logo

DEVELİ’YE İYİ BİR KÜTÜPHANE DÜŞÜLMEZ Mİ ?

Kütüphane anlamına gelen ve genellikle Batı dünyasında yaygın olarak kullanılan ‘bibliothek’ kelimesinin aslı Eski Yunancadır ve biblion kitap, theke saklandığı yer demektir. Türkçedeki kütüphane ise, Farsça ve Arapça kökenli kütüb ile Farsça hane kelimelerinden türemiştir ve kitapların evi anlamına gelmektedir.
“Kütüphaneler eski çağlardan beri insanlığın hizmetindedir. Eldeki bilgilere göre ilk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuştur. Osmanlı imparatorluğu döneminde de kitaba ve kütüphaneye önem verilirdi. O dönemden zamanımıza kadar gelen büyük kütüphaneler vardır.
Yurdumuzun belli başlı büyük kütüphaneleri şunlardır: İstanbul’da Süleymaniye ve Beyazıt Devlet Kütüphaneleri. Ankara’da Millî Kütüphane, Millet Meclisi Kütüphanesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kütüphane­leridir. Bunlardan Millî Kütüphane, 15 Nisan 1946 tarihinde kuruldu. Açılış tarihinde içinde iki kitap bulunan bu kütüphanemizde bugün 620 bin kitap vardır. Kütüphanelerimizdeki kitap sayısı yaklaşık 6 milyon kadardır.”
Şu sıralar Develizadelerden Mutasarrıf Ferik Kasım Paşa üzerinde çalışıyorum! Bu konuda zorla elde ettiğim perakende , değişik yazılarım arasında fırsat düştükçe paylaşmıştım. Biyografi yazarlarının kaçınılmaz sancılarından en önemlisi bizlerde ailelerimizde hatıra tutma geleneğinin olmaması, fotoğraf albümlerimizin muntazam tutulmayışı ve geçmişten gelen belgelerin korunmayışı vs.dir. Son dönemlerde ise Devlet arşivlerinde çeşitli sebeplerle araştırma yapma sınırlarının daraltılmasının da büyük rolü olmaktadır. Bu da bilgi akışının sınırlı olması sebebiyle ister istemez ele aldığımız isimler hakkında yeterli bilgiye ulaşılamamaktadır ki Ferik Kasım Paşa da bu sıkıntıların içerisindedir.
Geçen Cuma günü Kayseri Şehir Kütüphanesi’nde bu konuda çalışırken kütüphaneyi inceleme imkanını buldum. Gördüm ki raflar hep kitap dolu, yerleşimleri ve okuyucu kitlesi çok iyi ama yeni gelen ve raflara konup, okuyucu kitlesinin eline ulaşmayı bekleyen kitaplar imkan arıyor! Bu tabii kültürümüz adına bir utanç tablosudur. Zira kütüphanelerdeki kitaplardan, dergilerden, mecmualardan, CD’lerden, kasetler, plaklar vb. son derece faydalandığımız bilgi hazineleridir. Bunlar olmazsa kütüphaneler ne işe yarar ?
Şimdilerde kütüphanelerimizde bilgisayar ortamı da var Bir çoğunda geniş okuma salonları ve konferans salonları da vardır. Ayrıca okuyuculara yardımcı olmak için fotokopi ve tarama makinaları da bulunmaktadır.
Bu hizmetler hiç de yabana atılamaz. Her yıl yapılan Seyrânî Sempozyumlarının Develi kültürüne hizmetleri hiç unutulamaz! Gerek Develi dışında, gerekse Develi merkezinde eli kalem tutan şair ve yazarlarımız mevcuttur. Belki çoğumuzun farkına varmadığı bir gerçek var. Develi Belediyesinin 25’in üzerinde yayınladığı eserler, yazarlarımızın hazırladığı köy monografileri ve Develi için çok şeyler katacağına inandığımız Seyrânî Kampüsü…1000’i bulan öğrenci kapasitesiyle…
Kabul edelim ki öğrencinin eğitim alanı sadece sınıflar değildir. Sosyal tesisler, yanında gerekli yurtlar ve evler yanında en önemlisi bilgi edineceği kütüphanelere de ihtiyaç vardır. Kampüs içerisindeki Kütüphanede kitap dergi ve mecmuaların artması ve hele buradaki okuyucu sayısının çokluğu son derece sevindiricidir. İşte bu bilgi aktarımında Develi İlçe Kütüphanesi’nin de bir rolü olmalıdır Özellikle yerel kültür araştırmacıları için özel bir yerin bulunması olmazsa olmazlardandır. Bunlar bilinen birer gerçeklerdir. Ama bir kütüphane için en önemli iki kısım dikkat çeker:Biri Arşiv Bölümü, ikincisi çok amaçlı Okuma Salonudur.
Peki Develi İlçe Kütüphanesi bu konuda, yani bir üniversite beldesi adayı Develi için yeterli midir? Bir çok hizmet binaları yapılırken Develi’ye yakışır bir kütüphane binası yapılamaz mı? Başlığımı tekrarlıyorum: Develi İyi Bir Kütüphaneyi Hak etmiyor mu?
Konuya devam etmek istiyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi 02.01.2020

Share
2.942 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...