logo

Develi’de Turizm Bilinci Nasıl Fırsata Dönüşür?

Develi yüzyıllar boyu çeşitli medeniyetlerin önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Yerleşim tarihi tam olarak tespit edilememişse de eski dönemlere ait yerleşim izlerine ve bulgulara rastlanmaktadır. Everekli Âşık Seyranisi, coğrafi konumu, doğal güzellikleri, tarihi mekânları, havası, suyu, güzel kadirşinas insanları ile memleketim Develi’de doğmak bana Mevla’nın bir lütfu gibi geliyor. Bu nedenle ne kadar hamdetsem ve şükretsem azdır. Kayseri’nin en büyük, ilçesinde turizm potansiyeli açısından fırsatlar, zayıflıklar, tehditler ve öneriler bu haftaki yazımın konusu. Kenan Güllü Hocam’ın bu güzel tespitlerini Develi sevdası olan yüreklerin bilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Turizm Açısından Fırsatlar:
Turizm bilincinin artmaya başlaması, Hükümetlerin ve merkezi yönetimlerin turizme verdiği önemin artması, Erciyes Master planının uygulanması, Kayseri Üniversitesi’nin eğitim ve araştırma birimleri ile Seyrani Kampüsü yerleşkesinin olması, Erciyes kış turizmi için doğu ve güney illerinden gelen turların ilçe güzergâhından geçiyor olması, entegre bir turizm için turizm bölgelerine yakınlığı, (Kapadokya, Sultan Sazlığı, Erciyes Dağı) İlçe dışında yaşayan bürokratik, siyasi, akademik ve iş dünyasından yetişmiş insan varlığının olması. Yurt dışında yaşayan, iyi ilişkiler, işbirliği ve tanıtımda yardımcı olabilecek insan varlığı olmasını fırsat olarak sayabiliriz.
Turizm Açısından Zayıflıklar:
Turizm altyapısının eksikliği, Yerel halkın turizm bilincinin zayıf olması, İlçe esnafının turizm konusundaki eğitim eksikliği, Tanıtım Eksikliği, İlçenin turistik imajının güçlü olmaması, Bölge hakkında bilgi sahibi olan eğitimli turist rehberi ve alan kılavuzluğu eksikliği. Tarihi, kültürel ve doğal dokuya gerekli özenin gösterilmemesi, Tarihi yapılarda yeterli restorasyon yapılmaması, Şehir planlamasından ve ulaşımından kaynaklı engeller, Sosyal hayatın canlı olmaması, sosyal aktivitelerin eksikliği, Kamu ve özel sektör birimleri arasında koordinasyon yeterince yapılmaması, Özel ve kamu sektörünün turizmle ilgili çalışmalarda yeterli olmaması, İlçede bir turizm danışma bürosu olmaması, diye sıralayabiliriz.
Turizm Açısından Tehditler:
Tarihi ve tabii dokunun zarar görmesi, Sultan Sazlığı bölgesinde tarımın yaygınlaşması, yerleşimin ve yapılaşmanın engellenmesi, ilçeye yakın turizm destinasyonlarının çekicilikleri, Turizm işletmecilerinin bölgedeki turizm potansiyellerinin yeterince algılanmamaları ve yatırım yapmada isteksizlikleri, İklimde yaşayan değişiklikler (sıcaklıkların artması, yağışların azalması), Develi’nin ana ulaşım güzergâhının üzerinde olmaması, yatırım ve teşvikler ile ilgili kısıtlılıkları tehditler olarak sayabiliriz.
Turizm Açısından Öneriler:
Tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunması (Yeni varlıkların ortaya çıkarılması, tanıtımı korunması), Gereme harbelerinin turistik ürüne dönüştürülmesi ve tanıtılması, Tarihi Develi evlerinin onarılması, işletmelerinin kullanımına ve ziyarete açılması,(Müze evler ve otantik mekânlarda işletmelerin kullanımına ve ziyarete açılması, sosyal aktiviteler için dinlenme ve eğlenme mekânlarının hizmete açılması, Develi kimliğinin Aşık Seyrani ile konumlandırılması (Şarkışla-Aşık Veysel, Akşehir-Nasreddin Hoca, Mevana-Konya vb. konumlandırma için çaba sarf edilmesi.) Geleneksel Âşık Seyrani Şenliklerinin katılımının artarak devam ettirilmesi, Geleneksel oyunların ve spor dallarının organize olarak korunması ve tanıtılması (Sindelhöyük’te yapılan cirit oyunları ve güreş müsabakalarının canlandırılması ve sürdürülebildiğinin sağlanması) Yaylacılık ve yörük kültürünün turistik ürüne dönüştürülmesi, ziyaretçilere yayla ve yörük yaşamının sunulması ve tecrübe ettirilmesi, yöresel el sanatlarının (Halı, kilim, hasır, sele, sepet vb. çanak, çömlek) atölyelerinin de olduğu üzere tanıtımının, teşhirinin, satışının ve deneyiminin entegre biçimde sağlanması. Develi’nin cıvıklısının gastronomi mutfağına dayalı geliştirilmesi ve tanıtılması. Karışık ızgara türü menülerde lahmacunda olduğu gibi bir parça eklenmesi, tespit edilen öneriler arasındadır.
Sonuç: Güçlendirmek, Takviye etmek, pekiştirmektir
Elde edilen sonuçlar Develi’nin turizm potansiyeline sahip önemli bir destinasyon (hedef-varış yeri) olduğunu göstermektedir.
Söz konusu destinasyonlar çok sayıda potansiyele sahip olmakla birlikte bunları etkin kılmak üzere pek çok çabaya da ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu potansiyeli değerlendirmek ve destinasyon imajını daha da güçlendirmek üzere ilçenin zayıflıklarını takviye etmek, üstünlüklerini pekiştirmek, tehditleri fırsatları algılayarak doğru değerlendirmek yönünde çabalar sarf etmesi gerekmektedir.

1870 yılında ilçe olan Develi 150 yılda bugün bu konumda olmamalıydı. Son yirmi yılda yapılanları saymazsak Develi’de uzun yıllar gözle görülür bir gelişmenin, kentleşmenin olmadığını, halkın eskisinden daha refah seviyesine ulaştığını söyleyemeyiz. Tabii ki bunlar yazmakla ve konuşmakla olmaz, icraatla olur.
Memleketim Develi’ye taş üstüne taş koyan güzel insanlara hayır eserlerde bir tuğlası olan hayırseverlere şükranlarımla ve dualarımla.

Kamil odur ki koya dünyada eser;
Eseri olmayanın yerinde yeller eser.
(Mevlana)

Çağdaş Develi Gazetesi, 03 Ocak 2020, Sayfa 7

Share
208 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE BİR HİZMET ERİ : MUSTAFA AKDOĞAN

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  “ Hiçbir sır,sonsuza kadar sır olarak saklı kalmayacaktır.” Bizde aile hatıraları pek yazılmaz. Bu bakımdan çevresine yardımı dokunan ve faydası olan nice aileler vardır ki nerdeyse unutulmuşlar dünyasındadır . Fakat gün gelir, bir vefalı el, hiç hatırda yokken öyle bilgiler erbabının önüne kor ki yazmak kaçınılmaz görür. Gerçek hizmet erlerinden öyleleri vardır ki adamın yok olduğu günlerde ortaya çıkar, hizmetlerini yaparlar ve fakat birden kendileri ortadan kaybolurlar. Bunun çok örnekleri vardır. Alkışlanmayı beklemezler ve görevleri son...
 • Sultan Sazlığı Milli Parkı (Kuş Cenneti)

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Sultan Sazlığı: Kayseri ilimizin 70 km güneyinde, Develi İlçesi'ne 35 Km, Yahyalı İlçesine 24 Km, Yeşilhisar İlçesine 18 Km uzaklıktadır. Denizden seviyesinde ortalama yüksekliği 1074 metredir. Ev sahipliği yaptığı 300 civarında kuş türü ve 400'e yakın bitki türü ile doğayı gözlemlemek isteyenler için adeta bir cennettir. Aralarında turna, flamingo ve dikkuyruğunda olduğu kuşlardan kimi yaşam alanı olarak, kimi durup dinlenmek için, kimi de yavrularını dünyaya getirmek için bu güzel sulak alanı tercih ediyor. Sazlıklar arasında kayıkla gezilebi...
 • DÜNYA MUCİT ÇOCUKLAR GÜNÜ

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Çocukları, çoğunlukla yalnızca oyun oynayan bireyler olarak düşünürüz. Oysa onların dünyası eşsiz bir merak ve sayısız olasılık hesaplarıyla doludur. Onların dünyaya karşı duydukları bitmek bilmez merakları ve heyecanları doğru şekilde yönlendirildiği takdirde, yetişkinlere bile rakip olacak icatlar geliştirebileceklerini görebiliriz. Çünkü şimdiki çocuklar bir harika! Mucit, daha önce hiç kimsenin aklına gelmeyen, bir fikir ortaya koyan veya benzeri olmayan bir ürün meydana getiren yani yeni bir buluş yapan kimsedir. Buluşları doğaları gereği...
 • Dil Öğrenme Teknikleri

  10 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği'nin her ay düzenlediği “ayın konuşmacısı” programında Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim görevlisi ve eğitimci Murat Daoudov'u konuk edildi. Etkinlik, 28 Aralık 2019 tarihinde Kadıköy'de Dernek Merkezi'nde burs desteği alan 200'e yakın bursiyer öğrencilerin, dernek üyelerinin ve Yönetim Kurulu'nun katılımı ile yapıldı. Dernek Başkanı olarak açılış konuşmamda eğitim faaliyetlerinin öğrenciler için önemini vurguladım, zaman ayırıp geldiği için Murat Doaudov Hoca'ya teşekkür ettim. ...