logo

Develi’de Turizm Bilinci Nasıl Fırsata Dönüşür?

Develi yüzyıllar boyu çeşitli medeniyetlerin önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Yerleşim tarihi tam olarak tespit edilememişse de eski dönemlere ait yerleşim izlerine ve bulgulara rastlanmaktadır. Everekli Âşık Seyranisi, coğrafi konumu, doğal güzellikleri, tarihi mekânları, havası, suyu, güzel kadirşinas insanları ile memleketim Develi’de doğmak bana Mevla’nın bir lütfu gibi geliyor. Bu nedenle ne kadar hamdetsem ve şükretsem azdır. Kayseri’nin en büyük, ilçesinde turizm potansiyeli açısından fırsatlar, zayıflıklar, tehditler ve öneriler bu haftaki yazımın konusu. Kenan Güllü Hocam’ın bu güzel tespitlerini Develi sevdası olan yüreklerin bilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Turizm Açısından Fırsatlar:
Turizm bilincinin artmaya başlaması, Hükümetlerin ve merkezi yönetimlerin turizme verdiği önemin artması, Erciyes Master planının uygulanması, Kayseri Üniversitesi’nin eğitim ve araştırma birimleri ile Seyrani Kampüsü yerleşkesinin olması, Erciyes kış turizmi için doğu ve güney illerinden gelen turların ilçe güzergâhından geçiyor olması, entegre bir turizm için turizm bölgelerine yakınlığı, (Kapadokya, Sultan Sazlığı, Erciyes Dağı) İlçe dışında yaşayan bürokratik, siyasi, akademik ve iş dünyasından yetişmiş insan varlığının olması. Yurt dışında yaşayan, iyi ilişkiler, işbirliği ve tanıtımda yardımcı olabilecek insan varlığı olmasını fırsat olarak sayabiliriz.
Turizm Açısından Zayıflıklar:
Turizm altyapısının eksikliği, Yerel halkın turizm bilincinin zayıf olması, İlçe esnafının turizm konusundaki eğitim eksikliği, Tanıtım Eksikliği, İlçenin turistik imajının güçlü olmaması, Bölge hakkında bilgi sahibi olan eğitimli turist rehberi ve alan kılavuzluğu eksikliği. Tarihi, kültürel ve doğal dokuya gerekli özenin gösterilmemesi, Tarihi yapılarda yeterli restorasyon yapılmaması, Şehir planlamasından ve ulaşımından kaynaklı engeller, Sosyal hayatın canlı olmaması, sosyal aktivitelerin eksikliği, Kamu ve özel sektör birimleri arasında koordinasyon yeterince yapılmaması, Özel ve kamu sektörünün turizmle ilgili çalışmalarda yeterli olmaması, İlçede bir turizm danışma bürosu olmaması, diye sıralayabiliriz.
Turizm Açısından Tehditler:
Tarihi ve tabii dokunun zarar görmesi, Sultan Sazlığı bölgesinde tarımın yaygınlaşması, yerleşimin ve yapılaşmanın engellenmesi, ilçeye yakın turizm destinasyonlarının çekicilikleri, Turizm işletmecilerinin bölgedeki turizm potansiyellerinin yeterince algılanmamaları ve yatırım yapmada isteksizlikleri, İklimde yaşayan değişiklikler (sıcaklıkların artması, yağışların azalması), Develi’nin ana ulaşım güzergâhının üzerinde olmaması, yatırım ve teşvikler ile ilgili kısıtlılıkları tehditler olarak sayabiliriz.
Turizm Açısından Öneriler:
Tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunması (Yeni varlıkların ortaya çıkarılması, tanıtımı korunması), Gereme harbelerinin turistik ürüne dönüştürülmesi ve tanıtılması, Tarihi Develi evlerinin onarılması, işletmelerinin kullanımına ve ziyarete açılması,(Müze evler ve otantik mekânlarda işletmelerin kullanımına ve ziyarete açılması, sosyal aktiviteler için dinlenme ve eğlenme mekânlarının hizmete açılması, Develi kimliğinin Aşık Seyrani ile konumlandırılması (Şarkışla-Aşık Veysel, Akşehir-Nasreddin Hoca, Mevana-Konya vb. konumlandırma için çaba sarf edilmesi.) Geleneksel Âşık Seyrani Şenliklerinin katılımının artarak devam ettirilmesi, Geleneksel oyunların ve spor dallarının organize olarak korunması ve tanıtılması (Sindelhöyük’te yapılan cirit oyunları ve güreş müsabakalarının canlandırılması ve sürdürülebildiğinin sağlanması) Yaylacılık ve yörük kültürünün turistik ürüne dönüştürülmesi, ziyaretçilere yayla ve yörük yaşamının sunulması ve tecrübe ettirilmesi, yöresel el sanatlarının (Halı, kilim, hasır, sele, sepet vb. çanak, çömlek) atölyelerinin de olduğu üzere tanıtımının, teşhirinin, satışının ve deneyiminin entegre biçimde sağlanması. Develi’nin cıvıklısının gastronomi mutfağına dayalı geliştirilmesi ve tanıtılması. Karışık ızgara türü menülerde lahmacunda olduğu gibi bir parça eklenmesi, tespit edilen öneriler arasındadır.
Sonuç: Güçlendirmek, Takviye etmek, pekiştirmektir
Elde edilen sonuçlar Develi’nin turizm potansiyeline sahip önemli bir destinasyon (hedef-varış yeri) olduğunu göstermektedir.
Söz konusu destinasyonlar çok sayıda potansiyele sahip olmakla birlikte bunları etkin kılmak üzere pek çok çabaya da ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu potansiyeli değerlendirmek ve destinasyon imajını daha da güçlendirmek üzere ilçenin zayıflıklarını takviye etmek, üstünlüklerini pekiştirmek, tehditleri fırsatları algılayarak doğru değerlendirmek yönünde çabalar sarf etmesi gerekmektedir.

1870 yılında ilçe olan Develi 150 yılda bugün bu konumda olmamalıydı. Son yirmi yılda yapılanları saymazsak Develi’de uzun yıllar gözle görülür bir gelişmenin, kentleşmenin olmadığını, halkın eskisinden daha refah seviyesine ulaştığını söyleyemeyiz. Tabii ki bunlar yazmakla ve konuşmakla olmaz, icraatla olur.
Memleketim Develi’ye taş üstüne taş koyan güzel insanlara hayır eserlerde bir tuğlası olan hayırseverlere şükranlarımla ve dualarımla.

Kamil odur ki koya dünyada eser;
Eseri olmayanın yerinde yeller eser.
(Mevlana)

Çağdaş Develi Gazetesi, 03 Ocak 2020, Sayfa 7

Share
3.263 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Duayen Manifaturacı Muharrem Özkul Amca: 1928 yılında Develi'de dünyaya geldi. Ailesi askere geç gitsin diye iki yaş küçük yazdırmış. Babası Selamlardan Ömer Özkul'dur. Muharrem Amca'nın babası ikinci evliliğini yapıyor ve annesi evden ayrılıyor. Daha sonra Muharrem Amca büyük babası Yusuf'un yanında kız kardeşi ile birlikte yaşantılarına devam ediyorlar. Muharrem Amca'nın eğitim hayatı başlıyor. Bolu Orman Mühendisliği'ni kazanıyor ama babası beraber çalışacağız diyor ve göndermiyor. Askerlik çağı gelince Bitlis'te üç yıl askerlik görevini if...
 • DÜNYA KUCAKLAŞMA (SARILMA) GÜNÜ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Hayatın koşturmacası içerinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar olmaktadır. Özellikle son aylarda korona virüs nedeniyle yakınlarımızla, dostlarımızla mecburen görüşememekteyiz. Ayrıca soğuk, karlı ve kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonları doğal olarak düşmektedir. İnsanların sıcak ve sevgi dolu bir kucaklaşması insana kendini iyi hissettirir. Bu günlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için 21 Ocak tarihinde, “Dünya Sarılma veya Kucaklaşma Günü” kutlanmaktadır. Dünya Sarılma Günü, bir neden aramadan, her...
 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...