logo

Develi’de Turizm Bilinci Nasıl Fırsata Dönüşür?

Develi yüzyıllar boyu çeşitli medeniyetlerin önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Yerleşim tarihi tam olarak tespit edilememişse de eski dönemlere ait yerleşim izlerine ve bulgulara rastlanmaktadır. Everekli Âşık Seyranisi, coğrafi konumu, doğal güzellikleri, tarihi mekânları, havası, suyu, güzel kadirşinas insanları ile memleketim Develi’de doğmak bana Mevla’nın bir lütfu gibi geliyor. Bu nedenle ne kadar hamdetsem ve şükretsem azdır. Kayseri’nin en büyük, ilçesinde turizm potansiyeli açısından fırsatlar, zayıflıklar, tehditler ve öneriler bu haftaki yazımın konusu. Kenan Güllü Hocam’ın bu güzel tespitlerini Develi sevdası olan yüreklerin bilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Turizm Açısından Fırsatlar:
Turizm bilincinin artmaya başlaması, Hükümetlerin ve merkezi yönetimlerin turizme verdiği önemin artması, Erciyes Master planının uygulanması, Kayseri Üniversitesi’nin eğitim ve araştırma birimleri ile Seyrani Kampüsü yerleşkesinin olması, Erciyes kış turizmi için doğu ve güney illerinden gelen turların ilçe güzergâhından geçiyor olması, entegre bir turizm için turizm bölgelerine yakınlığı, (Kapadokya, Sultan Sazlığı, Erciyes Dağı) İlçe dışında yaşayan bürokratik, siyasi, akademik ve iş dünyasından yetişmiş insan varlığının olması. Yurt dışında yaşayan, iyi ilişkiler, işbirliği ve tanıtımda yardımcı olabilecek insan varlığı olmasını fırsat olarak sayabiliriz.
Turizm Açısından Zayıflıklar:
Turizm altyapısının eksikliği, Yerel halkın turizm bilincinin zayıf olması, İlçe esnafının turizm konusundaki eğitim eksikliği, Tanıtım Eksikliği, İlçenin turistik imajının güçlü olmaması, Bölge hakkında bilgi sahibi olan eğitimli turist rehberi ve alan kılavuzluğu eksikliği. Tarihi, kültürel ve doğal dokuya gerekli özenin gösterilmemesi, Tarihi yapılarda yeterli restorasyon yapılmaması, Şehir planlamasından ve ulaşımından kaynaklı engeller, Sosyal hayatın canlı olmaması, sosyal aktivitelerin eksikliği, Kamu ve özel sektör birimleri arasında koordinasyon yeterince yapılmaması, Özel ve kamu sektörünün turizmle ilgili çalışmalarda yeterli olmaması, İlçede bir turizm danışma bürosu olmaması, diye sıralayabiliriz.
Turizm Açısından Tehditler:
Tarihi ve tabii dokunun zarar görmesi, Sultan Sazlığı bölgesinde tarımın yaygınlaşması, yerleşimin ve yapılaşmanın engellenmesi, ilçeye yakın turizm destinasyonlarının çekicilikleri, Turizm işletmecilerinin bölgedeki turizm potansiyellerinin yeterince algılanmamaları ve yatırım yapmada isteksizlikleri, İklimde yaşayan değişiklikler (sıcaklıkların artması, yağışların azalması), Develi’nin ana ulaşım güzergâhının üzerinde olmaması, yatırım ve teşvikler ile ilgili kısıtlılıkları tehditler olarak sayabiliriz.
Turizm Açısından Öneriler:
Tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunması (Yeni varlıkların ortaya çıkarılması, tanıtımı korunması), Gereme harbelerinin turistik ürüne dönüştürülmesi ve tanıtılması, Tarihi Develi evlerinin onarılması, işletmelerinin kullanımına ve ziyarete açılması,(Müze evler ve otantik mekânlarda işletmelerin kullanımına ve ziyarete açılması, sosyal aktiviteler için dinlenme ve eğlenme mekânlarının hizmete açılması, Develi kimliğinin Aşık Seyrani ile konumlandırılması (Şarkışla-Aşık Veysel, Akşehir-Nasreddin Hoca, Mevana-Konya vb. konumlandırma için çaba sarf edilmesi.) Geleneksel Âşık Seyrani Şenliklerinin katılımının artarak devam ettirilmesi, Geleneksel oyunların ve spor dallarının organize olarak korunması ve tanıtılması (Sindelhöyük’te yapılan cirit oyunları ve güreş müsabakalarının canlandırılması ve sürdürülebildiğinin sağlanması) Yaylacılık ve yörük kültürünün turistik ürüne dönüştürülmesi, ziyaretçilere yayla ve yörük yaşamının sunulması ve tecrübe ettirilmesi, yöresel el sanatlarının (Halı, kilim, hasır, sele, sepet vb. çanak, çömlek) atölyelerinin de olduğu üzere tanıtımının, teşhirinin, satışının ve deneyiminin entegre biçimde sağlanması. Develi’nin cıvıklısının gastronomi mutfağına dayalı geliştirilmesi ve tanıtılması. Karışık ızgara türü menülerde lahmacunda olduğu gibi bir parça eklenmesi, tespit edilen öneriler arasındadır.
Sonuç: Güçlendirmek, Takviye etmek, pekiştirmektir
Elde edilen sonuçlar Develi’nin turizm potansiyeline sahip önemli bir destinasyon (hedef-varış yeri) olduğunu göstermektedir.
Söz konusu destinasyonlar çok sayıda potansiyele sahip olmakla birlikte bunları etkin kılmak üzere pek çok çabaya da ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu potansiyeli değerlendirmek ve destinasyon imajını daha da güçlendirmek üzere ilçenin zayıflıklarını takviye etmek, üstünlüklerini pekiştirmek, tehditleri fırsatları algılayarak doğru değerlendirmek yönünde çabalar sarf etmesi gerekmektedir.

1870 yılında ilçe olan Develi 150 yılda bugün bu konumda olmamalıydı. Son yirmi yılda yapılanları saymazsak Develi’de uzun yıllar gözle görülür bir gelişmenin, kentleşmenin olmadığını, halkın eskisinden daha refah seviyesine ulaştığını söyleyemeyiz. Tabii ki bunlar yazmakla ve konuşmakla olmaz, icraatla olur.
Memleketim Develi’ye taş üstüne taş koyan güzel insanlara hayır eserlerde bir tuğlası olan hayırseverlere şükranlarımla ve dualarımla.

Kamil odur ki koya dünyada eser;
Eseri olmayanın yerinde yeller eser.
(Mevlana)

Çağdaş Develi Gazetesi, 03 Ocak 2020, Sayfa 7

Share
3.317 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...