logo

DEVELİ’DE TARİHİ BİR GÜN DAHA

1 Nisan’da Develi’de Hayırseverlerimizin, İstanbul, Ankara ve Kayseri ilçe ve mahalle derneklerimizin, Develi’deki STK ların katılımıyla tarihi bir gün yaşandı. Kahvaltı ile başlayan bu gün İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün temel atma töreni ve Öksüt madenciliğin Muammer Kocatürk Kadın Doğum Çocuk Hastanesi bağış yapılan mamografi cihazının açılışı ile devam etti.
DEVELİ PROTOKOLÜ, HAYIRSEVERLER, STK’LAR, BASIN
Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Develi Kaymakamı Murat Duru, İlçe Başkanı, Mehmet Durukan İlçe Emniyet Müdürü, Sağlık Bakanlığı İnşaat Daire Başkanı Avşar Aslan, Kayseri AKP İl Bşk. Yrd. Osman Nalbant, Develi Belediyesi Meclis Üyeleri: Ayşe Paksoy, Kamil Müderrisoğlu, Şaban Çetin, Hamdullah Deringöl, Mustafa Temur, Abdullah İslamoğlu, Hayırseverlerimiz: Mehmet Paksoy, Şükrü Kulak, Sait Erdal Metiner, Mustafa Karaca, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet-Yusuf Palamut, Muammer Kocatürk, İsmet Şahin, Yusuf Korkmaz, Ali-Refik Atalay, Emekli Öğretmen Ali Dedeoğlu, Hurşit Dede, Abdulkadir Güneş Kocasinan Ziraat Odası Başkanı. Develi STK’ları: Mustafa Maşlak Ticaret Odası Başkanı, Mehmet Somuncu, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Murat, Damızlık Süt Birliği Başkanı Ünay Çakı. Seyrani Mahallesi Muhtarı: Hacı Ahmet Haşimoğlu, Develi Basını: Çağdaş Develi Gazetesi, Cihan Çimen, Seyrani Gazetesi Mahmut Bayraktar. Erciyes FM, Mahmut Kılıç ve TRT
STK’lara siyasi partilere ve basına ulaşmayan davet için kendi adıma özür diliyorum. Çünkü bu toplantının siyasi bir yönü yoktu. Develi için kalbi çarpan kanaat önderleri, yazarlar davet edilmeliydi.
DEVELİ İLÇE VE MAHALLE DERNEK BAŞKANLARI
Develi ve Yöresi Derneği başkanı, Mehmet Papak ve yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Ağca, Mehmet Beşparmak, Mustafa Karaca, Genç Develiler Derneği Başkanı Mustafa Ötünç ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ömer Çokyıldırım, Mehmet Sabah, Ahmet Bayırsokak, Sami Gül, İbrahim Çakır, Mehmet Tuncer, Muammer Çatalkaya, Cengiz Avcılar, Bekir Şahin, Eski Başkanlar Metin Kılıçaslan, Ali Ötünç, Arif Yılmaz, Şahin Kaplan, Ali Kılıf, Osman Eken, Murtaza Sabah, Murtaza Avcılar, Salih Karataş, Şükrü Yücetürk, Ankara Develi Derneği Başkanı Şaban Üzümlükaya, Kayseri Develi Derneği Başkanı Dr.Ahmet Özyalçın, yönetim kurulu üyeleri: Tayfur Yurtseven, Halil Yücel, İstanbul Tüm-Kayder Başkanı Fatih Doğan, Mahalle Derneklerimiz: Yusuf Şengül, Çaylıca Mahallesi Derneği Başkanı, Sinan Tekiner, Gazi Mahallesi, Mustafa Kahraman Öksüt Mahallesi, Osman Atmaca Epçe Mahallesi, Arif Yılmaz Sarıkaya Mahallesi, Murat Kocaman Sarıca Mahallesi, İsmail Yıldız Yeşiyurt Mahallesi, Atalay Yeniçeri Çataloluk Mahallesi Derneği Başkanı, Çöten Mahallesi adına eski Dernek başkanı Durmuş Gürsoy, Hatice Ayden, Hanife Salman katıldılar.
PRTOTOKOL KONUŞMALARI:
Sunum tarafımdan yapıldı.
Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Develi Kaymakamı Murat Duru hoş geldiniz diyerek kürsüden birer konuşma yaptılar. Daha sonra Hayırseverler adına Mehmet Paksoy, Sait Erdal Metiner, İsmet Şahin, Muammer Kocatürk, Seyrani Vakfı Başkanı Suat Köylüoğlu, Dernekler Adına Mehmet Papak, Mustafa Ötünç, Fatih Doğan, Mustafa Şam, Mustafa Ağca, Şaban Üzümlükaya hitap ettiler, Sağlık Bakanlığı İnşaat Dairesi Başkanı Avşar Aslan bir selamlama konuşması yaptı.
İlçeler içinde büyük ve güzel
Develimden güzelini görmedim
Sevgisi saygısı her şeyi özel
Develimden güzelini görmedim.
Kayseri ilçelerinin en genç, güler yüzlü belediye başkanı Mehmet Cabbar’ı mikrofona davet ettim.
Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar konuşmasında Develi’ye yapılacak olan hizmetleri ve projeleri anlattı. “Engelsiz Yaşam Merkezi, Pazar yerinin yeniden düzenlenmesi, Meydanın ikinci etabı, altında oto parkıyla birlikte, TOKİ 2. Etabın temelini atacağız. Doğalgaz çalışmalarımız ve Develi Erciyas yolu tamamlanmak üzere. Develi’yi bir adım daha ileri götürmek için var gücümüzle çalışacağız. Bizleri ve sılayı rahimi unutmayınız. Çocuklarınızı da buraya getirin. Develimizin bu güzel havasını teneffüs etsinler. Ben şanslı bir belediye başkanıyım. Biz gerçekten büyük bir aileyiz. Biz 65 bin değil Develi dışındaki hemşehrilerimizle birlikte 350 bin kişiyiz. Buraya teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz, şeref verdiniz. ”diyerek konuşmasını bitirdi.
Üstünde Erciyes, içinde Elbiz
Dağlarda kokar her türlü nergis
Ne hastalık bırakır nede perhiz
Develimden güzelini görmedim.
Kaymakamımız Murat Duru: “Bu sabah kahvaltısında gönül sofrasında bir araya geldik. Her şey Develimizin güzel insanları için. Her şey Develimiz için. Seçilmişler, atanmışlar, hayırsever işadamları ele ele, gönül gönüle bir tablo oluşturduğunu görüyorum. Bunlar bir araya gelirse bizi kimse tutamaz. Biz Devletimiz ve hükümetimiz adına 24 saat halkımıza hizmet etmeye çalışıyoruz.
Gönlümüz ve telefonumuz her zaman sizlere açık. İlçemize hizmet eden Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’na teşekkür ederek ilçemize bir Emniyet müdürlüğü binası kazanadıracağı ve araç parkına katkılarından dolayı teşekkür etti. Kahvaltıyı düzenleyen Ziraat Odası Başkanı Mehmet Murat Bey’e teşekkür ederek konuşmasına devan etti. Ayrıca on aya yakın birlikte hizmet ettiğimiz belediye başkanımıza ve davetlilere teşekkür ediyorum. Sevgilerimi saygılarımı ve hürmetlerimi sunuyorum. ”diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Develi’ye yeni Devlet Hastanesi’nin kazandırılmasında vekilimiz Sami Dedeoğlu ile birlikte büyük katkıları olan Sağlık Bakanlığı İnşaat Daire Başkanı Avşar Aslan’a söz verildi.”Seyraninin değerli torunları. Develi’ ye bu ikinci gelişim. Bir beldenin gelişmişliği o beldede yaşayan insanların ufkuyla sınırlıdır. Ufku dar olan şehirler, imparatorluklar tarih sahnesinden silinip yok olmuşlardır. Develiye gelirken sizleri kıskanmıyorum, imreniyorum. İşadamıyla, siyasetçisiyle, bürokratıyla, esnafı, köylüsüyle top yekûn bir birlik ve beraberlik içinde örnek alınacak bir ilçe olarak görüyorum. Dedi. Bizde buradan bize telefonu her zaman açık olan daire başkanımıza yardım ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.
SON SÖZ: KAYSERİ MİLLETVEKİLİMİZ SAYIN SAMİ DEDOĞLU’NDA
Türkiye sevdalısı, Kayseri’nin gururu, Develi aşığı Kayseri Milletvekilimi huzurlarınıza arz ediyorum.
”Birlikte Kayseri il ve ilçelerinde saygı ve sevgi ile karşılan, halkın içinde, halkla olan, mütevazılıği, samimiyetiyle beğeni kazanmış biri. Hizmet ve yardım için elinden geleni yapıyor.
7 ye yakın danışman ona talepleri iletiyor, hiçbirine yok demiyor, üşenmiyor, yılmıyor. Etrafındakiler yorulduğu halde o yorulmadan bugün birkaç köye, birkaç kişiye daha ulaşıp doğruları anlatalım diye gayret sarf ediyor. Azimli ve kararlı tavırlarıyla, dobra olması dolayısıyla gönüllere taht kurdu. Bunlara tanık olan biri olarak “Sezar’ın hakkı Sezar’a ”veriyorum,
İşte size bir halk adamı.
İlim irfan nurlu mazisi
Seyrani babadır mecnun velisi
Dedeoğlu vekilimiz Develi Delisi
Dedeoğlu’nu seviyoruz.
Okuduğum şiirden sonra milletvekilimiz herkesi kucaklayan bir konuşma yaptı.
“Değerli kardeşlerim, İstanbul’dan Ankara’dan, Antalya’dan Türkiye’nin dört bir tarafından Develi’ye gelerek bana destek oldunuz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İşte birlik ve beraberlik, memleket sevdası budur. Suat Köylüoğlu ağabeyim bir görüşmemizde ”biz bu birlik ve beraberliği on yıl önce yakalasaydık Develi şantiyeye döner, 50 yıl daha ileri giderdi dedi. Kendisine katılıyorum.
Ben Kayseri dahil bütün ilçelere hizmet veriyorum. Kayseri için ilçelerim için projelerim var. Develim için projelerim var. Engelsiz Yaşam Merkezi, Hükümet Konağı, Emniyet Müdürlüğü, Pazar Yerimizin, meydanın yenide düzenlenmesi, Erciyes yoluna geçit, gibi….Develi insanı her şeyin en iyisine ve güzeline layık.
Develiye hizmet eden tüm insanları rahmetle anıyorum.
Önemli olan şu gök kubbede hoş bir seda bırakmak değil mi. Hepinizi saygı sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Haftaya İlçe Tarım Müdürlüğü Temel Atma Töreni.

Share
2.047 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...