logo

Develi’de Turizm Bilinci Nasıl Fırsata Dönüşür?

Develi yüzyıllar boyu çeşitli medeniyetlerin önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Yerleşim tarihi tam olarak tespit edilememişse de eski dönemlere ait yerleşim izlerine ve bulgulara rastlanmaktadır. Everekli Âşık Seyranisi, coğrafi konumu, doğal güzellikleri, tarihi mekânları, havası, suyu, güzel kadirşinas insanları ile memleketim Develi’de doğmak bana Mevla’nın bir lütfu gibi geliyor. Bu nedenle ne kadar hamdetsem ve şükretsem azdır. Kayseri’nin en büyük, ilçesinde turizm potansiyeli açısından fırsatlar, zayıflıklar, tehditler ve öneriler bu haftaki yazımın konusu. Kenan Güllü Hocam’ın bu güzel tespitlerini Develi sevdası olan yüreklerin bilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Turizm Açısından Fırsatlar:
Turizm bilincinin artmaya başlaması, Hükümetlerin ve merkezi yönetimlerin turizme verdiği önemin artması, Erciyes Master planının uygulanması, Kayseri Üniversitesi’nin eğitim ve araştırma birimleri ile Seyrani Kampüsü yerleşkesinin olması, Erciyes kış turizmi için doğu ve güney illerinden gelen turların ilçe güzergâhından geçiyor olması, entegre bir turizm için turizm bölgelerine yakınlığı, (Kapadokya, Sultan Sazlığı, Erciyes Dağı) İlçe dışında yaşayan bürokratik, siyasi, akademik ve iş dünyasından yetişmiş insan varlığının olması. Yurt dışında yaşayan, iyi ilişkiler, işbirliği ve tanıtımda yardımcı olabilecek insan varlığı olmasını fırsat olarak sayabiliriz.
Turizm Açısından Zayıflıklar:
Turizm altyapısının eksikliği, Yerel halkın turizm bilincinin zayıf olması, İlçe esnafının turizm konusundaki eğitim eksikliği, Tanıtım Eksikliği, İlçenin turistik imajının güçlü olmaması, Bölge hakkında bilgi sahibi olan eğitimli turist rehberi ve alan kılavuzluğu eksikliği. Tarihi, kültürel ve doğal dokuya gerekli özenin gösterilmemesi, Tarihi yapılarda yeterli restorasyon yapılmaması, Şehir planlamasından ve ulaşımından kaynaklı engeller, Sosyal hayatın canlı olmaması, sosyal aktivitelerin eksikliği, Kamu ve özel sektör birimleri arasında koordinasyon yeterince yapılmaması, Özel ve kamu sektörünün turizmle ilgili çalışmalarda yeterli olmaması, İlçede bir turizm danışma bürosu olmaması, diye sıralayabiliriz.
Turizm Açısından Tehditler:
Tarihi ve tabii dokunun zarar görmesi, Sultan Sazlığı bölgesinde tarımın yaygınlaşması, yerleşimin ve yapılaşmanın engellenmesi, ilçeye yakın turizm destinasyonlarının çekicilikleri, Turizm işletmecilerinin bölgedeki turizm potansiyellerinin yeterince algılanmamaları ve yatırım yapmada isteksizlikleri, İklimde yaşayan değişiklikler (sıcaklıkların artması, yağışların azalması), Develi’nin ana ulaşım güzergâhının üzerinde olmaması, yatırım ve teşvikler ile ilgili kısıtlılıkları tehditler olarak sayabiliriz.
Turizm Açısından Öneriler:
Tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunması (Yeni varlıkların ortaya çıkarılması, tanıtımı korunması), Gereme harbelerinin turistik ürüne dönüştürülmesi ve tanıtılması, Tarihi Develi evlerinin onarılması, işletmelerinin kullanımına ve ziyarete açılması,(Müze evler ve otantik mekânlarda işletmelerin kullanımına ve ziyarete açılması, sosyal aktiviteler için dinlenme ve eğlenme mekânlarının hizmete açılması, Develi kimliğinin Aşık Seyrani ile konumlandırılması (Şarkışla-Aşık Veysel, Akşehir-Nasreddin Hoca, Mevana-Konya vb. konumlandırma için çaba sarf edilmesi.) Geleneksel Âşık Seyrani Şenliklerinin katılımının artarak devam ettirilmesi, Geleneksel oyunların ve spor dallarının organize olarak korunması ve tanıtılması (Sindelhöyük’te yapılan cirit oyunları ve güreş müsabakalarının canlandırılması ve sürdürülebildiğinin sağlanması) Yaylacılık ve yörük kültürünün turistik ürüne dönüştürülmesi, ziyaretçilere yayla ve yörük yaşamının sunulması ve tecrübe ettirilmesi, yöresel el sanatlarının (Halı, kilim, hasır, sele, sepet vb. çanak, çömlek) atölyelerinin de olduğu üzere tanıtımının, teşhirinin, satışının ve deneyiminin entegre biçimde sağlanması. Develi’nin cıvıklısının gastronomi mutfağına dayalı geliştirilmesi ve tanıtılması. Karışık ızgara türü menülerde lahmacunda olduğu gibi bir parça eklenmesi, tespit edilen öneriler arasındadır.
Sonuç: Güçlendirmek, Takviye etmek, pekiştirmektir
Elde edilen sonuçlar Develi’nin turizm potansiyeline sahip önemli bir destinasyon (hedef-varış yeri) olduğunu göstermektedir.
Söz konusu destinasyonlar çok sayıda potansiyele sahip olmakla birlikte bunları etkin kılmak üzere pek çok çabaya da ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu potansiyeli değerlendirmek ve destinasyon imajını daha da güçlendirmek üzere ilçenin zayıflıklarını takviye etmek, üstünlüklerini pekiştirmek, tehditleri fırsatları algılayarak doğru değerlendirmek yönünde çabalar sarf etmesi gerekmektedir.

1870 yılında ilçe olan Develi 150 yılda bugün bu konumda olmamalıydı. Son yirmi yılda yapılanları saymazsak Develi’de uzun yıllar gözle görülür bir gelişmenin, kentleşmenin olmadığını, halkın eskisinden daha refah seviyesine ulaştığını söyleyemeyiz. Tabii ki bunlar yazmakla ve konuşmakla olmaz, icraatla olur.
Memleketim Develi’ye taş üstüne taş koyan güzel insanlara hayır eserlerde bir tuğlası olan hayırseverlere şükranlarımla ve dualarımla.

Kamil odur ki koya dünyada eser;
Eseri olmayanın yerinde yeller eser.
(Mevlana)

Çağdaş Develi Gazetesi, 03 Ocak 2020, Sayfa 7

Share
3.155 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...