logo

DEVELİ’NİN DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ

Bu başlık bazılarımıza abartılı gelebilir. Ancak ‘şehit’ kelimesi o kadar yaygınlaştı ki davası uğruna ölen kişiler için de artık bu kelime kullanılmaktadır.
Demokrasi kültürümüzün yerleşmesi için pek çok kişi uğraşı vermiştir. 1946 yılından itibaren ise Develi’de cansiperane çalışmalarından dolayı Ahmet Kahyaoğlu ((Kanin Ahmet) (Develi Elektrik İdaresi Müdürü Murat Kahyaoğlu’nun dedesi), Şükrü Papak, Bekir Açıkgöz, Hakkı Çimen, Mehmet Gönenç (Ertuğrul Gönenç’in babası) Osman Nuri Deniz ve babam Mustafa Akdoğan’ı hayırla anmak gerekir. Milletvekili O. N. Deniz’in Ahmet Kahyaoğlu’nun evinde yapılan toplantıları ve kendisinin ne kadar faal olduğunu anlatan bir yazısını okumuştum. Bu listeden Ahmet Amcam ve babam çok erken yaşlarında (40-45) zamanın aşırı baskısına kalpleri yenik düşerek Hakk’ın rahmetine kavuşmuşlar. Yani doğru bildikleri yolda canlarını vermiş oldukları için, babamın 2 Şubat 1955 tarihinde vefatıyla (önümüzdeki hafta seney-i devriyesi) Develi’mizin ortak kültür tarihi olması vesilesiyle bu iki kişi nezdinde Demokrasi uğruna mücadele eden herkesi hayır ve rahmetleanıyorum. Aşağıdaki yazı Orhan Cebeci’nin amcası Taki Cebeci’nin, sanal ortamda okunabilen Develi Gazetesi köşe yazısından alıntıdır. Her ne kadar yazı babam için yazılmış olsa bile ben, benzer şekilde çalışan ve benzer şekilde – erken yaşta hayata gözlerini yuman Ahmet Kahyaoğlu amcamız için de yazıldığını düşünüyorum:
60 yıl önce çıkan gazetede onu çok seven bir arkadaşının Amcam Merhum Öğretmen M. Taki Cebeci;nin ‘Yazık Oldu Akdoğan’a’ başlıklı bir yazı kaleme almış. Üzüntüsünü ve duygularını anlatan gazetedeki o yazısını siz değerli hemşerilerimle paylaşmak istiyor ve vefatının 60. yılında Mustafa Akdoğan amcayı rahmetle anıyorum. ORHAN CEBECİ İşte yazının bağlantı adresi:
http://www.develigazetesi.com/haber/1120-mustafaakdogan-amcanin-anisina
Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan’a Cenabı Allah’tan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Aynı gazetede çıkan, Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi: Değerli arkadaşım Ahmet Akdoğanın babası Demokrat Develi Gazetesinin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğanın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955 çıkan gazeteyle duyurulmuş.
Merhum M. Taksi Cebecinin yazısı
YAZIK OLDU AKDOĞAN’A
Ömrümün henüz baharı diyebileceğimiz bir çağında aramızdan ayrıldı. Ömür Akdoğan’a, Akdoğan da bizlere vefa etmedi. Kendisi için sevgi dolu gönüllerimizi de yedi tane yavrusu gibi yetim bırakıp gitti. Onun için yüreklerimizde saklanan duygular, ölümünün varlığımızı sarıp dağlayan ateşi ile damla damla eriyip gözyaşlarına inkılâp etti. Vakitsiz ölümü ile kapanan tertemiz mazisinin muhasebesine onun hatıralarımızda kalan içli duygulu hüviyetiyle, yüreklerimizi kavuran mateminden başka kaydedecek bir şey bulamıyorum.
Sessiz, mütevazı hatta birazda çekingen diyebileceğimiz mizacının maskelediği çok asil ruhu ile sapasağlam karakterinin kavradığı şahsiyetinde muhitine hürmet ve itimat telkin eden bir hali vardı. Ne samimi, ne vefalı bir insandı yarabbi. Onunla ilkokul çağlarında başlayan aşinalığımız daha sonra çocuklarının hocası olduğum zaman kemalini bulmuştu. Bana hocalığın manevi zevkini en çok tattıran rahmetli Akdoğan olmuştu. Akdoğan, hayatının en büyük zevkini çok zeki olan çocuklarının eğitim ve öğretimiyle yakinen ilgilenmekte bulunurdu. O her zevki her muradı bu çok kabiliyetli çocuklarının parlak ümitler vadeden istikbalinde aramıştı. Ama ne yazık ki ömrü vefa etmedi muradı karnında kaldı.Bütün memleketi arkasından ağlatan Akdoğan lekesiz isminden başka çocuklarına bir tek kuruş miras bırakmadan göçüp gitti. O en büyük mirası cemiyete bıraktı. Her biri bir pırlanta değerinde olan müstesna zekâlı yedi çocuğu.Yıllardan beri pençeleştiği meşum bir hastalığa siperlerinde saklanıp sinsi sinsi fırsat kollayan zalim ecel onu gafil avladı. Kahpece bir gece baskını ile onu teslim aldı. Sabahın erken saatlerinde, kapısının önüne çatılan ocağın yükselen dumanı, ecelin zaferi gibi dalga dalga yayılırken hazin ölüm haberi bir yıldırım süratiyle kasabanın dört başına dağılmıştı.Cenazeye katılan, şimdiye kadar Develi’de misline rastlanmayan kesif kalabalığın umumi hürmet ve muhabbet duyguları ile çelenkleşen tabutunu eller üstünde taşıyarak geçtiğimiz sokaklarda damları dolduran yaşlı anaların hıçkırıkları kafileyi takip ediyor, yaslı bacıların ince, soluk yaşmakları ile kuruladıkları kanlı gözlerinden onun üstüne tanrının rahmeti gibi kanlı yaşlar dökülüyordu. Onu bir demet gül gibi kara toprağın soğuk kucağına terk eden ellerimiz bomboş, böğrümüzde dönerken dudakların ittifak halinde fısıldadığı sıcak nefes onun ruhuna okunan Fatihalardı.
Yazık oldu Akdoğan’a çok yazık oldu.

Share
2.942 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...