logo

DEVELİ’NİN ESKİ GAZETELERİ NEREDE ?

Bu sütunlarda Develi basını üzerinde değişik konuları ele almış ve bilgi vermeye çalışmıştık.
Hatta Develi’de ilk özel bir Türk gazetesi olan ve Mustafa Akdoğan ile Osman Nuri Deniz’in 20.02.1954 tarihinde haftalık olarak çıkarmaya başlayıp,48.sayı sonra da kapanan Demokrat Develi adlı gazetenin elimize ulaşan ilk altı sayısının indeksini de vermiştik. Ola ki bir ilgilenen çıkar çıkar diye ve tarihe not düşmek adına…
Bu gazetenin hemen arkasından, dört gün sonra yine haftalık,sahibinin Ferhan İstanbullu,yazı işleri müdürlüğünü Av.İbrahim Mavioğlu’nun çıkardıkları Develi Postası adlı gazetedir.Bu gazete de otuz sayı çıktıktan sonra yayın hayatına son vermiştir.
01.10.1955 günü yayınına başlayan Develi’nin Sesi adlı gazeteyi görüyoruz.Sahibi Yusuf Ziya Aras,Sorumlu müdür:Av.Abdulhalim Aras’tır.Bu gazete de sekiz sayı çıktıktan sonra kapanmıştır.
Dördüncü gazete ise 05.12.1955 yılında yayımına başlayan Yeni Develi adlı gazetedir. Bu gazete pazartesi ve Perşembe günleri yayınlanmıştır.Yukardaki her üç gazete Kayseri matbaalarında basılırken bu gazete Yeni Develi Basımevi’nde basılmıştır.
Sahibi Cemil Yalçın ile Ali Saltık,yazı işleri müdürlüğünü ise gelişen şartlar içerisinde:Av.Cengiz Nayman,Av.Halit Develioğlu daha sonra da tüccardan Orhan Soyata’dır.Elimizdeki CD’ye göre 147 sayı çıktıktan sonra yayın hayatına son vermiştir.
Kayseri merkezi dahil,bağlı diğer yerlere ait ,zaman içerisinde 1960 yılına kadar çıkan gazete ve dergiler hakkında derli toplu bilgi veren tek eser değerli araştırmacı Ali Rıza Önder’in çıkardığı Kayseri Basın Tarihi,1910 – 1960, Ankara 1 972’dir.
Bu bilgilerin biraz daha genişi bu kitaptan alınmıştır.Bu gazetelerimiz bize bazı değişik konularda bilgi vermektedir.Bir kere bu gazeteleri çıkaranlar Develi’yi aydınlatan insanlardır. Ya burada değişik konularda yazı yazan Develi’nin yüz akları olan öğretmen,avukat,esnaf vb. yazarlarımız.İşte 1955 yılının siyasi atmosferinin toz duman olduğu günlerde bir gazetede M.Z.O .imzalı birinin yazdığı şu rubaiye bir bakınız:
Vakti zamanında bir parti vardı
Adına “millet” mi derlerdi,neydi
Merhum olacağı belliydi,çünki
Hem sarhoş,hem de softa bir şeydi
Önder bu bilgileri kendisiyle Develi’de görüştüğümüz bir zamanda Ankara’da bulunan Milli Kütüphane’deki gazete koleksiyonlarından faydalandığını belirtmişti.
Bir vesile ile Develi’nin ilk yazarları üzerinde çalışırken aklıma bu gazete koleksiyonları gelmişti. İlk özel gazeteyi çıkaran Mustafa Akdoğan’ın oğlu dost İnş.Müh.Erdal Akdoğan’a müracaat ettik. O Ankara’dadır.Konuyu açtık. Kısa zaman sonra kırk sekiz sayı çıkan “Demokrat Develi” adlı gazetenin ancak altı sayısının CD’si gelmişti.Peki kırk iki sayı nerede ? Demek ki birileri kendine layık gördü. Bu olur mu?.Evet bu olur!Zira biz ödünç verip te alamadığımız kitapları istediğimizde:Biz vermiştik,cevabını çok aldık!
Ali Rıza Önder çok dikkatli bir araştırmacı idi.Bu gazete koleksiyonlarını dikkatlice incelemişti ki bu bilgileri vermişti.İşin daha vahimi var.Bu gün Milli Kütüphane’de–ki Türkiye’nin en önemli bir kütüphanesi’dir. İki Develi gazetesi koleksiyonu yoktur. Daha doğrusu kayıptır:Develi Postası ve Develi’nin Sesi gazeteleridir. Bu konuda Avukat ve eski milletvekili Abdulhalim Aras ile de konuşmuştum. Onlarda da çıkardıkları gazetenin bir koleksiyonunun bulunmadığını söylediler.E.Akdoğan birkaç kez aratmasına rağmen bu gazete koleksiyonlarını bulduramadı.İnşallah depoda veya yanlış bir yere konmuştur,dileğini taşıyoruz.Araştırmadan da vaz geçmiş değildir.
Bundan altmış yıl önce Develi’de ne olmuş,ne bitmiş öğreneceğimiz çok önemli yazılı bir belgeden şimdilik mahrumuz.İsteğimiz üzerine Akdoğan babasının çıkardığı gazetenin ilk sayısını renkli çoğaltarak bazı yerlere astırılmıştı.Bunlardan biri de Kayseri Develiler Eğitim,Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’dir.İyi ki Akdoğan,aynı zamanda Cemil Yalçın ağabey’in çıkardığı Yeni Develi Gazetesi’nin 147 sayısının CD’si arşivimizdedir. Bir de bu gazetenin ilk sayısının, Ec.Haluk Yalçın dostumuzun hediye ettiği bir örneği. Bu gazeteyi de çerçeveletip derneğimize asacağız.
Düşünen kafalar bu gazeteleri çıkarıyor ama aydınlanmadan korkan zayıf beyinler ise bunlardan korkuyor. O zaman iş düşünen beyinlere düşüyor.
Develi ve Türk kültürü adına bu basın arşivini zaman zaman okumalıyız.Kıymetlerini bilmeliyiz.İnsanımızın aydınlanması adına bu gayretleri gösteren insanlarımızı da hayırla ve rahmetle anmalıyız. Çağdaş Develi Gazetesi : 07.01.2015

Share
1.310 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...