logo

29 Ağustos 2015

DEVELİLİ SAKIP SABANCI AĞA

1649

Sayın Cihan Çimen uzun zamandan beri gazetesinde yazmamı istiyordu; Develiden hemşehrilerimin de yoğun talepleri üzerine yazılarıma başladım. Güncel konuları ve yöremizin değerlerini sizlerle paylaşacağım.
DEDELERİM DEVELİDEN GELMİŞLER
Vefatından on beş yıl önce yapılan özel bir röportajında Sakıp Sabancı “Dedelerimin dedeleri Develi tarafından gelmişler” diye ifade etmiş.Ben yazmıyorum o söylüyor. İşte kendi ağzındanMerhum Sakıp Ağa’nın hayat hikâyesi; “Ben Kayserinin (Talas ilçesi)Akçakaya köyü’nde doğmuşum.Babam rahmetli Hacı Ömer, anam rahmetli Sadıka Sabancı da oralı.Babam Hacı Ömer orada işçilik yapıyordu.Akçakaya baba toprağımız.Sonradan Adana’ya göç ettik.
Dedelerimin dedeleri Kayserinin Develi tarafından gelmişler. Bir bağı,bir tarlası” olan fakir işçilermiş,hepside o zamanlar tarlaları sürmede kullanılan “kara saban’ın” ağaç kısmını yapıp, satar bunula ek gelir sağlarlarmış.Bizim ailenin lakabı.

1900
O bölgenin diliyle “Zabbancılar” imiş Babam Hacı Ömer Adana’ya 1921 yılında,Kurtuluş şenliklerinin sürdüğü günlerde gitmiş.Önce çırçır fabrikalarında hamallık yapmış.Zayıf vücuduyla (Pamuk çuvallarına)balya basıp,para biriktirmiş.Anam o tarihte Akçakaya’da.
Ve günler, aylar,birbirini kovaladı.Allahımıza şükür bugünlere geldik. Ailemizle, kardeşler elele vererek,birlik dirlik içinde,dağılmadan Sabancı topluluğunu oluşturduk,yaşatmaya gayret ediyoruz.Ülkemize,insanımıza faydalı olma gayreti içindeyiz.
Şimdi diyorsunuz ki, sen nereye aitsin? Ağam ben, hangi güzel ilimize, ilçemize gidersem bana şehrin anahtarını verip, ”FahriHemşehrisi”ilan ediyorlar.Sevgili hemşehrilerim ben her karışına kurban olduğum Türkiye’nin her yerindenim,hemşehrisiyim.
Babam rahmetli Hacı Ömer’den her şeyi öğrendik.Doğru olanın her zaman kazanacağına,hile yapanın mutlaka kaybedeceğine inancı vardı.Bunun içine sık sık “Gururluk eşeklik,hilekarlık ahmaklıktır ”derdi.Ölümünden önce bizlere nasihati vardır: “Birbirinizi sevin anlayın. Birlikten hiçbir şekilde ayrılmayın. Birlik olunca her türlü güçlüğü alt edersiniz ”demiştir. Babam birde “Ticarette siyaset,siyasette merhamet olmaz ”demiştir. Babam, iş adamının siyasette buluşmasını doğru bulmazdı.Babam dedi ki “Bu topraklardan kazandığının bir bölümünü,bu topraklarda yaşayanlara geri verin”
Sabancı, hayattan ne öğrendi diye soranlara: Ben demek yerine biz diyebilmenin; mutluluğa giden yollardan biri olduğunu öğrendim.” Diye cevap verir.
Develide kazandıklarının bir kısmını Develide bırakan,doğduğu topraklarla ödeşen hayırseverlerimiz var. Allah hayırsever insanlarımızın sayılarını artırsın.
Bu vesile ile Merhum Sakıp Ağa’nın şahsında bu ülkenin kalkınmasında ve muasır medeniyet seviyesine ulaşmasına vesile olanları, saygıyla anıyor, vefat eden tüm insanlara Allahtan rahmet diliyorum.Ruhları şad olsun.
Kaynak: İstanbul’daki Develiler Rehberi 1990

Share
2.364 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

#

DEVELİLİ SAKIP SABANCI AĞA” için 2 Yorum

 1. Avatar ADEM BAKMAZ : diyor ki:

  Orhanbey,e selamlar bir Develili olarak DEVELİ yi azçok takip ediyorum Sabancı dedinizde 1980 li yıllar Develiden Kayseriye okumaya geldim gareplik var yoksulluk var, ev araraken bir ihtiyar dedeye rasgeldim cami avlusundu Kartal hava ikmalin orada , derken ihtiyar amca kendisinin kiralık evi olduğunu anlattı bende baktım olur dedi hasbihal yaparken adının Mustafa olduğunu akçakayalı olduğunu 78 li yaşlarda olduğunu söyledi dedi evlat ben sana sabancının Hacıömeirin hikayeseni anlatayımmı dedi ben Kkça kaya köyün den m

 2. Avatar ADEM BAKMAZ : diyor ki:

  ……….MUstafa ağa dedi ve şöyle devam etti , ben Adanaya çırçıra gidiyor geliyordum sabancı ÖMER komşumuzun çocuğu idi yıllar geçerken bir gün Hacı ömerin annesi benim hanıma derki Mustafa ağam benide Adanaya götürsün der yalvarır bende aldım götürdüm. Handa bir müddet beraber kaldık sonra hancıya dediki ben hanı süpüreyim benden ücret alma. Bir ermeni vatandaşın atölyesinde gecelere kadar çalışırdı ağası onu çok sevdi ve birgün hacı ömer bir kantarla geldi ONİYLAN ömer DEDİM heeç musafaağam aldım dedi .tehcirde gelip çattı ağasının sayesinde dürüst olmüsı uhuacı Ömeri sabancıyaptı…… demitişti

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...