logo

29 Ağustos 2015

DEVELİLİ SAKIP SABANCI AĞA

1649

Sayın Cihan Çimen uzun zamandan beri gazetesinde yazmamı istiyordu; Develiden hemşehrilerimin de yoğun talepleri üzerine yazılarıma başladım. Güncel konuları ve yöremizin değerlerini sizlerle paylaşacağım.
DEDELERİM DEVELİDEN GELMİŞLER
Vefatından on beş yıl önce yapılan özel bir röportajında Sakıp Sabancı “Dedelerimin dedeleri Develi tarafından gelmişler” diye ifade etmiş.Ben yazmıyorum o söylüyor. İşte kendi ağzındanMerhum Sakıp Ağa’nın hayat hikâyesi; “Ben Kayserinin (Talas ilçesi)Akçakaya köyü’nde doğmuşum.Babam rahmetli Hacı Ömer, anam rahmetli Sadıka Sabancı da oralı.Babam Hacı Ömer orada işçilik yapıyordu.Akçakaya baba toprağımız.Sonradan Adana’ya göç ettik.
Dedelerimin dedeleri Kayserinin Develi tarafından gelmişler. Bir bağı,bir tarlası” olan fakir işçilermiş,hepside o zamanlar tarlaları sürmede kullanılan “kara saban’ın” ağaç kısmını yapıp, satar bunula ek gelir sağlarlarmış.Bizim ailenin lakabı.

1900
O bölgenin diliyle “Zabbancılar” imiş Babam Hacı Ömer Adana’ya 1921 yılında,Kurtuluş şenliklerinin sürdüğü günlerde gitmiş.Önce çırçır fabrikalarında hamallık yapmış.Zayıf vücuduyla (Pamuk çuvallarına)balya basıp,para biriktirmiş.Anam o tarihte Akçakaya’da.
Ve günler, aylar,birbirini kovaladı.Allahımıza şükür bugünlere geldik. Ailemizle, kardeşler elele vererek,birlik dirlik içinde,dağılmadan Sabancı topluluğunu oluşturduk,yaşatmaya gayret ediyoruz.Ülkemize,insanımıza faydalı olma gayreti içindeyiz.
Şimdi diyorsunuz ki, sen nereye aitsin? Ağam ben, hangi güzel ilimize, ilçemize gidersem bana şehrin anahtarını verip, ”FahriHemşehrisi”ilan ediyorlar.Sevgili hemşehrilerim ben her karışına kurban olduğum Türkiye’nin her yerindenim,hemşehrisiyim.
Babam rahmetli Hacı Ömer’den her şeyi öğrendik.Doğru olanın her zaman kazanacağına,hile yapanın mutlaka kaybedeceğine inancı vardı.Bunun içine sık sık “Gururluk eşeklik,hilekarlık ahmaklıktır ”derdi.Ölümünden önce bizlere nasihati vardır: “Birbirinizi sevin anlayın. Birlikten hiçbir şekilde ayrılmayın. Birlik olunca her türlü güçlüğü alt edersiniz ”demiştir. Babam birde “Ticarette siyaset,siyasette merhamet olmaz ”demiştir. Babam, iş adamının siyasette buluşmasını doğru bulmazdı.Babam dedi ki “Bu topraklardan kazandığının bir bölümünü,bu topraklarda yaşayanlara geri verin”
Sabancı, hayattan ne öğrendi diye soranlara: Ben demek yerine biz diyebilmenin; mutluluğa giden yollardan biri olduğunu öğrendim.” Diye cevap verir.
Develide kazandıklarının bir kısmını Develide bırakan,doğduğu topraklarla ödeşen hayırseverlerimiz var. Allah hayırsever insanlarımızın sayılarını artırsın.
Bu vesile ile Merhum Sakıp Ağa’nın şahsında bu ülkenin kalkınmasında ve muasır medeniyet seviyesine ulaşmasına vesile olanları, saygıyla anıyor, vefat eden tüm insanlara Allahtan rahmet diliyorum.Ruhları şad olsun.
Kaynak: İstanbul’daki Develiler Rehberi 1990

Share
3.110 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

#

DEVELİLİ SAKIP SABANCI AĞA” için 2 Yorum

 1. Avatar ADEM BAKMAZ : diyor ki:

  Orhanbey,e selamlar bir Develili olarak DEVELİ yi azçok takip ediyorum Sabancı dedinizde 1980 li yıllar Develiden Kayseriye okumaya geldim gareplik var yoksulluk var, ev araraken bir ihtiyar dedeye rasgeldim cami avlusundu Kartal hava ikmalin orada , derken ihtiyar amca kendisinin kiralık evi olduğunu anlattı bende baktım olur dedi hasbihal yaparken adının Mustafa olduğunu akçakayalı olduğunu 78 li yaşlarda olduğunu söyledi dedi evlat ben sana sabancının Hacıömeirin hikayeseni anlatayımmı dedi ben Kkça kaya köyün den m

 2. Avatar ADEM BAKMAZ : diyor ki:

  ……….MUstafa ağa dedi ve şöyle devam etti , ben Adanaya çırçıra gidiyor geliyordum sabancı ÖMER komşumuzun çocuğu idi yıllar geçerken bir gün Hacı ömerin annesi benim hanıma derki Mustafa ağam benide Adanaya götürsün der yalvarır bende aldım götürdüm. Handa bir müddet beraber kaldık sonra hancıya dediki ben hanı süpüreyim benden ücret alma. Bir ermeni vatandaşın atölyesinde gecelere kadar çalışırdı ağası onu çok sevdi ve birgün hacı ömer bir kantarla geldi ONİYLAN ömer DEDİM heeç musafaağam aldım dedi .tehcirde gelip çattı ağasının sayesinde dürüst olmüsı uhuacı Ömeri sabancıyaptı…… demitişti

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...