logo

DEVELİ’Lİ BİR ARP SANATÇISI : ŞİRİN PANCAROĞLU

Develi eğlence kültürünün yoğun olduğu bir yerdir.
Bu yoğunluğun sebebi de yıllardır bu bölgede Ermeni ve Rum reayanın Türklerle beraber huzur içerisinde yaşaması ve haliyle zengin bir kültür mozaiği oluşturmasıdır.
Elbette bu kültür yapısı içerisinde nasibini alan bir sanat alanı da musıkidir.

7069
Türklerde davul zurna -bağlama ve tef ön planda iken reaya arasında “takım çalgı” denilen ud-klarnet-keman ve tef ön sıradadır. Develi gibi mesire alanlarının bol olduğu dönemlerde özellikle bağ bozumlarında,düğünlerde ve hafta sonlarında yemekli gezilerde ön plana çıkan müzik kültürüdür.
Eski Develi düğünlerinde bir zamanlar davul-zurna eşliğinde yumruk /Sinsin oyunu meşhurdu.Şüphesiz kapalı mekanlarda da takım çalgı tercih edilirdi.19.Yüzyılın başlarından itibaren bir çok Türk evlerinde de başta ud, kanun ve keman çalınır olmuştur. Elbette bu aletlerle musıki dünyası daha da zenginleşmiş,Develi türküleri yaygınlık kazanmıştır.
Bugün gerek Develi merkezinde,gerekse İstanbul’da bir hayli musıkişinaslarımız vardır.Özellikle bunların varlığından Develi Yardımlaşma Derneklerinin sosyal çalışmalarında bu değerlerimizden haberdar oluyoruz.Dolayısıyla da bu gelişmelerden büyük mutluluk duyuyoruz.
İşte bunlardan biri de ,yeni haberdar olduğumuz uluslararası bir şöhrete sahip arp sanatçımız Şirin Pancaroğlu’dur.Kendisi Develi kökenli bir sanatçı ve bestecimizdir. :
(d. 1968, Ankara), klasik müzik geleneğinden yetişen Türkiye’nin önde gelen arp sanatçısı. Aynı zamanda geleneksel Türk müziği, doğaçlama, tango ve avangart türlerindeki çalışmaları ve mizansen içeren performanslarıyla da tanınır. Washington Post gazetesi tarafından “uluslararası ölçekte büyük bir yetenek” olarak nitelendirilmiştir.
Elbette yakın zamanlarda Develi merkezinde farklı bir TSM ve THM ile Arabesk müzik türlerinin dışında böyle batı müziği formlarında beste yapmak,çoğu insanımızın bilmediği arp çoğu insanımıza garip gelecektir.Bu bakımdan da Develi’de Pancaroğlu’nun arpı,besteleri ve müzik çalışmaları garip gelecektir!Hoş bu sadece Develi için değil, Anadolu insanı için de geçerlidir.Fakat önemli olan Pancaroğlu’nun sahasında en iyi olması ve uluslararası bir şöhreti yakalamasıdır.
Şirin Pancaroğlu İstanbul’da başladığı müzik eğitimini Cenevre Konservatuvarı’nda sürdürdü ve İndiana Üniversitesi Müzik Fakültesi’nde yüksek lisansını yaptı.. Yirmi yıl yurt dışında kaldıktan sonra 2000 yılında Türkiye’ye döndü. Türkiye’deki pek çok uluslararası festivallerin yanı sıra Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç, Danimarka, Sırbistan, Slovenya, Makedonya, Kosovo, İsrail, ABD., Meksika, Brezilya, Hawaii, Japonya, Kore, Singapur ve Malezya’da konserler verdi. Bir süre Yıldız Teknik Üniversitesi’nde müzik dersleri verdi.

devamı haftaya 1/2

Share
1.717 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...