logo

DEVELİ’NİN ESKİ GAZETELERİ NEREDE ?

Bu sütunlarda Develi basını üzerinde değişik konuları ele almış ve bilgi vermeye çalışmıştık.
Hatta Develi’de ilk özel bir Türk gazetesi olan ve Mustafa Akdoğan ile Osman Nuri Deniz’in 20.02.1954 tarihinde haftalık olarak çıkarmaya başlayıp,48.sayı sonra da kapanan Demokrat Develi adlı gazetenin elimize ulaşan ilk altı sayısının indeksini de vermiştik. Ola ki bir ilgilenen çıkar çıkar diye ve tarihe not düşmek adına…
Bu gazetenin hemen arkasından, dört gün sonra yine haftalık,sahibinin Ferhan İstanbullu,yazı işleri müdürlüğünü Av.İbrahim Mavioğlu’nun çıkardıkları Develi Postası adlı gazetedir.Bu gazete de otuz sayı çıktıktan sonra yayın hayatına son vermiştir.
01.10.1955 günü yayınına başlayan Develi’nin Sesi adlı gazeteyi görüyoruz.Sahibi Yusuf Ziya Aras,Sorumlu müdür:Av.Abdulhalim Aras’tır.Bu gazete de sekiz sayı çıktıktan sonra kapanmıştır.
Dördüncü gazete ise 05.12.1955 yılında yayımına başlayan Yeni Develi adlı gazetedir. Bu gazete pazartesi ve Perşembe günleri yayınlanmıştır.Yukardaki her üç gazete Kayseri matbaalarında basılırken bu gazete Yeni Develi Basımevi’nde basılmıştır.
Sahibi Cemil Yalçın ile Ali Saltık,yazı işleri müdürlüğünü ise gelişen şartlar içerisinde:Av.Cengiz Nayman,Av.Halit Develioğlu daha sonra da tüccardan Orhan Soyata’dır.Elimizdeki CD’ye göre 147 sayı çıktıktan sonra yayın hayatına son vermiştir.
Kayseri merkezi dahil,bağlı diğer yerlere ait ,zaman içerisinde 1960 yılına kadar çıkan gazete ve dergiler hakkında derli toplu bilgi veren tek eser değerli araştırmacı Ali Rıza Önder’in çıkardığı Kayseri Basın Tarihi,1910 – 1960, Ankara 1 972’dir.
Bu bilgilerin biraz daha genişi bu kitaptan alınmıştır.Bu gazetelerimiz bize bazı değişik konularda bilgi vermektedir.Bir kere bu gazeteleri çıkaranlar Develi’yi aydınlatan insanlardır. Ya burada değişik konularda yazı yazan Develi’nin yüz akları olan öğretmen,avukat,esnaf vb. yazarlarımız.İşte 1955 yılının siyasi atmosferinin toz duman olduğu günlerde bir gazetede M.Z.O .imzalı birinin yazdığı şu rubaiye bir bakınız:
Vakti zamanında bir parti vardı
Adına “millet” mi derlerdi,neydi
Merhum olacağı belliydi,çünki
Hem sarhoş,hem de softa bir şeydi
Önder bu bilgileri kendisiyle Develi’de görüştüğümüz bir zamanda Ankara’da bulunan Milli Kütüphane’deki gazete koleksiyonlarından faydalandığını belirtmişti.
Bir vesile ile Develi’nin ilk yazarları üzerinde çalışırken aklıma bu gazete koleksiyonları gelmişti. İlk özel gazeteyi çıkaran Mustafa Akdoğan’ın oğlu dost İnş.Müh.Erdal Akdoğan’a müracaat ettik. O Ankara’dadır.Konuyu açtık. Kısa zaman sonra kırk sekiz sayı çıkan “Demokrat Develi” adlı gazetenin ancak altı sayısının CD’si gelmişti.Peki kırk iki sayı nerede ? Demek ki birileri kendine layık gördü. Bu olur mu?.Evet bu olur!Zira biz ödünç verip te alamadığımız kitapları istediğimizde:Biz vermiştik,cevabını çok aldık!
Ali Rıza Önder çok dikkatli bir araştırmacı idi.Bu gazete koleksiyonlarını dikkatlice incelemişti ki bu bilgileri vermişti.İşin daha vahimi var.Bu gün Milli Kütüphane’de–ki Türkiye’nin en önemli bir kütüphanesi’dir. İki Develi gazetesi koleksiyonu yoktur. Daha doğrusu kayıptır:Develi Postası ve Develi’nin Sesi gazeteleridir. Bu konuda Avukat ve eski milletvekili Abdulhalim Aras ile de konuşmuştum. Onlarda da çıkardıkları gazetenin bir koleksiyonunun bulunmadığını söylediler.E.Akdoğan birkaç kez aratmasına rağmen bu gazete koleksiyonlarını bulduramadı.İnşallah depoda veya yanlış bir yere konmuştur,dileğini taşıyoruz.Araştırmadan da vaz geçmiş değildir.
Bundan altmış yıl önce Develi’de ne olmuş,ne bitmiş öğreneceğimiz çok önemli yazılı bir belgeden şimdilik mahrumuz.İsteğimiz üzerine Akdoğan babasının çıkardığı gazetenin ilk sayısını renkli çoğaltarak bazı yerlere astırılmıştı.Bunlardan biri de Kayseri Develiler Eğitim,Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’dir.İyi ki Akdoğan,aynı zamanda Cemil Yalçın ağabey’in çıkardığı Yeni Develi Gazetesi’nin 147 sayısının CD’si arşivimizdedir. Bir de bu gazetenin ilk sayısının, Ec.Haluk Yalçın dostumuzun hediye ettiği bir örneği. Bu gazeteyi de çerçeveletip derneğimize asacağız.
Düşünen kafalar bu gazeteleri çıkarıyor ama aydınlanmadan korkan zayıf beyinler ise bunlardan korkuyor. O zaman iş düşünen beyinlere düşüyor.
Develi ve Türk kültürü adına bu basın arşivini zaman zaman okumalıyız.Kıymetlerini bilmeliyiz.İnsanımızın aydınlanması adına bu gayretleri gösteren insanlarımızı da hayırla ve rahmetle anmalıyız. Çağdaş Develi Gazetesi : 07.01.2015

Share
1.204 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...