logo

DEVELİ’DEN BİR YILDIZ KAYDI : AV. ESAT CEBECİ HAK’KA YÜRÜDÜ

1573

Develi’den bir kök daha söküldü. Bir yıldızımız daha kayboldu. Her zaman söyledik ve söyleriz:Bir bölgenin gücü yetiştirdiği kaliteli ve öngörüsü yüksek,verimli kişilerin gücüyle ölçülür.Bu ölçüde, ne kadar her alanda insanımız vardır.Orada insanımız adına çok güzel şeyler vardır.Bu bakımdan sivil kanattan,resmi kanatta yapılan Develi adına hizmetlere bir bakalım,hep bu değerli insanlarımızın teklifi,iş bitiricilikleri,hamleleri ve teşkilatçılıkları, hasılı ellerini taşın altına koyan insanlarımız oldukları görüleceklerdir.
İşte Develi adına düşünen,yaşayan ve hizmet duygusuyla yaşayan bir değerimiz de Av. Esat Cebeci’dir. Ölümünü “Kayseri Develi Yardımlaşma Derneği”nin üyeleri bilgilendirdiği iletişimi sonucu öğrenmiş olduk! Bizler Allah’a inanan insanlarız.Bir gün yaratan Allah’ımıza döneceğimize şüphesiz inanan insanlarız.Ama yine sevdiklerimizin yaratısı Mevla’ya kavuşmaları biz fanileri etkilemektedir.Bu da her bir faninin elde olmayan davranışıdır.

1704
Niçin üzülürüz? Çünkü giden, sadece kendini öteki aleme götürmüyor.Sevdiklerinden de çok çok şey götürüyor.Geride kalanların en büyük üzüntüsü de burasıdır.Çünkü onların da bir parçasıdır.İnsanı bir yerde tutan,hayata bağlayan iyi ve kötü geçmişidir.
Bir diğer husus ise insanı ölümsüz kılan, dünyada insanlık adına yaptığı hayırlı hizmetlerdir.Büyük şair Baki şöyle demiyor muydu ?
“Avâze-i bu âleme Davut gibi sal
Bakî kalan bu kubbede hoş bir sâda imiş”
Evet “hoş bir sâda “ olabilmek, işte önemli olan budur.Hayırla anılmak!İşte Esat ağabey böyle bir adamdı.
Kendisini çok önceleri tanırdım.Üzerinde çok güzel bir pardesü, kıravatlı gömleği,ütülü takım elbise ve başında düzgün bir fötr şapkası.İlk gördüğümde bendeki ilk intibaa…Örnek bir genç.Herhalde bu düzenli hayatta ve mükemmel giyimde, şimdilerde yalnızlaşan muhterem eşleri, Taki Cebeci Baş Öğretmenimizin, kendisinin de amca kızı Nural ablanın de büyük hassasiyetlerinin rolü olsa gerek! Son anına kadar da bu kendilerine saygı devam etmiştir.Nitekim arşivimizde bulunan Cebeci ailesine ait fotoğraflarda Esat Ağabey hep aynı temiz ve dikkatli, şık giyim içerisindedir.
Develi Barosu’nun değerli bir avukatıdır.1930 yılında Develi’de doğmuştur. Babası, meşhur Develi Müftüsü ve Kuvva-i Milliye döneminde değerli hizmetleri olan Numan Fevzi Efendi’nin oğlu İsmail Efendi’dir. Annesi Dudu hanımdır. Kendisi ilk, orta tahsilini Develi’de yapmıştır. Lise tahsilini ise Develi’de o yıllarda lise olmadığı için Kayseri Lisesi’nde tamamlamıştır.Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra avukatlığa başlamıştır.
Bir ara politikayla da uğraşmıştı. Şahsen politikanın biraz şans ve kısmet meselesi olduğunu şu ilerleyen yaşımızda nice örneklerini görmüşüzdür!Esat Ağabey de bu konuda, şanssızlığı yaşamıştır.
Büyük insan hem şahsi, hem de toplum menfaatlerinde çok duyarlı olur.Rahmetli de Develi için için elinden gelen önderliği esirgememiş, bu konuda destekler için gurbet ellerde Develili gurbetçi hemşehrilerimizin yardımını istemekten çekinmemiştir.Bir tuğla fabrikası,bir un fabrikası açılımında mutlaka bir önderliği olmuştur.Gel gör ki ticaret kendi kurallarını çalıştırır.Bu fabrikalar bugün, maalesef ticaretin kurallarına göre yönetilemediği için yoklar.Develi’nin sanayileşme sürecinde çok önemli atılımlar olan bu fabrikaların hikayesi yazıldığı zaman çok ibretli şeyler öğreneceğiz!
Bu tam beyefendi, kibar ve verimli ağabeyimiz bu gün artık aramızda değil.Şu anda dedesi Karamüftü Numan Fevzi başta olmak üzere, inanıyoruz ki sevdikleriyle beraberdir.Mekanı cennet olsun.
Başta muhterem Nural ablamız olmak üzere ,tüm Cebeci ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun.Yüce Mevlâ’dan rahmet diliyoruz.Kederli ailesine baş sağlığı diliyoruz.Ne güzel bir hoş seda olmak, hayatı dolu dolu yaşamaktır ki hayırla anılıyor.
Ruhu şad olsun.

Share
2.223 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

#

DEVELİ’DEN BİR YILDIZ KAYDI : AV. ESAT CEBECİ HAK’KA YÜRÜDÜ” için 1 yorum

 1. Avatar ORHAN CEBECİ : diyor ki:

  Kadir hocam,bu güzel yazın için teşekkür ederim.Bana yazacak bir şey bırakmadın.Allah sizden razı olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...