üyelerine sağlık konusunda yardımcı olan Dr. Ali Bey’in üyelerden muayene ücreti almadığını o günleri yaşayan ağabeyim Nevzat Cebeci’den dinlemiştim. Çünkü 1957 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenciydi. Bu bilgileri sağlığında ağabeyimden not almıştım.
Develi Belediye Başkanı (1955-1960) Merhum Mehmet Gönenç döneminde İstanbul’da Develi Belediyesi adına Fatih Akdeniz Caddesi’nde bir arsa tahsis ediliyor. Belediye daha sonra arsayı bir yurt yapılması maksadıyla derneğe devrediyor.
Nuri Kalem, 116,58 metrekare arsa üzerinde dört katlı bir yurt yapmak için teşebbüse geçiyor. Develi tabiriyle” Yüze gelen Develilerle” bir toplantı düzenliyor. Merhum Kazım Topuz demir, Merhum Mahir Gürlek, Ahmet Gürlek çimento vereceklerini diğer hemşerilerimizde maddi destek yapmayı taahhüt ediyorlar. Fakat 1960 ihtilali oluyor. Bu teşebbüs de yarıda kalıyor. Develi’den İstanbul’a tahsile gelen öğrencilerin yurt ihtiyacını karşılama düşüncesi gerçekleşemiyor. Hâlbuki onlar Develi ve köylerinden kuru bakliyat toplayıp, Kurban Bayramı’nda da yıllık et ihtiyacını karşılayarak tahsile gelen öğrencilere rahat bir öğrenim görmelerini sağlamayı düşünmüşler. O yıllarda Develi dışında üniversitede okuyan onlarca Develili öğrenci olduğunu büyüklerimizden dinlemiştim. Nedeni ise; Develi’de lisenin 1933 yılında açılarak, öğretime geçmiş olmasıdır.
Yine o yıllarda Laleli’de “Kayseri Okutma ve Yardımlaşma Derneği” Kayserili hemşerilerimiz tarafından kurulmuştur. Merhum Nuh Naci Yazgan tarafından Laleli’de “Kayseri Öğrenci Yurdu” açılmıştır. Kayseri ve ilçelerinden gelen öğrencilerin burada kaldıkları bizzat o zaman öğrenci olan ağabeyimiz Av. Ahmet Özçay Bey’den dernekte bursiyer öğrencilerimize verdiği bir konferansta dinlemiştik. “Bu yurt olmasa okuyamazdım” diyerek Merhum Nuh Naci Yazgan’ı rahmetle anmış, Develi’den iki üç gün otobüsle gelecek yatak ve yorganı beklerken bakkaldan aldığı mukavva kutularla yurtta yer tuttuğunu anlatmıştı.
23.02.1959 Tarihinde Taksim Belediye Gazinosu’nda “Develi Erciyes Gecesi” düzenlendiğini Develi’den gilaburu getirilip yemekte ikram edildiğini, temsili “deve maketi” yapılarak açık artırmaya çıkarıldığını buradan elde edilen gelirlerle öğrencilere burs, ihtiyaç sahiplerine yardım yapıldığını öğreniyoruz. Develi Erciyes Gecelerinin sabahlara kadar devam ettiği ve gurbetteki hemşerilerimizin büyük ilgi gösterdiği katılımların davetiyeli olduğu edindiğim bilgiler arasındaydı. (Deve maketi ve davetiye fotoğrafı ağabeyim merhum Nevzat Cebeci’nin arşivinden alınmıştır.)
Merhum Dr. Ali Akdemir Bey uzun zaman derneğimizde başkanlık yapmış birçok hemşerimiz Yönetim Kurullarında görev alarak bu hizmeti devam ettirmişlerdir. Daha sonra Av. Atilla Oral ve Merhum Orhan Gürlek Beyler Dernek Başkanlığı yaparlar.
1969 Yılında Merhum Şükrü Maşlak ve Cihat Develioğlu başkanlığı ile dernek faaliyetine devam eder. Ecz. Haluk Yalçın, Nevzat Cebeci, Mevlüt Sülkü, Merhum Mahmut Karaca ve Cevdet Avcı ağabeyler dernekte yönetimde görev alan tespit ettiğim kişiler.
Derneğin Fatih’ teki arsasının üzerine bir bina yapmak için Beyoğlu’ndaki Tepebaşı Kazablanka Gazinosu’nda 1969 yılında “Develi Gecesi” düzenlenir ve kayda değer bir hasılat elde edilir. Bu gece ile yapılan hazırlıkları Ecz. Haluk Yalçın ağabey şöyle anlattı: “Sirkeci’den İzzet Özilhan’ın firmasından motosiklet, evlerimizden halılar getirip çekilişe koyduk. Motosikleti Kazım Topuz’a çıkardık. O da derneğe bağışladı. Çekilişte halıları kazanan kişiler halıları tekrar derneğe bağışladılar. Önemli miktarda bir bağış toplandı. Bu geceye Ahmet Gürlek, Cemil Gürlek, Mahir Gürlek, Mahmut Özilhan, İzzet Özilhan, Kazım Topuz, Yücel Suyolcu, H. Paşalıoğlu, Sebati Karslıoğlu, Şükrü Maşlak, Mahmut Karaca, Mevlüt Sülkü, Paşa ve Cihat Develioğlu gibi derneğe destek veren hemşehrilerimiz katıldılar. O yıllarda Şükrü Maşlak Beyazıt Piyorloti’de dernek için bir oda kiraladı ve dernek faaliyetlerine orada devam ettik. Dernekte birçok bilgi ve belgeler vardı, daha sonra dernek taşınma esnasında çoğu kayboldu. Ben o yıllarda Haydarpaşa Lisesi’nde öğrenciydim.”
Derneğin bir mülkü olmadığı için derneğe ilgi azalır, genel kurulları yapılmaz, dernek bir süre sonra faaliyetlerine ara verir. Necati Develioğlu’nun İstanbul Vali Yardımcılığı yaptığı 1986 yıllarında münfesih olması için onay bekleyen dernekler arasında “Develi’yi Sevenler Derneği’nin” de arsası olduğunu görür. Konuyu Merhum amcazadesi Servet Develioğlu’na açar. Bakırköy Gelik Restoran’da düzenlenen yemekli toplantıda Servet Develioğlu Başkanlığı’nda bir yıl önce Aksaray Kızılay Binası’nda kurulan Develi ve Yöresi Derneğine Fatih’te bulunan arsa valilik onayıyla Vali Yardımcısı Necati Ağabeyin girişimiyle intikal ettirilir. Derneğin devamında çok önemli olan bu arsa için Necati Ağabeyime Develiler adına minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.
Daha sonra Kumkapı Binbirdirek Mahallesi Piyerloti Caddesi Onur Apt.No:41/B adresindeki dernek merkezimiz(1992-1994) Dönemi Başkanımız Yücel Suyolcu önderliğinde hemşehrilerimizim katkılarıyla mülkiyeti alınır. Fatihteki arsamızın ve Piyorloti’deki dairemizin satılmasıyla Kadıköy Rıhtım Caddesi Cafer Ağa Mah. Benson İş Merkezi. No:17/1 dernek merkezimiz Başkanımız Necati Develioğlu (2001-2003) , Mehmet Paksoy, Sami Dedeoğlu ve hemşehrilerimizin bağışlarıyla satın alınır. Sıtkı Devecioğlu ahşap masa sandalye ve kütüphanemizi yaparak bağışlar. Dernekte komple tadilat Sami Dedeoğlu tarafından yaptırılır.

Derneğimiz faaliyetine halen bu mekânda devam etmektedir.
Not: Bu köşe yazım son hazırlık aşamasında olduğumuz ” İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin Kuruluşundan Bugüne Hafızası” kitabından özetlenerek “Çağdaş Develi Gazetemize” siz değerli okuyucularımız için hazırlanmıştır.

Çağdaş Develi Gazetesi, 29 Ocak 2021, Sayfa 7

Share
4.868 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Portre Tevfik Yüksel Suyolcu ve Ailesi

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  1934 yılında Develi'de doğdu. Babası Öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Mısırlılardan Şerife Suyolcu'dur. İlk ve orta öğrenimini Develi'de tamamladı. Kayseri Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1957 yılında askere gitmeden önce Develi Dumlupınar İlkokulu'nda iki yıl öğretmen vekilliği yaptı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde yükseköğrenimini tamamladı. Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nde çalışma hayatına atıldı. Aynı kurumda uzun yıllar Satış Organizasyon Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 1964 yılında Mısırlılar ailesinin kızı F...
 • DÜNYA KEKEMELİK GÜNÜ

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Kekemelik, en genel anlamıyla konuşmanın akıcılığında, ritminde, vurgularında, tizliğinde ve ses birimlerinin çıkarılmasında ortaya çıkan bir bozukluktur. Kekemelik insanın içyapısını, özgüvenini, hayata bakışını, kendisine saygısını ve diğer insanlarla iletişimini etkileyen çok önemli bir olaydır. Diğer bir ifadeyle kekemelik, bireyin konuşmasının akıcılık ve zamanlama yönünden yaşına uygun olmayan bir biçimde bozulmasıdır. Kekemelik bilimsel çalışmalara göre dünyanın bütün kültürlerinde var olan bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik üzerine çok...
 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-2

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Geçici Sevk ve İskân Kanunu Ermeni milliyetçiliğinin önemli propaganda unsurlarından biri olan okullarda, muallimler gerek derslerde yaptıkları sözlü anlatımlar gerekse kullandıkları ders kitapları ve araç-gereçleri vasıtasıyla, genç zihinleri biçimlendirmeye ve talebeleri milliyetçi hareketlerin öncüleri yapmaya büyük çaba sarf etmişlerdir. Ermeni komitacıları 1892 yılında Ermenileri isyana yönlendirme amacıyla yurt dışında bastırdıkları bildirileri Samsun, Merzifon, Yozgat ve Kayseri'de dağıtıp astılar. Bu gelişmeler üzerine Hükûmet gerekli...
 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...