logo

DEVELİ’YE ARTIK BİR MÜZE GEREKLİDİR

Develi her bakımdan gelişen mahallemizdir. Derin tarihi münasebetiyle bir çok maddi ve manevi değerleri mevcuttur. Fakat ne acıdır ki bu değerlerimizi ve kültür unsurlarımızı koruyamamıştır. Tıpkı Yukarı Develi mezarlıklarında bulunan, Kadı Selçuklular, Kadı Burhaneddin ve Dulkadirli gibi beylikler, Osmanlılar zamanından kalan, daha yakın bir zamana kadar ayakta olan özellikle Osmanlı dönemi mezartaşları bugün çoğu yıkılmış evlerin yapı taşı ,kapı ile pencere süveleri olmuşlardır. Hasılı korunamamıştır.
Özellikle 19.Asrın başlarında yapılmaya başlayan evlerin mutlaka bir ,”Maşallah” rozeti içerisinde gösteren yapılış kitabeleri vardı. Gel gör ki bugün böyle çoğu sanatlı kitabeler de sayılıdır. Hele sanatlı Aygösten / Reşadiye çörtenleri ve tavan süslemeleri bugün parmakla gösterilecek kadar sayılıdır. Bu göz nuru ,el emeği sanat eserleri ne acıdır ki Ürgüp pazarlarında çok ucuz fiyatlara satılmıştır! Çoğu da hırsızlar tarafından o güzelim kapı tokmakları geceleri veya ev sahiplerinin evlerinde bulunmadığı zamanlar sökülüp dilim varmıyor ama bir şişe şarap parasına satıldığını yakinen biliyorum. Bir gün fotoğraflarını çektiğim sanatlı kapı tokmaklarının ve çörtenlerin, aynı akşam tamamının bir hain el tarafından söküldüğünü ve yok edildiğini görenlerdenim!
Develi ‘de Selçuklular zamanında 1267’de para basıldığını kaç kişi bilir? Elbiz yolunda ki Roma Hamamından kaç kişinin haberi vardır. Daha Hititlerden kalan kültür değerlerinin Sultan Salığı’ndaki kalıntılardan hiçbir bilgi bulunmaktadır. Hatta ne Bizans dönemi ve ne de Ermeni kültüründen kalan izler hala inceleyicilerini beklemektedir.
Orta Anadolu kadınların zengin elbiselerinin yıllardır dillerde name olan Zile kadınlarının giyindiği kaftan ve bindallılardan bugün köyde Allah için bir tane bulamazsınız. Hangisini sayalım. Bundan yıllar önce bir sanat tarihçisi hocamız,”Anadolu Kadın Başlıkları” adlı çalışmasına malzeme bulmak için
Bir alan çalışmasına çıkmış, Kültür Bakanlığımızın yönlendirmesiyle bizi bulmuş bu konuda yardım istemişti. Hocamıza elimizden gelen yardımı ve ilgiyi göstermiş ve Zile’den ancak dört evden bulabildiğimiz eşyalarla ancak bir tam başlık çıkarabilmiştik. Allahtan bu başlıklar da yayınlanmış ve kültür tarihimize kazandırılmıştır.
Bir zamanlar Develi’nin bir çok evini yağlı boya tablolar süslerdi.Bir zamanlar Develi Lisesi’nin duvarını süsleyen Mustafa Gür’ün yaptığı yağlıboya Âşık Seyrânî taplosu sayemizde yeniden elde edilmiş ve şimdilerde Kültür Merkezi’nin duvarında yerini almıştır.Yıkılmakta olan bir evden yine yağlıboya bir Atatürk resminin fotoğrafı çekmiş ve değişik dergilerde kullanılmıştır.Bugün Develi evlerinde böyle kıymetli tablolar vardı.
Fakat şimdilerde Develi evleri böyle sanat eserlerinden mahrumdur,maalesef.
Bu sıkıntıların çaresi, yöre müzelerinin açılmasıdır!
Bu sütunlarda gerek merhum Ahmet Gürlek ,gerek ben iki üç yazı yazarak Develi’ye bir müze gerekliliğini belirtmiş ve her her nedense ilgililerden bir ses çıkmamıştı.Develi Belediyesi “Ahmet Gürlek Kütüphanesi” ni kurunca sıra m”Develi Müzesi” ne gelmiştir diye sevinmiştim.Fakat gözlemim o dur ki belediyemiz bu işe soğuk bakmaktadır.Aslında müze konusu ,Belediye midir?,yoksa Kaymakamlıktır mı bilemiyorum .Ancak vakit kaybetmeden müzenin açılması gerekmektedir vesselam.
Bir öneri olması bakımından mekan olması bakımından “Eski Saray Meydanı’ndaki “Seyrânî Hamamı”dır. Hem bu eser restore edilmiş olur ve hem de çevre düzenlemesiyle müzeye geniş bir alan kazandırılmış olur ki böyle milli değerlerimiz bir araya toplanarak ,yöremize ait kültürel değerlerimiz korunmuş ,tarihe böylece bir de not düşülmüş olur.
İşi uzatmanın anlamı yok.Develi kültür yokluğuna düşmeden ,bir arkeoloji ve etnoğrafya müzesinin zamanı gelmedi mi.Gelişmelri dikkatle takipte olacağız.
Çağdaş Develi Gaz. 14.12.2017

 

Share
1.175 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SEYRANİ’NİN DÜŞÜNCE DÜNYASI

  29 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Kültür Yayınları Edebiyat dizisinin 172. kitabı olarak Nisan 2021'de yayınlandı. Kitabın ilk sayfalarında yazarlarımız Muammer Yılmaz ve Kadir Özdamarlar'ın özgeçmişlerine ve yayınlanan kitaplarına yer verilmiş. Değerli Kadir ağabeyime kitabını gönderdiği için teşekkür ederim. Seyrani ile ilgili çok kitap okudum ama bu kitap Seyrani'yi tanıyıp anlamaya çalışan okurlar için çok güzel bir çalışma olmuş. Yazarlarımızı kutlarım. Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç'ın “takdim” yazısı ile kitap deva...
 • DÜNYA ARKADAŞLIK GÜNÜ

  29 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  “Dünya Arkadaşlık Günü”, belki bir çoğumuzun yeni bildiği bir gündür. Her sene arkadaşlık ve dostluk adında kutlanan özel gün, dünyadaki dostluğu ve arkadaşlığı kutlamak için ayrılan bir gündür. Bazı ülkelerde uzunca zamandır kutlanırken, “Dünya Arkadaşlık Günü”, 2011 yılından beri diğer birçok ülkede de kutlanmaya başlanmıştır. “Dünya Arkadaşlık Günü” ya da “Dünya Dostluk Günü” ilk defa 30 Temmuz 1958 tarihinde önerilmiştir. Bunun sebebi Güney Amerika ülkelerinde özellikle Paraguay'da uzun zamandır yapıldığı gözlemlenmiştir. Birleşmiş Milletl...
 • Çocukluğumda Develi’de Kurban Bayramları

  23 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  Bir başkaydı çocukluğumuzun bayramları. Gurbetten akın akın insanlar gelirdi, özlem vardı, hasret vardı, arkadaşlık, dostluk vardı. Yıllardır ayrı kalanlar buluşur, hatıralar canlanır, özlemler biterdi. Mesafeler kısaldı özlem ve hasret azaldı. Her Kurban Bayramında Develi'ye giderdik. O zamanlar annem ve babam hayattaydı. Kurbanı Develi'de kesmek adet olmuştu. En az yirminin üzerinde çoluk çocuk düğüncü usulü kadınlar bir odada, erkekler bir odada haremlik selamlık kalırdık evimizde. Buna rağmen odalara sığmaz akrabalarda yatıya giderdik. ...
 • DÜNYA HAMAK GÜNÜ

  23 Temmuz 2021 Köşe Yazarları

  Dünyada kutlanan ilginç günlerden bir tanesi de “Hamak Günüdür”. Hamak, iki ağaç ya da ahşap direk arasına iki ucundan asılarak kurulan, içinde uzanıp sallanarak keyif amaçlı yatılan, ağdan ya da bezden yapılmış bir tür salıncak yataktır. Ayrıca gemilerde personelin yatması için kullanılan, kalın brandadan yapılan asma yataktır. Şöyle düşünelim. Temmuz ayı ortası, güneş yakıyor, gölgede ve serin bir yerde hamakta dinlenmeyi düşünelim. Hamak Günü tam olarak bunların keyfini çıkarmayı amaçlamaktadır. Hamağınız kumaş, halat ya da örgüden yapılmış...