logo

DEVELİNİN TURİZM POTANSİYELİ

Develimizin tanıtımı için üzerimize düşen görevi yapıyor muyuz? Bu sadece devletin ve yerel yönetimlerin görevi mi? Elbette hayır. Bu konuda yüreğinde Develi Sevdası olan herkes; kanaat önderleri, STK’lar katkıda bulunmalıdır.
1.Uluslar Arası Develi – Aşık Seyrani Türk Kültürü Kongresi, Develi Bildirileri kitabının önsözünde: Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ın ifade ettiği gibi.
“Her kültür bir kimliktir. Milletçe sahip olduğumuz maddi ve manevi değerlerin hepsi kültürümüzü belirler. Birey olarak bu kimlik, kısaca aidiyettir.” Bu kitapların yayınlanması herkese ulaşması anlamına gelmiyor. Bu nedenle yayınlanan yazıların okuyucuya ulaşması ve Develimizin tanıtımı için bu yazı kaleme alınmıştır. Ülke içinde ve dışında yüzün üzerinde akademisyen bu kongreye katılarak tebliğlerini sunmuştur. Kitabın editörü Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Özkan Hocama ve Develi Belediyesi Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürlüğü’ne ve tüm emeği geçenlere Develi Halkı adına, bir Seyrani aşığı olarak minnettarım.
Kitaptan önemli bulduğum Develimizin tanıtımı ile ilgili konuları zaman zaman değerli “Çağdaş Develi Gazetesi” okuyucularıyla paylaşarak “çorbada benim de bir tuzum olsun” düşüncesiyle yayınlayacağım.
Selçuklunun Diyarı Develi:
Develimiz, zengin tarih, kültür ve tabiat varlıklarına sahip olan bir bölge olarak önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Tarihi evler, camiler, okullar, medrese, türbe vb. yapılar özellikle Selçuklu dönemini yansıtan dokuyu oluşturmaktadır.
Özellikle tarihi evlerin onarılması ve korunması, ziyarete açılması, turistik işletmelerin de kullanıma sunulması bakımından kayda değer bir üstünlük arz etmektedir. Bilhassa ev pansiyonculuğu kafeterya, restoran ve gençlik merkezleri gibi sosyal faaliyet alanlarının gelişiminde önemlidir. Bununla birlikte ortaya çıkarılmayı, korunmayı ve ziyarete açılmayı bekleyen pek çok tarihi yapı ve mekânlar da değerlendirilmelidir.
Gereme harabelerinin ortaya çıkarılması ve turistik ürüne dönüştürülmesi, Develi’ye ziyaretçi çekmede etkili olacaktır. Öte yandan rekabet avantajı sağlamak isteyen destinasyonlar için marka olmalarını sağlayacak özelliklerin belirlenip, bu özelliklerden yararlanma yoluna gitmeleri önemli bir pazarlama stratejisi olarak görülebilir.
Kültürel değerler açısından bakıldığında Develi’de Âşık Seyrani’nin memleketi olan âşıklık geleneği, ekonomik olmakla birlikte aynı zamanda bir yaşam biçimi olarak yaylacılık ve yörük kültürü, Develi Cıvıklısı örneğinde önemli bir yemek kültürü ve el sanatları olmak üzere çok sayıda kültürel zenginliği barındırmaktadır.
Tabiat varlıkları olarak da Sultan Sazlığı, Zamantı Irmağı, Erciyes Dağı Develi’nin başlıca tabii varlıklarını teşkil etmektedir. Özellikle Erciyes Dağı’nda trekking (dağ yürüyüşü), Zamantı Irmağı’nda rafting, Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda foto safari vb. birçok alternatif turizm türleri geliştirilebilir.
Develi’nin Bir Turizm Destinasyonu Olarak Üstünlükleri:
Yerel halkın misafirperverliği. Zengin tarih, kültür ve tabiat varlıklarına sahip olması. Sosyal aktiviteler için dinlenme ve eğlenme mekânlarının varlığı. Erciyes kış merkezine, Yahyalı ve Kapadokya destinasyonlarına yakınlığı. Kayseri şehir merkezine coğrafi yakınlık ve havalimanına ulaşım kolaylığı. Aşık Seyrani’nin Develi kimliğine katkısı. Geleneksel Aşık Seyrani Şenliklerinin düzenleniyor olması. Yaylacılık ve yörük kültürünün olması. Yöresel el sanatları olması (Halı, kilim, hasır, sepet vb.) Develi’nin cıvıklısı gibi yöresel yemeklere sahip olması. Zile şifalı acı suyun olması. Kolay ulaşabilir bir yer olması. Sultan Sazlığı ve sahip olduğu doğal kaynak değerleri ile bölgeye gelen ziyaretçilerin alternatif turizm fırsatları sunması. Yerel yönetimin turizmin gelişimi konusunda istekliliği olarak, sıralayabiliriz.
Kayseri Üniversitesi Seyrani Kampüsü’ndeki İslami İlimler-Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültelerini ve Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokullarını kısaca eğitim camiasını Develi’nin gelişimine ve kültürüne katkısını da unutmamak gerekir.
Tarihi mekânlar: Ayşepınar Mahallesi Roma Mezarları, Bakırdağı Mahallesi Hitit Kaya Anıtı, Çomaklı Yeraltı Mağaraları, Gereme Harabeleri, Develi Zengibar Kalesi, Develi Lisesi, Devali Türbesi, Everek Cami Kebir, Sivasi Hatun Camii, Seydi Şerif Türbesi, Fraktın Hitit Kaya Anıtı, Gazi Mahallesi Yeraltı ŞehriAygösten Evleri, Elbiz Parkı Roma Havuzu. Çanakkale Şehitleri Anıt Parkı gerekli tanıtımı yapıldığı takdirde Develi’nin turizmine, halkın refahına katkı yapacak destinasyonlar olacaktır.
Kaynak: 1.Uluslar Arası Develi Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi
(1.Kitap- Kenan Güllü. 2018)
(Haftaya Develi’de Turizm Potansiyeli Açısından; Fırsatlar, Zayıflıklar ve Tehditler.)

Çağdaş Develi Gazetesi, 27 Aralık 2019, Sayfa 7

Share
2.757 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE KEYİF VEREN ALIŞKANLIKLAR : 4 ALKOL ALIŞKANLIĞI

  03 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Alkolun tarihçesi hakkında fazla bilgi sahibi değilim. Ancak kırıntı bilgilerden elde ettiğimiz bazı notlara göre Sümerlilerin alkolü kullandığıdır. Bu da gösteriyor ki zevkin ve işretin olduğu her yerde alkol da var olmuş ve uzun M.Ö. VI Asırlarda kullanılmaya başlanmıştır. Zira höyüklerde çıkarılan büyük ve değişik toprak küpler bunun küçük belgeleridir. Özbekistan’da kavun ve üzüm çok verimlidir ve lezzetlidir. Bu bölgede öyle zannediyorum ki çeşitli zevkleri tadarken şarap içerek zevklerinin doruğuna çıktıkları da bir gerçektir. Cihang...
 • Kayseri ve Develi’nin İlk Hanım Şoförü : Ceyda AVCI

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Ceyda öğretmen Develi'nin saygın Avcı ailesinin dört kız üç erkek evlatlarının dördüncü çocuğudur. İlkokul ve ortaokulu Develi'de bitirdikten sonra, ailesi onu öğretmen olması için Adana Yatılı Kız Öğretmen okuluna gönderir. 1960 yılında buradan mezun olduktan sonra, öğretmen olarak Develi'ye döner. Adana'da beraber okudukları Ayşe Soylu ile ilk görevleri olarak da Soysallı Köyü'nün ilkokuluna tayin edilirler, Ceyda Avcı başöğretmen olarak bu okulda çalışmaya başlar. Bir İlk'in Hikâyesi: İlk dönemde eski okulları köyün içerisindedir. Daha so...
 • Farkındalık -4

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Neden “Bisiklet Kültürünü“ yaymak istediğimizin sebeplerine geliyoruz yavaş yavaş.Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz sorunların çözülmesi için neden “ Bisiklet”i seçtiğimizi anlatacağız. Bisikletin faydalarından bahsederek konuya giriş yapmak istedik.Çünkü daha önce de anlattığımız gibi toplumda eğitim gerilediği için insanlarımızda bilinç düzeyi çok düştü.Dolayısıyla bu işe en baştan başlamamız gerektiğini ve neden bu işe girdiğimizi anlatmamız gerektiğini 5 yıllık mücadelenin sonunda anlamış bulunuyoruz :) 1. Bisiklet Pratiktir, Zama...
 • ULUSLARARASI KOOPERATİFÇİLİK GÜNÜ

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Kooperatifler, demokratik işletme kuruluşlarıdır. Kooperatiflerde temel amaç kâr değil, işbirliği ve dayanışmadır. Birbirlerine meslek, sanat, toplumsal çıkar bağları olan grupların kendi aralarında kurdukları kuruluşlardır. Amaç, verimli çalışmak, ortak ihtiyaçları karşılamak, emek ve elde edilen ürünleri değerlendirmektir. İnsanlar hayatlarının her safhasında birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Birlik, beraberlik ve dayanışma, toplumsal hayatta insanları kuvvetlendirir. İnsanlar bireysel olarak yapamadıkları şeyleri, kooperatifler kurarak ortakla...