logo

DEVELİ’YE ARTIK BİR MÜZE GEREKLİDİR

Develi her bakımdan gelişen mahallemizdir. Derin tarihi münasebetiyle bir çok maddi ve manevi değerleri mevcuttur. Fakat ne acıdır ki bu değerlerimizi ve kültür unsurlarımızı koruyamamıştır. Tıpkı Yukarı Develi mezarlıklarında bulunan, Kadı Selçuklular, Kadı Burhaneddin ve Dulkadirli gibi beylikler, Osmanlılar zamanından kalan, daha yakın bir zamana kadar ayakta olan özellikle Osmanlı dönemi mezartaşları bugün çoğu yıkılmış evlerin yapı taşı ,kapı ile pencere süveleri olmuşlardır. Hasılı korunamamıştır.
Özellikle 19.Asrın başlarında yapılmaya başlayan evlerin mutlaka bir ,”Maşallah” rozeti içerisinde gösteren yapılış kitabeleri vardı. Gel gör ki bugün böyle çoğu sanatlı kitabeler de sayılıdır. Hele sanatlı Aygösten / Reşadiye çörtenleri ve tavan süslemeleri bugün parmakla gösterilecek kadar sayılıdır. Bu göz nuru ,el emeği sanat eserleri ne acıdır ki Ürgüp pazarlarında çok ucuz fiyatlara satılmıştır! Çoğu da hırsızlar tarafından o güzelim kapı tokmakları geceleri veya ev sahiplerinin evlerinde bulunmadığı zamanlar sökülüp dilim varmıyor ama bir şişe şarap parasına satıldığını yakinen biliyorum. Bir gün fotoğraflarını çektiğim sanatlı kapı tokmaklarının ve çörtenlerin, aynı akşam tamamının bir hain el tarafından söküldüğünü ve yok edildiğini görenlerdenim!
Develi ‘de Selçuklular zamanında 1267’de para basıldığını kaç kişi bilir? Elbiz yolunda ki Roma Hamamından kaç kişinin haberi vardır. Daha Hititlerden kalan kültür değerlerinin Sultan Salığı’ndaki kalıntılardan hiçbir bilgi bulunmaktadır. Hatta ne Bizans dönemi ve ne de Ermeni kültüründen kalan izler hala inceleyicilerini beklemektedir.
Orta Anadolu kadınların zengin elbiselerinin yıllardır dillerde name olan Zile kadınlarının giyindiği kaftan ve bindallılardan bugün köyde Allah için bir tane bulamazsınız. Hangisini sayalım. Bundan yıllar önce bir sanat tarihçisi hocamız,”Anadolu Kadın Başlıkları” adlı çalışmasına malzeme bulmak için
Bir alan çalışmasına çıkmış, Kültür Bakanlığımızın yönlendirmesiyle bizi bulmuş bu konuda yardım istemişti. Hocamıza elimizden gelen yardımı ve ilgiyi göstermiş ve Zile’den ancak dört evden bulabildiğimiz eşyalarla ancak bir tam başlık çıkarabilmiştik. Allahtan bu başlıklar da yayınlanmış ve kültür tarihimize kazandırılmıştır.
Bir zamanlar Develi’nin bir çok evini yağlı boya tablolar süslerdi.Bir zamanlar Develi Lisesi’nin duvarını süsleyen Mustafa Gür’ün yaptığı yağlıboya Âşık Seyrânî taplosu sayemizde yeniden elde edilmiş ve şimdilerde Kültür Merkezi’nin duvarında yerini almıştır.Yıkılmakta olan bir evden yine yağlıboya bir Atatürk resminin fotoğrafı çekmiş ve değişik dergilerde kullanılmıştır.Bugün Develi evlerinde böyle kıymetli tablolar vardı.
Fakat şimdilerde Develi evleri böyle sanat eserlerinden mahrumdur,maalesef.
Bu sıkıntıların çaresi, yöre müzelerinin açılmasıdır!
Bu sütunlarda gerek merhum Ahmet Gürlek ,gerek ben iki üç yazı yazarak Develi’ye bir müze gerekliliğini belirtmiş ve her her nedense ilgililerden bir ses çıkmamıştı.Develi Belediyesi “Ahmet Gürlek Kütüphanesi” ni kurunca sıra m”Develi Müzesi” ne gelmiştir diye sevinmiştim.Fakat gözlemim o dur ki belediyemiz bu işe soğuk bakmaktadır.Aslında müze konusu ,Belediye midir?,yoksa Kaymakamlıktır mı bilemiyorum .Ancak vakit kaybetmeden müzenin açılması gerekmektedir vesselam.
Bir öneri olması bakımından mekan olması bakımından “Eski Saray Meydanı’ndaki “Seyrânî Hamamı”dır. Hem bu eser restore edilmiş olur ve hem de çevre düzenlemesiyle müzeye geniş bir alan kazandırılmış olur ki böyle milli değerlerimiz bir araya toplanarak ,yöremize ait kültürel değerlerimiz korunmuş ,tarihe böylece bir de not düşülmüş olur.
İşi uzatmanın anlamı yok.Develi kültür yokluğuna düşmeden ,bir arkeoloji ve etnoğrafya müzesinin zamanı gelmedi mi.Gelişmelri dikkatle takipte olacağız.
Çağdaş Develi Gaz. 14.12.2017

 

Share
1.217 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Portre Tevfik Yüksel Suyolcu ve Ailesi

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  1934 yılında Develi'de doğdu. Babası Öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Mısırlılardan Şerife Suyolcu'dur. İlk ve orta öğrenimini Develi'de tamamladı. Kayseri Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1957 yılında askere gitmeden önce Develi Dumlupınar İlkokulu'nda iki yıl öğretmen vekilliği yaptı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde yükseköğrenimini tamamladı. Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nde çalışma hayatına atıldı. Aynı kurumda uzun yıllar Satış Organizasyon Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 1964 yılında Mısırlılar ailesinin kızı F...
 • DÜNYA KEKEMELİK GÜNÜ

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Kekemelik, en genel anlamıyla konuşmanın akıcılığında, ritminde, vurgularında, tizliğinde ve ses birimlerinin çıkarılmasında ortaya çıkan bir bozukluktur. Kekemelik insanın içyapısını, özgüvenini, hayata bakışını, kendisine saygısını ve diğer insanlarla iletişimini etkileyen çok önemli bir olaydır. Diğer bir ifadeyle kekemelik, bireyin konuşmasının akıcılık ve zamanlama yönünden yaşına uygun olmayan bir biçimde bozulmasıdır. Kekemelik bilimsel çalışmalara göre dünyanın bütün kültürlerinde var olan bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik üzerine çok...
 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-2

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Geçici Sevk ve İskân Kanunu Ermeni milliyetçiliğinin önemli propaganda unsurlarından biri olan okullarda, muallimler gerek derslerde yaptıkları sözlü anlatımlar gerekse kullandıkları ders kitapları ve araç-gereçleri vasıtasıyla, genç zihinleri biçimlendirmeye ve talebeleri milliyetçi hareketlerin öncüleri yapmaya büyük çaba sarf etmişlerdir. Ermeni komitacıları 1892 yılında Ermenileri isyana yönlendirme amacıyla yurt dışında bastırdıkları bildirileri Samsun, Merzifon, Yozgat ve Kayseri'de dağıtıp astılar. Bu gelişmeler üzerine Hükûmet gerekli...
 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...