logo

DEVELİ’YE ARTIK BİR MÜZE GEREKLİDİR

Develi her bakımdan gelişen mahallemizdir. Derin tarihi münasebetiyle bir çok maddi ve manevi değerleri mevcuttur. Fakat ne acıdır ki bu değerlerimizi ve kültür unsurlarımızı koruyamamıştır. Tıpkı Yukarı Develi mezarlıklarında bulunan, Kadı Selçuklular, Kadı Burhaneddin ve Dulkadirli gibi beylikler, Osmanlılar zamanından kalan, daha yakın bir zamana kadar ayakta olan özellikle Osmanlı dönemi mezartaşları bugün çoğu yıkılmış evlerin yapı taşı ,kapı ile pencere süveleri olmuşlardır. Hasılı korunamamıştır.
Özellikle 19.Asrın başlarında yapılmaya başlayan evlerin mutlaka bir ,”Maşallah” rozeti içerisinde gösteren yapılış kitabeleri vardı. Gel gör ki bugün böyle çoğu sanatlı kitabeler de sayılıdır. Hele sanatlı Aygösten / Reşadiye çörtenleri ve tavan süslemeleri bugün parmakla gösterilecek kadar sayılıdır. Bu göz nuru ,el emeği sanat eserleri ne acıdır ki Ürgüp pazarlarında çok ucuz fiyatlara satılmıştır! Çoğu da hırsızlar tarafından o güzelim kapı tokmakları geceleri veya ev sahiplerinin evlerinde bulunmadığı zamanlar sökülüp dilim varmıyor ama bir şişe şarap parasına satıldığını yakinen biliyorum. Bir gün fotoğraflarını çektiğim sanatlı kapı tokmaklarının ve çörtenlerin, aynı akşam tamamının bir hain el tarafından söküldüğünü ve yok edildiğini görenlerdenim!
Develi ‘de Selçuklular zamanında 1267’de para basıldığını kaç kişi bilir? Elbiz yolunda ki Roma Hamamından kaç kişinin haberi vardır. Daha Hititlerden kalan kültür değerlerinin Sultan Salığı’ndaki kalıntılardan hiçbir bilgi bulunmaktadır. Hatta ne Bizans dönemi ve ne de Ermeni kültüründen kalan izler hala inceleyicilerini beklemektedir.
Orta Anadolu kadınların zengin elbiselerinin yıllardır dillerde name olan Zile kadınlarının giyindiği kaftan ve bindallılardan bugün köyde Allah için bir tane bulamazsınız. Hangisini sayalım. Bundan yıllar önce bir sanat tarihçisi hocamız,”Anadolu Kadın Başlıkları” adlı çalışmasına malzeme bulmak için
Bir alan çalışmasına çıkmış, Kültür Bakanlığımızın yönlendirmesiyle bizi bulmuş bu konuda yardım istemişti. Hocamıza elimizden gelen yardımı ve ilgiyi göstermiş ve Zile’den ancak dört evden bulabildiğimiz eşyalarla ancak bir tam başlık çıkarabilmiştik. Allahtan bu başlıklar da yayınlanmış ve kültür tarihimize kazandırılmıştır.
Bir zamanlar Develi’nin bir çok evini yağlı boya tablolar süslerdi.Bir zamanlar Develi Lisesi’nin duvarını süsleyen Mustafa Gür’ün yaptığı yağlıboya Âşık Seyrânî taplosu sayemizde yeniden elde edilmiş ve şimdilerde Kültür Merkezi’nin duvarında yerini almıştır.Yıkılmakta olan bir evden yine yağlıboya bir Atatürk resminin fotoğrafı çekmiş ve değişik dergilerde kullanılmıştır.Bugün Develi evlerinde böyle kıymetli tablolar vardı.
Fakat şimdilerde Develi evleri böyle sanat eserlerinden mahrumdur,maalesef.
Bu sıkıntıların çaresi, yöre müzelerinin açılmasıdır!
Bu sütunlarda gerek merhum Ahmet Gürlek ,gerek ben iki üç yazı yazarak Develi’ye bir müze gerekliliğini belirtmiş ve her her nedense ilgililerden bir ses çıkmamıştı.Develi Belediyesi “Ahmet Gürlek Kütüphanesi” ni kurunca sıra m”Develi Müzesi” ne gelmiştir diye sevinmiştim.Fakat gözlemim o dur ki belediyemiz bu işe soğuk bakmaktadır.Aslında müze konusu ,Belediye midir?,yoksa Kaymakamlıktır mı bilemiyorum .Ancak vakit kaybetmeden müzenin açılması gerekmektedir vesselam.
Bir öneri olması bakımından mekan olması bakımından “Eski Saray Meydanı’ndaki “Seyrânî Hamamı”dır. Hem bu eser restore edilmiş olur ve hem de çevre düzenlemesiyle müzeye geniş bir alan kazandırılmış olur ki böyle milli değerlerimiz bir araya toplanarak ,yöremize ait kültürel değerlerimiz korunmuş ,tarihe böylece bir de not düşülmüş olur.
İşi uzatmanın anlamı yok.Develi kültür yokluğuna düşmeden ,bir arkeoloji ve etnoğrafya müzesinin zamanı gelmedi mi.Gelişmelri dikkatle takipte olacağız.
Çağdaş Develi Gaz. 14.12.2017

 

Share
999 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...