logo

DEVELİ’Lİ BİR RESSAM : DR. MEHMET ÇULHAOĞLU

Develi’nin değerlerinden ve aslen Artvin muhacirlerinden Çulhaoğlu ailesinden Mustafa Efendi ve Gülşen Hanım Develi’ye gelirler ve buraya yerleşirler. Dört çocukları olur. Şazimet, Fikret, Mehmet, Hikmet. Her biri eğitimini tamamlamış, Fikret (Diş tabibi), Mehmet (Ortopedi Uzm.), Hikmet (Diş tabibi). Her biri kendi alanında çok başarılı hizmetler vermişler ve vermeye de devam etmektedirler.
Bunlar içerisinde Fikret Çulhaoğlu Türkiye çapında gerçekleştirilen projelerde (Kocatepe Camii gibi)imzası vardır. Mehmet Çulhaoğlu ise doktorluğu yanında aynı zamanda dağcı ve ressamdır da. Son resim sergini geçtiğimiz hafta Ankara’da açmıştır. Açılan bu sergi de çok ilgi çekmiştir.
Tanımayanlar için bir hatırlatma yapmak yerinde olacaktır. M.Çulhaoğlu 1938 yılında Develi’de doğdu.İlkokulu Develi’nin eski okullarından İstiklal İlkokulu’nda,orta okulu ise Develi Ortaokulu’nda tamamladı. O yıllarda Develi’de Lise olmadığı için tahsili’ne Ankara’da devam etti.
1966 yılında AÜ.Tıp Fakültesi’ni bitirdi.1966-1970 yılında Pertek Sağlık Ocağı’nda çalıştı.1970-1973 yılları arasında Ortopedi ihtisasını tamamladı.Balıkesir Askeri Hastahanesi’nde uzman doktor olarak askerliğini tamamladı.Askerlik dönüşü Eğirdir Kemik Hastahanesi’nde idareci-Hekim olarak uzun yıllar hizmet verdi ve buradan emekli oldu.
1968 yılında Bor’dan Nejla Sürel Hanımla evlendi. Gülşen,Candide,Tarık adlarında üç çocuk sahibidir
Çulhaoğlu,doktorluğunda unutulmaz hizmeti oldu.Eğirdir Kemik Hastahanesi’ni Türkiye’nin gündemine temsil etti.oturttu.Bu konuda büyük bir mücadele verdi.Bu mücadeleleri yanında bir hekim olarak aynı zamanda çalıştığı yerlerde sosyal alanda da önemli çalışmalar yaptı.Bir kere Develi sevdasını her zaman taşıdı ve her gittiği yerde de bu vizyonu ve misyonu layıkıyla temsil etti.
Amatör olarak dağcılık ve fotoğrafçılık dalında özel uğraşlarından dolayı girdiği yarışmalarda Altın Elma,Gümüş Istakoz ve Bronz Balık Ödülle’ rini kazanmıştır.1975 yılında Eğirdir Kemik Hastalıkları Hastanesinde göreve başlamıştır. Bu dönemde, Eğirdir yöresinin doğa vegüzellikleri fotoğraflamaya başlamış ve günümüze kadar uzanan çok geniş ve eşsiz bir koleksiyon oluşturmuştur.Bu konuda ,Develi’de yine öğretmen Yakup Kenan Arık ve Çulhaoğlu’nun yakın akrabalarından öğretmen Mehmet Oral ve oğlu Ufuk Oral Develi’de yetişmiş değerli insanlardır.
Bizde kabul edelim ki Anadolu coğrafyası fotoğrafları yabancı seyyahların ve misyonerlerin kamerasının eseridir.Kendi insanımız olarak ise Ara Gülerdir.
Bizim kuşaklar onun çektiği kartpostal fotoğraflarıyla,bir zamanların çok değer verilen milli ve dini bayram tebriklerinde kullandığımız kartpostallar onun çektiği fotoğraflardır..İşte Develi için çok önemli olan geçmişi geleceğe taşıyan fotoğraf koleksiyonu bu bakımdan çok önemli belgelerdir.
Her türlü resim çalışmaları da bunlardan biridir. Çulhaoğlu’nun bu fotoğraf koleksiyonu yanında Anadolu coğrafyasından çektiği enteresan fotoğraflar yanında da, özellikle Develi’den unutulmaz manzaralar yağlı boya tablolarını da çok ama çok önemsiyorum.Şu anda suluboya tekniği ile çalışmalarını sürdüren Pembe Tokluoğlu ile yağlıboya çalışmalarını halen sürdüren Güzini (Alaaddin Oben) ile yağlıboya tablolar da Develi adına birer değerli birer belgelerdir.İşte şimdilerde nice çileler ile ortaya çıkan yağlıboya tabloları Develi ressamları kervanına değerli hekim ressamımız Mejmet Çulhaoğlu da katılmış oluyor ki bu Develi ve Türk kültürü için ne büyük bir nimettir.
Eğirdir Belediyesi’nin düzenlediği yarışmalarda:Altın Elma, Gümüş Balık ve Bronz İstakoz fotoğraf yarışmalarında, üç kez Altın Elma ödülünü almaya hak kazanmıştır. Gene bu yıllarda, çok yakın dostu ve fotoğraf sanatçısı olan Mehmet Savaş ile birlikte çeşitli karma fotoğraf sergileri
Bu değerli ressamımız, resimleri ve fotoğraf çalışmaları hakkında samimi eleştiriler ve değerlendirmeler beklentilerimiz arasındadır.Develi Kaymakamlığı’nın ve Develi Belediyesi’nin ve bu konuya ilgi duyan her kişiden haklı olarak beklenen ilgi hem ressamını ve hem de resim sanatına gönül verenleri sevindirecektir.
Değerli ağabeyimi kutluyorum.

Share
4.050 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...