logo

DEVELİNİN BAĞRINA KOR DÜŞTÜ

Türkiye’nin kalbine Beşiktaş Vodofane Arena önünden 44 ateş savruldu. Ülkemizi hüzne boğan 44 ateşten üç kor Kayseri’ye düştü. Çevik Kuvvet Amiri Kadir Yıldırım (Develi), özel harekatçı polis memurları Yasin İke (Talas), Osman Börklüoğlu (Sarız) dan. Şehitlik en büyük mertebe, çünkü şehitler cennettedir. Öz vatanları uğruna şehadet şerbetinin içtiler. Vatan için canını veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.
Develi’nin bağrına düşen kor ateş, Kabaklı Köyümüzden, gözünü daldan budaktan esirgemeyen bir yiğit, Emniyet Amiri. Mustafa Yıldırım ile Müjgân hanımın biricik evladı. Mesleğine âşık bir polis. Annesi Müjgân Hanım babası Develide Keşişin Havuzunun sahibi Duran Ağa (Kaya).
Kadir Yıldırım kardeşimin eşi Gülümser Hanım Niğde İlinin Bor İlçesinden, 15 Temmuz Niğdeli şehidimiz Asb. Ömer Halisdemir’in toprağından. Gülümser Hanım’ın biri erkek, biri kız, Buğrahan ve Yaren adında iki güzel evlat vermiş şehidimize.
Kadir Yıldırım, 1975 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş. Emniyet mensubu olayı kafasına koymuş. Bolu İli’nin Kıbrısçık İlçesi’nde Emniyet Amiri olarak görev yaptı. Eşinin rahatsızlığı dolayısıyla İstanbul Fatih ilçesinde göreve başladı. Tam teşekküllü bir hastanenin kontrolü altında olması gerekiyordu, hastalığı önemliydi. Fatih Araştırma Büro da Amiri olarak görevine devam etti. B.Çekmece Karakolunda ve Yalova Emniyet Müdürlüğünden, İstanbul Bayrampaşa Çevik Kuvvet’e geldi, müdür yardımcısıydı. Bir ara geçici görevle iki ay Silopi’ye gitti, teröristlerle savaştı. Çok deneyimli vatanına, bayrağına, mesleğine âşık bir vatanseverdi. Vodafone Arenada Beşiktaş Bursaspor maçına asayiş için görevlendirilen Çevik Kuvvet mensuplarının amirlerindendi. Maç olaysız bitmişti. Maç bitiminde satılmış PKK’nın TAK denen kiralık katilleri, vatan hainleri yine ortaya çıktı. Bomba yüklü araçla, canlı bomba ile saldırdılar. Görüntülerde canlı bombanın yaklaştığını fark eden iki polisin şüphelinin üzerine doğru gittikleri görülüyor. Ardından karşı kaldırımdaki polis arkadaşları da durumun ciddiyetini anlayıp terörüsün yanına yaklaşıyorlar. Hain o anda üzerindeki bombayı patlatıyor. Saldırısında yiğit amir ve arkadaşları şehit oluyor. Eli kanlı hainler suçsuz günahsız emniyet görevlilerini ve sivil halkımızdan 44 canımızı hunharca şehit ettiler.
Şehidimiz Kadir Amirle tanışmam Kabaklı Köyü Derneği başkanı Şaban Tosun kardeşimin vasıtasıyla oldu. Bolu Kıbrısçık’ta görev yaptığı zamana rastlıyordu. Eşinin rahatsızlığı dolayısıyla tedavi için İstanbul’a gelmesi gerekiyordu. Kayseri milletvekilimiz Yaşar Karayel ağabeyimin yardımıyla bu ataması yapıldı.
2013 yılında Fatihte görevli iken Develi Otonun sahibi Genç Develiler Derneği Başkanı Mustafa Ötünç ve Kayder Genel Sekreterimiz Yavuz Erendemir ile ziyaretine gittik. Sempatik, güler yüzlü, cana yakın bir insandı. Vatan caddesi Emniyette ve Bayrampaşa Çevik Kuvvete bir hemşehrimiz mi geldi ona havale ederdik. Onlarla ilgilenir, elinden geleni yapardı.15 Temmuz darbe kalkışmasında Bayrampaşa Çevik Kuvvete gelen asker üniforması giymiş hainleri bir odaya kapatarak derdest etmişti.15 Temmuzda İstanbul’daki Emniyetin yazdığı destanda onunda payı vardı.
10 Aralık gecesi telefonu cevap vermiyordu, o zaman benim de içime bir kor düştü. Geceyi huzursuz ve uykusuz geçirdim. Telefonu sabah yine cevap vermedi. Şehit olan 30 kişinin arasında olduğunu öğrendiğimde bu güzel insanı yakinen tanıdığım için yıkıldım. “Ateş düştüğü yeri yakar derler ya.” Ateş Türkiye’ye, kor benim içime düşmüştü.
Akşam Fikirtepe Hasanpaşa da ki baba evine Develi Dernekleri başkanlarımızla taziyeye gittik. Kayseri milletvekilim Sami Dedeoğlu, Develi Belediye Başkanım Mehmet Cabbar, Melikgazi Belediye Başkanım Memduh Büyükkılıç şehidimin babası Mustafa Beyle ile telefonla görüşerek başsağlığı dilediler.
Şehitlerimiz beşi için ilk tören 11 Aralıkta İstanbul’da Vatan Emniyet Müdürlüğünde Cumhurbaşkanımız, Başbakanımızın, Bakanların, Komutanların, Şehit ailelerinin katılımıyla düzenlendi. Bu beş kişiden biri Emniyet Amiri kardeşimizdi.
12 Aralık Pazartesi günü Kadıköy Fikirtepe İhsaniye Camiinde kılınan öğle namazından sonra Edirnekapı Şehitliğinde ahirete yolcu ettik. Cenaze namazına başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, emniyet mensupları ve halk katıldı. Aynı gün akşam Esenlerde Kabaklı Köyü Derneğimizde şehidimiz için okunan dualarla onu uğurladık. Sağlığında mezarında ziyaret ederek “senin kanını yerde bırakmayacağım” diye söz verdiği 15 Temmuz şehidi Asb.Ömer Halisdemir’e cennete komşu oldu. Ruhu şad olsun, ailesine, sevenlerine Mevla sabırlar versin. Onların hikâyesi, Türkiye’nin hikâyesi, bin yıldır süren vatan mücadelesi.

Share
1.069 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...