logo

Develi’de Turizm Bilinci Nasıl Fırsata Dönüşür?

Develi yüzyıllar boyu çeşitli medeniyetlerin önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Yerleşim tarihi tam olarak tespit edilememişse de eski dönemlere ait yerleşim izlerine ve bulgulara rastlanmaktadır. Everekli Âşık Seyranisi, coğrafi konumu, doğal güzellikleri, tarihi mekânları, havası, suyu, güzel kadirşinas insanları ile memleketim Develi’de doğmak bana Mevla’nın bir lütfu gibi geliyor. Bu nedenle ne kadar hamdetsem ve şükretsem azdır. Kayseri’nin en büyük, ilçesinde turizm potansiyeli açısından fırsatlar, zayıflıklar, tehditler ve öneriler bu haftaki yazımın konusu. Kenan Güllü Hocam’ın bu güzel tespitlerini Develi sevdası olan yüreklerin bilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Turizm Açısından Fırsatlar:
Turizm bilincinin artmaya başlaması, Hükümetlerin ve merkezi yönetimlerin turizme verdiği önemin artması, Erciyes Master planının uygulanması, Kayseri Üniversitesi’nin eğitim ve araştırma birimleri ile Seyrani Kampüsü yerleşkesinin olması, Erciyes kış turizmi için doğu ve güney illerinden gelen turların ilçe güzergâhından geçiyor olması, entegre bir turizm için turizm bölgelerine yakınlığı, (Kapadokya, Sultan Sazlığı, Erciyes Dağı) İlçe dışında yaşayan bürokratik, siyasi, akademik ve iş dünyasından yetişmiş insan varlığının olması. Yurt dışında yaşayan, iyi ilişkiler, işbirliği ve tanıtımda yardımcı olabilecek insan varlığı olmasını fırsat olarak sayabiliriz.
Turizm Açısından Zayıflıklar:
Turizm altyapısının eksikliği, Yerel halkın turizm bilincinin zayıf olması, İlçe esnafının turizm konusundaki eğitim eksikliği, Tanıtım Eksikliği, İlçenin turistik imajının güçlü olmaması, Bölge hakkında bilgi sahibi olan eğitimli turist rehberi ve alan kılavuzluğu eksikliği. Tarihi, kültürel ve doğal dokuya gerekli özenin gösterilmemesi, Tarihi yapılarda yeterli restorasyon yapılmaması, Şehir planlamasından ve ulaşımından kaynaklı engeller, Sosyal hayatın canlı olmaması, sosyal aktivitelerin eksikliği, Kamu ve özel sektör birimleri arasında koordinasyon yeterince yapılmaması, Özel ve kamu sektörünün turizmle ilgili çalışmalarda yeterli olmaması, İlçede bir turizm danışma bürosu olmaması, diye sıralayabiliriz.
Turizm Açısından Tehditler:
Tarihi ve tabii dokunun zarar görmesi, Sultan Sazlığı bölgesinde tarımın yaygınlaşması, yerleşimin ve yapılaşmanın engellenmesi, ilçeye yakın turizm destinasyonlarının çekicilikleri, Turizm işletmecilerinin bölgedeki turizm potansiyellerinin yeterince algılanmamaları ve yatırım yapmada isteksizlikleri, İklimde yaşayan değişiklikler (sıcaklıkların artması, yağışların azalması), Develi’nin ana ulaşım güzergâhının üzerinde olmaması, yatırım ve teşvikler ile ilgili kısıtlılıkları tehditler olarak sayabiliriz.
Turizm Açısından Öneriler:
Tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunması (Yeni varlıkların ortaya çıkarılması, tanıtımı korunması), Gereme harbelerinin turistik ürüne dönüştürülmesi ve tanıtılması, Tarihi Develi evlerinin onarılması, işletmelerinin kullanımına ve ziyarete açılması,(Müze evler ve otantik mekânlarda işletmelerin kullanımına ve ziyarete açılması, sosyal aktiviteler için dinlenme ve eğlenme mekânlarının hizmete açılması, Develi kimliğinin Aşık Seyrani ile konumlandırılması (Şarkışla-Aşık Veysel, Akşehir-Nasreddin Hoca, Mevana-Konya vb. konumlandırma için çaba sarf edilmesi.) Geleneksel Âşık Seyrani Şenliklerinin katılımının artarak devam ettirilmesi, Geleneksel oyunların ve spor dallarının organize olarak korunması ve tanıtılması (Sindelhöyük’te yapılan cirit oyunları ve güreş müsabakalarının canlandırılması ve sürdürülebildiğinin sağlanması) Yaylacılık ve yörük kültürünün turistik ürüne dönüştürülmesi, ziyaretçilere yayla ve yörük yaşamının sunulması ve tecrübe ettirilmesi, yöresel el sanatlarının (Halı, kilim, hasır, sele, sepet vb. çanak, çömlek) atölyelerinin de olduğu üzere tanıtımının, teşhirinin, satışının ve deneyiminin entegre biçimde sağlanması. Develi’nin cıvıklısının gastronomi mutfağına dayalı geliştirilmesi ve tanıtılması. Karışık ızgara türü menülerde lahmacunda olduğu gibi bir parça eklenmesi, tespit edilen öneriler arasındadır.
Sonuç: Güçlendirmek, Takviye etmek, pekiştirmektir
Elde edilen sonuçlar Develi’nin turizm potansiyeline sahip önemli bir destinasyon (hedef-varış yeri) olduğunu göstermektedir.
Söz konusu destinasyonlar çok sayıda potansiyele sahip olmakla birlikte bunları etkin kılmak üzere pek çok çabaya da ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu potansiyeli değerlendirmek ve destinasyon imajını daha da güçlendirmek üzere ilçenin zayıflıklarını takviye etmek, üstünlüklerini pekiştirmek, tehditleri fırsatları algılayarak doğru değerlendirmek yönünde çabalar sarf etmesi gerekmektedir.

1870 yılında ilçe olan Develi 150 yılda bugün bu konumda olmamalıydı. Son yirmi yılda yapılanları saymazsak Develi’de uzun yıllar gözle görülür bir gelişmenin, kentleşmenin olmadığını, halkın eskisinden daha refah seviyesine ulaştığını söyleyemeyiz. Tabii ki bunlar yazmakla ve konuşmakla olmaz, icraatla olur.
Memleketim Develi’ye taş üstüne taş koyan güzel insanlara hayır eserlerde bir tuğlası olan hayırseverlere şükranlarımla ve dualarımla.

Kamil odur ki koya dünyada eser;
Eseri olmayanın yerinde yeller eser.
(Mevlana)

Çağdaş Develi Gazetesi, 03 Ocak 2020, Sayfa 7

Share
2.969 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’Lİ ESİRLER

  03 Nisan 2020 Köşe Yazarları

  Develi’nin, son Osmanlı devrinin bütün savaşlarında şerefle görev almış,çok da şehit vermiştir!Bu konuda yavaş yavaş hatırı sayılır,savaş hatıraları, esaret hayatları ve cephe mektupları yayınlanmaya başladı. Savaşın bir yüzü şehitlerimiz ise diğer yüzü de esirlerdir. Bizim Develi’de bildiğimiz kadarıyla Peygamberimiz aguşuna koşan şehitlerimiz kadar, Develi’li esirlerimiz de vardır. Bu esirlerimiz içerisinde öyleleri vardır ki , esaretten kurtulduktan sonra da bu sefer İstiklal Harbi’ne koşmuşlardır! Bu kısa yazımızda bahsetmeye çalışaca...
 • Panik Yapmadan Hayata Tutunalım

  03 Nisan 2020 Köşe Yazarları

  Tarih boyunca çok büyük salgınlar oldu. Salgınlar aniden ortaya çıkıp, hızla yayıldı ve bir süre sonra inişe geçerek bitti. Ancak arkasında bıraktığı ölümlerin dışında ülkelerin ekonomik ve sosyal yapılarında çok büyük tahribatlar yaptı. Bu yaşadığımız durum dünyanın son asırlarda yaşadığı en büyük buhran. Buna dikkat ederek aldığımız önlemleri öncelik sırasına göre artırmamız lazım. Salgın geçtiğinde tutunacağımız bir hayatın olması gerekiyor. 1- Sanki gökyüzünde Azrail var ve dışarı çakan herkesi öldürüyor gibi bir havaya girildi. Böyle bir...
 • EN TEHLİKELİ VİRÜS VE SALGINLAR

  03 Nisan 2020 Köşe Yazarları

  Son yıllarda yaşanan salgın hastalıklar binlerce insanın hayatını kaybetmesine ve on binlerce insanında hastalığa yakalanmasına neden olmuştur. 2019 yılının sonlarında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs (Covid-19), Türkiye'de de yayılmaya başladı. Son yılların en büyük virüs salgınlarından biri olan korona virüs ile ilgili henüz bir ilaç ve aşı geliştirilmedi. Ancak, dünyadaki bilim insanları ve doktorlar, korona virüsle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Son zamanların en büyük virüs salgınlarından biri olan Korona virüsün h...
 • 1 NİSAN ŞAKASI NEDİR?

  27 Mart 2020 Köşe Yazarları

  Her yıl 1 Nisan tarihinde sevdiklerimize, tanıdıklarımıza çeşitli şakalar yapar ya da şakalarına maruz kalırız. Hemen hepimiz hayatında en az bir kere yaptığı ya da en az bire maruz kaldığı Nisan şakaları akıllarımızda yer etmiştir. Genellikle yapılan kişiye olmayan bir şeyi inandırmak amacıyla bu sert şakalar yapılmaktadır. Her yıl dünyanın birçok ülkesinde insanlar, 1 Nisan günü yüzlerce komik ya da tuhaf şakaların kurbanı olmakta ve bu şakalara yakınlarını kurban etmektedir. Üstelik bu 1 Nisan geleneği yüzyıllardır devam etmektedir. Peki, 1 ...