logo

DEVELİNİN BAĞRINA KOR DÜŞTÜ

Türkiye’nin kalbine Beşiktaş Vodofane Arena önünden 44 ateş savruldu. Ülkemizi hüzne boğan 44 ateşten üç kor Kayseri’ye düştü. Çevik Kuvvet Amiri Kadir Yıldırım (Develi), özel harekatçı polis memurları Yasin İke (Talas), Osman Börklüoğlu (Sarız) dan. Şehitlik en büyük mertebe, çünkü şehitler cennettedir. Öz vatanları uğruna şehadet şerbetinin içtiler. Vatan için canını veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.
Develi’nin bağrına düşen kor ateş, Kabaklı Köyümüzden, gözünü daldan budaktan esirgemeyen bir yiğit, Emniyet Amiri. Mustafa Yıldırım ile Müjgân hanımın biricik evladı. Mesleğine âşık bir polis. Annesi Müjgân Hanım babası Develide Keşişin Havuzunun sahibi Duran Ağa (Kaya).
Kadir Yıldırım kardeşimin eşi Gülümser Hanım Niğde İlinin Bor İlçesinden, 15 Temmuz Niğdeli şehidimiz Asb. Ömer Halisdemir’in toprağından. Gülümser Hanım’ın biri erkek, biri kız, Buğrahan ve Yaren adında iki güzel evlat vermiş şehidimize.
Kadir Yıldırım, 1975 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş. Emniyet mensubu olayı kafasına koymuş. Bolu İli’nin Kıbrısçık İlçesi’nde Emniyet Amiri olarak görev yaptı. Eşinin rahatsızlığı dolayısıyla İstanbul Fatih ilçesinde göreve başladı. Tam teşekküllü bir hastanenin kontrolü altında olması gerekiyordu, hastalığı önemliydi. Fatih Araştırma Büro da Amiri olarak görevine devam etti. B.Çekmece Karakolunda ve Yalova Emniyet Müdürlüğünden, İstanbul Bayrampaşa Çevik Kuvvet’e geldi, müdür yardımcısıydı. Bir ara geçici görevle iki ay Silopi’ye gitti, teröristlerle savaştı. Çok deneyimli vatanına, bayrağına, mesleğine âşık bir vatanseverdi. Vodafone Arenada Beşiktaş Bursaspor maçına asayiş için görevlendirilen Çevik Kuvvet mensuplarının amirlerindendi. Maç olaysız bitmişti. Maç bitiminde satılmış PKK’nın TAK denen kiralık katilleri, vatan hainleri yine ortaya çıktı. Bomba yüklü araçla, canlı bomba ile saldırdılar. Görüntülerde canlı bombanın yaklaştığını fark eden iki polisin şüphelinin üzerine doğru gittikleri görülüyor. Ardından karşı kaldırımdaki polis arkadaşları da durumun ciddiyetini anlayıp terörüsün yanına yaklaşıyorlar. Hain o anda üzerindeki bombayı patlatıyor. Saldırısında yiğit amir ve arkadaşları şehit oluyor. Eli kanlı hainler suçsuz günahsız emniyet görevlilerini ve sivil halkımızdan 44 canımızı hunharca şehit ettiler.
Şehidimiz Kadir Amirle tanışmam Kabaklı Köyü Derneği başkanı Şaban Tosun kardeşimin vasıtasıyla oldu. Bolu Kıbrısçık’ta görev yaptığı zamana rastlıyordu. Eşinin rahatsızlığı dolayısıyla tedavi için İstanbul’a gelmesi gerekiyordu. Kayseri milletvekilimiz Yaşar Karayel ağabeyimin yardımıyla bu ataması yapıldı.
2013 yılında Fatihte görevli iken Develi Otonun sahibi Genç Develiler Derneği Başkanı Mustafa Ötünç ve Kayder Genel Sekreterimiz Yavuz Erendemir ile ziyaretine gittik. Sempatik, güler yüzlü, cana yakın bir insandı. Vatan caddesi Emniyette ve Bayrampaşa Çevik Kuvvete bir hemşehrimiz mi geldi ona havale ederdik. Onlarla ilgilenir, elinden geleni yapardı.15 Temmuz darbe kalkışmasında Bayrampaşa Çevik Kuvvete gelen asker üniforması giymiş hainleri bir odaya kapatarak derdest etmişti.15 Temmuzda İstanbul’daki Emniyetin yazdığı destanda onunda payı vardı.
10 Aralık gecesi telefonu cevap vermiyordu, o zaman benim de içime bir kor düştü. Geceyi huzursuz ve uykusuz geçirdim. Telefonu sabah yine cevap vermedi. Şehit olan 30 kişinin arasında olduğunu öğrendiğimde bu güzel insanı yakinen tanıdığım için yıkıldım. “Ateş düştüğü yeri yakar derler ya.” Ateş Türkiye’ye, kor benim içime düşmüştü.
Akşam Fikirtepe Hasanpaşa da ki baba evine Develi Dernekleri başkanlarımızla taziyeye gittik. Kayseri milletvekilim Sami Dedeoğlu, Develi Belediye Başkanım Mehmet Cabbar, Melikgazi Belediye Başkanım Memduh Büyükkılıç şehidimin babası Mustafa Beyle ile telefonla görüşerek başsağlığı dilediler.
Şehitlerimiz beşi için ilk tören 11 Aralıkta İstanbul’da Vatan Emniyet Müdürlüğünde Cumhurbaşkanımız, Başbakanımızın, Bakanların, Komutanların, Şehit ailelerinin katılımıyla düzenlendi. Bu beş kişiden biri Emniyet Amiri kardeşimizdi.
12 Aralık Pazartesi günü Kadıköy Fikirtepe İhsaniye Camiinde kılınan öğle namazından sonra Edirnekapı Şehitliğinde ahirete yolcu ettik. Cenaze namazına başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, emniyet mensupları ve halk katıldı. Aynı gün akşam Esenlerde Kabaklı Köyü Derneğimizde şehidimiz için okunan dualarla onu uğurladık. Sağlığında mezarında ziyaret ederek “senin kanını yerde bırakmayacağım” diye söz verdiği 15 Temmuz şehidi Asb.Ömer Halisdemir’e cennete komşu oldu. Ruhu şad olsun, ailesine, sevenlerine Mevla sabırlar versin. Onların hikâyesi, Türkiye’nin hikâyesi, bin yıldır süren vatan mücadelesi.

Share
1.181 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...