logo

DEVELİ’DE SU MEDENİYETİ

Develi’nin imar konusunda önemli bir meselesi de Develi mahallelerinin gerdanlığı olan ve mahallenin kuruluşunda olmazsa olmaz yapısı olan çeşmelerdir.Develi çevresinde Avlağa,Homurlu, Zamantı ırmağı, Çomaklı suyu ;Develi merkezinde ise:Erciyes, Elbiz, Köşk Pınar, Keşişin Havuzu yanında yer altı suları da başlıca su kaynaklarımızdır.
Bir zamanlar Develi’nin su kaynaklarının en bol olduğu yer,Çomaklı Deresi ile Zekerin Deresi’nin birleşme yeridir.Burada kaynakların üzerine yapılan iki çeşme, debbağhaneler vardı. Bu bakımdan buraya Seyrânî’nin bir şiirinde de adı geçen “Su Mahallesi” adı verilmiştir.Şimdi burası Helen dilinden gelen” ışıklı,parıltılı” su anlamına gelen Venk adı ile anılmaktadır.Çomaklı’dan gelen büyük bir selle buradaki var olan çeşmeler kum altında kaldılar ve yok oldular.Ayrıca mevcut hamamın suyu üzerine de bina yapıldı da bu binanın temeli açılırken suyun yatağı kurutmak için çok beton dökülmüştü.

1391
Zekerin Deresi bir zamanlar Develi’nin bir hayli su değirmeninin ve debbağhanelerin yer aldığı su bölgeleriydi. Yine bu bölgelerde ev içlerinde ,sokak ortasında ve ev bahçelerinde özel eşilmiş ve sıvanmış su kuyularını da unutmayalım.1990’da yaptığım araştırmalarda 9 adet böyle kuyu ile 0 yıllarda hala kurnalarından sular akan ile veya ayakta olan şu 9 çeşmelerimizi tespit etmiştik: İmampınar, Öksenek, İbrahim Ağa Mahallesi, (1934) Ulu Cami (1904) ,Oruza,(?),Müritler,(1883)Kasap Seyit(1620 (?)Tamir:1885), A.Everek Mescit(1945),Bahçebaşı (1956),
Konuya bütünlük kazandırmak için kaybolan çeşmeleri de doktora çalışmam sırasında şöyle tespit etmiştik .A.Everek’te Ramazan Özçay’ın evinin altındaki Büyük Küllük, Salhane yanındaki sanatsal Çeşme, Hacı Ömer (1908),ile Derebahçe-Bahçebaşı arasındaki kör çeşme, Meteris, Hasilli ve, Babıyan Çeşmeleri.
Bu konuda bir derlendirmede bulunan sanat tarihçisi Kadri Sayılgan’ın, 18.04.2013tarihinde Develi Gazetesi’nde yayınlanan “Su Medeniyeti ve Develi Çeşmeleri” adlı yazısı da konuya ilgi duyanlar için önemli bir kaynaktır.Develi çeşmelerinden sanatlı olanlar Yukarı Develi’dedir.Çoğu kitabeleridir.Bu çeşmelerin en eskisi 1769 yılında yapılan Aşağı Mahalle çeşmesidir.
Yukarı Develi’de su kaynakları ve çeşmeler konusunda Emir Ali Özçakır kardeşimizin yazdığı “Dev Ali Diyarı Yukarı Develi,Kayseri 2012” adlı kitabı ilgi duyanlara kaynaklık eder.
Bu konuda yine aynı sütunda Develi mahallelerini anlatırken çeşmelerimiz hakkında bilgiler sunmuştuk. Çeşmeler, yapısal özellikleri, haftları,kurnaları ve fonksiyonları ile her mahallenin önemli yapılarıdır.Develi’de de hızlı bir yenileşme sürecindedir.Ortak su kullanımı evlerimize kadar girince ve çeşmelerin su yolları üzerine binalar yapılınca görevlerini tamamlayan çeşmelerimiz de ihmale uğradılar.Hatta arsa sahipleri için yük olmaya başladılar.
Geçmişte bir sokak ve mahalle kültürü vardı.Bölüşme ve dayanışma son derece önemliydi.Şimdi ise Develi’de apartman hayatı ve yalnızlaşan insanlar topluluğu var.Her mahallenin en önemli yapısı olan ve hepsi hayırseverlerin yaptırdığı çeşmeler bugün gelişen su dağıtım şebekesi ile çoğu fonksiyonunu kaybetti.Bazıları en güzel yerleşim yerlerinde. Çok kişi bunların kaldırılıp, arsalarının kıymetlenmesini sabırsızlıkla bekliyorlar!Halbuki, ele almadığımız Develi hamamları, havuzları ve bu değerli çeşmeler ecdatın tarihe düştüğü notlardır.Bunlar bize hayır sahiplerimizin birer yadigarlarıdır.
Hassasiyetimiz sonucu Ali Ağca Bey zamanında Müritler Çeşmesi’nin bir kısmı ile Recep Özkan zamanında da Everek Ulu Camii Çeşmesi ile Venk çevre düzenlemeleri ile yenilenmişlerdi.Venk’in orijinal halinden çok şey kaybettiğini görebiliriz.Bir daha burası gözden geçirilmelidir,diye düşünüyoruz.Gerek Müridler çeşmesi ve gerekse Venk’in orjinalinde su kaynağının her iki yanında 2-3 metreye yakın sallar uzanırdı.Burada mahalle sakinleri çamaşır,yün ve halılarını yıkar,aynı zamanda bulgurluk zahirelerini bol su içinde temizlerlerdi.Şimdi busallar ortadan kalkınca işlevinden çok şey kaybettirildi.Yeniden düzenlenebilir.
Bu bakımdan definecilerin de elinden kurtarılarak çeşmelerimiz ve hamamlarımız yeniden ele alınmalı ve çevre düzenlemeleri ile insanımıza tarihimizi tefekkür ettirmelidir. Yıkmak kolay ama emanete Develi tarihi ve kültürü adına sahiplenmek ve çeşmelerimizi ihya etmek de her duyarlı insanımız için bir borçtur.
26.01.2015 Çağdaş Develi Gazetesi

Share
2.253 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...