logo

DEVELİNİN TURİZM POTANSİYELİ

Develimizin tanıtımı için üzerimize düşen görevi yapıyor muyuz? Bu sadece devletin ve yerel yönetimlerin görevi mi? Elbette hayır. Bu konuda yüreğinde Develi Sevdası olan herkes; kanaat önderleri, STK’lar katkıda bulunmalıdır.
1.Uluslar Arası Develi – Aşık Seyrani Türk Kültürü Kongresi, Develi Bildirileri kitabının önsözünde: Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ın ifade ettiği gibi.
“Her kültür bir kimliktir. Milletçe sahip olduğumuz maddi ve manevi değerlerin hepsi kültürümüzü belirler. Birey olarak bu kimlik, kısaca aidiyettir.” Bu kitapların yayınlanması herkese ulaşması anlamına gelmiyor. Bu nedenle yayınlanan yazıların okuyucuya ulaşması ve Develimizin tanıtımı için bu yazı kaleme alınmıştır. Ülke içinde ve dışında yüzün üzerinde akademisyen bu kongreye katılarak tebliğlerini sunmuştur. Kitabın editörü Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Özkan Hocama ve Develi Belediyesi Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürlüğü’ne ve tüm emeği geçenlere Develi Halkı adına, bir Seyrani aşığı olarak minnettarım.
Kitaptan önemli bulduğum Develimizin tanıtımı ile ilgili konuları zaman zaman değerli “Çağdaş Develi Gazetesi” okuyucularıyla paylaşarak “çorbada benim de bir tuzum olsun” düşüncesiyle yayınlayacağım.
Selçuklunun Diyarı Develi:
Develimiz, zengin tarih, kültür ve tabiat varlıklarına sahip olan bir bölge olarak önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Tarihi evler, camiler, okullar, medrese, türbe vb. yapılar özellikle Selçuklu dönemini yansıtan dokuyu oluşturmaktadır.
Özellikle tarihi evlerin onarılması ve korunması, ziyarete açılması, turistik işletmelerin de kullanıma sunulması bakımından kayda değer bir üstünlük arz etmektedir. Bilhassa ev pansiyonculuğu kafeterya, restoran ve gençlik merkezleri gibi sosyal faaliyet alanlarının gelişiminde önemlidir. Bununla birlikte ortaya çıkarılmayı, korunmayı ve ziyarete açılmayı bekleyen pek çok tarihi yapı ve mekânlar da değerlendirilmelidir.
Gereme harabelerinin ortaya çıkarılması ve turistik ürüne dönüştürülmesi, Develi’ye ziyaretçi çekmede etkili olacaktır. Öte yandan rekabet avantajı sağlamak isteyen destinasyonlar için marka olmalarını sağlayacak özelliklerin belirlenip, bu özelliklerden yararlanma yoluna gitmeleri önemli bir pazarlama stratejisi olarak görülebilir.
Kültürel değerler açısından bakıldığında Develi’de Âşık Seyrani’nin memleketi olan âşıklık geleneği, ekonomik olmakla birlikte aynı zamanda bir yaşam biçimi olarak yaylacılık ve yörük kültürü, Develi Cıvıklısı örneğinde önemli bir yemek kültürü ve el sanatları olmak üzere çok sayıda kültürel zenginliği barındırmaktadır.
Tabiat varlıkları olarak da Sultan Sazlığı, Zamantı Irmağı, Erciyes Dağı Develi’nin başlıca tabii varlıklarını teşkil etmektedir. Özellikle Erciyes Dağı’nda trekking (dağ yürüyüşü), Zamantı Irmağı’nda rafting, Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda foto safari vb. birçok alternatif turizm türleri geliştirilebilir.
Develi’nin Bir Turizm Destinasyonu Olarak Üstünlükleri:
Yerel halkın misafirperverliği. Zengin tarih, kültür ve tabiat varlıklarına sahip olması. Sosyal aktiviteler için dinlenme ve eğlenme mekânlarının varlığı. Erciyes kış merkezine, Yahyalı ve Kapadokya destinasyonlarına yakınlığı. Kayseri şehir merkezine coğrafi yakınlık ve havalimanına ulaşım kolaylığı. Aşık Seyrani’nin Develi kimliğine katkısı. Geleneksel Aşık Seyrani Şenliklerinin düzenleniyor olması. Yaylacılık ve yörük kültürünün olması. Yöresel el sanatları olması (Halı, kilim, hasır, sepet vb.) Develi’nin cıvıklısı gibi yöresel yemeklere sahip olması. Zile şifalı acı suyun olması. Kolay ulaşabilir bir yer olması. Sultan Sazlığı ve sahip olduğu doğal kaynak değerleri ile bölgeye gelen ziyaretçilerin alternatif turizm fırsatları sunması. Yerel yönetimin turizmin gelişimi konusunda istekliliği olarak, sıralayabiliriz.
Kayseri Üniversitesi Seyrani Kampüsü’ndeki İslami İlimler-Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültelerini ve Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokullarını kısaca eğitim camiasını Develi’nin gelişimine ve kültürüne katkısını da unutmamak gerekir.
Tarihi mekânlar: Ayşepınar Mahallesi Roma Mezarları, Bakırdağı Mahallesi Hitit Kaya Anıtı, Çomaklı Yeraltı Mağaraları, Gereme Harabeleri, Develi Zengibar Kalesi, Develi Lisesi, Devali Türbesi, Everek Cami Kebir, Sivasi Hatun Camii, Seydi Şerif Türbesi, Fraktın Hitit Kaya Anıtı, Gazi Mahallesi Yeraltı ŞehriAygösten Evleri, Elbiz Parkı Roma Havuzu. Çanakkale Şehitleri Anıt Parkı gerekli tanıtımı yapıldığı takdirde Develi’nin turizmine, halkın refahına katkı yapacak destinasyonlar olacaktır.
Kaynak: 1.Uluslar Arası Develi Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi
(1.Kitap- Kenan Güllü. 2018)
(Haftaya Develi’de Turizm Potansiyeli Açısından; Fırsatlar, Zayıflıklar ve Tehditler.)

Çağdaş Develi Gazetesi, 27 Aralık 2019, Sayfa 7

Share
2.983 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • M.Taki Cebeci’den Erciyes ve Özal Şiiri

  26 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Erciyes'in gölgesine sığmayan ecdadın torunlarına armağan, heybetli, esen yeli sert Erciyes üzerine yüzlerce şiirler yazılmıştır. İşte o güzel şiirlerden biride Amcam Emekli Öğretmen M.Taki Cebeci'den armağan. ERCİYES: Müstakbel Develi Vilayetinin Soyadı. NUH'un tufanına boyun eğmemiş Toprağına yadel eli değmemiş Tırmanıp tepene çıkmak isterken Yolda taş kesilmiş gelin ERCİYES. Yazın, kışın eksik olmaz dumanı, Dört mevsim başında beyaz yemeni, TEKİR yaylasında kışın harmanı MART' ta geçit vermez yolun ERCİYES. Halı dokur Hisarcık...
 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...