logo

DEVELİ’NİN DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ

Bu başlık bazılarımıza abartılı gelebilir. Ancak ‘şehit’ kelimesi o kadar yaygınlaştı ki davası uğruna ölen kişiler için de artık bu kelime kullanılmaktadır.
Demokrasi kültürümüzün yerleşmesi için pek çok kişi uğraşı vermiştir. 1946 yılından itibaren ise Develi’de cansiperane çalışmalarından dolayı Ahmet Kahyaoğlu ((Kanin Ahmet) (Develi Elektrik İdaresi Müdürü Murat Kahyaoğlu’nun dedesi), Şükrü Papak, Bekir Açıkgöz, Hakkı Çimen, Mehmet Gönenç (Ertuğrul Gönenç’in babası) Osman Nuri Deniz ve babam Mustafa Akdoğan’ı hayırla anmak gerekir. Milletvekili O. N. Deniz’in Ahmet Kahyaoğlu’nun evinde yapılan toplantıları ve kendisinin ne kadar faal olduğunu anlatan bir yazısını okumuştum. Bu listeden Ahmet Amcam ve babam çok erken yaşlarında (40-45) zamanın aşırı baskısına kalpleri yenik düşerek Hakk’ın rahmetine kavuşmuşlar. Yani doğru bildikleri yolda canlarını vermiş oldukları için, babamın 2 Şubat 1955 tarihinde vefatıyla (önümüzdeki hafta seney-i devriyesi) Develi’mizin ortak kültür tarihi olması vesilesiyle bu iki kişi nezdinde Demokrasi uğruna mücadele eden herkesi hayır ve rahmetleanıyorum. Aşağıdaki yazı Orhan Cebeci’nin amcası Taki Cebeci’nin, sanal ortamda okunabilen Develi Gazetesi köşe yazısından alıntıdır. Her ne kadar yazı babam için yazılmış olsa bile ben, benzer şekilde çalışan ve benzer şekilde – erken yaşta hayata gözlerini yuman Ahmet Kahyaoğlu amcamız için de yazıldığını düşünüyorum:
60 yıl önce çıkan gazetede onu çok seven bir arkadaşının Amcam Merhum Öğretmen M. Taki Cebeci;nin ‘Yazık Oldu Akdoğan’a’ başlıklı bir yazı kaleme almış. Üzüntüsünü ve duygularını anlatan gazetedeki o yazısını siz değerli hemşerilerimle paylaşmak istiyor ve vefatının 60. yılında Mustafa Akdoğan amcayı rahmetle anıyorum. ORHAN CEBECİ İşte yazının bağlantı adresi:
http://www.develigazetesi.com/haber/1120-mustafaakdogan-amcanin-anisina
Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan’a Cenabı Allah’tan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Aynı gazetede çıkan, Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi: Değerli arkadaşım Ahmet Akdoğanın babası Demokrat Develi Gazetesinin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğanın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955 çıkan gazeteyle duyurulmuş.
Merhum M. Taksi Cebecinin yazısı
YAZIK OLDU AKDOĞAN’A
Ömrümün henüz baharı diyebileceğimiz bir çağında aramızdan ayrıldı. Ömür Akdoğan’a, Akdoğan da bizlere vefa etmedi. Kendisi için sevgi dolu gönüllerimizi de yedi tane yavrusu gibi yetim bırakıp gitti. Onun için yüreklerimizde saklanan duygular, ölümünün varlığımızı sarıp dağlayan ateşi ile damla damla eriyip gözyaşlarına inkılâp etti. Vakitsiz ölümü ile kapanan tertemiz mazisinin muhasebesine onun hatıralarımızda kalan içli duygulu hüviyetiyle, yüreklerimizi kavuran mateminden başka kaydedecek bir şey bulamıyorum.
Sessiz, mütevazı hatta birazda çekingen diyebileceğimiz mizacının maskelediği çok asil ruhu ile sapasağlam karakterinin kavradığı şahsiyetinde muhitine hürmet ve itimat telkin eden bir hali vardı. Ne samimi, ne vefalı bir insandı yarabbi. Onunla ilkokul çağlarında başlayan aşinalığımız daha sonra çocuklarının hocası olduğum zaman kemalini bulmuştu. Bana hocalığın manevi zevkini en çok tattıran rahmetli Akdoğan olmuştu. Akdoğan, hayatının en büyük zevkini çok zeki olan çocuklarının eğitim ve öğretimiyle yakinen ilgilenmekte bulunurdu. O her zevki her muradı bu çok kabiliyetli çocuklarının parlak ümitler vadeden istikbalinde aramıştı. Ama ne yazık ki ömrü vefa etmedi muradı karnında kaldı.Bütün memleketi arkasından ağlatan Akdoğan lekesiz isminden başka çocuklarına bir tek kuruş miras bırakmadan göçüp gitti. O en büyük mirası cemiyete bıraktı. Her biri bir pırlanta değerinde olan müstesna zekâlı yedi çocuğu.Yıllardan beri pençeleştiği meşum bir hastalığa siperlerinde saklanıp sinsi sinsi fırsat kollayan zalim ecel onu gafil avladı. Kahpece bir gece baskını ile onu teslim aldı. Sabahın erken saatlerinde, kapısının önüne çatılan ocağın yükselen dumanı, ecelin zaferi gibi dalga dalga yayılırken hazin ölüm haberi bir yıldırım süratiyle kasabanın dört başına dağılmıştı.Cenazeye katılan, şimdiye kadar Develi’de misline rastlanmayan kesif kalabalığın umumi hürmet ve muhabbet duyguları ile çelenkleşen tabutunu eller üstünde taşıyarak geçtiğimiz sokaklarda damları dolduran yaşlı anaların hıçkırıkları kafileyi takip ediyor, yaslı bacıların ince, soluk yaşmakları ile kuruladıkları kanlı gözlerinden onun üstüne tanrının rahmeti gibi kanlı yaşlar dökülüyordu. Onu bir demet gül gibi kara toprağın soğuk kucağına terk eden ellerimiz bomboş, böğrümüzde dönerken dudakların ittifak halinde fısıldadığı sıcak nefes onun ruhuna okunan Fatihalardı.
Yazık oldu Akdoğan’a çok yazık oldu.

Share
2.864 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...