logo

DEVELİNİN TURİZM POTANSİYELİ

Develimizin tanıtımı için üzerimize düşen görevi yapıyor muyuz? Bu sadece devletin ve yerel yönetimlerin görevi mi? Elbette hayır. Bu konuda yüreğinde Develi Sevdası olan herkes; kanaat önderleri, STK’lar katkıda bulunmalıdır.
1.Uluslar Arası Develi – Aşık Seyrani Türk Kültürü Kongresi, Develi Bildirileri kitabının önsözünde: Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ın ifade ettiği gibi.
“Her kültür bir kimliktir. Milletçe sahip olduğumuz maddi ve manevi değerlerin hepsi kültürümüzü belirler. Birey olarak bu kimlik, kısaca aidiyettir.” Bu kitapların yayınlanması herkese ulaşması anlamına gelmiyor. Bu nedenle yayınlanan yazıların okuyucuya ulaşması ve Develimizin tanıtımı için bu yazı kaleme alınmıştır. Ülke içinde ve dışında yüzün üzerinde akademisyen bu kongreye katılarak tebliğlerini sunmuştur. Kitabın editörü Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Özkan Hocama ve Develi Belediyesi Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürlüğü’ne ve tüm emeği geçenlere Develi Halkı adına, bir Seyrani aşığı olarak minnettarım.
Kitaptan önemli bulduğum Develimizin tanıtımı ile ilgili konuları zaman zaman değerli “Çağdaş Develi Gazetesi” okuyucularıyla paylaşarak “çorbada benim de bir tuzum olsun” düşüncesiyle yayınlayacağım.
Selçuklunun Diyarı Develi:
Develimiz, zengin tarih, kültür ve tabiat varlıklarına sahip olan bir bölge olarak önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Tarihi evler, camiler, okullar, medrese, türbe vb. yapılar özellikle Selçuklu dönemini yansıtan dokuyu oluşturmaktadır.
Özellikle tarihi evlerin onarılması ve korunması, ziyarete açılması, turistik işletmelerin de kullanıma sunulması bakımından kayda değer bir üstünlük arz etmektedir. Bilhassa ev pansiyonculuğu kafeterya, restoran ve gençlik merkezleri gibi sosyal faaliyet alanlarının gelişiminde önemlidir. Bununla birlikte ortaya çıkarılmayı, korunmayı ve ziyarete açılmayı bekleyen pek çok tarihi yapı ve mekânlar da değerlendirilmelidir.
Gereme harabelerinin ortaya çıkarılması ve turistik ürüne dönüştürülmesi, Develi’ye ziyaretçi çekmede etkili olacaktır. Öte yandan rekabet avantajı sağlamak isteyen destinasyonlar için marka olmalarını sağlayacak özelliklerin belirlenip, bu özelliklerden yararlanma yoluna gitmeleri önemli bir pazarlama stratejisi olarak görülebilir.
Kültürel değerler açısından bakıldığında Develi’de Âşık Seyrani’nin memleketi olan âşıklık geleneği, ekonomik olmakla birlikte aynı zamanda bir yaşam biçimi olarak yaylacılık ve yörük kültürü, Develi Cıvıklısı örneğinde önemli bir yemek kültürü ve el sanatları olmak üzere çok sayıda kültürel zenginliği barındırmaktadır.
Tabiat varlıkları olarak da Sultan Sazlığı, Zamantı Irmağı, Erciyes Dağı Develi’nin başlıca tabii varlıklarını teşkil etmektedir. Özellikle Erciyes Dağı’nda trekking (dağ yürüyüşü), Zamantı Irmağı’nda rafting, Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda foto safari vb. birçok alternatif turizm türleri geliştirilebilir.
Develi’nin Bir Turizm Destinasyonu Olarak Üstünlükleri:
Yerel halkın misafirperverliği. Zengin tarih, kültür ve tabiat varlıklarına sahip olması. Sosyal aktiviteler için dinlenme ve eğlenme mekânlarının varlığı. Erciyes kış merkezine, Yahyalı ve Kapadokya destinasyonlarına yakınlığı. Kayseri şehir merkezine coğrafi yakınlık ve havalimanına ulaşım kolaylığı. Aşık Seyrani’nin Develi kimliğine katkısı. Geleneksel Aşık Seyrani Şenliklerinin düzenleniyor olması. Yaylacılık ve yörük kültürünün olması. Yöresel el sanatları olması (Halı, kilim, hasır, sepet vb.) Develi’nin cıvıklısı gibi yöresel yemeklere sahip olması. Zile şifalı acı suyun olması. Kolay ulaşabilir bir yer olması. Sultan Sazlığı ve sahip olduğu doğal kaynak değerleri ile bölgeye gelen ziyaretçilerin alternatif turizm fırsatları sunması. Yerel yönetimin turizmin gelişimi konusunda istekliliği olarak, sıralayabiliriz.
Kayseri Üniversitesi Seyrani Kampüsü’ndeki İslami İlimler-Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültelerini ve Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokullarını kısaca eğitim camiasını Develi’nin gelişimine ve kültürüne katkısını da unutmamak gerekir.
Tarihi mekânlar: Ayşepınar Mahallesi Roma Mezarları, Bakırdağı Mahallesi Hitit Kaya Anıtı, Çomaklı Yeraltı Mağaraları, Gereme Harabeleri, Develi Zengibar Kalesi, Develi Lisesi, Devali Türbesi, Everek Cami Kebir, Sivasi Hatun Camii, Seydi Şerif Türbesi, Fraktın Hitit Kaya Anıtı, Gazi Mahallesi Yeraltı ŞehriAygösten Evleri, Elbiz Parkı Roma Havuzu. Çanakkale Şehitleri Anıt Parkı gerekli tanıtımı yapıldığı takdirde Develi’nin turizmine, halkın refahına katkı yapacak destinasyonlar olacaktır.
Kaynak: 1.Uluslar Arası Develi Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi
(1.Kitap- Kenan Güllü. 2018)
(Haftaya Develi’de Turizm Potansiyeli Açısından; Fırsatlar, Zayıflıklar ve Tehditler.)

Çağdaş Develi Gazetesi, 27 Aralık 2019, Sayfa 7

Share
249 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE BİR HİZMET ERİ : MUSTAFA AKDOĞAN

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  “ Hiçbir sır,sonsuza kadar sır olarak saklı kalmayacaktır.” Bizde aile hatıraları pek yazılmaz. Bu bakımdan çevresine yardımı dokunan ve faydası olan nice aileler vardır ki nerdeyse unutulmuşlar dünyasındadır . Fakat gün gelir, bir vefalı el, hiç hatırda yokken öyle bilgiler erbabının önüne kor ki yazmak kaçınılmaz görür. Gerçek hizmet erlerinden öyleleri vardır ki adamın yok olduğu günlerde ortaya çıkar, hizmetlerini yaparlar ve fakat birden kendileri ortadan kaybolurlar. Bunun çok örnekleri vardır. Alkışlanmayı beklemezler ve görevleri son...
 • Sultan Sazlığı Milli Parkı (Kuş Cenneti)

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Sultan Sazlığı: Kayseri ilimizin 70 km güneyinde, Develi İlçesi'ne 35 Km, Yahyalı İlçesine 24 Km, Yeşilhisar İlçesine 18 Km uzaklıktadır. Denizden seviyesinde ortalama yüksekliği 1074 metredir. Ev sahipliği yaptığı 300 civarında kuş türü ve 400'e yakın bitki türü ile doğayı gözlemlemek isteyenler için adeta bir cennettir. Aralarında turna, flamingo ve dikkuyruğunda olduğu kuşlardan kimi yaşam alanı olarak, kimi durup dinlenmek için, kimi de yavrularını dünyaya getirmek için bu güzel sulak alanı tercih ediyor. Sazlıklar arasında kayıkla gezilebi...
 • DÜNYA MUCİT ÇOCUKLAR GÜNÜ

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Çocukları, çoğunlukla yalnızca oyun oynayan bireyler olarak düşünürüz. Oysa onların dünyası eşsiz bir merak ve sayısız olasılık hesaplarıyla doludur. Onların dünyaya karşı duydukları bitmek bilmez merakları ve heyecanları doğru şekilde yönlendirildiği takdirde, yetişkinlere bile rakip olacak icatlar geliştirebileceklerini görebiliriz. Çünkü şimdiki çocuklar bir harika! Mucit, daha önce hiç kimsenin aklına gelmeyen, bir fikir ortaya koyan veya benzeri olmayan bir ürün meydana getiren yani yeni bir buluş yapan kimsedir. Buluşları doğaları gereği...
 • Dil Öğrenme Teknikleri

  10 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği'nin her ay düzenlediği “ayın konuşmacısı” programında Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim görevlisi ve eğitimci Murat Daoudov'u konuk edildi. Etkinlik, 28 Aralık 2019 tarihinde Kadıköy'de Dernek Merkezi'nde burs desteği alan 200'e yakın bursiyer öğrencilerin, dernek üyelerinin ve Yönetim Kurulu'nun katılımı ile yapıldı. Dernek Başkanı olarak açılış konuşmamda eğitim faaliyetlerinin öğrenciler için önemini vurguladım, zaman ayırıp geldiği için Murat Doaudov Hoca'ya teşekkür ettim. ...