logo

DEVELİNİN TURİZM POTANSİYELİ

Develimizin tanıtımı için üzerimize düşen görevi yapıyor muyuz? Bu sadece devletin ve yerel yönetimlerin görevi mi? Elbette hayır. Bu konuda yüreğinde Develi Sevdası olan herkes; kanaat önderleri, STK’lar katkıda bulunmalıdır.
1.Uluslar Arası Develi – Aşık Seyrani Türk Kültürü Kongresi, Develi Bildirileri kitabının önsözünde: Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ın ifade ettiği gibi.
“Her kültür bir kimliktir. Milletçe sahip olduğumuz maddi ve manevi değerlerin hepsi kültürümüzü belirler. Birey olarak bu kimlik, kısaca aidiyettir.” Bu kitapların yayınlanması herkese ulaşması anlamına gelmiyor. Bu nedenle yayınlanan yazıların okuyucuya ulaşması ve Develimizin tanıtımı için bu yazı kaleme alınmıştır. Ülke içinde ve dışında yüzün üzerinde akademisyen bu kongreye katılarak tebliğlerini sunmuştur. Kitabın editörü Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Özkan Hocama ve Develi Belediyesi Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürlüğü’ne ve tüm emeği geçenlere Develi Halkı adına, bir Seyrani aşığı olarak minnettarım.
Kitaptan önemli bulduğum Develimizin tanıtımı ile ilgili konuları zaman zaman değerli “Çağdaş Develi Gazetesi” okuyucularıyla paylaşarak “çorbada benim de bir tuzum olsun” düşüncesiyle yayınlayacağım.
Selçuklunun Diyarı Develi:
Develimiz, zengin tarih, kültür ve tabiat varlıklarına sahip olan bir bölge olarak önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Tarihi evler, camiler, okullar, medrese, türbe vb. yapılar özellikle Selçuklu dönemini yansıtan dokuyu oluşturmaktadır.
Özellikle tarihi evlerin onarılması ve korunması, ziyarete açılması, turistik işletmelerin de kullanıma sunulması bakımından kayda değer bir üstünlük arz etmektedir. Bilhassa ev pansiyonculuğu kafeterya, restoran ve gençlik merkezleri gibi sosyal faaliyet alanlarının gelişiminde önemlidir. Bununla birlikte ortaya çıkarılmayı, korunmayı ve ziyarete açılmayı bekleyen pek çok tarihi yapı ve mekânlar da değerlendirilmelidir.
Gereme harabelerinin ortaya çıkarılması ve turistik ürüne dönüştürülmesi, Develi’ye ziyaretçi çekmede etkili olacaktır. Öte yandan rekabet avantajı sağlamak isteyen destinasyonlar için marka olmalarını sağlayacak özelliklerin belirlenip, bu özelliklerden yararlanma yoluna gitmeleri önemli bir pazarlama stratejisi olarak görülebilir.
Kültürel değerler açısından bakıldığında Develi’de Âşık Seyrani’nin memleketi olan âşıklık geleneği, ekonomik olmakla birlikte aynı zamanda bir yaşam biçimi olarak yaylacılık ve yörük kültürü, Develi Cıvıklısı örneğinde önemli bir yemek kültürü ve el sanatları olmak üzere çok sayıda kültürel zenginliği barındırmaktadır.
Tabiat varlıkları olarak da Sultan Sazlığı, Zamantı Irmağı, Erciyes Dağı Develi’nin başlıca tabii varlıklarını teşkil etmektedir. Özellikle Erciyes Dağı’nda trekking (dağ yürüyüşü), Zamantı Irmağı’nda rafting, Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda foto safari vb. birçok alternatif turizm türleri geliştirilebilir.
Develi’nin Bir Turizm Destinasyonu Olarak Üstünlükleri:
Yerel halkın misafirperverliği. Zengin tarih, kültür ve tabiat varlıklarına sahip olması. Sosyal aktiviteler için dinlenme ve eğlenme mekânlarının varlığı. Erciyes kış merkezine, Yahyalı ve Kapadokya destinasyonlarına yakınlığı. Kayseri şehir merkezine coğrafi yakınlık ve havalimanına ulaşım kolaylığı. Aşık Seyrani’nin Develi kimliğine katkısı. Geleneksel Aşık Seyrani Şenliklerinin düzenleniyor olması. Yaylacılık ve yörük kültürünün olması. Yöresel el sanatları olması (Halı, kilim, hasır, sepet vb.) Develi’nin cıvıklısı gibi yöresel yemeklere sahip olması. Zile şifalı acı suyun olması. Kolay ulaşabilir bir yer olması. Sultan Sazlığı ve sahip olduğu doğal kaynak değerleri ile bölgeye gelen ziyaretçilerin alternatif turizm fırsatları sunması. Yerel yönetimin turizmin gelişimi konusunda istekliliği olarak, sıralayabiliriz.
Kayseri Üniversitesi Seyrani Kampüsü’ndeki İslami İlimler-Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültelerini ve Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokullarını kısaca eğitim camiasını Develi’nin gelişimine ve kültürüne katkısını da unutmamak gerekir.
Tarihi mekânlar: Ayşepınar Mahallesi Roma Mezarları, Bakırdağı Mahallesi Hitit Kaya Anıtı, Çomaklı Yeraltı Mağaraları, Gereme Harabeleri, Develi Zengibar Kalesi, Develi Lisesi, Devali Türbesi, Everek Cami Kebir, Sivasi Hatun Camii, Seydi Şerif Türbesi, Fraktın Hitit Kaya Anıtı, Gazi Mahallesi Yeraltı ŞehriAygösten Evleri, Elbiz Parkı Roma Havuzu. Çanakkale Şehitleri Anıt Parkı gerekli tanıtımı yapıldığı takdirde Develi’nin turizmine, halkın refahına katkı yapacak destinasyonlar olacaktır.
Kaynak: 1.Uluslar Arası Develi Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi
(1.Kitap- Kenan Güllü. 2018)
(Haftaya Develi’de Turizm Potansiyeli Açısından; Fırsatlar, Zayıflıklar ve Tehditler.)

Çağdaş Develi Gazetesi, 27 Aralık 2019, Sayfa 7

Share
2.853 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sana Bir Şiirim Var Dr. Yusuf Akça

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Şiir; büyük zekâların rüyalarıdır. Şiir, insanlara bütün hayatı boyunca eşlik eden bir felsefedir. Şiir, bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir. Şiir, mavi bir gökyüzüdür. Şiir, zifiri karanlıkta parlayan bir ışıktır. Şiir, sessiz gecelerin, sessiz çığlığıdır. Değerli, hemşehrim Dr. Yusuf AKÇA Hocamın “Bir dost Arıyorum ve Gül Elması” şiir kitaplarından sonra “sana bir şiirim var” adlı şiir kitabı Kırmızı Yayınevi'nden yayınlandı. Kitabın gelirini Mehmetçik Vakfına bağışlayan hocamı kutluyorum. Aynı zaman da Çağdaş Develi G...
 • “Bisiklet Bir Kültür” Dedik, Katkıları İse Şöyle Oldu…

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Merhaba sevgili okuyucular, uzunca bir aradan sonra tekrar aranızdayım. Bu süre zarfı içerisinde birçok projelerle, birçok oluşumlarla meşguldüm. Yıllar önce kendime hedefler koymuştum. Ölmeden önce yapmak istediğim projeler diye. 4 projem var. 1.cisi tahmin ettiğiniz gibi Bisikletle ilgili :) ...Yalnız bu projenin olgunlaşması uzun zaman aldı. İç Anadolu Bölgesinin bir ilçesinde olduğundan mı, bayan olduğumdan mı, yaşantımdan mı yoksa hepsinden bir parça kaynaklı olduğundan mı nedir beni biraz yıprattığını söyleyebilirim. Daha önce defalar...
 • Pekmez Hikâyeleri (Develi’de Kaynatma)

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Develi'de ilk önce sergilik üzümler yetişir. Sergilikler serilir. Ekim Ayında üzümler olgunlaşınca bağlara girilir. Bağlara girilmesi kaynatmanın habercisidir. İsmail SAMUR Hocam Develi'de anılarda kalan bağ bozumunu pekmez hikâyelerini” kaleme aldı. Bize de bu güzel yazıyı yayınlamak düştü. Bağ Bozumu: Yine bağ bozumu mevsimi geldi memleketimde, şimdi her tarafta kazanlar kaynamakta, altın renkli pekmezler küplere dolmaktadır. Hatırlıyorum, çook küçükken Fenese'deki o zaman bana çook büyük gelen evimizin alt katındaki tandırlı evde(oda), bana...
 • DÜNYA STANDARTLAR GÜNÜ

  26 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Standart kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. (Standart dil, çifte standart, hayat standardı, yaşam standardı gibi). Standart kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiştir. Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin üretim ve tüketim yapılarını yeniden şekillendirmesi ve rekabet ortamı ürünlerde kaliteyi ön plana çıkarılması amacıyla uluslararası standartların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Standart, belli bir tipe göre yapılmış veya ayrılmış, belirli ölçülere, yasaya, kullanıma uygun olan bir ürü...