logo

DEVELİ’Lİ ESİRLER

Develi’nin, son Osmanlı devrinin bütün savaşlarında şerefle görev almış,çok da şehit vermiştir!Bu konuda yavaş yavaş hatırı sayılır,savaş hatıraları, esaret hayatları ve cephe mektupları yayınlanmaya başladı.
Savaşın bir yüzü şehitlerimiz ise diğer yüzü de esirlerdir. Bizim Develi’de bildiğimiz kadarıyla Peygamberimiz aguşuna koşan şehitlerimiz kadar, Develi’li esirlerimiz de vardır.
Bu esirlerimiz içerisinde öyleleri vardır ki , esaretten kurtulduktan sonra da bu sefer İstiklal Harbi’ne koşmuşlardır! Bu kısa yazımızda bahsetmeye çalışacağız. Ele alacağımız esir subaylarımız, Edirne Bulgarların eline geçince Tb.Bn.Osman Develioğlu ile yeni subaylardan (1911)Çakıoğlu Bulgarlarca esir edilmiş ve Bulgar Hastahanesi’nde altı ay kadar çalıştırılmıştır.
Dr.Osman Develioğlu , Edirne’de tanıştığı bir Rum hemşire Hanım,tarafından Bulgaristan’dan kadın elbisesi giydirilerek kaçırılmıştır.
Velittin Özgür de öyle sanıyoruz ki bu kaçırılma işinde görev almış ve kaçmış olmalıdırlar.Bu sefer Edirne Bulgarlardan kurtarılmıştır.Kaçtıklarında Edirne ‘da rastladıkları ilk Türk askeri birliğine katılmışlardır!
***
Esir verdiğimiz bir diğer cephe de Türk Harp Tarihi’nde çok önemli bir yeri olan “Kanal Harekatı”dır ve Yemen Cephesi’dir.
İşte bu Kanal harekatında subaylardan Hadi Erdoğan, Emin Develioğlu, Kenan Arıkan erlerden ise Osman Güney ve Yukarı Develi’den Koca Mehmet de esirler arasındadır.
İngilizlere esir düşen bu Develi’li esirler düşenlerden bir kısmı Hadi Erdoğan’ın da bulunduğu ilk resim bize çok şey hatırlatıyor.Fotoğrafın altında Osmanlıca şu not var:”On altıncı fırka.48.Fırka Alayı Kahraman Zabıtan’ından bir grub:İskenderiye Seyd-i Beşir.Dört numaralı Osmanlı Zabıtan esirleri.16. Mart .1226 / 1910 .
Burada Hadi Erdoğan bir yıl, yedi ay esir kalmıştır.İngilizlerin esir subaylara verdiği iki liralık maaşının bir lirasını Develi’deki ailesine gönderir.Bir lirayla da kendi geçinir.Esaret dönüşü Ulukışla’ya gelir.Burada Niğde Askerlik Şubesi başkanıyla tanışır.Şube başkanı,kendisinin yaş haddinden emekliye ayrılacağını,Haçın’da Ermenilere karşı milis güçlerinin savaş başlattığını söyler.Oraya silah göndermek gerektiğini söyler.Hemen at arabaları kiralanır ve iyice silah yüçok önemli hizmetlere imza atar.klü arabaları alır ve Develi’ye getirir.Kendisi de Haçın / Saimbeyli cephesine koşar ve Kuzey Cephe Komutanı Osman Coşkun’un yardımcısı olarak hizmet verir.Ermenilerin mağlubiyetleri üzerine bu sefer de Kuvva-ı Milliye hareketine katılırMadalyalar alarak sivil hayata döner..Daha sonra da iki dönem Develi Belediye Başkanı olarak sonderece önemli hizmet verir.

Aynı yerde iki Develi’li daha vardır.Aynı kaderi paylaşan iki kişi daha vardır:Yılların baş öğretmeni ama söz konusu vatan olunca düşünmeden cepheden cepheye koşanlardan biri Yakup Kenan Arıkan ve diğeri de Haçın güney cephesinde Kamberli Osman’ın yanında yardımcı olarak görev yapan ve ilerde de Siyasete atılıp Develi’den milletvekili olan Emin Develioğlu’dur.
Her ikisi de esaret sonrası Çanakkale Savaşı başta olmak üzere İstiklal Harbi’nde ölümüne savaşmış gazilerimizdir.
Hepsinin kabri nurla dolsun.Ne mutlu onlara !
Çağdaş Develi Gazetesi 02.04.2020

Share
10.232 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...