logo

DEVELİ’Lİ ESİRLER

Develi’nin, son Osmanlı devrinin bütün savaşlarında şerefle görev almış,çok da şehit vermiştir!Bu konuda yavaş yavaş hatırı sayılır,savaş hatıraları, esaret hayatları ve cephe mektupları yayınlanmaya başladı.
Savaşın bir yüzü şehitlerimiz ise diğer yüzü de esirlerdir. Bizim Develi’de bildiğimiz kadarıyla Peygamberimiz aguşuna koşan şehitlerimiz kadar, Develi’li esirlerimiz de vardır.
Bu esirlerimiz içerisinde öyleleri vardır ki , esaretten kurtulduktan sonra da bu sefer İstiklal Harbi’ne koşmuşlardır! Bu kısa yazımızda bahsetmeye çalışacağız. Ele alacağımız esir subaylarımız, Edirne Bulgarların eline geçince Tb.Bn.Osman Develioğlu ile yeni subaylardan (1911)Çakıoğlu Bulgarlarca esir edilmiş ve Bulgar Hastahanesi’nde altı ay kadar çalıştırılmıştır.
Dr.Osman Develioğlu , Edirne’de tanıştığı bir Rum hemşire Hanım,tarafından Bulgaristan’dan kadın elbisesi giydirilerek kaçırılmıştır.
Velittin Özgür de öyle sanıyoruz ki bu kaçırılma işinde görev almış ve kaçmış olmalıdırlar.Bu sefer Edirne Bulgarlardan kurtarılmıştır.Kaçtıklarında Edirne ‘da rastladıkları ilk Türk askeri birliğine katılmışlardır!
***
Esir verdiğimiz bir diğer cephe de Türk Harp Tarihi’nde çok önemli bir yeri olan “Kanal Harekatı”dır ve Yemen Cephesi’dir.
İşte bu Kanal harekatında subaylardan Hadi Erdoğan, Emin Develioğlu, Kenan Arıkan erlerden ise Osman Güney ve Yukarı Develi’den Koca Mehmet de esirler arasındadır.
İngilizlere esir düşen bu Develi’li esirler düşenlerden bir kısmı Hadi Erdoğan’ın da bulunduğu ilk resim bize çok şey hatırlatıyor.Fotoğrafın altında Osmanlıca şu not var:”On altıncı fırka.48.Fırka Alayı Kahraman Zabıtan’ından bir grub:İskenderiye Seyd-i Beşir.Dört numaralı Osmanlı Zabıtan esirleri.16. Mart .1226 / 1910 .
Burada Hadi Erdoğan bir yıl, yedi ay esir kalmıştır.İngilizlerin esir subaylara verdiği iki liralık maaşının bir lirasını Develi’deki ailesine gönderir.Bir lirayla da kendi geçinir.Esaret dönüşü Ulukışla’ya gelir.Burada Niğde Askerlik Şubesi başkanıyla tanışır.Şube başkanı,kendisinin yaş haddinden emekliye ayrılacağını,Haçın’da Ermenilere karşı milis güçlerinin savaş başlattığını söyler.Oraya silah göndermek gerektiğini söyler.Hemen at arabaları kiralanır ve iyice silah yüçok önemli hizmetlere imza atar.klü arabaları alır ve Develi’ye getirir.Kendisi de Haçın / Saimbeyli cephesine koşar ve Kuzey Cephe Komutanı Osman Coşkun’un yardımcısı olarak hizmet verir.Ermenilerin mağlubiyetleri üzerine bu sefer de Kuvva-ı Milliye hareketine katılırMadalyalar alarak sivil hayata döner..Daha sonra da iki dönem Develi Belediye Başkanı olarak sonderece önemli hizmet verir.

Aynı yerde iki Develi’li daha vardır.Aynı kaderi paylaşan iki kişi daha vardır:Yılların baş öğretmeni ama söz konusu vatan olunca düşünmeden cepheden cepheye koşanlardan biri Yakup Kenan Arıkan ve diğeri de Haçın güney cephesinde Kamberli Osman’ın yanında yardımcı olarak görev yapan ve ilerde de Siyasete atılıp Develi’den milletvekili olan Emin Develioğlu’dur.
Her ikisi de esaret sonrası Çanakkale Savaşı başta olmak üzere İstiklal Harbi’nde ölümüne savaşmış gazilerimizdir.
Hepsinin kabri nurla dolsun.Ne mutlu onlara !
Çağdaş Develi Gazetesi 02.04.2020

Share
10.056 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...