logo

Develi’nin Kültür ve Tabiat Varlıkları Prof. Dr. Recep Bozdoğan

28.10.2023 Tarihi’nde derneğimizde “Ayın Konuşmacısı” programında Prof. Dr. Recep Bozdoğan hocamız Develi Belediyesi için özel olarak hazırladığı “Develi’nin Kültür ve Tabiat Varlıkları“ kitabının bir sunumunu yaptı. İlgi ile izlenen konferans katılımcılar ve bursiyer öğrencilerimiz tarafından çok beğenildi. Hocamıza bu harika sunumundan dolayı teşekkür ederiz.
Programı Gençlik Komisyonu Başkanı Ahmet Mert Usta sundu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, vatan için can veren tüm şehitlerimiz ve Filistin’de Gazze’de şehit olan insanlar için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından katılımcılara “hoş geldiniz” diyerek tek tek takdim etti: 26.Dönem Kayseri Milletvekilimiz Sayın Sami Dedeoğlu, Onursal Başkan Av. Osman Deveci, Turan Aksu, Nevzat Nüzhet Çulhaoğlu, Dr. Necdet Çulhaoğlu, Seyit Subay, Mustafa Karaca, Cemal Karakaya, Oğuz Aksu, Doğan Şahin, Nihat Tomu, Çağatay Tomu, Mehmet Kabadayı, Mehmet Beşparmak, Kadriye Sevimay Kılıç, Ramazan Devecioğlu, Mehmet Kabaca ve Hacı Osman Yıldırım katıldılar. Dernek başkanı olarak ben bir açılış konuşması yaparak Hocama ve tüm katılımcılara hoş geldiniz. Dedim.
Daha sonra kürsüye 26.dönem Kayseri milletvekilimiz Sami Dedeoğlu ve Dernek onursal başkanı Av. Osman Deveci gelerek birer selamlama konuşması yaptılar. Sunucu Usta; hocamızın özgeçmişini okuduktan sonra kürsiye davet etti.
Hocamın Sunumundan Notlar:
14. Yüzyılda yaşayan Emir Tacettin Bey’in bir sözüyle başladı. “Develi güzel bir yer, sağlam bir sığınak, mamur bir şehirdir”.
Coğrafi Yapı: Develi Erciyes Dağı ile Develi Dağı arasındaki geniş bir vadinin Develi, Ovası’na açıldığı yerde kuruludur. İki farklı bölgede toprakları olan Develi’nin yüzölçümünün % 85’i İç Anadolu Bölgesi’nde % 15’i ise Akdeniz Bölgesi’ndedir.
Dağlar ve Erciyes Dağı, Ormanlar ve Yaylalar. Anıt Ağaçlar, Mağaralar ve Kaya Oluşumları, Su Kaynakları, Kıpız Kanyonu, Sultan Sazlığı, Gastronomi, Zile Kaftan Entarisi, Zile Bebeği, Aşık Seyrani, Tarihte Develi, Milli Mücadele’de Develi, Kültür Varlıkları, Kültür ve Turizm Rotaları, 1(-2-3-4-5) başlıklı konuları akıcı bir dil ile barkovizyon eşliğinde anlattı.
Kadim Anadolu Şehri Develi’den selamlar. Diyerek konuşmasını sonlandırdı. Bozdoğan hocamıza plaketini Üsküdar kardeş Şehir Belediyesi Meclis Üyesi hemşehrimiz Münevver Yorulmaz Hanım takdim etti. Münevver Hanım’a ve eşi Cenani Bey’e katılımlarından dolayı teşekkür ederiz. Münevver Hanım bursiyerlere bir Boğaz gezisi ve Üsküdar’da ikamet eden ihtiyaç sahibi öğrencilerimize burs ve erzak yardımı yapabilecelerini açıkladı. Bir müjdede yeni yönetim kurulunda görev alacak Oğuz Aksu Beyden geldi. Bursiyelerimize 23 Aralık’ta dernekte yapılacak toplantıda ayakkabı hediye edeceğini açıkladı. Oğuz Bey’e teşekkür ederiz.
Bu ayın bursların tamamını ve ikramları: iş adamı Yönetim Kurulu Üyemiz, iş insanı Seyit Subay ve Dernek Genel Sekreterimiz Av. Mustafa Tırtır karşıladılar.
İkramlar için Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ederim. Yemek duasını bursiyerimiz Ömer Faruk Hazırcı yaptı. Mali sekreterimiz Yusuf Palamut tarafından bursiyerlerimizin bursları dağıtıldı. Program öncesi mezun bursiyer öğrencimiz, Çamlıca Özel Çağlar Okullarında Öğretmen olan Furkan Demir tarafından yeni bursiyerlerimize 4 hafta sürecek Diksiyon-Hitabet-Güzel Konuşma kursu verilmeye başlandı.
2022/2023 dönemi ilk burs dağıtım programı böylece sona erdi. Hocamıza, katılımcılara ve burs veren yönetim kurulu üyelerimize teşekkür ederiz.

Share
178 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SENDE BENDE ÖLECEĞİZ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  “Her nefis ölümü tadacaktır”.(Al-i imran ,185) Bunun istisnası yoktur. Buna rağmen , eskilerin deyimi ile tûl-ü emellerimiz hiç çoktur. Geleceğe dair bitmez tükenmez emellerin peşinde koşarken kimi zaman yaratılış amacımızı unutuyor, ölümü aklımızın ucundan dahi geçirmiyoruz. Hepimiz bilir ve iman ederiz ki, ölüm ve yeniden diriliş haktır. İmtihan için geldiğimiz bu dünyadan ahirete ansızın ölüp gideceğiz. İnansak da inanmasak da Rabbinin huzurunda iyi ya da kötü yaptıklarımızın hesabını vereceğiz. Ya sonsuz bir mükâfata ereceğiz ya da elim ...
 • DÜNYA KIRMIZI ELMA YEME GÜNÜ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Elmanın tarihi, çok eski dönemlere dayanmaktadır. İnsanlık tarihinin erken dönemlerinden beri elma, çeşitli kültürlerde önemli bir yere sahiptir. Eski Türkçede “alma” diye bilinen adının, meyvenin rengi olan “al” (kırmızı)’dan geldiği bilinmektedir. Elmanın ilk olarak Türkiye (Kuzey Anadolu), İran (Güney Kafkaslar), Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya (Kazakistan’ın doğusu) dolaylarında ortaya çıktığı değerlendirilmektedir. Tür bütün dünyaya Orta Asya’dan yayılmıştır. Antik Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar da elmayı önemli ...
 • Kayseri’ de Bir Yıldız Daha Kaydı İdris Demirel Ağabey

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Kayseri'nin ünlü iş adamlarından Kayseri'de iz bırakan İdris Demirel ağabeyim son yolculuğuna uğurlandı. Uzun bir süre rahatsızdı ve tedavi oluyordu. Kayseri aşığı İdris Demirel 82 yaşında ahirete göçtü.28.11.2023 Salı günü saat:14.00 da Kayseri Hulusi Akar Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlığa defnedildi. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Ruhu şad mekânı cennet olsun. Mayıs ayında kitabını imzalayarak bana göndermişti. Okuduktan sonra aradım teşekkür ettim. Mayıs ayında altı ay önce aşağıdaki yazıyı kaleme almışt...
 • DÜNYA ZEYTİN AĞACI GÜNÜ

  24 Kasım 2023 Köşe Yazarları

  Zeytin sofralarımızın ve kahvaltılarımızın vazgeçilmez bir temel ürünüdür. Geleneksel olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunan zeytin ağacı, dünyanın en eski ve en iyi bilinen ağaçlarından birisidir. Hatta dini bir öneme sahiptir. Zeytin Ağacının mahsulünden zeytinyağı, zeytin, olarak faydalanmanın yanı sıra yaprak özü ve çay gibi çeşitli bileşenleri de tüketim ve ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Zeytin yetiştiriciliğinin doğuşu konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte, yaklaşık 6.000 yıl önce Anadolu’da başlamış olduğu söylenebilir....